Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mitől csokoládé és mikor „csak” édesség?

2023. július 05.

  Ha csokoládét ajándékozunk gyerekünknek, unokánknak, nem árt, ha ismerjük az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) a csokoládéra vonatkozó szabványát.  E szerint csak az az édesipari termék nevezhető csokoládénak, amelynek kakaótartalma minimum 35%-os, szemben a bevonómasszákkal készült édességekkel, amelyek kakaótartalma maximum 5%. A szigorú előírásoknak köszönhetően a termékek címkéje ma már biztonsággal eligazít. Az ún. táblás csokoládéknál is fontos az összetevők, adalékanyagok tanulmányozása. Egyre több helyen kapható „fair trade” csokoládé. Ez egészen biztosan a bio-kategóriába tartozó termék, amely garantáltan csak természetes, tiszta alapanyagokat tartalmaz.   Jóból is megárthat a sok! • A legtöbb családban karácsonykor kicsit lazulnak az édességfogyasztás korlátozásával kapcsolatos szabályok. Ám a szaloncukor igazi energiabomba, ezért négy-öt szemnél többet ne engedjünk fogyasztani belőle. • Konyakos meggyes, likőrös ízesítésű szaloncukrot ne adjunk se a kisebb, se a nagyobb gyereknek. • Az ún. ét/„fekete”, tehát magas (70, 85%) kakaótartalamú csokoládékból – különösen a székrekedésre hajlamos gyerekeknek – naponta ne adjunk egy-két apró kockánál többet.Ha csokoládét ajándékozunk gyerekünknek, unokánknak, nem árt, ha ismerjük az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) a csokoládéra vonatkozó szabványát.

E szerint csak az az édesipari termék nevezhető csokoládénak, amelynek kakaótartalma minimum 35%-os, szemben a bevonómasszákkal készült édességekkel, amelyek kakaótartalma maximum 5%. A szigorú előírásoknak köszönhetően a termékek címkéje ma már biztonsággal eligazít. Az ún. táblás csokoládéknál is fontos az összetevők, adalékanyagok tanulmányozása. Egyre több helyen kapható „fair trade” csokoládé. Ez egészen biztosan a bio-kategóriába tartozó termék, amely garantáltan csak természetes, tiszta alapanyagokat tartalmaz.

Jóból is megárthat a sok!
• A legtöbb családban karácsonykor kicsit lazulnak az édességfogyasztás korlátozásával kapcsolatos szabályok. Ám a szaloncukor igazi energiabomba, ezért négy-öt szemnél többet ne engedjünk fogyasztani belőle.
• Konyakos meggyes, likőrös ízesítésű szaloncukrot ne adjunk se a kisebb, se a nagyobb gyereknek.
• Az ún. ét/„fekete”, tehát magas (70, 85%) kakaótartalamú csokoládékból – különösen a székrekedésre hajlamos gyerekeknek – naponta ne adjunk egy-két apró kockánál többet.



A születési sorrend befolyásolja a személyiséget - az elsőszülött, középső és legkisebb jellemvonásai

2023. július 04.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Szakemberek szerint a születési sorrend nem kis hatással van személyiségünkre, munkánkra, házasságunkra, emberi kapcsolatainkra és általában az élethez való hozzáállásunkra. Vajon beleillesz a kutatások eredményeként kialakult képbe, vagy kivételes esetnek számítasz?  

Az elsőszülöttek jellemzői:

Okosabbak? Az elsőszülöttek IQ eredményei átlagosan 3 ponttal magasabbak, mint fiatalabb testvéreiké. A vizsgálatok az is mutatják, hogy az időben egymás után következő gyermekeknek egyre alacsonyabb az elért pontszáma. Ennek az lehet a nagyon egyszerű magyarázata, hogy a szülők sokkal több időt töltenek az elsőszülöttekkel, majd az elsők tanítgatják a fiatalabbakat. Ezzel szemben egy másik tudományos kutatás szerint nem a születési sorrend meghatározó, hanem a család nagysága. Mivel a nagycsaládok nem képesek mindegyik gyermek számára ugyanolyan körülményeket biztosítani, mint a kisebb létszámú családok esetében, ezért inkább a genetika és a családi körülmények meghatározóak az IQ-t illetően, nem a születési sorrend.

Műveltebbek? Az elsőszülöttekre jellemzőbb, hogy felsőfokú tanulmányokat folytatnak. Ha a szülők csak egyik gyermeküket tudják anyagilag támogatni, akkor az általában az az elsőszülött szokott lenni.

