Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Gyakran még mindig sok idő, mire felismerik a PCOS-t

2017. július 03.

A PCOS igen gyakori a nők körében, melyről még mindig sokan nem tudják, hogy egy hormonális zavar okozta probléma. Bár szerencsére egyre többet foglalkoznak az állapottal, egy nagyobb nemzetközi felmérés szerint a paciensek nagy része úgy gondolja, túl hosszú ideg tartott, míg felfedezték náluk a betegséget. Hogy miért van ez így, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.

Ciszták a petefészekben

A PCOS egy olyan állapot, amikor kisebb-nagyobb ciszták alakulnak ki a petefészkekben. Hátterében olyan hormonális zavar áll, amikor a tesztoszteron szintje megnő, sőt, akár túlsúlyba is kerülhet a női nemi hormonokkal szemben. Emiatt a menstruációs ciklus zavart szenved, és az is előfordulhat, hogy a tüszőrepedés elmarad. Emiatt domináns tüsző híján ciszták keletkeznek a petefészkekben, melyeket csupán ultrahanggal lehet megfigyelni.

Tünetei közt a vérzészavarok, teherbeesési nehézségek fordulnak elő a leggyakrabban, ám túlsúly, hajhullás, fokozott szőrösödés, aknék megjelenésre is jelzésértékkel bír.

Túl későn derül rá fény

Egy nagyobb nemzetközi kutatásból kiderült, hogy sokszor túl sok időbe telik, mire diagnosztizálják a betegségek. A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism című szaklapban megjelent publikációban leírták, hogy a betegek kb. fele 3-4 orvost is felkeresett, még mielőtt fény derült a PCOS-re. A felmérésből az is kiderült, hogy a megkérdezetteknek gyakran hónapokba, sőt, évekbe telt az, mire diagnosztizálták náluk a betegséget.



7 tipp a hétfő reggel szindróma ellen

2017. július 03.

Gyűlölöm a hétfő reggeleket - mondja Garfield. Valamiért mindannyian értjük, amiről beszél. Kinn süt a nap, nekünk pedig bent kell senyvedni a munkahelyen, ráadásul többnyire olyan munkát kell végeznünk, amihez nem fűlik a fogunk.

Úgy indul a napod, ahogy elhatározod. A spanyol közmondás szerint: „Minden reggel nyelj le egy békát” Ez csupán annyit jelent, hogy azzal a feladattal kezdd a napodat, amelyikhez a legkevesebb kedved van. Ha ezen túl vagy, már csak jobb jöhet. Így érdemes rögvest ezzel indítani a hétfőt. 

Ha úgy érzed, túl nagy rajtad a nyomás, akkor magad is tehetsz saját boldogságodért. Nem szükséges csak a körülményeket és a vezetőket okolnod.

Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor a legjobb döntés, ha arról a munkahelyről inkább lépünk, de az alábbi 7 pont segíthet megtartani a jelenlegit ...

 



Édesanyja segítségével gyógyult meg Kárpáti Rebeka

2017. július 02.

A pajzsmirigy működési zavarai sok problémát okoznak, de egy fiatal színésznőnek ez a betegség akár a karrierjébe is kerülhet. Kárpáti Rebekának szerencséje volt, hogy rájöttek, mi baja, még az előtt, hogy tönkrement volna az élete.

Egy modell-színésznőnek a külseje épp olyan fontos, mint a tehetsége. Kárpáti Rebeka ezt jól tudja és odafigyel arra, hogy egészséges életmódot folytasson, ezáltal megőrizze szépségét. De egy évvel ezelőtt mégis olyan helyzetbe került, amit az ellenségeinek nem kíván az ember! 
- Körülbelül egy éve kezdődött a rémálom, először csak azt vettem észre, hogy sokkal lassabban nő a hajam, majd el is kezdett hullani. Ezután kiütések jelentek meg a bőrömön és a menstruációm is rendszertelen lett. Mivel ezek a tünetek egymás után, szép lassan jelentkeztek, mindig az adott problémára kerestem megoldást. Voltam hajgyógyásznál, majd később bőrgyógyásznál, sőt gasztroenterológusnál is. Mindent bevetettem, hogy meggyógyuljak, de semmi sem segített. – kezdte történetét Rebeka, akinek aztán személyes őrangyala segített! – Egy nap az anyukám rákeresett a neten a tüneteimre, és úgy gondolta, érdemes lenne esélyt adni egy endokrinológusnak is, hátha ő tud valami megoldást a bajomra. Szerencsére igaza lett – anyukámnak mindig igaza van – mert az orvosnál kiderült, hogy a pajzsmirigyemmel van gond, konkrétan alulműködik. – mondta a szépség.



