Az azonosulás kényszere: konformitás a csoportban
2023. május 18.
Nyilván nem vagy nem csak puszta véletlen, mely csoportoknak vagyunk tagjai, legyen szó családi, iskolai, munkahelyi, baráti társaságokról, ill. ezek átfedéseiről. Ezeket és a hozzájuk kötődő szerepeket részben magunk választjuk, részben eleve adottak számunkra, mert nem mindegy, hova születtünk, milyen környezetben nőttünk fel, milyen elvárásoknak kellett megfelelnünk.
Ám tagsági csoportjaink, melyekben ténylegesen benne vagyunk, legalábbis részben saját választásainkon alapulnak, a vonatkozási csoportjaink pedig még inkább. Ez utóbbiak azok, melyekben lehet, hogy nem vagyunk tagok, mégis magunkénak érezzük értékeiket, normáikat, jellegzetes viselkedésmódjaikat. Egy egyszerű példával élve: ha sosem voltam alkalmas pilótának, de mindig is vonzott az a pálya, elkezdhetek repülős témájú könyveket olvasni, filmeket nézni, szimulátorokkal játszani, olyan témákról és úgy beszélni, ahogy szerintem egy pilóta, anélkül, hogy erre bármi vagy bárki kényszerítene. Csak mert nekem ők a vonatkozási csoportom, rájuk szeretnék hasonlítani.
Viszont akár tagjai vagyunk egy csoportnak, akár csak vonatkozási pontul szolgál számunkra, a hozzá fűződő viszonyunkban alapvető lehet a konformitás, azaz a csoport vélt vagy valós értékrendjéhez és elvárásaihoz való alkalmazkodás. Annak elfogadása, hogy az adott csoportnak sajátos nézőpontja van egyes kérdésekben, és sajátos elvárásai az e kérdésekhez fűződő véleményekkel, viselkedésekkel kapcsolatban. Egy vallási közösségben pl. természetes kiindulópont az adott vallás szentírása, akár a legmindennapibb kérdésekben is, mondjuk, hogy mi lehet aznap az ebéd, és világosak a szabályok, hogy azt hogyan kell elfogyasztani, milyen imákat kell mondani az asztal mellett ülve és a többi.
Így aztán, aki, akár kívülállóként is, egy ilyen közegbe kerül, az rögtön érzi magán a csoportnyomást, és igyekszik megfelelni azoknak az elvárásoknak, melyeknek sokszor az értelmével sincs egészen tisztában.
A konformitás efféle, szinte automatikus megjelenését már elég korán (a két világháború között) elkezdték kísérletileg is vizsgálni. A talán leghíresebb ilyen kutatás ugyanakkor egy kicsit későbbi, 1955-ből származik, és Solomon Asch lengyel születésű amerikai pszichológus nevéhez köthető.
Gyógygombák, az egészségünk őrzői
2023. május 18.
A gombák használata nemcsak egyidős az emberiséggel, hanem gombák nélkül a Földön élet sem lenne. Földünkön 500 millió évvel ezelőtt történt meg a növényeknek és a gombáknak a szárazföldre lépése, az addig vízzel borított területeken, ahol azelőtt egyszerű növényi élet volt fellelhető, algák és moszatok formájában. A világ számos részén már az ősi gyógymódokban alkalmazták a gyógygombákat. Ilyen például a hagyományos kínai gyógyászat, és mivel itt születtek az első írásos emlékek, ezért a mikoterápia (gyógygombaterápia) bölcsőjének Kínát tekintjük.
Miben segíthetnek a mai kor emberének a gyógygombák?
Számos egészségügyi probléma kialakulásában a környezeti szennyezés, a tápanyagok (vitaminok, ásványi anyagok) hiánya, és a stressz játszik szerepet. Az életünk folyamán számos méreganyaggal találkozik a szervezetünk, melyeket főleg táplálékkal viszünk be – még akkor is ha tudatosan válogatjuk meg az alapanyagokat –, melyek fokozatosan fékezik le az immunrendszerünk hatékonyságát, lelassult anyagcseréhez és ezen keresztül elhízáshoz is vezetnek.
Ezért a problémát is több oldalról kell megközelítenünk, melyben a gyógygombák nagyszerű segítőink lesznek. Itt van például a Ganoderma lucidum, amely segíti a szervezet méregtelenítését májtisztító hatású (szerves germánium kivezeti a nehézfémeket), 400 féle bioaktív elemet tartalmaz (ásványi anyagok, vitaminok, triterpén, adenozin, poliszacharidok stb.), amelyek hozzájárulnak az egészséges immunrendszer működéséhez, és képes regenerálni a károsodott sejteket.
