A nyári gyerekbalesetek elkerülhetők
2023. június 30.
Tombol a kánikula, de mit csinál a gyerek? Dr. Kőnig Róbert, az Észak-közép-budai Centrum Új Szent János Kórház és Szakrendelő gyermeksebésze a kicsikre leselkedő veszélyekről, balesetekről, a megelőzésről és a segítségkérésről beszélt.
– Mik azok a lehetséges veszélyforrások általában, amikre a nyári időszakban a gyermekekkel kapcsolatban érdemes odafigyelni?
– A gyerekek nem kicsi felnőttek, szoktam mondani. Más a mentális, kognitív a gondolkodásmódjuk, más összefüggéseket látnak és emiatt más reakciókat is adnak. Van egy alapvető kíváncsiság az életükben, ami a körülöttük lévő ismeretlen és néha veszélyes világ felfedezésének vágyát jelenti. Az iskola végeztével jön a nyári a szabadság és a gyerekek elfelejtik, hogyan vigyázzanak magukra. Azok a rutinok, amelyek tavaly ősszel és az év folyamán még bennük voltak, mostanra kikophattak. Ezért is nagyon fontos, hogy a szabályokat újból le kell fektetni. Akár többször elmondani mit szabad és mit nem.
– Otthon milyen sérülések érhetik a kicsiket?
– Statisztikákból egyértelmű, hogy a fiúk bátrabbak, serdülőkorban már háromszor annyi baleset éri őket, mint a lányokat. Ez a tendencia a későbbiekben is megmarad. A balesetek 40 százaléka otthon, a négy fal között történik. Ismert, de azért tudatosítani kell, hogy jelentős testi különbség van a felnőttek és a gyerekek között. Nemcsak az, hogy kisebb a gyermekek súlya, hanem egészen más a vázrendszerük, szöveteik pedig rugalmasabbak, még fejlődésben vannak. Ez a sérülés mechanizmusában, kezelésében másfajta megközelítést igényel. Ugyanaz az erőbehatás egy felnőttnél végtagtörést okozhat, míg egy gyereknél csupán hajlás lesz belőle. A kicsik csontjainak végén úgynevezett növekedési zónák vannak. A műtétek során, ha a gyermeksebész, gyermek-traumatológus nem bánik velük nagyon óvatosan, akkor növekedési zavar, így túlnövés vagy alulnövés, jelentkezhet.
– Nyáron a gyerekek iskolai, egyházi vagy más közösségekkel táborokba is utazhatnak. Ahol sok a kicsi, melyek azok a veszélyforrások, amiktől óvjuk őket?
– Mielőtt táborba mennek, fiúkkal és lányokkal is vegyük át a tisztálkodás alapjait újra. Sok fertőzés megelőzhető megfelelő higiéniai szabályok betartásával. Hangsúlyozzuk többször, hogy a tábort vezető nevelők szava a táborban egyenlő a miénkkel, azaz a szülőkével. Minden kornak megvannak a maga veszélyei, hiszen folyamatosan képességeket tesztelnek a gyerekek, ezzel a tábor vezetőinek is tisztában kell lenniük, mint ahogy tudom, fel is vannak rá készülve. Sokszor például a kisebbek úgy érzik, ha a nagyobb játszópajtás simán lemegy a lejtőn a biciklivel, akkor ő is képes rá, amit persze akkor akar kipróbálni, amikor nem látja senki. Ilyenkor történnek a balesetek. A gyermekekre jellemző szabályszegés emberi tulajdonság, akkor jelent bajt, ha nincsenek szemellenőrzés alatt.
Friss húst nyáron is
2023. június 29.

Gördülékeny vásárlás
A legfontosabb előre megtervezni a vásárlást, hiszen folyamatosan biztosítani kell a hús hűtését. Vigyünk magunkkal hűtőtáskát, és ebbe helyezzük a gyorsan romló élelmiszereket! Ne tegyünk kitérőket, amint lehet, siessünk haza a bevásárlásból és helyezzük hűtőbe a termékeket. Próbáljuk úgy szervezni a napot, hogy a bevásárlás utolsó teendőnk legyen.
Fontos a csomagolás
Ha hentesnél vásárolunk, kérésre szemlézhetjük a kiválasztott húst. Ha gyanús a szaga, illetve az állaga, nyálkás, esetleg zöldesre színeződött, azonnal hagyjuk ott! Nyugodtan hagyatkozzunk a megérzéseinkre, hiszen a romlott ételtől való viszolygás ösztöneinkben van. Ha csomagolt terméket veszünk, nézzük meg a szavatossági időt, és ellenőrizzük, hogy a csomagolás bontatlan legyen.
