A túlsúly a daganatos betegségek kockázatát is drámaian emeli
2023. június 24.
A tíz leggyakoribb rosszindulatú daganatféleség kockázatát növeli a túlsúly és az elhízás – vélik az eddigi legátfogóbb követéses vizsgálat alapján brit kutatók, akik eredményeiket a The Lancet orvostudományi folyóirat legújabb számában tették közzé.
A Londoni Közegészségügyi és Trópusi Orvostani Intézet kutatói irányításával végzett vizsgálat során ötmillió 16 éven felüli brit lakos adatait gyűjtötték össze, akiknek az egészségi állapotát, betegségeiket hét éven át követték nyomon. A szakemberek számítása szerint a túlsúly és az elhízás évente 12 ezer friss rákos megbetegedés kialakulásához járulhat hozzá. Amennyiben folytatódik a rohamos súlygyarapodás trendje, ez további 3700 daganatos betegség kialakulásához vezet majd évente – olvasható a BBC honlapjának hírei között, valamint az EurekAlert hírportálon.
Egyre több túlsúlyos, egyre több rákos beteg
„Világszerte növekszik a túlsúlyos és elhízott emberek száma. Immár egyértelműen bebizonyosodott a túlsúlyosság szerepe a diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. Vizsgálataink azonban azt mutatták ki, hogy amennyiben a testsúlynövekedés jelenlegi trendje folytatódik, lényegesen nagyobb számú rákos megbetegedésre is számíthatunk” – hangsúlyozta a kutatásokat kirányító Krishnan Bhashkaran.
Nem mindegyik daganattípust előlegezi a túlsúly
A hétéves kutatási időszak alatt 166 955 személynél alakult ki daganat. A vizsgált 22 daganatféleség közül, amelyek a rákos megbetegedések 90 százalékát teszik ki, 17-ben mutattak ki összefüggést a kór és túlsúly között.
A brit eredmények szerint minden 13-16 kilogrammnyi túlsúly egyértelműen növelte a méhtestrák, az epehólyag-, a vese-, a méhnyak- és a pajzsmirigydaganatok, valamint a leukémia kockázatát. A magasabb testtömegindex (BMI) esetében növekedik továbbá a májrák, a vastagbél- és petefészek-daganatok rizikója, s magasabb a változókori emlőrák kockázata is. Az utóbbi négy daganatféleségnél azonban kevésbé egyértelmű az összefüggés a túlsúly és a betegség között, amelynek kialakulásában egyéni tényezők is közrejátszottak. Ugyanakkor voltak olyan adatok is, amelyek szerint a magasabb BMI csökkentheti a prosztatarák rizikóját.
Erdei bogyósok, amelyekből bátran csemegézhetsz
2023. június 24.
Ha még nincs itt a nyaralásod ideje, gyors regenerációt, kikapcsolódást nyújt az erdő! A fáradtságot egy jó kis túrával lehet elűzni. Érdemes felkerekedni és a hazai erdőkben sétálni egy nagyot. Élvezni fogod a kirándulást, a friss levegőn mozgást.
Kiszabadulunk a négy fal közül, feltöltődünk D-vitaminnal, energiával, új élményekkel. Minden nap lehet új ismeretekkel gazdagodni, főleg, ha nyitott szemmel járunk. Töltsetek le egy növényhatározó applikációt, vegyetek magatokhoz bogyós gyümölcsökkel teli elemózsiát, és irány az erdő!
Mi a különbség az erdei szamóca és a mérgező díszeper között?