A penészgomba allergiás tüneteket okozhat

2017. július 02.

A téli hidegben nehezebben vesszük rá magunkat az ablaknyitásra, modern nyílászáróink pedig nem engedik szellőzni a lakást. És akkor nem beszéltünk még a sok benti teregetésről… Ezek mind-mind elősegítik a penészgombák beltéri szaporodását és a kicsik allergiás tüneteit. Előzzük meg! Ki a penésszel a lakásból!

Gombák a lakásban?

A leggyakoribb beltéri penészallergiát okozó gombafajok a Penicillium és Aspergillus gombák, melyek elszaporodásának kedvez, ha a lakásban tartósan magas, 70% körüli a páratartalom. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy ez a mai háztartások többségét érintő probléma, a jól szigetelt falak és korszerű nyílászárók hátulütője, hogy általuk nem biztosított a lakások folyamatos szellőzése. Éppen ezért az olyan otthonokban, ahol erre nem gondoltak – például a nyílászáróba épített szellőző berendezéssel – ott a téli időszakban folyamatos gondot jelent a magas páratartalom. Pusztán attól, hogy a zárt lakásban lélegzünk is rengeteg pára termelődik, ehhez jön még a főzés, fürdés és mosás, teregetés során keletkező nedvesség, ami ha a levegőbe kerül, a lakás leghűvösebb pontjain fog lecsapódni. A házak északi falain, a sarkokban, ablakok mellett, hőhidak mentén megjelenik a jól látható sötét elszíneződés. A penész sokszor a külső falra tolt szekrények, falvédők mögött kezd el terjedni, ilyenkor csak a dohos szag és az egyre gyakoribbá váló légúti betegségek, allergiás tünetek hívják fel rá a figyelmet.

A penészgomba-allergia tünetei és kezelése

A tünetek hasonlóak bármiféle más légúti allergiás betegséghez: tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, könnyezés, szemviszketés, súlyosabb esetben asztmatikus köhögés, sípolás, nehézlégzés fordulhat elő. A kivizsgálás lényege a kiváltó ok azonosítása – magyarázza dr. Balogh Katalin. Allergiavizsgálattal pontosan meg tudjuk határozni, hogy a beteg panaszait mi okozza. Beltéri allergén esetén a megoldás egyszerűbbnek tűnhet, de mégsem mindig az. Ha a forrást megszüntetjük, akkor a tüneteink is javulni fognak. Ehhez javasolt a penészes falfelületet penész eltávolító szerekkel letisztítani. Ha azonban a penész újra és újra megjelenik az adott falfelületen, akkor nem elég a lemosás, fel kell deríteni a kiváltó okokat. Ez lehet a lakás túl magas páratartalma, vagy valamilyen szerkezeti hiányosság – például az adott terület nem megfelelő szigetelése. A panaszokat tüneti kezeléssel tudjuk csillapítani, ám ha a gombák tartósan jelen vannak a környezetünkben, akkor célszerűbb a hosszútávú megoldást választani és allergén immunterápiával több évre tartósan megszüntetni az allergiás tüneteket.



Császármorzsa

2017. július 01.

A tartalmas levesekhez (például gulyásleves) nagyon jól passzol valami kis édesség másodiknak. Íme egy finom, tradicionális osztrák desszert, de az Osztrák-Magyar Monarchia területén, így Magyarországon is nagyon népszerű.

A tartalmas levesekhez (például gulyásleves) nagyon jól passzol valami kis édesség másodiknak. A gulyásleves ha jól készítik akkor eléggé laktató, és egy tartalmas desszerttel teljes menüvé avanzsál akár egy egyszerű hétköznap este is. 

Ha már tartalmas desszert akkor, íme egy finom, tradicionális osztrák desszert, de az Osztrák-Magyar Monarchia területén, így Magyarországon is nagyon népszerű. Történetéről azt kell tudni, hogy vagy maga Ferenc József császár találta ki, másik legenda szerint Sisi királynő udvari szakácsa készítette először. Több neve is van smarni, grízsmarni, daramorzsa, németül Kaiserschmarrn vagy Schmarren, de az íze egy és ugyanaz. 
Mi így készítjük:



Hason vagy háton altassuk a bébiket?