Az 5 legjobb gyógynövény alvászavarok ellen
2023. június 29.
Az utóbbi időben az online sajtóban gyakran találkozhattunk azzal a kutatási eredménnyel, hogy a nem kielégítő alvás, a felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz, hízáshoz vagy krónikus fáradtsághoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti.
Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással vagy váltott műszakkal járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni. Az alvászavar ma már népbetegség, szinte mindenkit érint: az Alvás Világnapján megtartott budapesti konferencián többek között az is elhangzott, hogy ma már több mint 200-féle alvásproblémát tartanak számon.
Nagyon komolyan kell tehát venni az alvászavarokat, és nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás esetén feltétlenül megoldást kell keresni. Szabó Gyuri bácsi szerint sokat segít az alvászavarok esetén, ha nem idegeskedünk annyit, és estére kikapcsoljuk a kütyüket. Mindenkinek azt ajánljuk, hogy a hosszú távon függőséget okozó szintetikus altatók, nyugtatók, antidepresszánsok helyett első körben a gyengédebb, természetes hatású gyógymódokat térképezze fel, hiszen számos olyan gyógynövényünk van, mely segíthet rendezni ezt a komoly problémát. Ezeket a gyógynövényeket Gyuri bácsi, a bükki füvesember ajánlja az alvásproblémák enyhítésére. Az összeállítás minden gyógynövénye szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben mint hivatalosan elfogadott, gyógyhatású növényi drog.
Mit tegyünk, ha gyermekünk sokszor „kibírhatatlan”?
2023. június 28.

Ilyenkor, ha nem igazán tudjuk, hogyan reagáljunk, fogadjunk meg néhány jó tanácsot:
• Ha egyre emelkedik a hangerő, kiabálássá fajul egy vita a gyerekkel, durvul a hangnem, fordítsunk a helyzeten azzal, hogy egy adott pillanatban véget vetünk a hajcihőnek.
• Térjen vissza a nyugodt hangnem, és kerüljük a gyerek további korholását, csak a hibái emlegetését.
• Különösen fontos – akármit is követett el –, hogy megalázó módon ne szidalmazzuk, így pl.: „kibírhatatlan vagy, mindig is az voltál” vagy „fáradt vagyok tizedszer elmondani, amit kérek tőled, úgysem teszed meg”. E negatív hangvétel helyett legyünk inkább pozitívak.
• Ha normálisan reagál a gyerek, akár még magunkat is hibáztathatjuk. Fejtsük ki például, hogy nem vagyunk elégedettek azzal, amit tett, de lehetséges, hogy nekünk őt előre figyelmeztetnünk kellett volna.
• Az állandósuló, számunkra már-már kibírhatatlan magatartásának orvoslására pedig térjünk vissza később, szintén pozitív légkörben.
Emiatt a 4 dolog miatt fáj gyakran a fülünk nyáron
2023. június 28.
Érdemes néhány apróságra figyelni, hogy a kellemetlen tüneteket elkerüljük. Az ebben az időszakban gyakori fülészeti problémákra dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa hívja fel a figyelmet.
Túl sok időt töltünk a víz alatt
Ha a strandolás során a felázott hallójárat érzékeny bőrén keresztül a kórokozók behatolnak, gyulladást, gombás fertőzést is előidézhetnek. A külső-hallójárat gyulladás, vagy úszófülként is ismert betegség erős fájdalommal jár, fülfolyás, halláscsökkenés, hőemelkedés, láz is jelentkezhet előre haladott, súlyos hallójárat gyulladás esetén.
Mit tegyünk?
Kezelés nélkül a fájdalom erősödésére, a gyulladásnak a környezetre való terjedésével számolhatunk, így javasolt mielőbb orvoshoz fordulnunk, aki vizsgálat, a hallójárat kitisztítása után általában gyulladáscsökkentő fülcseppet ír fel, a súlyosabb esetekben rendszeres helyi kezelésre visszarendeli a beteget. Bizonyos esetekben szájon át alkalmazott antibiotikum szedésére is szükség lehet, emellett természetesen fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő készítmények javasoltak.
Nem figyelünk a nyomáskülönbségre
A repülés során jelentkező füldugulás kiváltó oka a légnyomás változása. Barotraumának nevezzük a nyomás kiegyenlítődésének zavarát, amit a búvárok is megtapasztalhatnak a vízben.
Mit tegyünk?