Mi a különbség az erdei szamóca és a mérgező díszeper között? Mi, erdei barangolók, az elsők között találkozhatunk az erdei szamócával, amely vadon él a természetben. Az erdei szamóca virágzása május-júniusra esik, és a napos erdőszéleken található élénkpiros, illatos, apró szemek június-júliusban pompáznak. Örömmel szedhetjük az érett, ízletes szamócát, még a legkisebbekkel is. Ezen kívül találhatunk egy különleges fajtát, amit csattanó epernek neveznek, mivel hangot ad, amikor leszakítjuk. Fontos azonban tudnunk, hogy míg az erdei szamócatermések mindig lefelé lógnak, létezik egy hasonló kinézetű növény, a díszeper, amelynek termése éppen az ellenkező irányba, az ég felé áll. Ráadásul a díszeper virága sárga, nem pedig fehér. Ezért nagyon fontos, hogy ne együk meg, mert enyhén mérgező lehet. Az erdei szamóca zamatos gyümölcs, gazdag A-, C- és B-vitaminban, valamint vasban, nátriumban és kalciumban is bővelkedik.
Fehér málna, lila málna, piros málna
Az egyik nyári gyümölcs, amelyet bátran fogyaszthat a család erdei kirándulások alkalmával, az a málna. Amikor elérjük július végét, izgatottan kutathatunk az erdei tisztásokon a gömbölyded piros, lila, fehér, sárga vagy akár fekete szemek után. Az erdei málna minden változata biztonságosan fogyasztható, egyik fajtája sem mérgező. Az ízletes málna édeskés aromájával párosulva gazdag vitaminokban. Magas C-vitamin és többféle B-vitamin mellett található benne magnézium, vas és kálium is, amelyek fontos tápanyagok az egészségünk szempontjából. Tehát, ha málnára lelsz az erdei kalandok során, nyugodtan élvezheted az ízét és egészségesebbé teheted a napodat.
Hormonzavarok miatt májfoltok
2023. június 23.
Sötét foltok a bőrön
A májfolt olyan pigment felhalmozódás, mely kisebb-nagyobb barna foltokat okoz jellemzően az arcon, kézfejen és a törzsön. Általában a fénynek kitett bőrfelületen jelennek meg, így kialakulásukban nagy szerepe van az UV sugárzásnak is. Az orvosok szerint veszélytelenek, nem válnak rosszindulatúvá, ám az illető közérzetét ronthatja, ha esztétikailag zavaró helyeken vagy mértékben jelennek meg. A bőr fokozott melanin termelődése miatt keletkező melasma(májfolt) az évek folyamán sötétebbé válhat, melyet megfelelő napvédelemmel lehet megelőzni. Jó hír azonban, ha UV sugárzás okozza, akkor a téli hónapokban halványodhatnak– akárcsak a szeplők.
Hormonális változások is okozhatják
A napfényen kívül májfoltot különböző hormonzavarok, bizonyos hormonális változások is okozhatnak. Ismert például a várandós nők bőrén kialakult májfoltok (általában az arcon, áll vonalán), melyet a terhességgel együtt járó hormonális változások okoznak. Viszont a szülés után ezek a májfoltok rendszerint eltűnnek vagy legalább halványodnak. Érdemes tudni, hogy nem csak a terhesség, hanem a klimax miatt is megjelenhetnek ezek az elváltozások is, ám ekkor inkább a mellkason, kézfejen, alkaron tűnnek fel.
Azonban nem csak természetes folyamatok, hanem egyes endokrin zavarok is kiválthatják a problémát, mivel vannak olyan állapotok, melyek esetén megnő a melanin szintje. Ilyen pl. magas prolaktin szint (pl. prolaktinoma miatt) a pajzsmirigy- vagy mellékvese betegség, Addison-kór így ha valakinél megjelennek, érdemes ezen állapotokat kizárni, ugyanis előfordulhat, hogy a májfolt megjelenése csupán egy tünet.
További okok a májfoltok hátterében
- bizonyos gyógyszerek (pl. fogamzásgátló)
- emésztési zavarok
- petefészek zavarai
- máj-és epebetegség
- parfümhasználat
A jó reggeli 10 aranyszabálya - a legfontosabb étkezés fogyókúra idején is!
2023. június 23.
Mit, mennyit, és miből? Kinek higgyünk? A népi bölcsességnek vagy a reformereknek? Vajon a jó reggeli mindenki számára egyforma? Diétás, fitnesz- és táplálkozási szakértők és természetgyógyászok tanácsait gyűjtöttük össze.
