Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hangulatjavítás? Hajrá!

2023. május 13.

Fotó: 123rf.com

A stressz, a szorongás sűrűbben tör ránk a mindennapokban, vagy fenyeget a depresszió veszélye? Tudnunk kell, hogy sokat tehetünk e bajok ellen, és a megelőzésről sem szabad megfeledkeznünk.

A táplálkozáson, mozgáson, alváson kívül más lehetőségeket is kipróbálhatunk ahhoz, hogy jobb legyen a hangulatunk.

Zenehallgatás

Mindenfajta lágy zene jótékony hatású lehet a lelkiállapotunkra. Egy szép zenemű hallgatásakor a szellem elszakad a gyötrő gondoktól, aggodalmaktól, és a napi túlhajszoltság után megnyugszik, a légzés nyugodttá válik, a szerotonin termelődése fokozódik. Számos kutatás bizonyítja, hogy a zenei hang alternatív megoldás lehet a szorongás kezelésére a pszichiátriában.

JAVASLATOK
A stresszhormonszint csökkentésére leginkább a lágy, klasszikus zene alkalmas, de a természet hangjai is hasznosak lehetnek (madárdal, szökőkút csobogása, tengerzúgás), hiszen általában testilelki megnyugvást hoznak. Alkalmasak még a speciális zenék, amelyek a nagyon lassú frekvenciák (alfa- és thétahullámok) segítségével segítik a relaxációt és a jó alvást. Az éneklés egy kórusban – vagy akár zuhanyozás közben – szintén stimulálja az endorfin, a jólléti hormon kiválasztását.

Dinamikus relaxálás

Egy zsúfolt, stresszes nap után, miközben családi konfliktusokkal, munkahelyi gondokkal küzdünk, hamar ingerlékennyé, szorongóvá, türelmetlenné válunk. Készek vagyunk dühbe gurulni minden semmiség miatt, ami természetesen a hangulatunkat is rossz irányban befolyásolja. Miért ne próbálnánk meg a dinamikus kikapcsolódást, relaxálást? Ilyenek lehetnek bizonyos, az izmokat megmozgató gyakorlatok, pl. a vállizmok „pumpálása” (válltorna), amely kombinálja a szabályozott légzést a rugalmas mozdulatokkal. Mindenütt könynyen elvégezhető, stresszoldó gyakorlat.

JAVASLATOK
A medencecsont szélességében, párhuzamos lábakkal a talajon állva, a térdet rugalmasan tartva, egyenes háttal, leengedett vállal, a fejet a gerincoszloppal egy vonalban tartva csukjuk be a szemünket, és szorítsuk ökölbe a kezünket. Az orron át történő belégzés közben emeljük a vállunkat (mintha vonogatnánk), a szájon át történő kilégzés közben pedig nyissuk ki a tenyerünket, mintegy kiürítve magunkból a felgyülemlett stresszt. Ezután néhány percig tudatosítsuk magunkban, mi megy végbe a testünkben: a váll, a trapézizom (csuklyás izom), a hát ellazulása. Ismételjük a gyakorlatot háromszor.



Masszíroztass talpat, gyógyulj reflexológiával!

2023. május 12.

Mindenki tud valamennyit a talpmasszázsról, de nagyon kevesen értenek hozzá. A reflexológia jóval több, mint a talp nyomkodása. Állapotfelérő, keringésjavító, energetizáló, gyógyító módszer, melyet nagyszerűen beépíthetünk az akadémikus kezelés mellé is.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A páciens által panaszolt szervek mellett, a reflexológus rövidebb-hosszabb ideig kezeli a test összes zónáját. Elmondjuk, miért. Gyakran felmerülő kérdés, hogy miért szükséges például egy derékfájás esetén a teljes test zónáit kezelni, miért nem elegendő az úgynevezett célzónák talpmasszírozása. A válasz összefügg az emberi szervezet összetett működésével és a reflexológia látásmódjával.