Ezenkívül is még számos kedvező élettani hatása van: antioxidáns („örökélet gombája” kr.e. 4000), antivireális (HIV ellen is), antibakteriális hatású, daganatgátló hatású (rákellenes), pro- és prebiotikum (segít a károsodott bélflóra helyreállításában), antihisztamin hatású, gyulladáscsökkentő, szív- és érrendszerre gyakorolt kedvező hatások, vércukor- és koleszterincsökkentő hatású.
Nagyon ritka és értékes gyógygomba a Ophiocordyceps (Cordyceps) sinensis, mely a tradicionális tibeti gyógyászatból került át több, mint 1000 évvel ezelőtt a hagyományos kínai gyógyászatba.
Kivételes hatásait ma már nem csak az uralkodók élvezhetik. Ilyenek a gyulladáscsökkentő hatás, támogatja legfőbb szerveinket, mint a tüdő, szív (szívtonic) és a máj. Vesevédő hatású, koleszterin csökkentő (természetes lovasztin forrás). Oxigénnel látják el a szervezetünket (természetes teljesítmény fokozó, melyet sportolók is kihasználnak), természetes afrodiziákum nőknek és férfiaknak egyaránt valamint rákellenes hatású – főként mell- tüdő- vastagbél. Köszönhetjük ezt a víz- és zsíroldékony vitaminoknak számtalan ásvány anyagnak, policiklikus aromás szénhidrogéneknek, csak hogy néhányat említsünk a kivételes hatóanyagai közül.
Kitűnően támogatja idegrendszerünket, felpörgetett, teljesítménykényszeres, stresszes világunkban az oroszlánsörény-gomba, a Hericium erinaceus, melye akár nevezhetnénk a menedzserek gombájának is.
Zöldségek, gyümölcsök
2023. május 17.
A zöldségek felhasználhatók frissen, fagyasztva, főzve, sütve vagy szárítva, míg a gyümölcsök szintén frissen, fagyasztva, aszalva, ill. befőtt formájában választhatók.
A vásárlás során figyeljünk a következőkre:
– A gyorsfagyasztott termék csomagolására. Sérült csomagolású terméket ne vásároljunk! Ha megtapogatjuk, és azt érezzük, hogy nagyobb tömbök vannak a csomagban, ne vegyük meg.
– Fontos a vásárlás sorrendje! Lehetőség szerint utolsó lépés legyen a hűtött termékek kosárba helyezése. A különböző termékeket (pl. friss zöldségek, fagyasztott áruk) célszerű külön táskákba tenni, hogy ne szennyezzék egymást.
– A minőségmegőrzési, ill. fogyaszthatósági időre figyeljünk!
– A friss zöldség és gyümölcs ép legyen és benyomódásoktól mentes. A benyomódás helyén gyorsabban megindul a romlás.
A feldolgozás, felhasználás során érdemes figyelembe venni a következőket:
– A fagyasztott élelmiszert a felengedés után már nem szabad újra lefagyasztani, mert a „hibernált” mikrobák a kiolvasztás után újra szaporodni kezdenek, ezáltal nő a csíraszám. Ebből adódóan a terméket csak akkor érdemes kiolvasztani, ha utána rövid időn belül fel is használjuk. A kiolvasztás legbiztonságosabb módja, ha lassan és hűtőszekrényben történik.
– Ha a fagyasztott zöldség, gyümölcs kissé fakóbb a vártnál, még nem feltétlen ad okot aggodalomra. Némi színváltozás még elfogadható, melynek oka lehet többek közt a hosszú idejű tárolás.
– A zöldségeket a felhasználási javaslat szerint, vagy felengedés nélkül tegyük forrásban lévő vízbe vagy hevített zsiradékba.
– A fagyasztott zöldség párolásához elegendő pár perc, ha túl sok ideig tart a hőkezelés, pépes állag lehet a végeredmény.
– Ha fagyasztott zöldséget grillezünk, tanácsos grillkosarat használni, mivel ilyenkor a zöldségek puhábbak vagy épp törékenyebbek lehetnek a frisseknél, így könnyen áteshetnek a grillrácson.
– Amennyiben fagyasztott gyümölcsöt használunk, pl. süteményhez, s előtte nem olvasztjuk ki, akkor valamivel hosszabb sütési idővel számolhatunk.
– Fagyasztott bogyós gyümölcsnél előfordulhat, hogy levet ereszt a gyümölcs, ezért mielőtt a tésztához adjuk, szórjuk meg azt egy kis liszttel vagy búzadarával, ami felszívja a nedvességet.
Sós élelmiszerek utáni vágy: mit tehetünk ellene?