A vegetáriánus reggeli – ha a teljes táplálkozást szem előtt tartod – nagyon fontos. A vegetáriánus táplálkozás nem csak azt jelenti, hogy nem eszel húst. Ettől ugyanis minden reggel bazi túrós táskákat tömhetnél a fejedbe, és akkorára hízhatnál, mint egy bölény. A jó vegetáriánus reggeli kiegyensúlyozottá tesz.
Tartalmaz: magvakat (pl. egészséges müzlit), tejterméket (joghurtot, kefirt, vagy tejfölt) zöldségféléket, vitaminforrásokat (salátákat, gyümölcsöket).
Az egészséges reggeli azonban nem csak vegetáriánus fogás lehet. A húsos szendvicsre valók, a teljes kiőrlésű kenyerekre kent, saját készítésű krémek szintén nagyon jók lehetnek. A legjobb, ha nem kész dolgokat vásárolunk, hanem magunk keverünk tiszta alapanyagokból ilyen krémet. A körözött, a májas krémek, vagy a halak, tojáskrém, vagy a pástétomok, nagyon finomak.
Miért vagyunk ilyen durvák az interneten?
2023. június 22.
Az internet robbanásszerű terjedése kísérő jelenségeként a blogolás, kommentelés egyre inkább beépül a mindennapi médiahasználatba, a különféle bejegyzések hangvétele pedig sok esetben képet ad a lappangó társadalmi feszültségekről is – állítja a témát kutató Kelen András szociológus, közgazdász.
Az online oldalakon megjelenő hozzászólások a közösségi érintkezés újszerű színterét jelentik, amely a technika jóvoltából gyakran a hagyományos kocsmai beszélgetések pótlására szolgál – mondta az Általános Vállalkozói Főiskola tanszékvezetője.
Érzelemközvetítés észérvek helyett
„E megnyilvánulások lehetnek termékenyítő jellegűek, a gondolatok cseréje által a résztvevők kreatív képességei erősödhetnek.” Amíg azonban a szakmai jellegű hozzászólások általában a különböző nézőpontok közreadása révén egy-egy feladat megoldására fókuszálva alternatív megoldásokat kínálhatnak fel, bővíthetik az ismereteket, addig a politikához köthető témák körüljárása nyomán az észérvek helyett jellemző módon inkább az érzelmek irányítják ezen interakciókat – tette hozzá.
Ilyenkor az adott témát felvető sajtóorgánum írásának mondanivalója az eredeti gondolattól eltávolodva rövid időn belül önjáróvá válhat. A reagálások „közösség által gondozott tartalomként”, immár mint köztulajdon, önálló életre kelhetnek – magyarázta a szakember. A hozzászóló „civilek” akár újraírhatják az eredeti felvetést, eközben felerősödhet a „kocsma hangja”. A higgadt érvelés elvész, helyette – nem ritkán – a gyalázkodás, a verbális agresszió motiválja az interneten egymással értekező résztvevőket. Mivel pedig az arctalanság megóv a kijelentésekkel járó felelőségtől, az effajta indulatok mindinkább elszabadulhatnak, egyre vaskosabb sértegetésekben merülhetnek ki.
Sok esetben már szóba sem kerül az eredeti téma, a szellemi erőfeszítés a minél durvábbra hangszerelt személyeskedésbe megy át. E jelenség tömeges méreteket öltve jelzést ad nem csupán az adott kommentelők, de a társadalom nagy részének mentális állapotáról, a méltánytalanságok, a kibeszéletlen, szőnyeg alá söpört kérdések tömkelegéről, amelyek mind válaszra várnak – hívta fel a figyelmet a szociológus.
A nyakcsigolyák mindennapi karbantartása
2023. június 22.
A nyakcsigolyák tartják a koponyát, védik a gerincvelőt, lehetővé teszik a fej és a nyak mozgatását. Sérülékenyek, így fájdalom forrásai is lehetnek – mindezek miatt rendszeres törődést, „karbantartást” igényelnek. Íme néhány gyakorlat és jó tanács hozzá.