Többet keresnek? Az elsőszülöttek általában nem keresnek rosszul, többnyire egy jól fizető, szellemi munkát végeznek. Sok köztük a sebészorvos, testületek vezetői, egyetemi diplomával rendelkeznek.

Körforgás. Az elsőszülöttek jobban élvezik a szülői feladatokat, mint a fiatalabb testvéreik, mert érzelmi illetve szellemi táplálékot adhatnak gyermekeiknek. Így ez egy körforgássá alakul: minél jobban gondozottak az elsőszülöttek, annál erősebbé válnak, mely arra ösztönzi a szülőket, hogy még több időt és figyelmet szenteljenek nekik.



Anyatejet a korababának is!

2023. július 04.

Az anyatej minden szempontból kielégíti az újszülöttek táplálkozási igényeit. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint az első 6 hónapban elegendő és megfelelő kizárólag anyatejjel táplálni a csecsemőket (természetesen ezt az ajánlást a gyermek- orvos az adott csecsemő esetén felülbírálhatja), és a hozzátáplálás megkezdése után is 2 éves korig javasolják a szoptatás folytatását.

A koraszülöttek esetén még fontosabb szerephez jut az anyatej. Sokan talán nem tudják, de a tejtermelés nemcsak az időre szült anyáknál indul el, a koraszülő édesanyák is termelnek tejet, és fejéssel, szoptatással akár a csecsemő ellátásához szükséges mennyiséget is képesek előállítani. Egy újabb kutatás során bebizonyosodott, hogy a koraszülöttek anyatejjel történő táplálása kedvező hatással van a későbbi kognitív funkcióikra, iskoláskorban mérhető szellemi teljesítményükre és IQ-jukra.

Az anyatej lehet a csecsemő saját édesanyjának a teje vagy akár donortej is, amely más édesanya bevizsgált és megfelelőképp gyűjtött, tárolt és szükség esetén hőkezelt teje. Mivel a koraszülöttek esetében megnő annak az esélye, hogy később nehézségeik adódnak a tanulás területén, és körükben gyakrabban előfordul a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD), ezért különösen jelentős annak felfedezése, hogy a minél hosszabb ideig tartó anyatejes táplálás segíti az időre született kortársaikhoz hasonló iskolai eredmények elérését és az ADHD előfordulásának a csökkentését.



Ezért fontos a bölcsességfog kihúzása! - Minden, amit a beavatkozásról tudnod kell

2023. július 03.

A bölcsességfogak kihúzása egy olyan fogászati eljárás, amely sok ember számára ismerős lehet. A bölcsességfogak a száj hátsó részében találhatóak, és általában serdülőkorban vagy fiatal felnőttkorban kezdenek előbújni. Kellemetlen problémákat okozhatnak, ezért gyakran javasolják a kihúzásukat. De miért érdemes megszabadulni tőlük és mit kell tudni a beavatkozásról? Cikkünkben ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ.  

Bölcsességfog kihúzása – Miért szükséges?

A bölcsességfogak által okozott problémák gyökere legtöbbször onnan ered, hogy a szájüregben nem jut elegendő hely számukra. Amikor megpróbálnak kibújni, gyakran fogtorlódást, és ebből adódóan fájdalmat okoznak. Ez a probléma hosszú távon akár fogínygyulladáshoz is vezethet, ami az íny duzzanatával, kellemetlen szájszaggal és még több fájdalommal járhat.
 



10 dolog, amit az áfonyáról tudni érdemes

2023. július 03.

Fotó: pixabay.com

A friss áfonya erős antioxidáns hatású, vércukorszint-csökkentő és védelmet nyújt a fogínygyulladás ellen. S még ezekhez hasonló, számos kedvező hatással rendelkezik az ünnepi sütemények kedvelt alapanyaga: az áfonya.

1. Az erika- vagy hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó áfonya Észak-Európából származik, ahol vadon él. Mintegy hatszáz erikafajt különböztetnek meg. Az áfonya csak savanyú kémhatású talajon él meg, ilyen pedig kevés van hazánkban. Leginkább Nyugat- Magyarországon, a Nyírségben, továbbá foltokban Pest, Nógrád és Zala megyében, főként erdei fenyvesekben és bükkösökben lelhető fel. A hazai éghajlat egyébként megfelel az áfonyának: a téli fagyok nem ártanak a növénynek.