2023. május 17.
Szomorúság vagy bosszúság hatására sietősen chipset ropogtatni, vagy egy fárasztó munkanap után egy finom pizzát elfogyasztani egyszer-egyszer nem árt senkinek. De túl gyakran, hosszú távon a test segítségért kiállt. Ahhoz, hogy ellenálljunk a sós ételek iránti túl gyakori vágynak, először meg kell értenünk annak okait, majd tanácsos megfogadnunk hasznos tanácsokat.
Mi okozhatja a túlzott vágyat?
Számos magyarázat létezik. Íme, néhány közülük:
– A sós termékek iránti vonzalom részben (korábbi) étkezési magatartásformákkal hozható összefüggésbe. Pl. a várandósság, majd szoptatás alatt sok sósat fogyasztó anya befolyásolhatja a gyermek étkezési preferenciáit, vagy egy család, ahol nagyon kedvelnek bizonyos sós élelmiszereket, és túl gyakran fogyasztják őket (pl. sült burgonyát, füstölt húsokat, zsíros sajtokat stb.), formálja az ízeket.
– Amellett egyes vizsgálatok kimutatták, hogy vannak olyan gének, amelyek az édesség felé ösztönzik a vágyat, és ezek hiányában vonzódunk a sós ízekhez.
– Végül, a sós élelmiszerek utáni sóvárgás pszichológiai szempontból a kényelem, az erő és a magabiztosság iránti igény visszanyerésének szükségletével függ össze.
Miért kívánhatja a szervezetünk?
A sós ropik, kekszek, akárcsak az édességek vagy a zsíros ételek utáni sóvárgás jó közérzetet biztosít, amelyet a dopamin felszabadulása okoz az agyban. Egy másik magyarázat lehet a nátriumhiány: a sós utáni sóvárgás kapcsolatban állhat a szervezetben az elektrolitok (főleg a nátrium) hiányával.
Milyen hatást gyakorolnak a sós élelmiszerek a szervezetre?
Amíg rendszeresen felhívjuk a figyelmet a cukor szervezetünkre gyakorolt negatív hatásaira, ugyanúgy ismernünk kell a só és a sós ételek iránti vágy hosszú távon megnyilvánuló, lehetséges káros következményeit az egészségünkre nézve.
Sajnos a sós termékek gyakran nemcsak sóval vannak tele, hanem zsírral is.
A súlygyarapodás mellett számtalan problémát okozhat.
– Vízvisszatartás: a só megreked a szövetekben, ezért elősegíti a víz felhalmozódását, és megakadályozza annak kiürülését.
-Hiperkoleszterinémia (magas koleszterinszint): a sós ételek és a telített zsírok növelik a rossz koleszterin (LDL) szintjét a vérben.
– Artériás magas vérnyomás: a túlzott mennyiségű nátrium növeli a teljes vértérfogatot és a vérnyomást.
– Magas trigliceridszint a vérben: a szervezetben a neutrális zsírok magas szintje fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A só egyben étvágyfokozó is, ami túlzott élelmiszer-fogyasztáshoz és hízáshoz vezet.
Teltségérzetmentesen
2023. május 16.
Üres főzeléket fogyasztunk ebédre, miközben egy tányér lasagnéról álmodozunk, és közben reménykedünk, hogy ezzel jót teszünk a vonalainknak? Nem biztos, hogy helyesen járunk el. A jóllakottság érzése az agyból indul ki, és összefügg azzal, hogy amit megeszünk, egyezik-e pszichés állapotunkkal – állítják a táplálkozási szakemberek.
Ez esetben biztosan nem – de mi lenne a jó megoldás? A példánál maradva: fogyasszunk egy kis adag lasagnét, előtte zöldséglevessel, utána gyümölccsel – így kielégítjük éhségérzetünket és a vágyunkat is. Sokkal hasznosabb, ha ízlésünk szerinti, könnyű, de tápláló ebédet fogyasztunk, amit nem kell „kompenzálnunk” későbbi nassolással vagy a gyomrunkat megterhelő, nehéz vacsorával.
Hasznos tudnivalók
– Ha nehéznek érezzük a gyomrunkat étkezés után, és az a benyomásunk, hogy túl sokat ettünk, semmi kétség: túlléptük a jóllakottság küszöbét.
– Ahhoz, hogy időben abbahagyjuk az evést, tudni kell felismerni a határt. Gyakoroljuk magunkat abban, hogy figyeljük meg, mikor kezd kevesebb élvezetet okozni az evés: ez azt jelzi, hogy már nincs messze a jóllakottság.