2017. július 01.

„Kislányom, Téged mindig hasra fektettelek, nehogy megfulladj – ha büfizel, alvás közben…Te meg hanyatt fekve altatod az unokámat?” – mondja a nagymama az újdonsült anyának…

Változnak az idők és vele együtt változnak a csecsemőápolási szabályok is. A szüleink sok mindent másképp csináltak, mint ahogy mi csináljuk ma a gyermekeinkkel. Máshogy fekteti, mással eteti és máshogy fürdeti… Ez nem kell, hogy a generációk közötti feszültség forrása legyen!

„Új szelek fújnak, most ez van divatban” – mondják sokan…

A múló divat helyett sokkal inkább arról van szó, hogy nap mint nap friss tudományos eredmények jelennek meg, a rendelkezésre álló információk gyarapodnak, és ezek mind-mind segítenek abban, hogy a csecsemő- és gyermekgondozás során a lehető legjobbat nyújthassuk a gyermekünknek; akár azon az áron is, hogy bizonyos dolgokat másként teszünk, mint azt a nagyszüleink vagy szüleink tették.

A bölcsőhalál vagy hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) az egy évnél fiatalabb bébiknél fordul elő. Ma sem ismert, hogy mi az oka annak, hogy látszólag egészséges csecsemők, előzetes betegség vagy bármiféle tünetek nélkül hirtelen meghalnak. A SIDS miatt meghalt kicsik 60 százaléka fiú. A tragédiák leggyakrabban a 2-4 hónapos bébiknél történnek, általában az éjszakai órákban.

Az USA Gyermekgyógyászati Társasága új irányelvet bocsájtott ki a hirtelen csecsemőhalál szindróma gyakoriságának csökkentésére, aminek a keretén belül készített egy olyan ajánlást, ami a szülőknek ad tanácsokat ahhoz, hogy minél biztonságosabb feltételeket biztosíthassanak a csecsemőjük alvásához. Ez egyértelműsíti, hogy a csecsemők hanyatt fekvő pozícióban való alvása véd a bölcsőhaláltól.



Vegán nudli szilvaszósszal

2017. június 30.

A nudli igazán magyar étel, hasonlít rá az olasz gnocchi, de a miénk csak szimpla, egyszerű és édes nudli.

Anyukám mindig is tojás nélkül csinálta, és soha nem mérte le a hozzávalókat, csak úgy sacc per kábéra csinálta, de most le is mértük a mennyiségeket. A nagymamám és unokatesóm süt, főz mindig úgy, hogy az instrukció ‘majd látod’ és a ‘majd érzed’ között mozog, de azok az igazán finomságok. Ez eredeti recept zsírral írja, ami a hagyományos magyar ételek körében állati eredetű zsiradékra vonatkozik, de ezt is ki lehet cserélni növényi eredetű zsiradékra, és vegán ételt kapunk.

Nézzük mi hogyan csináljuk:

Hozzávalók (4 főre):

  • 75 dkg főtt tört burgonya
  • 6 teáskanál napraforgóolaj
  • 6 púpos evőkanál gluténmentes alapliszt
  • 6 púpos evőkanál teljes kiőrlésű rozsliszt (ezt is lehet gluténmentes lisztre cserélni, hogy teljesen gluténmentes legyen a dolog)
  • pici só
  • kókuszreszelék, vagy zsemlemorzsa
  • friss gyümölcsből sűrű turmix vagy lekvár


A burgonyát megmossuk, majd héjában megfőzzük. Amikor megfőtt, meghámozzuk, és krumplitörővel áttörjük. Még melegen hozzákeverjük az olajat. Majd amikor kihűlt akkor hozzákeverjük a lisztet. Igazából lehet tényleg bő nagy kanállal mérni a lisztet, mert inkább legyen egy kissé keményebb a tészta, mert ha véletlenül nem vesszük ki a főzővízből időben a nudlikat akkor sokkal könnyebben összeáll. Amikor összegyúrtuk a tésztát, kis hengereket formálunk belőle. Sós lobogó vízben kifőzzük. Amikor feljönnek a nudlik a víz tetejére akkor megfőttek és ki is lehet őket venni. Amíg a főzővíz felforr addig meg pirítjuk száraz serpenyőben a kókuszreszeléket, ebben fogjuk a kifőzött nudlikat megforgatni. Az eredetileg a nudlikat, olajban pirított zsemlemorzsában forgatjuk meg. Én friss fahéjas sűrű szilvaturmix-szal ettem, de lehet a hagyományokat követve lekvárral enni.