2. A vörös áfonya (Vaccinium vitis-idaea) hegyvidéki faj. Az erdei fenyvesek jellegzetes örökzöld törpecserjéje, havasi meggynek és fenyvesbogyónak is nevezik. A történelmi Magyarországon terem. Piros bogyójú, savanykás, zamatos gyümölcstermésének gyűjtéséhez lapát formájú fésűt használnak. Hazánkban a Zempléni-hegységben, illetve a Nyugat-Dunántúl néhány pontján él. Ritkább, mint a fekete áfonya, ezért szigorúan védett növény.

3. Termesztésre leginkább a nagy gyümölcsű, kék színű, mutatósabb és ízletesebb cserjés vagy fürtös áfonya (Vaccinium corymbosum) alkalmas. Az Egyesült Államok keleti partvidékén őshonos, újabban Ausztráliában, Új-Zélandon és Chilében is termesztik.

4. A fekete vagy erdei áfonya (Vaccinium myrtillus, Heidelbeere, Bilberry) gyümölcsét már a történelem előtti idők óta fogyasztják, azonban az orvostudomány először a XVI. században említi. A levél cseranyagokat, kvercetint, katechint, tannint, savakat, flavonoidokat, króm- és mangánvegyületeket tartalmaz, a termés pedig katechint, gyümölcssavakat, invertcukrot és antociánglükozidot. A friss fekete áfonya antocianidintartalma nagy, 430 mg/100 g (USDA Database), ekképp erős antioxidáns hatású: elősegíti a kollagén bioszintézisét, csökkenti a kapillárisok áteresztőképességét és törékenységét, valamint megakadályozza a vérlemezkék összetapadását, javítja a mikrokeringést. Antibakteriális és antiallergén hatása is van.



Nyári agyleszívás? Mit tehetünk gyermekünk nyári leépülése ellen?

2023. július 02.

Az iskoláskorú gyermekek szüleinek minden bizonnyal ismerős a szituáció: mire sor kerül a szeptemberi iskolakezdésre, a csemete fejéből mintha a nyári szellő az összes nagy nehezen megszerzett tudást kifújta volna… A gyerekek és a tanáraik számára egyaránt frusztráló ez a helyzet, amit egy kis odafigyeléssel el lehetne kerülni.

Tény, hogy 2 nyári hónap során akár 5-6 hónap alatt megszerzett lexikális tudást lehet elveszíteni, ha a kanapén heverészve, videojátékok társaságában töltjük a szabadidőnket, és nem tornáztatjuk az agyunkat. Ezt a jelenséget nevezik a szakemberek summer brain-drain-nek, azaz nyári agyleszívásnak/ visszaesésnek, ami több gyermeket érint, mint hinnénk!

Természetesen senki nem szeretné gyermekét a szünidő alatt naponta elvégzendő iskolai feladatokkal terhelni, hiszen a nyár a jól megérdemelt pihenés ideje. Ugyanakkor sokat tehetünk azért, hogy gyermekeink hasznosan, mégis szórakoztató módon töltsék az idejüket, és az izmaik mellett az agyukat is jó formában tartsák. Egészen meglepő lehet, hogy egy szellemileg (is) aktív nyarat követően mennyivel könnyebb az iskolakezdés!

„Sok gyermeknek okoz nehézséget a szünet utáni iskolakezdés. Ha a szünidőbe játékos feladatokat, kognitív fejlesztést is beillesztünk, sokkal könnyebb lesz a következő tanév! Ez az időszak a legideálisabb arra, hogy végre behozzuk a lemaradást az iskolában, vagy fejlesszük a tanulási készségeket!” – tanácsolja Dr. Bohács Krisztina, a kognitív képességek fejlesztésével foglalkozó intelligenciakutató, a GEM tanulási központ szakmai vezetője.

Tények, statisztikák a nyári tanulási veszteségekről

A nyári vakáció alatt egy teljes hónapnyi tanulással egyenértékű képesség veszik el

A nyári időszak alatt 2,6 hónapnyi matematikai képesség veszik el

2 hónapnyi olvasás veszik el egy nyáron

6 hétnyi régi anyagok olvasása szükséges ahhoz az őszi kezdésnél, hogy utolérje magát a nyári veszteségből a gyermek

A jó hír: csupán heti 2-3 órányi munkával mindez megelőzhető

Szülőként a mi feladatunk, hogy a gyerekeinkben a mindennapi iskolai feladatok hiányában felszabaduló energiát céltudatos tevékenységbe csatornázzuk, hogy tanulási lehetőségeket teremtsünk. Így például a nyár folyamán élvezhetjük a közös fészerépítést és az ahhoz szükséges mérések gyakorlati kivitelezését. Ugyancsak, miközben a gyakorlaton keresztül tanulunk – a tanulást is gyakoroljuk. A tanulás rutinjának megtartása biztosítja, hogy az agy éber és kíváncsi maradjon. Ez életben tartja a tanév során kialakított idegi kapcsolatokat.