Léteznek praktikák a nyomáskülönbség gyorsabb helyreállítására, a kellemetlen tüneteket megelőzhetjük például repülésnél rágózással, vagy gyakoribb nyeléssel is, ám előfordulhat, ha a fülfájás, füldugulás hosszabb időn át sem szűnik meg, vagy repülés után vérrel festenyzett fülfolyás, erős szédülés jelentkezik, azonnal forduljunk orvoshoz!
Nem használunk füldugót
Ha hosszabb időn át tartózkodunk zajos környezetben – egy koncert, vagy buli után – másnap reggel sokan tapasztalunk fülzúgást, mintha az éjszaka még mindig ott morajlana a fejükben. Szerencsés esetben ez a hang a délelőtt folyamán fokozatosan megszűnik, de előfordulhat, hogy tartósan fennmarad.
Ússza meg a nyarat intim fertőzések nélkül
2023. június 27.
A nyár az intim fertőzések szempontjából kockázatos időszak, és sokan vannak azok, akik emiatt a hűsítő strandolásokból is kimaradnak. Hogy ne kelljen a kellemetlen panaszokkal küzdenie, dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza hasznos tanácsokat adott arra vonatkozóan, miként lehet elkerülni a hüvely fertőzéseit.
A vízparton
A nyári kánikula ellen sokan vízpartra menekülnek, hogy valamelyest elviselhetőbb legyen a hőség. A természetes vizek bár kevésbé veszélyesek a fertőzések szempontjából, ám ott is elővigyázatosnak kell lenni. Fontos a nedves fürdőruha szárazra cserélése, főleg azoknál, akik hajlamosabbak a hüvelyi panaszokra, hiszen a meleg, nedves közeg kedvez a káros mikroorganizmusok elszaporodásának.
Strandon, uszodában
Amennyiben nincs a közelben természetes víz, úgy sokan a környéken lévő strandokra mennek. Ezek vizét legtöbbször klórral vagy egyéb erős fertőtlenítőszerrel fertőtlenítik, hogy megakadályozzák a kórokozók elszaporodását. Igen ám, de ez a hüvely ph-ját fenntartó lactobacillusokra is káros hatással van, így ha azok elpusztulnak, úgy a hüvely savas kémhatása lúgos irányba terelődik. Emiatt csökken a hüvely védekező rendszere és zöld utat kapnak a baktériumok, gombák. Sajnos vannak, akik erre kifejezetten érzékenyek, és a strandolás szinte egyet jelent nekik a hüvelyfertőzéssel. Ők lehetőleg természetes vízbe csobbanjanak, vagy strandolás előtt alkalmazzanak lactobacullus-helyreálló kúrát prevenció gyanánt!
Mindezeken kívül természetesen számukra is nagyon fontos a fürdés után a fürdőruha cseréje, valamint célszerű lezuhanyozni is!
Fesztiválokon
Ha nyár, akkor fesztiválszezon. Sajnos az ilyen helyeken több veszély is leselkedik ránk, így jobb elővigyázatosnak lenni az intim egészség terén is. Az ilyen helyeken mobil wc-k sorakoznak, melyekre ráülni vétek, hiszen megannyi kórokozó van jelen az ülőkéken. Ha nem akarja magát combizomból tartani, akkor használhat eldobható, direkt wc ülőkére való papírt, melyek szinte bármelyik nagyobb drogériában beszerezhet.
Hogyan okoz a túl sok testzsír 2-es típusú diabéteszt?
2023. június 27.
Először figyelték meg tudósok, hogy a túl sok zsír a májból a hasnyálmirigybe terjedve 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezet.
A Newcastle-i Egyetem kutatócsoportjának tanulmánya a Cell Metabolism című folyóiratban jelent meg.
A Roy Taylor vezette kutatásban egy csoport Newcastle környéki ember vett részt, akiknél korábban 2-es típusú diabéteszt állapítottak meg, de a tanulmány két éve alatt lefogytak és meggyógyultak – olvasható a Medicalxpress.com hírportálon.
Többségüknél a kór nem is tért vissza a két év alatt, volt azonban egy kis csoportjuk, amelynek tagjai újra hízni kezdtek és ismét megjelent náluk a krónikus betegség.
Taylor elmagyarázta, mit árultak el a fejlett képalkotó eljárások és a vérvizsgálatok eredményei. „Azt láttuk, hogy hízáskor a zsírnak a bőr alatt kellene eltárolódnia, de vannak, akiknél a test más részeibe is kerül belőle. Változó, hogy ki mennyit tud tárolni a bőre alatt, ami a személyes zsírküszöb fölött van, az okozhat gondot” – mondta.