Elkészítési idő: 1 óra
Nehézségi fok: Közepes
Tápanyagtartalom(1 főre): 505,3 kcal, 87,67 g szénhidrát, 4,9 g fehérje, 16,5 g zsír

 



Összekeverték a megtermékenyítéshez használt spermákat egy holland központban

2017. június 30.

Összekeverték a megtermékenyítéshez használt spermamintákat egy holland klinikán – írta a BBC hírportálja.

A mesterséges megtermékenyítést (IVF, vagyis lombikbébi-eljárás) végző holland intézet elmondása szerint 26 nő esetében történhetett keveredés, tehát őket nem annak a férfinak a spermájával termékenyíthették meg, akiével tervezték.

Az Utrechti Egyetemi Klinika (UMC) szerint “eljárási hiba” okozhatta a cseréket 2015 áprilisa és 2016 novembere között.

A szóban forgó 26 pár fele vagy várja a babát, vagy már meg is született a gyerekük. A klinika elmondása szerint értesítették őket.

“Az UMC sajnálja, hogy ezt kellett közölnie a párokkal. A megtermékenyítés során egyes hímivarsejtek, melyeket egy pár kezelésekor használtak, 26 más pár petesejtjeit termékenyíthette meg, így lehetséges, hogy nem a kívánt apától fogantak a gyermekek” – írta a közlemény.

Hozzátették, hogy “ennek az esélye kicsi ugyan, ám a lehetőséget nem lehet kizárni”.

2012-ben egy anya beperelt egy szingapúri klinikát, miután a férje spermáját felcserélték egy idegen férfiéval. A kínai asszony akkor fogott gyanút, amikor észrevette, hogy a babájuk bőre és haja színe jelentősen különbözik az övétől és a kaukázusi származású apáétól.



6 biztos jel, hogy egészséges párkapcsolatban élsz

2017. június 29.

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy minden rendben a kapcsolatunkkal, fussuk át azokat a jeleket, melyek a tökéletes "együttműködésre" utalnak!

Egy egészséges párkapcsolatban a dolgok gördülékenyen működnek - a páros tagjai jó eséllyel oldják meg közösen a problémáikat. Ha megvan az egyenlőség, a kölcsönös tisztelet és a harmónia, semmi sem tűnik annyira bonyolultnak.

De vajon mi mennyire számítunk egészséges párosnak?

1. Problémamegoldás: létezik jól bevált sémánk minden konfliktus megoldására? Egy harmonikus párkapcsolat építésénél fontos, hogy a különféle szituációkat tudjuk kezelni. Legyen inkább egy stratégia minden problémára, ahelyett, hogy besöpörnénk azokat a szőnyeg alá! Ha már legalább egy módját megtaláltuk a konfliktuskezelésnek, 100 százalékban egészségesnek mondhatjuk kapcsolatunkat.

2. A másik privát szférájának tiszteletben tartása: azoknak a pároknak, akik kapcsolata  a bizalmon alapul, nincs gondja egymás privát szférájának tiszteletben tartásával. Ne kutakodjunk a párunk Facebook-adatlapján, telefonjában vagy naplójában, ha szeretnénk megtartani a szerelmét. A harmonikus kapcsolatban élőket nem foglalkoztatja a megcsalás gondolata és az őszintétlenség...



A közösségi média megszállja a hálószobákat

2017. június 29.

Minden ötödik fiatal rendszeresen felkel éjjel, hogy ellenőrizze üzeneteit a közösségi médián, s ezért jóval fáradékonyabbak, mint nyugodtan alvó társaik, ami nyomot hagy a közérzetükön – állapította meg egy új kutatás. A Journal of Youth Studies folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője Sally Power professzor, a Walesi Társadalmi és Gazdasági, Adat- és Módszertani Kutatóintézet (WISERD) társigazgatója.