A nyár lehetőséget adhat új tanulási stílusok kialakítására is. Gyermekünk ilyenkor időt szentelhet valaminek, amit mindig is ki akart próbálni, például a képzőművészetnek, a gördeszkázásnak vagy a gitártanulásnak.



Nyaraljatok tudatosan! Használjátok a szeretetnyelvet!

2023. július 02.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Itt a vakáció, a szabadságok ideje, érdemes beszélni arról, hogyan lehet a nyaralásunkba, pihenésünkbe tudatosságot belevinni, és kis lendületet felfrissülést adni párkapcsolatunknak. Ha tehetitek, minimum 2 hetet vegyetek ki egyszerre. Ez azért fontos, mert egy hét szabadság nem igazán pihenés, főleg, ha nem tudtok elutazni, kiszakadni a környezetetekből.  

Használjátok tudatosan a szeretetnyelv csatornáit. Ez azt jelenti, hogy minden nap más szeretetnyelvről szóljon. Például egyik nap az elismerő szavaké, akkor itt kifejezetten a nap bármelyik szakában, szóban dicsérjétek, támogassátok, egymást, kedveskedjetek egymásnak szavakkal.

Feladatok 5 napos nyaralásra:

1. Bemelegítő gyakorlat

Feküdjetek le az ágyra, és töltsetek el két percet úgy, hogy egymás szemébe néztek, kacsintani lehet, beszélni nem. Közben mindketten kezdjétek el felfedezni a másik arcában a szépséget, vonzóságot, mintha most látnátok a másikat először. A gyakorlat ideje legalább 2 perc, de bátran maradjatok így, ameddig jól esik. Figyeljétek meg, hogyan jöttök ki a helyzetből, vagy hová visz ez benneteket tovább.

2. Dicsérő nap

Az egész napot szenteljétek annak, hogy kedvesen, türelmesen válaszoltok, kértek és beszéltek egymáshoz. Támogató, udvarló, dicsérő szavakat használjatok úgy, hogy amikor eljutott hozzád, meghallottad a párod dicséretét jelezd vissza, egy kedves szóval érintéssel! Kifejezhettek egy-egy olyan kérést a másik felé, amit szeretnél, ha gyakrabban mondana neked.



Nyugi, nyaralás alatt is dolgozhatsz az alakodon!

2023. július 01.

Hogyan? Mutatjuk!

Már csomagolsz a vakációra, de még mindig nem érzed tökéletesnek a beach body-dat? Nem kell elkeseredned, ugyanis nem késtél el semmivel: a nyaralás alatt is rengeteg apró dolgot tehetsz, amivel még fittebbé, még sportosabbá teheted magad. Akár városi strandon, akár vízparton pihensz, bárhol találhatsz időt és lehetőséged arra, hogy átmozgasd magad és családodat is. Higgyük el, a vízparti levegő és a napsütés aktivizál!

Fotó: 123rf.comSétálj vagy fuss a homokban!

Talán nem meglepő, hogy ha a homokban sétálsz, sokkal több izmot mozgatsz meg, mintha például betonon járnál. A talpad belesüpped a homokba, így minden egyes lépéssel plusz kalóriát égetsz el, hiszen izmaidnak nagyobb erőt kell kifejtenie ahhoz, hogy kiemelje a lábad a homokból. Ha rászánod magad a tengerparti sétára, ügyelj arra, hogy válts néha irányt, hiszen sok partszakasz a víz felé lejt, így járás közben nagyobb terhelés nehezedik a tenger felőli lábadra. Na meg persze figyeljük a homok hőmérsékletét is, mert ha forró, az bizony elég kellemetlen tud lenni. 

Ne csak lustálkodj a parton!