Amikor a zsír nem fér el biztonságosan a bőr alatt, akkor tárolódik a májban és átterjed a test már részeibe, köztük a hasnyálmirigybe is, amelyet eltömít, így kikapcsolja azokat a géneket, amelyek az inzulin hatékony előállítását irányítják, ez okozza a 2-es típusú diabéteszt – tette hozzá Taylor.
A kutatás alátámasztja a professzor kettős ciklus elnevezésű elméletét, amely szerint a cukorbetegséget a májban és a hasnyálmirigyben felhalmozódó zsírtöbblet okozza, és ez a folyamat megfordítható.
A tanulmányban részt vevő cukorbetegek 15 kilogrammot vagy annál is többet fogytak. Túlnyomó többségük (tízből majdnem kilenc) ezzel sikerrel szüntette meg a 2-es típusú diabéteszét. Két évvel később a csoport több mint harmada volt egészséges, legalább két évig egyiküknek sem kellett diabétesz elleni kezelést kapnia.
Miért érdemes probiotikumot szedni nyaralás előtt?
2023. június 26.
A nyaralás alatt, vagy hazaérkezés után kezdődő hasmenés felnőtteknél többnyire inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat. A megelőzésben a probiotikumok szedése is segíthet.
Rossz higiéniás viszonyok
Külföldi tartózkodás során, elsősorban a fejlődő országokban gyakori a betegség előfordulása, de nem feltétlenül kell kizárólag a higiéniás körülményeket okolni a tünetek megjelenéséért. Hasmenést a szennyezett étel, vagy ivóvíz mellett egy nem megfelelően elmosott gyümölcs, vagy zöldség, félig átsült húsok, halak, vagy tejtermékek is okozhatnak. A hasmenések kiváltó oka többféle mikroorganizmus lehet: baktériumok, vírusok, élősködők egyaránt előidézhetik a betegséget.
Átlagosan egy hét alatt múlnak el a tünetek
Az utazók hasmenése az utazás, nyaralás alatt kezdődhet, de előfordulhat, hogy a tünetek csak a hazaérkezést követően jelentkeznek. A hasmenéshez társulhatnak egyéb panaszok is: hasfájás, puffadás, hányinger, hányás, gyengeség, láz – sorolja dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
A betegek többségénél átlagosan 6-7 nap alatt rendeződnek a panaszok, de előfordulhat ennél hosszabb lábadozási idő is. Különösen kisgyermekekre veszélyes, ha a hasmenés nagyon intenzív, vagy mellette hányás is jelentkezik, ilyenkor akár kórházi tartózkodásra, infúzió adására lehet szükség a kiszáradás kezelésére.
Probiotikumok a megelőzésért
A probiotikumok olyan jótékony baktériumok, melyek számos kedvező hatással bírnak. A szervezetbe jutva, a bélben segítik az egészséges bélflóra kialakítását, ezáltal játszanak fontos szerepet többek közt az utazási hasmenés megelőzésében is. A probiotikumok kettős védelmet biztosítanak: egyfelől gátolják a káros baktériumok megtelepedését a bélben, másrészt fokozzák a bélhártya védelmét biztosító nyák, a mucin nevű összetett fehérje termelését.
A probiotikumok kedvező hatásait már egy 1989-es kutatás is igazolta – magyarázza dr. Polgár Marianne. A randomizált dupla vak, placebo kontrollált vizsgálatban megállapították, hogy az utazók hasmenésének gyakoriságát csökkentette a négy különböző Lactobacillus törzs együttes alkalmazása: aprobiotikumot szedő csoport tagjainál a készítmény 40 százalékkal csökkentette a hasmenés előfordulását. Egy másik, 2011-es kutatás pedig azt igazolta, hogy a preventív hatás gyermekek esetében még hatványozottabban érvényesül.
Így nyaralunk mi, kismamaként
2023. június 26.
A nyár a nyaralások, utazások, fürdések és napozások időszaka. De mi a helyez, ha a nő történetesen kismama? Mire kell fokozottan figyelni? Milyen szabályokat kell betartani? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásában segít Ratkó Tünde szülésznő.
Ételek
Pocakkal egzotikus országba menni nem igazán szerencsés választás – valószínűleg az orvos is ellenezni fogja. Bárhova megyünk is, arra mindenképpen figyelni kell, hogy mit is eszünk. A várandósság alatt megnőhet az étvágy, ám a gyomrod nem lesz kevésbé érzékeny, sőt! A szagok is gondot okozhatnak, így ha lehet, olyan helyet válassz, ahol nem lesz gond a megszokott ételek közül is válogatni.