Állapotfelmérés
Az első kezelés alkalmával a terapeuta finoman végignyomkodja és gondosan szemügyre veszi a lábfejet és a talpat. Kezével és szemével rengeteg információt tud meg a páciens szerveinek állapotáról, ezek alapján gondolatban már kezelési tervet fogalmaz meg. Ilyenkor szükséges a teljes test zónáinak vizsgálata, hiszen a talpon sokszor hamarabb jelentkezik „lerakódás” mint a fájdalom az adott szervben. A terapeuta intuíciós képességeit is használja a minél szélesebb érzékelésre, ezért a vizsgálat általában csendben zajlik, bár van amikor beszélgetés hatására nyílik meg a páciens és a gyógyulásához vezető kapu.

Holisztikus szemlélet
A reflexológia az embert nem különálló részek halmazaként, hanem egységes egészként kezeli. Ez vonatkozik a szervek egymásra hatására, a test – szellem – érzelem hármasra és az energiatestek összefonódására is. A reflexológus gyógyító az adott célzónák mellett a szervezet rendszereit kezeli. Például a vizeletkiválasztó rendszer stimulálásával támogatja a méreganyagok kiürülését, a keringési- és az immunrendszer erősítése szolgálja a gyorsabb regenerálódást. A masszírozás emellett megszünteti az energetikai blokkokat, szabad áramlást biztosítva a meridián-rendszerben, miáltal az energiahiány vagy –többlet automatikusan kiegyenlítődik.

Belső szervek hatásai
Mind a nyugati, mind a keleti gyógyászat tisztában van azzal, hogy például a hátfájdalmat okozhatják a  belső szervek betegségei is. Előbbi az autonóm idegrendszerrel, utóbbi a meridián rendszerrel magyarázza a kölcsönhatást.
Ennek hatása van a kezelésre is. Ha maradunk a példaként felhozott derékfájdalomnál, szükséges megvizsgálni többek a vese és a húgyhólyag  zónáit is. Ugyanígy egy fülgyulladás vagy egy érszűkület könnyen okozhat nyaki tüneteket. Fontos, hogy mindig az okot szüntessük meg már fizikai szinten is. Pácienstől függően valakinek ez elég, ám van aki tovább akar lépni…

Lelki oldal
A könyveket hagyjuk akkorra, ha a betegnek már nincs saját ötlete. Általában ugyanis van. Ha szembe mer nézni életével, megtalálja azt a pontot, ahol a betegségéhez „szükséges” lelki háttér megjelent. Az a teher, az a feszültség, amire a szervezet a betegséggel mint lelki gyógymóddal reagál. Ez az a pont, ahol a gyógyítónak a legnagyobb türelemmel kell várnia, amíg a páciens saját maga ráébred a probléma forrására és megszületik benne a vágy a változásra, a gyógyulásra. A teljes test zónáinak masszírozása közben, az ellazult állapotban a beteg teljesebben ráláthat életére és ráérezhet összefüggésekre, amiket a mindennapok kuszasága végre nem takar el.



8 dolog, melyet érdemes tudni a pajzsmirigy daganatról

2023. május 12.

A pajzsmirigy daganatos megbetegedése igen sok embert érint, melyre a szerven lévő göbös elváltozások hívhatják fel a figyelmet. Inkább az ún. hideg göbök esetén áll fenn a veszély a rosszindulatúságra, így alapos kivizsgálást igényel, ha valakinél göbök keletkeznek. Hogy mi mindent érdemes tudni a pajzsmirigy daganatáról, arról dr. Békési Gábor PhD., a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Az utóbbi évtizedekben megduplázódott a pajzsmirigy daganattal diagnosztizált betegek száma

Statisztikák szerint az utóbbi két évtizedben duplájára nőtt a pajzsmirigy daganatosok száma. Ennek fő oka azonban nem a betegség gyors terjedése, hanem az egyre fejlettebb diagnosztikus eszközök megjelenése, melyek segítségével sokkal pontosabb és részletesebb képet lehet kapni a pajzsmirigy szerkezetéről és az esetleges elváltozásokról. A szerv ultrahangos vizsgálatán túl nagy segítségre van az MRI vizsgálat, valamint az ún. aspirációs citológia is. Ezekkel nem csak a göbök jelenléte fedezhető fel, hanem megállapítható, hogy jó-vagy rosszindulatú elváltozásokkal állunk szemben.