Focizz, szörfözz, röplabdázz vagy frizbizz a barátokkal, de az is elég, ha picit úszol is a matracon heverés mellett. Ha a strandon csinálod ezeket, észre sem veszed, hogy sportolsz, csak jól érzitek magatokat a többiekkel, és lemozogjátok a napi kalóriabevitelt. Ha a gyerekek is veletek utaznak, ne légy rest játszani velük, hiszen így nemcsak nekik okozol örömöt, de a kagylógyűjtés vagy a homokvárépítés közben még magadat is átmozgatod. 

Járj biciklivel a strandon!

Szinte az összes vízparton lehetőség van biciklit bérelni, amit vétek lenne kihagyni, ha szeretsz tekerni. A tenger mellett végigbiciklizni pedig az egész családnak nagy élmény, nem beszélve arról, hogy milyen kemény kardió edzésnek számít egy kiadós kerekezés. Ha városban nyaralsz, és nem félsz a mozgástól, érdemes ott is biciklivel közlekedni, hiszen gyorsan, környezetbarát módon járhatod be a környéket, miközben fittebbé is válsz.

Sétálj, amennyiszer csak teheted!

Ha úticélod csak pár megállóra vagy pár percre van taxival, ha teheted, inkább sétálj, hiszen, ha egy idegen városban mászkálsz, minden háztömb új látványosság, és közben még a testednek is kedvezel! Nem beszélve arról, mennyit spórolhatsz azon, ha nem kell jegyet venned egy párszáz méteres útra, amit tíz perc alatt letudhatsz gyalog. 



Hasmenés gyermekkorban: igen gyakori betegség

2023. július 01.

A hasmenés lehet fertőzéses eredetű (vírusos vagy bakteriális), de gyomorrontás következtében vagy más betegséghez társulva (légúti, húgyúti) is megjelenhet. Étel-intolerancia vagy ételallergia is okozhatja. Az is ismert, hogy a fogzás, ill. a fokozott izgalom is fokozza a bélrendszer mozgását, nyákelválasztását.vagy más betegséghez társulva (légúti, húgyúti) is megjelenhet. Étel-intolerancia vagy ételallergia is okozhatja. Az is ismert, hogy a fogzás, ill. a fokozott izgalom is fokozza a bélrendszer mozgását, nyákelválasztását.

Hasmenés esetében mind a székletürítések száma, mind az állaga megváltozik; lágy, akár vizes jellegű széklet is ürülhet. Általában a széklet erjedéses szagúvá válik. Egyéb tünetek is kísérhetik, mint a hányinger, hányás, láz, étvágytalanság, aluszékonyság. Jellemző még, hogy a sok széklet kicsípi a gyermek popsiját.

Kezelése

• A más betegségekhez, pl. légúti vírusfertőzéshez társuló hasmenés különösebb beavatkozást nem igényel, az alapbetegség javulásával megszűnik. Probiotikum adagolása ebben az esetben is javasolt, segít visszaállítani a normál bélflórát.

• Gyomorrontás, ill. bakteriális vagy vírusfertőzés esetén

Első és legfontosabb teendő: a só és folyadék pótlása! Orális rehidráló folyadékok (ORS) segítségével történhet a folyadékpótlás.

A portasakok ionokat és glükózt, vagyis cukrot tartalmaznak. A port vízzel kell elkeverni. Kis adagokban, kortyonként, lehűtve javasolt fogyasztani. Anyatejes csecsemő szoptatása folytatható, nagyobb csecsemő hígított tápszert ihat, és kisgyermek számára a BRAT-diéta (banán, rizs, almareszelék, pirítós) alkalmazható. Diéta szükségességéről megoszlanak a vélemények a gyermekorvosok között, de az biztos, hogy a fűszeres, zsíros ételek és a tejtermékek kerülésével elősegíthetjük a bélnyálkahártya regenerálódását.

Akut hasmenés adjuváns terápiájaként vény nélkül kapható, probiotikus gyógyszerkészítményeket alkalmazhatunk; az egyik a Bacillus clausii hatóanyagú ivóampulla, ill. az élesztőgomba-alapú, Saccharomyces boulardii tartalmú készítmény (belsőleges por, kapszula és egy új instant gyógyszerforma). Lactobacillus reuteri probiotikumot is tartalmazó kombinált ORS hatékonyan alkalmazható csecsemők és kisgyermekek hasmenésének kezelésére.



Nyár és terhességi cukorbetegség – ezekre ügyeljen!

2023. június 30.