Napfürdő
Igen, lehet napozni pocakkal is, de csak mértékkel. Nagyon fontos, hogy a hasad ne melegedjen fel túlzottan, mert ez messze nem tesz jót a kicsinek. Napozásnál arra is érdemes figyelni, hogy magas faktorszámú krémmel kenjük magunkat, így elkerülhetőek a barna foltok kialakulásai, amik a várandósság alatt elég gyakran jelentkezhetnek.
A magas faktorszám azonban a bőrön gátolja az UVA és az UVB sugarak bejutását. Ez utóbbinál gond, mivel így a test nem tudja megfelelő mennyiségben előállítani a D3 vitamint, vagyis ezt pótolni kell. Erre a legalkalmasabb a várandósvitamin, de figyelni kell rá, hogy a benne szereplő anyagok szerves formában legyenek jelen, hiszen így messze jobb a hasznosulásuk!
Víz? Víz!
Kismamaként a fürdésről sem kell lemondani. Előtte mindenképpen ki kell kérni a szakorvos véleményét, és a lehetőségekhez mérten kerülni kell a fürdőket, a nem természetes vizeket, amiben sok ember fürdik. Az otthoni medence, illetve az élő vizek (pl.: tavak, tengerek, …) jobb választásnak bizonyulhatnak, de itt is óvatosnak kell lenni.
A várandósság alatt az immunrendszer visszafogotabban működik. Ennek oka, hogy a csak magzatot (mely csak félig azonos genetikai állománnyal rendelkezik, mint az anya) ne lökje ki a kismama szervezete. Hátránya azonban, hogy fogékonyabbak leszünk az intim fertőzések kialakulására, melyek, ha felszállóvá válnak, akkor nagyon könnyen okozhatnak vetélést, vagy koraszülést.
Az esetek több, mint felében a felszálló fertőzések tehetőek felelőssé az ilyen tragédiákért. A megelőzés a legjobb fegyver, vagyis a fokozott figyelem, illetve a cink és a réz bevitele a szervezetbe. Ebben is segít a várandósvitamin, és itt is igaz, hogy a szerves formákat (-citrát; -glükonát) érdemes előnyben részesíteni!
Elköteleződés a barátunk
2023. június 25.
Nagyon sokszor, amikor egy régi rossz szokásunkat szeretnénk elhagyni, amikor változtatni szeretnénk, kudarcba fulladunk már az elején. Mi lehet a hiba? Hol vannak azok a pontok, ahol másként is lehetett volna gondolkoznunk, cselekednünk a siker érdekében? A legtöbbször a felkészülésnél érdemes keresnünk a választ.
Amikor úgy döntünk, hogy változtatunk egy számunkra vagy környezetünk számára kellemetlen viselkedésünkön, legyen az akár az alkohol, drog, munka, különböző evési függőségeink a legfontosabb, hogy ne hirtelen tegyük azt, hanem töltsünk időt a felkészüléssel, rákészüléssel.
Az a tapasztalatom, hogy ha kellő időt, energiát és információt fordítunk erre a szakaszra, sokkal könnyebben és sikeresebben fogjuk venni a cselekvés idejében az akadályokat. A felkészülés ugyanis azzal az előnnyel jár, hogy rákészülhetünk magára a cselekvésre, a változásra és a váratlan kihívásokra.
Gyakori, hogy az emberek az utolsó percre hagyják a felkészülést, amiből kapkodás, káosz, feszültség lehet csak. Ez sokszor azért történik így, mert úgy gondolják, hogy maga a helyzet távol van még tőlük, vagyis érzelmileg eltávolítják maguktól a cselekvést. Az utolsó pillanatban viszont már ez az énvédelem megszűnik, mert felerősödik érzelmileg az itt az idő a cselekvésre helyzet.
Az egyetlen egy eszköz, ami ebben az időszakban segíteni tud nekünk: az elköteleződés. A felkészülés szakasza ugyanis nem szól másról, mint arról, hogy minden egyes kétségünket, magyarázatunkat megcáfoljuk ami eltántoríthat minket magától az elköteleződéstől. Addig amíg ezt nem tudjuk teljesen megtenni, azaz agyban és érzésben nem hozzuk magunkat harmóniába, nem fog sikerülni, az elhatározás. Egyszerűbben fogalmazva, ameddig lemondásnak élünk meg mindent ami a változással kapcsolatos, sikertelenek leszünk.