Leginkább a fiatalabb nőket veszélyezteti

Bár senki sincs védve a pajzsmirigy daganattól, ám az ACS (American Cancer Society) felmérése szerint leginkább a fiatalabb nőknél diagnosztizálják a pajzsmirigyrákot. Ennek oka pontosan még nem tisztázott, ám valószínű, hogy a hormonális rendszerben kell keresni a magyarázatot.

Rekedtség, nyelési nehézég és megnagyobbodott nyirokcsomók

A pajzsmirigyráknak egyértelmű tünetei nincsenek, hiszen a jóindulatú göbök is ugyanolyan tüneteket produkálhatnak. Mégis, akkor gyakoribb, amikor rekedtségről, a hang mélyüléséről, nyelési és légzési nehézségről, valamint megnagyobbodott nyirokcsomókról panaszkodik a beteg. Természetesen ilyen esetekben sem kell megijedni, ugyanis a jóindulatú elváltozások is hasonló tünetekkel járhatnak.

A rosszindulatú pajzsmirigyráknak több típusa is van

A pajzsmirigyrákoknak több típusa van, szöveti szerkezetük és aszerint, hogy mennyire kifejlett sejtből indulnak ki.  Ezek alapján megkülönböztetünk papilláris, follikuláris, medulláris és anaplasztikus rákot. A prognózis az első két esetben a legjobb, és szerencsére ez a kettő fordul elő a leggyakrabban.



Valós veszély a varjútámadás?

2023. május 11.

Június közepéig számíthatunk a településeken embereket ijesztgető varjúfélékre. Különösen a dolmányos varjak fiókareptetése válhat egyesek számára félelmet keltő madártámadássá - hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).  

A szülők ilyenkor a fészket elhagyó, de még ügyetlen és gyakran nem teljesen röpképes, talajra kerülő fiókáikat védelmezik. Ennél a rövid ideig tartó, természetes és kiszámítható viselkedésnél jóval ijesztőbb és veszélyesebb eseteket okozhatnak a lakosság által otthon (illegálisan) felnevel, majd elengedett vagy elszabaduló varjúfélék, elsősorban szintén a vetési varjak fiókái.

Európában alig él olyan madár, mely támadásával közvetlen sérülést okozhat. Gondot inkább a járulékos balesetveszély jelent, amikor a megijedő ember leesik a fáról, elbotlik, esetleg kiszalad az úttestre. Támadó madarak esetében is hasonlóan kell eljárni, mint a nekünk rontó kutyáknál: ne fussunk el, forduljunk szembe az állattal, karunkat széttárva mutassuk magunkat sokkal nagyobbnak és félelmetesebbnek, és kiabáljunk rá az állatra. Rámenősebb madarak esetén nyugodtan használjuk védekezésre a kezünk ügyében lévő szatyrot, kézitáskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt, kalapot, és így hátráljunk el.

Ha elég bátrak vagyunk, sokat segíthetünk a kevésbé hősies embertársainkon azzal, ha a rossz helyre tévedt (pl. középület bejáratánál vagy a járda mellett a földön üldögélő) varjúfiókát a látótávolságon belül lévő bokros, fás területre visszük. Ilyenkor az izgatott szülők minket követnek (erre legyünk felkészülve), az addig "megközelíthetetlen" épület és járda pedig ismét használhatóvá válik.

Magyarországon leginkább a kis, szürke tollú fiókáival úszó bütyköshattyúpártól kell tartanunk, mert ha csónakkal vagy úszás közben óvatlanul megközelítjük a családot, az öregek a szárnyukkal és a csőrükkel fájdalmasan ütve támadhatnak. Ez a fürdőző gyerekek és a gyengébb fizikumú felnőttek számára komoly kockázatot jelenthet. Ezért a fiókáit vezetgető hattyúkat (vagy a fészküket) kerüljük el.