A nyári kánikula mindenkit megvisel, hát még a kismamákat és a krónikus betegséggel élőket! Nem csoda, hogy a nagy meleg a terhességi cukorbetegséggel küzdőkre extra terhet ró, hiszen mind a diabetes, mind a várandósság miatt az illető kevésbé tűrheti jól a magas hőmérsékletet. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa hasznos tanácsokat adott arról, hogy vajon mi mindenre érdemes figyelniük ilyenkor a kismamáknak.

A fotó illusztráció: pixabay.comNyár és hipoglikémia

A nyári nagy melegben a legnagyobb veszélyt a hipoglikémia jelenti, vagyis az az állapot, amikor a vércukor szintje a normál mennyiség alá csökken (<3,8 mmol/l). Ez a nyári hónapokban gyakrabban fordulhat elő, hiszen a fokozottabban működő anyagcsere, a magas hőmérséklet, a leégés, több testmozgás, kevesebb szénhidrát, dehidratáció és a magas páratartalom miatt könnyebben leeshet a glükóz szintje.

Hipoglikémia tünetei:

∙       Szédülés/ájulás

∙       Hányinger/hányás

∙       Izzadás

∙       Remegés

∙       Beszéd-és látászavar

∙       Fejfájás

Igyon, igyon, igyon

Nyáron mindenkinek jobban kell ügyelni a megfelelő hidratálásra, és ez a terhességi diabetes-szel küzdőkre fokozottan igaz! A cukorbetegeknél már egy kezdődő dehidratált állapot is befolyásolja a vércukor szintjét, hiszen ilyenkor a vér térfogata csökken, ráadásul ekkor a szervezet vazopresszin nevű hormont termel, melynek hatására a vesék visszatartják a vizet, valamint a vércukor mennyiségét megemeli. Fontos, hogy lehetőleg vizet fogyasszon, ne pedig kávét vagy hideg teát, hiszen ezek vízhajtó hatással bírnak. Alkohollal se csillapítsa a szomját, hiszen ezek egyrészt sok cukrot tartalmazhatnak, másrészt a vércukorszint ingadozását is okozhatják (egyesek megemelik, másik csökkentik a glükóz mennyiségét).

Egyen többször keveset

A cukorbetegeknek igen szigorú diétát kell követniük. Nem csak túl nagy mennyiségű szénhidrátot, de túl keveset sem szabad enni, hiszen akkor könnyen leeshet a vércukra! Az sem mindegy, hogy milyen időpontban étkezünk és lassan vagy gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyasztunk A kánikulában sokan kevésbé éheznek meg, ám ha cukorbeteg (főleg, ha babát vár és inzulinos is), akkor fontos ügyelnie arra, hogy megfelelő mennyiséget vigyen be -tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...149150151...612
hírek, aktualitások

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.

Szívritmuszavar: a csendes ellenség, amely bárkit érint

2025. július 09.

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer1 ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

A szívritmuszavar, szaknyelven aritmia, a szívverés ritmusának megváltozását jelenti. Egészséges körülmények között a felnőtt szív percenként 60-100 alkalommal ver szabályos ritmusban. Szívritmuszavar esetén azonban a szív túl gyorsan (tachycardia – 100 feletti pulzusszám), túl lassan (bradycardia – 60 alatti pulzusszám) vagy szabálytalan ritmusban dobog. A szív négy üregének összehangolt működését és ezáltal a folyamatos vérkeringést egy „természetes pacemaker” irányítja, amelynek kiindulópontja a jobb pitvarban található szinuszcsomó. Amikor ez az elektromos rendszer meghibásodik, szívritmuszavar alakul ki, amely bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az évek számával együtt növekszik (főként 65 év fölött). A leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában. Magyarországon a betegek száma megközelíti a 300 ezret. Aggasztó azonban, hogy az érintettek mintegy 25 százaléka, vagyis csaknem 100 ezer ember nem is tud a betegségéről.

Mi váltja ki a szívritmuszavart?

A szívritmuszavar kialakulásának számos oka lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a szívbetegségek (szívroham, szívelégtelenség, szívbillentyű-problémák, koszorúér-betegség, valamint örökletes szívizom és ioncsatorna betegségek), az elektrolitegyensúly-zavarok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium hiánya vagy túltengése), a hormonális problémák (pajzsmirigy túl- vagy alulműködése), valamint közvetetten a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a szívritmuszavar megjelenésében. Adohányzás, illetve a nikotinbevitel, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a krónikus stressz, az alvási apnoe és az elhízás mind növelik a kockázatot. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.