 

A kutatáshoz több mint 900 12-15 év közötti iskolást toboroztak, akik kérdőívet töltöttek ki arról, milyen gyakran kelnek fel éjjel, hogy ellenőrizzék üzeneteiket a közösségi médián, mikor fekszenek le és mikor kelnek. Arra is válaszolniuk kellett, hogy mennyire érzik magukat jól életük különböző területein, így az iskolában és a barátok között, mennyire elégedettek a megjelenésükkel.

A válaszadók közül minden ötödik mondta, hogy szinte minden éjjel felkel, hogy csatlakozzon a közösségi médiához. Erre jellemzően több lány volt hajlamos, mint fiú. Az éjjelente közösségi médiát használók, illetve azok körében, akik reggelente rendszertelenül keltek fel, háromszor gyakoribb volt az az állítás, hogy állandóan fáradtak az iskolában, mint azoknál, akik végigaludták az éjszakát, illetve minden nap ugyanabban az időben keltek fel. Ráadásul azok, akik folyamatos fáradtságra panaszkodtak az iskolában, átlagosan sokkal boldogtalanabbnak mondták magukat, mint a többiek – idézte a tanulmányt a sciencedaily.com.

A kutatásból az is kiderült, hogy a fiatalok több mint egyharmada legalább hetente egyszer felkel éjjel, hogy ellenőrizze üzeneteit. “Úgy tűnik, hogy a közösségi média megszállja a hálószoba menedékét” – mutatott rá Sally Power.

A tanulmány ugyanakkor azt is jelezte, további kutatásokra van szükség annak kiszűrésére, hogy az iskolai fáradtságért mennyiben felelős a közösségi média, és mennyiben okozzák azt más tényezők. Továbbá az is feltárásra vár, hogy a mai fiatalságra nézve milyen következményekkel jár a kialvatlanság.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...571572573...598
hírek, aktualitások

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!

Itt a tavasz, és a szemallergia is

2025. április 29.

A tavaszi napsütés sokak számára nem csak örömöt, hanem kellemetlenséget is hoz. A pollenszezon kezdetével milliók életét érinti a szemallergia. A pollenhelyzet súlyosbodik és egyre több ember életminőségét rontja. Az Alensa körképe szerint a szemallergia globális kihívást jelent, és a megoldás a megelőzésben rejlik.

Az allergia terjedése

Az allergének olyan külső anyagok, amelyek allergiás reakciót váltanak ki, a légzőrendszeren, emésztőrendszeren vagy a bőrön keresztül juthatnak a szervezetbe. Minden beteg egyedi küszöbértékkel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a mennyiségű allergén, ami az egyik személynél tolerálható, másoknál súlyos reakciót válthat ki. Az allergiás rhinitisben szenvedő betegek gyakran tapasztalnak szemtüneteket is, mint például viszketést, irritációt, kivörösödést vagy könnyezést, ezt allergiás kötőhártya-gyulladásnak is nevezzük. Az allergiás reakció a szemhéjat is érintheti, a területén duzzadás, börpír, víszketés és ritka esetekben ekcéma is megjelenhet. A szemallergia lehet szezonális – tarthat a tavaszi, őszi időszakban, amikor a pollenek koncentrációja magasabb a levegőben, vagy lehet állandó, ha az érintett szőr és por allergiában is szenved.

A pollen-allergiában szenvedők számának növekedése világszerte megfigyelhető, különösen a fejlett országokban és a városi környezetekben élők körében. Míg az Egyesült Államokban évente körülbelül 85 millió felnőtt szenved allergiás náthában, a helyzet világszinten egyre aggasztóbb.

Itthon sem jó a helyzet

Magyarország helyzete különösen aggasztó az allergiás megbetegedések szempontjából, ugyanis hazánk Európa egyik allergizálóbb területe a parlagfű tekintetében.  A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a magyar lakosság közel 25%-át érinti a parlagfű-allergia. A helyzet az ország déli részén a legsúlyosabb, ahol a szezonális allergiás rhinitisben szenvedő felnőtt betegek több mint 80%-ánál mutatható ki parlagfű-érzékenység a bőrtesztek során. A parlagfű térnyerése hazánkból indult, és innen kezdte meg térhódítását Közép- és Kelet-Európában. A probléma nem csak önmagában a parlagfű jelenlétében rejlik, hanem abban is, hogy az európai pollentérkép folyamatosan változik. Sokak számára egyes fűfajták, gyomnövények és csalánfélék virágai is allergizáló lehetnek.  Ezt befolyásolják olyan kulturális tényezők is, mint például új növényfajok, mint például a nyír-, a ciprus vagy a tölgyfák  betelepítése a városi parkokban, valamint a klímaváltozás hatásai. E miatt a magyar lakosságnak nem csak a parlagfűvel kell megküzdenie, hanem egy folyamatosan bővülő allergén-palettával is, ami még inkább próbára teszi az érzékeny szemeket és légutakat.