Juhtúróval sült tészta, tejföllel, pirított hagymával

2023. május 11.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A juhtúró vagy brindza egész Kelet-Közép-Európában kedvelt összetevője megannyi tésztaételnek. Nézzünk most egy sütőben sült, rakott jellegű variációt!  

Hozzávalók:
1 kg fodros nagykocka
800 g juhtúró
8 dl tejföl
300 g húsos szalonna
2 fej hagyma
1 csomag snidling


Elkészítése:
A szalonnát apró kockákra vágjuk és kipirítjuk, majd leszűrjük. A zsírján aranysárgára pirítjuk a megtisztított, finomra vágott hagymát, majd a tűzről levéve beleszórjuk a gorombára vágott snidlinget.
A kifőtt, leszűrt tésztát összekeverjük sóval, morzsolt túróval, a pirított szalonnával és 5 dl tejföllel. Hőálló tálra tesszük, és sütőben megpirítjuk.
Tálaláskor meglocsoljuk a maradék tejföllel, és rászórjuk a pirított hagymát.



Tudjunk meg többet a fájdalomról, és különítsük el a tévhiteket

2023. május 10.

Íme, néhány igaz/hamis állítás a fájdalommal kapcsolatban:

A placebo hatás nem működik a fájdalomnál

HAMIS. A placebo (hatóanyag nélküli látszatgyógyszer) morfinszerű hatással lehet a legsúlyosabb fájdalomra. Mindannyian potenciálisan érzékenyek vagyunk a placebo hatásra, amely magában foglalja az enkefalinok (a fájdalomérzetet befolyásoló peptidek) felszabadulását az agyban. A fájdalom érzékelése pl. az elvárásainktól, a kezelésünkkel kapcsolatos belső reprezentációtól vagy az orvossal kialakított bizalmi kapcsolattól függően változik. Az a személy, aki úgy érzi, hogy meghallgatják, felismerik szenvedésében, és megértik a fájdalmát, valamint, hogy mit tehetnek érdekében a kezelések, kevésbé fogja fel a fájdalmát.

Agyunk nem képes kontrollálni a fájdalmat

HAMIS. Az agy maga termel hormonokat, endorfinokat, enkefalinokat, amelyek a morfiumhoz hasonló hatást fejtenek ki. Ezeket az anyagokat főként az agyalapi mirigy és a hipotalamusz választja ki, amikor bizonyos tevékenységeket gyakorolunk. Ezek az agyban lévő specifikus receptorokhoz kapcsolódnak, így hatnak a fájdalomra, a relaxációra/ellazulásra és a jó közérzetre.

Minél nagyobb a sérülés/ártalom, annál intenzívebb a fájdalom

HAMIS. A fájdalom kezelésére szakosodott központokban megfigyelt személyek legalább egynegyedénél nincs gyulladásos probléma vagy neurológiai elváltozás, amely magyarázatot adna a krónikus fájdalomra. Ilyen pl. a fibromyalgia, a glossodynia (a nyelv égő érzése), a temporomandibularis ízületi szindróma vagy az irritábilisbél-szindróma esete.

Műtét után normális a fájdalom

IGAZ, egyes esetekben. Műtét során általában a bőrt, az izmokat metszik, így logikus, hogy a beavatkozás fájdalmas, és minél jelentősebb, annál nagyobbak a fájdalmak. Ezen fájdalmak megelőzésére, valamint annak érdekében, hogy azok ne tárolódjanak a csontvelőben és az agyban, a műtét alatt és után csillapítják a fájdalmat. Bizonyos esetekben azonban krónikus fájdalom jelentkezik, amely a perifériás idegek károsodása miatti szövődmények egyike.



Ásványvíz, forrásvíz, gyógyvíz - mikor melyiket igyuk?