A mobilitás fenntartása
Reggel, ébredés után végezzük a következő gyakorlatokat; mindegyiket 5-ször, lassan, erőltetés nélkül.
Állva vagy ülve, egyenes háttal, leengedett vállal végezzünk mély belégzést. Kilégzéskor billentsük előre a fejet, belégzéskor engedjük vissza egyenes tartásba. Majd kilégzéskor hajtsuk hátra a fejet, belégzéskor engedjük vissza. Utána kilégzéskor billentsük a fejet jobbra, belégzéskor vissza középre. Ismételt kilégzéskor billentsük a fejet balra, belégzéskor vissza középre. Ezután kilégzéskor fordítsuk a fejet jobbra, belégzéskor vissza középre. Kilégzéskor fordítsuk a fejet balra, belégzéskor vissza középre.
Rendszeres ellazítás önmasszázs útján
Kezdjük a masszázst kezeink felmelegítésével, erőteljesen összedörzsölve azokat. Majd egyenesen ülve könnyedén hajtsuk előre a fejet. Helyezzük az egyik kezet a nyakszirtre, és masszírozzuk az egész zónát lassan, de erőteljesen, majd kezdjük a masszázst a másik kézzel (így a nyomás eltérő helyekre esik). Végül ujjbeggyel végezzünk apró, körkörös, masszírozó mozgást a tarkótól lefelé haladva, mindkét oldalon, a trapézizomig.
Fogyás, méregtelenítés cseresznyével - irány a piac!
2023. június 21.
A cseresznye nem csupán közkedvelt nyári gyümölcsünk, de számtalan gyógyhatása is ismert. Hogyan használhatod fel? Konyhatrükkök!
Gyermekként ki ne aggatta volna a fülébe az érett, ropogós cseresznyéket? Azonban a cseresznye a gyermekek számára is sokkal több, mint öröm- és nevetésforrás. Az igazi, érett cseresznyeszemek június elejétől már ott kínálják magukat a piacok standjain. A vásárlásnál azonban figyelj oda, hogy csak olyan szemeket válassz, amelyeknek a szára szép zöld, a gyümölcs maga pedig kemény húsú, fényes héjú és mindenképpen folt- és sérülésmentes!
Sajnos a cseresznye könnyen romló gyümölcsnek számít, ezért fontos, hogy a hűtőszekrényben kiterítve tárold és csak közvetlenül a fogyasztás előtt mosd meg nagyon alaposan.
A cseresznye mindamellett, hogy kitűnő szomjoltó, vértisztító hatású is. Így kiválóan alkalmas a tisztítókúrákhoz, hiszen alacsony kalória-, és fehérje, illetve növényi rost tartalma nem terheli le a szervezetet. Gyulladáscsökkentő hatása nemcsak belső szerveinkre van kitűnő hatással, hanem például a pattanások megszüntetésében is szerepet játszik.
Több rejlik benne, mint gondolnánk
A cseresznyében magas az A, a B1, a B2, a B6 és a C vitamin tartalom, amely immunrendszer erősítő és segít a daganatos megbetegedések megelőzésében. A vitaminokon túl tartalmaz még folsavat, foszfort, kalciumot, nátriumot, kobaltot, és vasat. A cseresznye többek között erősíti az érfalakat, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, valamint természetes hormont is tartalmaz, amely segít helyreállítani a szervezet hormonháztartását.
Semmi nem vész kárba
A cseresznye azon gyümölcsök közé tartozik, amelyeknek minden részét fel lehet használni. A szárból kiváló méregtelenítő, vízhajtó, tisztító tea készíthető, míg a magját széttörve lehet fogyasztani, de például párnát is készítenek belőle. A cseresznyemag párna alkalmas fűtésre és hűtésre is egyaránt, a sütőben melegített párna kiváló hőtartó képességének köszönhetően enyhíti az alvászavarokat, viszont a hűtőszekrényben tárolt párna alkalmas hűtőborogatásra könnyebb ficamok esetén.