– Ne keverjük össze a jóllakottságot a mértékletességgel. Ne álljunk fel az asztaltól úgy, hogy azért még éhesek maradtunk. Hiszen ez azzal a kockázattal jár, hogy egy óra múlva már nassolnivalóra, kalóriadús táplálékra vágyunk.
Találjunk rá a pihentető alvásra: 6 jó tanács
2023. május 16.
Hogyan merüljünk álomba esténként úgy, hogy előtte „ne számoljuk a bárányokat”, és egész éjjel jól aludjunk? Elsősorban tartsuk be az ún. alváshigiénés szabályokat, ami azt jelenti, hogy vegyünk fel olyan életmódbeli szokásokat, magatartási formákat, melyek elősegítik az alvászavarok megelőzését vagy megszüntetését. Tippek a jó alváshoz, köztük néhány kevésbé ismert ötlettel.
1. Ébredés mindennap ugyanabban az időben
A felkelés ideje jelentős mértékben függ attól, hogy este mikor tudunk elaludni. Rendkívül fontos, meghatározó tényező lehet, hogy a felkelés és a lefekvés mindennap azonos időben történjék. Ennek célja, hogy a rendszertelenség e téren ne zavarja meg a biológiai óránkat, és ne okozzunk elalvási nehézségeket magunknak. Még alkalmi késői lefekvések esetén is – pl. egy sokáig tartó munkával töltött vagy ünnepi este után – keljünk fel a szokásos időben. Ennek fő előnye, hogy jobban alszunk tőle este! A rendszeresen ugyanabban az időben történő étkezések szintén segítenek abban, hogy ne „toljuk el” biológiai óránkat., hiszen az étkezési idő fontos hivatkozási pontot jelent.
2. Kék fényt szűrő szemüveg használata
Egy 2020. júliusában publikált tanulmányban amerikai kutatók vizsgálták a kék fényt szűrő szemüvegek hatását 60 olyan személy esetében, akikre a késői órákban is fokozott képernyő-használat (computeren, okostelefonon, táblagépen) volt jellemző. A tanulmány szerzői arra a megállapításra jutottak, hogy ezek a védőeszközök hatékony beavatkozást jelenthetnek az alvás javítására, különösen az „éjszakai baglyoknál”. Nem ok nélkül, hiszen ezek a szemüvegek védenek a nagy fényerejű elektronikus eszközök monitorai által kibocsátott kék fény nemcsak a szemre gyakorolt káros hatásai ellen, hanem az alvás szempontjából is.
Ennek okai: a kék fény élénkítő hatású, és megzavarja az alvási ciklust szabályozó melatonin hormon termelődését. Emiatt csökken a melatonin szintje a szervezetben, és nehezebben tudunk elaludni. Mellőzzük tehát, ha lehet, ezen elektronikus eszközök használatát a lefekvés előtti órákban. De ha pl. a késő esti vagy éjjeli munkavégzés elkerülhetetlen, mindenképpen viseljünk kék fényt szűrő szemüveget. A kék fényről mindazonáltal tudnunk kell, hogy része a természetes fény spektrumának, és segít napközben éberen tartani minket. Reggel pl. elengedhetetlenül szükséges, mert elősegíti az ébredést és biológiai óránk helyes működését, sőt még hangulatjavító hatású is.
3. Végezzünk rendszeres testmozgást, de ne későn
A testmozgás akkor is különösen fontos, ha a járvány idején többet kell otthon maradnunk. Nemcsak az alvásminőségre káros stressz mérséklésére, hanem a fizikai aktivitás gyulladáscsökkentő hatása miatt is. Hiszen a krónikus gyulladás az immunrendszer túlaktiválását idézi elő, ami nem megfelelő alváshigiéniát okozhat Amellett a testmozgás hatására emelkedik a szerotonin (boldogsághormon) szintje a szervezetben, mely segíti később az elalvást, és javítja az alvásminőséget (az életkor előrehaladtával kevesebb termelődik belőle). A fizikai aktivitás csökkenti továbbá a lehetséges alvási apnoéval (légzéskimaradással) összefüggő nappali aluszékonyságot. Mindezek ellenére, ha a késői órákban, pl. 18h után sportolunk, mivel az növeli testhőmérsékletünket, elmozdulást okozhat a biológiai órában, és így zavarja az elalvást.
Szőrös kézfej - mit jelent?
2023. május 15.
A kézelemzés módszerét követve az első dolog nem a tenyér vonalainak a megfejtése vagy tanulmányozása, hanem a kézfej alapos vizsgálata. A kézfejek szőrössége, a bőr állapota sok mindenről árulkodik.