2023. május 10.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen Magyarország vízkészletei kiemelkedő méretűek. A felszín alatti vizek, így az ivóvíz minősége is igen jó, 70 %-a kifogástalannak mondható. Egy ember évente közel 1000 liter folyadékot iszik, s eközben akár több mint 200 kg kőzetet "fogyasztunk el", különböző oldott ásványi anyagok formájában. Amikor emberi fogyasztásra szánt vizekről beszélünk, többféle kategóriákat kell megkülönböztetnünk, úgy mint természetes ásványvíz, forrásvíz, gyógyvíz és ivóvíz. Melyiknek milyen hatásai vannak a szervezetünkre, mikor melyiket válasszuk?  

Természetes ásványvíz
Természetes állapotában emberi fogyasztásra szánt, hivatalosan elismert víz, amely ásványianyag- és nyomelem tartalma, valamint egyéb összetevőinek következtében egészségi szempontból előnyös tulajdonságokkal rendelkezik, összetétele és hőmérséklete közel állandó. Az ásványvizek literenként legalább 1000 mg oldott sót tartalmaznak, de még az 50 mg/l oldott anyagnál kevesebbet tartalmazó víz is lehet ásványvíz, ha valamely oldott anyaga, illetve biológiailag aktív anyaga elér, vagy meghalad egy bizonyos, előírt határértéket. Napjainkban inkább olyan vizeket választunk mindennapi fogyasztásra, melyben minél kevesebb az oldott anyagok mennyisége. A nagy oldottanyag-tartalmú vizek sokszor csak gyógyvízként kerülnek forgalomba.

Gyógyvíz
A gyógyvíz olyan ásványvíz, amelynek orvosilag bizonyítottan gyógyhatása van. A gyógyvizek lehetnek hidegek és melegek, fürdésre és ivásra egyaránt alkalmazhatók. Fontos megjegyezni, hogy ezek a vizek nem fogyaszthatók napi rendszerességgel!

Forrásvíz
A forrásvíz mélyen fekvő rétegekből származik, és helyben palackozzák. A vízkivétel helyén meg kell felelnie az ivóvízrendelet előírásainak.

Csapvíz
Földalatti, felszíni vagy forrásvíz, melyet szűréssel és tisztítással készítenek elő a fogyasztásra, mielőtt a vezetékbe kerül. A megfelelő minőség érdekében többféle fizikai, kémiai és mikrobiológiai beavatkozást végeznek.

Szikvíz
Más néven szódavíz, szénsavval telített, bakteriológiailag és kémiailag kifogástalan ivóvíz. Érdekessége, hogy feltalálója a magyar Jedlik Ányos, így hungarikumnak tekinthető.

Az ásványvizek fogyasztása a szervezet folyadék- és ásványi só pótlását egyaránt szolgálja, hiszen olyan nyomelemeket tartalmaznak, amelyek a szervezet számára könnyen feldolgozhatók és beépíthetők. Ilyenek a kalcium, magnézium, kálium és nátrium, melyek mellett megtalálható a klór, a vas, a cink, a foszfor, a fluor, a jód és a szilícium is. Az oldott anyagok fajtája és mennyisége határozza meg a víz ízét, ami jellemző lehet településenként, vagy régiónként. A természetes vagy hozzáadott szénsavtartalom pedig tovább növeli az üdítő hatásukat.



Mit rejt a WC-kagyló? Ciki a téma, de életmentő lehet!

2023. május 09.

Sokat megtudhatsz egészségi állapotodról, ha miután elvégezted a dolgodat, beletekintesz a WC-kagylóba. Kényes a téma, sokak szerint kifejezetten ciki is, de semmiképpen nem elhanyagolható!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Amikor az egészséges életre és az egészség megőrzésére kerül sor, sokan nem is gondolnak a napi vécéhasználat fontosságára. Gasztroenterológusok szerint azonban az egészséges bélmozgás az egyik legfontosabb tényező az egészség megőrzésében.
Van egy régebbi könyv, a Mit árul el a székletünk (szerzők: dr. Anish Sheth és Josh Richman), amiben egyszerre vicces és tudományos oldalról, nyíltan írnak a gyomor-bél traktus egészségének kérdéséről.