Cukorbetegség szövődmény kivizsgálás – ön se hagyja ki!
2023. június 21.
A cukorbetegség igen alattomos kór, ugyanis gyakran nem okoz tüneteket, ha pedig mégis, akkor sokszor már késő, és valamilyen szövődmény kialakult. Ha azon szerencsések közé tartozik, akiknél még nem okozott semmi komolyabb bajt a magas vércukorszint, úgy abban az esetben nagyon fontos a szövődmény kivizsgálás, hiszen minél előbb kezdi meg a probléma terápiáját, annál jobb! Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa megosztotta, milyen szövődmények fordulhatnak elő diabetes esetén, és hogy miként lehet ezeket felderíteni, kezelni.
Fontos a cukorbetegség okozta szövődmények megelőzése, kezelése
A kelleténél magasabb vércukorszint a szervezet egészére negatív hatást gyakorol, ezért számtalan szövődményt okozhat. Hiszen befolyást gyakorol testszerte az erekre, idegekre, így igen változatos problémákkal járhat. A betegség folyamatosan károsítja a szervezetet, így nagyon fontos a glükózszint megfelelő szabályozása (életmóddal, gyógyszeres, inzulinos kezeléssel), ami mellett nagy hangsúlyt kell fektetni a szövődmények szűrésére, és azok mihamarabbi kezelésére.
A cukorbetegség okozta szövődmények
- Retinopátia
- Neuropátia
- Nefropátia
- Lábszárfekély
- Szív-és érrendszeri problémák (pl.érszűkület, szívinfarktus, embólia)
Szövődmény kivizsgálás
Retinopátia: a rossz keringés szemfenéki elváltozásokat eredményezhet, ami rossz esetben akár vaksághoz is vezethet. Tüneteket eleinte nem okoz, később a beteg apró fekete foltokat vesz észre, látása homályossá válik. Oka, hogy a kiserek falának meggyengülése következtében értágulatok, (microaneurizmák) alakulnak ki. A sejtek vérellátottsága romlik, illetve a károsodott érfalakból folyadék, vér is kiléphet, sőt, új erek is képződhetnek- mindez pedig kihat a retina egészségére. Nagyon fontos a cukorbetegeknél a tágított pupilla mellett végzett rendszeres szemészeti ellenőrzés, ugyanis már akkor észrevehetők az elváltozások, amikor a retinopátia még nem okoz különösebb tüneteket.
Neuropátia: a perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti, és igen gyakori probléma a cukorbetegek körében (a cukorbetegek kb. 70 százalékánál kimutatható). Leggyakrabban az alsó végtagokon alakul ki, mely során a beteg érzékkiesésre, zsibbadásra, gyengeségre, bizsergésre, égő érzésre panaszkodik. Lehetséges következménye a diabéteszes láb, melynek során igencsak megnő a lábszárfekély esélye, mely a lábamputációk nagy részéért tehető felelőssé. Diagnosztikájában nagy szerepe van a Neuropad tesztnek (verejték elválasztás vizsgálata), a reflexek ellenőrzésének, a Rydel- Seifert -féle kalibrált hangvilla-teszttel a vibrációérzetet nézzük, a protektív érző funkciót a Semmes-Weinstein -féle monofilamentum teszttel, a hőérzetet pedig az ún. Tip Therm próbával vizsgáljuk.
Legyen csend! – Tippek fülzúgás ellen
2023. június 20.
A fülzúgás Magyarországon is sok embert érint, több mint fél millióan szenvednek a folyamatos sípolástól, kattogástól.
Míg régen csak az idősek vagy a nagy zajban dolgozók küszködtek fülzúgással, ma már egyre inkább érinti a fiatal – 22-35 éves korosztályt is – és sokakat akár egy életen át végigkísér.
Miért zúg a fülünk?
„A tinnitus hátterében számos probléma állhat, a fülproblémáktól, a gyulladásokon és a fogászati bajokon át, egészen a lelki panaszokig.