A nagyon szőrös kézfej
Amikor a kézfejet erős szőr borítja, s így a bőr láthatatlan, akkor ez túl tengő állatias ösztönökre, vitalitásra és a fizikai tevékenységek túlhangozására utal, kifejezetten a szexualitás és az evés területén. Az ilyen kéz tulajdonosa hajlamos a durvaságra, nem szereti az ínyencségeket, ezzel szemben viszont a mennyiség áll az első helyen. Az aktív életmódot kedveli, büszke a teherbírására.
Szőrös kézfej
Ez a középső fázis férfiasságra és férfias jellemzőkre utal. A fizikai vágyak tekintetében nagyon nagy önfegyelem van jelen. E kéz tulajdonosa jól viszonyul az intim kapcsolatokhoz, tud határozott és felelősségteljes lenni.
Vastag szőr
Amikor a szőrszálak vastagok, akkor az állatias ösztönök kerülnek előtérbe. Ha a szőrszálak erősek, de vékonyszálúak, akkor az illető intellektuális beállítottságú, fontos számára a fegyelem és a kifinomultság.
Vékonyszálú szőr a férfiak esetében
Amikor egy férfi kezén, kevés és vékonyszálú szőr található az nem túl jó előjel. Az illető nem igazán férfias, hajlamos a gyengeségre. Nem tud határozott vagy parancsoló lenni, hajlik a nyomásra és időnként kiszámíthatatlan. Általában idegi és pszichológiai problémákkal küszködik.
Melyik a te életszemléleti stílusod? Teszteld magad!
2023. május 15.
A legtöbb ember általános tapasztalata: időről időre találkozunk olyanokkal, akiknek a reakcióit nem ismerjük, és nem értjük, mi miatt ragaszkodnak bizonyos viselkedésekhez és értékrendi mintákhoz.

A láthatatlan energiák
2023. május 14.
Életünket át- és átszövik a különféle rezgések és energiák. Az ősi ezoterikus "minden rezgés" elméletét ma meglepő módon a kvantumfizika igazolja. Az anyag és az energia nemhogy megmarad, de egymásba átalakítható és át is alakul. Számos ősi kultúra filozófiájának alapja a világot mozgató eredendő őserő, vagy kozmikus, egyetemes energia....
Ezt az ősi energiát kínaiak csí-nek (chí vagy qi írásmódja is létezik), a japánok ki-nek (ez a szó bújik meg az aikido vagy a reiki szóban), az indiaiak pránának, a szufik barakának neveztek. A csí a világ lélegzete, a mindent mozgásba lendítő és éltető energia.
A feng shui szavak jelentése: szél és víz. Miért nem mondjuk "tűz és víz" vagy "föld és ég"? Nos, a szél és a víz képviseli leginkább a csí eredendő természetét, az áramlást, a folytonos és megállíthatatlan mozgásban levést. Ha egy helyen szabadon áramlik a csí, ott a levegő is friss, üde érzetet kelt, még egy bezárt ablakú szobában is, míg egy túlzsúfolt vagy aránytalanul berendezett szoba lehet frissen szellőztetve, az oda belépőknek mégis "fülledt" érzésük támad.
A feng shui lényege és célja a csí harmóniába hozása.
A csít nem lehet látni, nem lehet mérni (bár "bioenergia" változatára már léteznek mérőeszközök, például az Egely-kerék), érezni viszont annál inkább lehet. Merjünk bízni az ösztöneinkben! Egy harmóniában levő helyen az emberek is megnyugszanak és jól érzik magukat, míg egy diszharmonikus helyen akaratlanul is "stresszes" állapotba kerülnek. Ennek okait évtizedek óta kutatják és a megfigyelések határozottan egybeesnek az ősi feng shui-elvekkel. A láthatatlan, de érezhető energiák sorába tartoznak a földsugárzások és az ember által gerjesztett elektromágneses erőterek is, amelyekkel külön fogok foglalkozni.
Az emlőgyulladás tünetei és kezelése
2023. május 14.

Szoptató kismamáknál a gyulladást a tejcsatorna eltömődése is előidézheti. Ebben az esetben az emlőben pangó tej a környező szövetekbe kerülhet, amelyet a szervezet idegen anyagként érzékel és gyulladásos reakciót indít be.
Melyek az emlőgyulladás tünetei?
A mastitis jellemzően csak az egyik emlőben, féloldalasan alakul ki. A gyulladt emlő megduzzad, feszül, a bőre piros, érintésre az átlagosnál melegebb. A gyulladás mellfájdalommal és lázzal jár, valamint súlyosabb esetben megduzzadhatnak a hónaljban található nyirokcsomók is. Kismamáknál a szoptatás fájdalmassá válhat.