"Természetesen az egész kérdéskörnek van egy vicces oldala - nyilatkozta egyszer dr. Sheth, a Yale Egyetem gasztroenterológusa - Fontos azonban tudni, hogy sokat megtudhatunk egészségi állapotunkról, ha időnként megvizsgáljuk a vécékagyló tartalmát."

A napi székletvizsgálat a vastagbélrák megelőzésének egyik kulcsfontosságú lépése. Ez a rákfajta az egyik leggyakoribb a halált okozó rákok közül az Egyesült Államokban, és Magyarországon szintúgy.

Nézzük, mit olvashatunk ki a széklet állapotából!

  • Lebegő széklet: (ahogy a könyvben nevezik) általában túlzottan zsíros ételek fogyasztásától jön létre, és máj-, valamint hasnyálmirigy-problémákra utalhat.
     
  • Vékony széklet: a „kígyó”, általában túlzott erőlködés következtében jön létre, azonban ha hosszabb távon is fennáll, akár végbél-tájéki daganat jelenlétére is utalhat.


Hogyan kerüljük el a szerencsejáték-függőséget?

2023. május 09.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A szerencsejáték ősidők óta óriási népszerűséggel bír országtól, nemzettől és kultúrától függetlenül. A 19-20. században megjelentek a kaszinók, amik újabb lökést adtak az iparágnak. Ma az internet és az okostelefonok alakítják át éppen teljesen a szerencsejáték-ipart. Eljutottunk oda, hogy már Magyarországon is bárki regisztrálhat egy legális online kaszinó felületén. Ezután a felhasználó több száz, sőt, adott esetben több ezer nyerőgéphez, élő és asztali játékhoz férhet hozzá, akár otthona kényelméből, akár egy tömegközlekedési eszközön. Fontos azonban, hogy a szerencsejátékot mindig a helyén kezeljük, és ne essünk túlzásba.  

A szerencsejáték-függőség ugyanis komoly problémákat tud okozni, és mivel napról napra nő az online kaszinók felhasználóbázisa, fontos erről a témáról beszélni. A legjobb online szerencsejáték oldalak – Magyarország, annak ellenére, hogy a legkényelmesebb és legbiztonságosabb környezet a szerencsejátékhoz, gyakran olyan nehézségekkel járhatnak, amelyekre sokan nem gondolnak. Ebben a cikkben a szerencsejáték-függőség problémáját fogjuk tematizálni, és hasznos tanácsokkal látunk el a felelősségteljes játék érdekében.



Hogyan javítható a kommunikáció?

2023. május 08.

Ismerős a helyzet, amikor csak elbeszéltek egymás mellett? Először azt kellene tisztázni, jól értettük-e egyáltalán, amit a másik közölni akart velünk. Íme, egy mentőöv a konfliktuskezeléshez: olyan listákat állítottunk össze, amelyek segítenek a másik megértésében, hogy támadások és személyeskedés helyett közösen juthassatok el a problémák megoldásához.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Öt szabály a konfliktusban érintettek számára

1. Szólítsd meg a másikat, nézz rá egyenesen! Hozzá beszélj, nézz a szemébe. Ne beszélj a csoportban úgy általában a többiekről.

2. Hagyd, hogy a másik elmondja, amit akar - ne vágj folyton közbe, próbáld meg megérteni a másik érdekeit és érzéseit. Gyakorold az aktív odafigyelést, használd a testbeszéd jelzéseit!

3. Maradj a témánál, maradj annál a problémánál, amelyet meg kell oldani. Ne engedd, hogy a másik az egyik problémáról a másikra ugorjon, ő is maradjon a témánál. Először az egyik problémát oldjátok meg, aztán foglalkozzatok a másikkal.

4. Kerüld el a másik hibáztatását! A kölcsönös szemrehányások nem hoznak megoldást, csak megmerevítik a szembenállást. A személyes támadás nem segíti a közös megoldás kibontakozását. Néha segíthet ez a válasz is: "Ez most nem vitatéma."