A leggyakoribb kiváltó ok a belső fül keringészavara, a beszűkült, elzáródó erek ugyanis a szükségesnél kevesebb vért tudnak a belsőfülhöz és környező sejtjeihez szállítani. Sok esetben pedig gyulladáshoz kapcsolódik a fülzúgás.
Odafigyeléssel csökkenthetjük a kialakulás esélyét, és a különböző alternatív gyógymódokkal – például hiperbár oxigénterápiával – pedig jó eséllyel véget is vethetünk a zavaró sípolásnak” – mondja dr. Szolnoki Nikolett, a budapesti Hiperbár Centrum orvosigazgatója.
Hogyan előzhető meg?
- Kerüljük a krónikus zajártalmat!
A halláskárosodás könnyen vezethet fülzúgáshoz, így ha a munkahelyünkön folyamatos hangos robajnak vagyunk kitéve, viseljünk fülvédőt! Az egész napos, fülhallgatón keresztüli zenehallgatás sem tesz éppen jót a fülnek, hiszen hosszú távon ez is fülproblémákhoz, halláskárosodáshoz vezethet.
- Figyeljünk a higiéniára!
A fülproblémák hátterében álló gombás fertőzéseket könnyen elkerülhetjük rendszeres fültisztítással. A szabad kézzel elérhető helyeket mossuk meg, de töröljük is szárazra, mert a nedvesség kedvez a gombáknak. A fültisztító pálcát és az otthoni belső fülmosást viszont kerüljük, mert több kárt okozunk, mint hasznot!
Ez okozhatja a fülzúgást
2023. június 20.
A fülzúgás megközelítőleg fél millió ember életét keseríti meg hazánkban. A betegség hosszútávon az életminőséget nagymértékben befolyásolja: alvásproblémákhoz, depresszióhoz és tartós fáradtsághoz is vezethet.
A latinul tinnitus – jelentése: csengés – néven ismert betegségben szenvedők csengéshez, zúgáshoz, zümmögéshez, vagy suhogáshoz hasonló hangot hallanak, amely nem külső hangforrásból származik. Habár az életkorral kétség kívül nő a tünetek előfordulásának gyakorisága, a panaszok eredete más, a háttérben meghúzódó problémákra is visszavezethető.
Nem csak a korral jár
Az idősebb korban jelentkező halláscsökkenés mellett okozhatja zajártalom, a hallójáratban összegyűlt és lerakódott fülzsír, nyakcsigolya problémák, vagy a normálistól eltérő csontkinövés a fülben – sorolja a fülzúgás lehetséges okait dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Kevésbé gyakori kiváltó oka lehet a középfület érintő Meniere-betegség, fej-, vagy nyaksérülések, nyaki érszűkület, magas vérnyomás és egy jóindulatú elváltozás, a hallóideg-daganat.
Bizonyos gyógyszerek is előidézhetik: antibiotikumok, a rákgyógyításban használt készítmények, vagy vizelethajtók szedése mellett is kialakulhat fülzúgás, emellett gyakran jelentkezik possztraumatikus stressz-szindrómás betegeknél is. Bármilyen okból kialakuló belsőfül vérellátási zavar hatására is létrejöhet, gyakran halláscsökkenés mellett.
A fülzúgás kivizsgálása
Panaszok esetén fontos a beteg részletes kikérdezése, a kórelőzmények megismerése, ez segít meghatározni a további vizsgálatok irányát. Lényeges, hogy a beteg pontosan leírja a panaszokat: a fülzúgáskor észlelt hang folyamatos, szakaszos, vagy pulzáló jellegű, milyen a hangmagassága? Van-e egyéb betegsége: halláscsökkenés, szédülés, magas vérnyomás? A fül-orr-gégészeti vizsgálat során a kezelőorvos ellenőrzi, hogy nincs-e kialakult fülzsírdugó, vagy egyéb idegen test, ami a hallójáratba kerülve közrejátszhat a panaszok megjelenésében. A pontosabb diagnózist különböző típusú hallásvizsgálatok és képalkotó vizsgálatok – CT, MRI – is segíthetik.