Emésztő gondok – A puffadás, és étrendi megoldásai

2025. április 28.

Mit tud a FODMAP étrend?


A FODMAP nem egy újabb divatdiéta, hanem orvosi bizonyítékokkal és klinikai vizsgálatokkal alátámasztott terápiás étrend, melyet az irritábilis bélszindróma (IBS) kezelésére dolgoztak ki az ausztráliai Monash Egyetemen.
Az alacsony FODMAP étrend az egyetlen bizonyítékokon alapuló és hatékony étrend az IBS kezelésében, melyet a hazai szakmai irányelv is egyértelműen javasol.
Irodalmi adatok szerint IBS-es betegeknél az alacsony FODMAP diéta hatására 74-86%-ban csökkenek az emésztőrendszeri tünetek.
A FODMAP étrend IBS-en kívül számos betegség gyomor-bélrendszeri tüneteinek enyhítésében is hatásosnak bizonyult, mint például gyulladásos bélbetegségek, SIBO, funkcionális diszpepszia, endometriosis és a hasfájós csecsemőknél (itt a szoptató édesanyának kell követnie az étrendet).
Az diéta betarthatósága szempontjából fontos, hogy helyettesítésen és nem kizáráson alapul, így például a magas FODMAP tartalmú alma helyett narancsot, míg a fokhagyma helyett metélőhagymát választhat a páciens.


Mi a puffadás? Miért puffadunk?


A puffadás szubjektív gáz-, nyomás- és teltségérzetet jelent, mely jelentkezet a has felső, középső vagy alsó részén. A páciensek gyakran úgy írják le ezt a jelenséget, hogy olyan „a hasam, mint egy lufi”, vagy „mintha várandós lennék”. (1)
Nem kell, hogy egyedül érezzük magunkat, ha érintettek vagyunk. A puffadás az átlag népesség 16-31%-ában fordul elő, az irritábilis bélszindrómában (IBS) szenvedőknél pedig ennél is magasabb arányban: 66-90%-ban. (Az IBS olyan emésztőrendszeri betegség, amikor nem mutatható ki szervi ok a beteg tünetei és a hasi fájdalom között.)
A puffadás kialakulását tekintve összetett jelenség, társulhat felszívódási zavarokhoz (pl.: tej- és a gyümölcscukor malabszorbcióhoz, amely túlzott hidrogéngáz termelődéssel jár) és egyéb betegségekhez. A puffadás gyakori túlsúly esetén, ilyenkor a megnövekedett hasűri nyomás is hozzájárul ehhez a tünethez.
Étrendi szempontból puffadáshoz vezethetnek a nehezen emészthető, túl zsíros élelmiszerek, ételek és az ún. erjedő szénhidrátok, FODMAP-ok amelyekről az alábbiakban lesz szó.


Mi a FODMAP?

A FODMAP egy mozaikszó, azoknak a szénhidráttípusoknak a kezdőbetűiből „olvadt össze”, amik kerülendők vagy csak kis mennyiségben fogyaszthatók. Ezek az ún. fermentábilis vagy „erjedő”, rosszul felszívódó szénhidrátok: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polios. A FODMAP-ok közös tulajdonsága, hogy:


a bélben található baktériumok bontják, fermentálják ezeket a szénhidrátokat gázképződés közben – a folyamat puffadáshoz vezethet
extra vizet kötnek meg a bélben, ezzel magyarázhatók az IBS hasmenéses tünetei
az extra víz és gáz a bélfal feszüléséhez, kitágulásához vezet, ami – különösen az arra érzékeny egyéneknél – fájdalommal jár. (2, 3, 4)
fontos! az élelmiszerek, ételek többsége nem sorolható az abszolút tiltott vagy az abszolút javasolt kategóriába – mivel azok FODMAP tartalma az elfogyasztott mennyiségtől is függ. Bizonyos konyhatechnológiai eljárásokkal, pl.: áztatással csökkenthető a FODMAP-tartalom. (3, 5)