5. Beszélj egyes szám első személyben! A TE-üzenetek gyakran szemrehányásnak tűnnek, az ÉN-üzenetek személyes véleményt, meggyőződést tükröznek, és aligha mondhatja valaki, hogy a véleményed ilyen formán nem igaz... Pl. "Az a véleményem, hogy...", Úgy találom, hogy..."  Mindig a magad nevében beszélj. Kivételt jelent, ha egy csoportot képviselsz - ezt közölni kell -, mert ebben az esetben a többes szám első személy használata célszerű.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...158159160...611
hírek, aktualitások

Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.

Az erdőtüzek térségünket is fenyegetik

2025. július 01.

A klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat együttesen egy olyan jelent teremtett, ahol már nemcsak a déli országoknak kell erdőtüzektől tartania, Közép-Európa is egyre inkább kockázati zónává válik. Megjelent az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) legfrissebb, Changing Wildfires: Policy Options for a Fire-literate and Fire-adapted Europe című tanulmánya, melyben a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpontjának egyik kutatója is részt vett.

A világon évente közel 780 millió hektárnyi terület ég le – ez akkora terület, mint egész Ausztrália. Bár nem minden térségben nő a leégett területek aránya, a tüzek pusztító ereje és intenzitása aggasztóan fokozódik.

A projektben – ami a tűz új szerepének és kockázatának felismerését célozta – 22 nemzetközi kutató vett részt, a munkacsoport egyik vezetője pedig Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója volt. „Szakmailag nagyon inspiráló volt a munkacsoport tagjaival dolgozni, különböző szakterületek képviselőivel, akik Európa számos tájáról hozták a tudásukat, tapasztalatokat. Erős szakmai kapcsolatokat építettünk, már egy közös workshopon is részt vettünk azóta és tervben van egy közös publikáció is – szóval kapcsolatban maradunk a csapattal” – mondta el az ÖK kutatója a projektről. 

Az éghajlati változások – a forróbb nyarak, hosszabb hőhullámok és gyakoribb aszályos időszakok – ideális feltételeket teremtenek a tüzek kialakulásához. A kiszáradt biomassza lényegében „üzemanyagként” viselkedik, amely könnyen lángra lobban, akár egy eldobott csikk miatt is. A tanulmány szerint az emberi tevékenység közvetlenül és közvetetten is felerősíti ezeket a kockázatokat.

Az elhagyott mezőgazdasági területeken meginduló cserjésedés, a kezelés nélküli gyepterületek, vagy az idegenhonos fajok (például fenyők, eukaliptusz) telepítése mind növelik a gyúlékonyságot. Kiemelt kockázatot jelentenek a wildland–urban interface (WUI) zónák, azok a területek, ahol a természetes vegetáció közvetlenül határos a lakott településekkel. Európa területének kb. 7%-a ilyen, és ezekben a térségekben fokozott figyelemre van szükség a tűzvédelemben és várostervezésben egyaránt.

„A déli országok – elsősorban Spanyolország, Portugália, Olaszország és Görögország – régóta küzdenek a nyári erdőtüzekkel. Az újdonság azonban az, hogy Észak- és Közép-Európában is egyre gyakoribbak a súlyos tűzesetek” – magyarázza Valkó Orsolya. Skandináviában például a hőhullámokat követő száraz időszakok miatt már szintén tapasztalhattunk pusztító tüzeket a közelmúltban. Magyarország sem kivétel: míg egy átlagos évben néhány száz hektárt érintenek a vegetációtüzek, 2022-ben – az extrém aszály következtében – már több mint 7000 hektár égett le.

A hazai vegetációtüzek túlnyomó többsége (kb. 99%) emberi tevékenységre vezethető vissza. Az okok ismertek: gondatlan tarlóégetés, eldobott cigarettacsikk, tűzgyújtás a természetben, technológiai hibák vagy akár szándékos gyújtogatás. Mindez arra utal, hogy nem elegendő a tűzoltásra koncentrálni – tudatos megelőzésre és társadalmi szemléletformálásra is szükség van, hangsúlyozzák a kutatók.