Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A nőbántalmazás pszichológiája - Mi zajlik a bántalmazó férfi lelkében?

2025. március 30.

Nem megérteni kell őket. De érteni érdemes, hogy szabadulni tudjunk, illetve ha esetleg kinő a lelke, akkor segíteni lehessen neki, ha akarja és hagyja. Nem, nem a társa segít, hanem megfelelő szakember. A bántalmazás a kapcsolatban, a családban súlyos trauma minden résztvevőnek.

(Mesterségesen alkotott kép)

A családon - párkapcsolaton belüli erőszak, különösen a nőbántalmazás, összetett és fájdalmas társadalmi jelenség, amely mögött mélyen gyökerező pszichológiai és szociokulturális tényezők húzódnak meg. A legtöbb figyelem az áldozatokra irányul, azonban a bántalmazók belső világának megértése is kulcsfontosságú a megelőzés és a gyógyulás szempontjából. Mi zajlik egy bántalmazó férfi pszichéjében? Hogyan alakul ki ez a viselkedés, és van-e kiút számára? Nézzük meg a lehetséges típusokat és a változás esélyeit.

A bántalmazók főbb típusai

A bántalmazók nem egy homogén csoport, hanem különböző háttérrel és pszichológiai beállítottsággal rendelkező emberek. Néhány főbb típus:
 
A hataloméhes zsarnok: Ez a típus a bántalmazást eszközként használja az uralom fenntartására. Gyakran mélyen gyökerező kisebbségi komplexus vagy bizonytalanság áll mögötte, amelyet a kontroll gyakorlásával próbál kompenzálni.
 
Az impulzív agresszor: Jellemzően robbanékony, dühkitörésekre hajlamos személyiség, aki nem képes megfelelően kezelni a frusztrációit. Gyakran saját traumái miatt nem tanulta meg az érzelmek egészséges szabályozását.
 
A narcisztikus manipulátor: Úgy érzi, joga van a másik felett állni és uralkodni. Az áldozatot saját tulajdonának tekinti, és minden határon túlmegy annak érdekében, hogy a saját világképébe illessze.
 
A sérült lélek: Maga is áldozata volt valamilyen múltbeli bántalmazásnak, és a tanult mintát viszi tovább, mert számára ez vált „normálissá”. Ez nem mentesíti a tettei alól, de rávilágít a változás lehetőségére.

Hogyan lesz valakiből bántalmazó?

A bántalmazó viselkedés több tényező összjátékából alakul ki:
 
Gyermekkori trauma: Sok esetben a bántalmazók maguk is olyan környezetben nőttek fel, ahol az erőszak jelen volt. Ha valaki azt tanulja meg, hogy a konfliktusokat agresszióval lehet „megoldani”, nagyobb eséllyel alkalmazza ezt a felnőtt életében is.
 
Társadalmi normák és férfiszerepek: Egyes kultúrákban az agressziót és az uralkodást még mindig a férfiasság jelének tekintik, ami igazolja és fenntartja a bántalmazó viselkedést.
 
Önbizalomhiány és belső frusztráció: Sok bántalmazó férfi mélyen bizonytalan önmagában, és ezt a bizonytalanságot azzal kompenzálja, hogy másokon uralkodik.
 
Függőségek és mentális betegségek: Az alkohol, a drogok vagy a kezeletlen pszichés problémák felerősíthetik az agresszív hajlamokat.


Öt magyar nő, akik megváltoztatták a történelmet - és amit ma tanulhatunk tőlük

2025. március 30.

Néhány hete, a nemzetközi nőnapon nemcsak a nők társadalmi szerepvállalását ünnepeljük, hanem azokat a történelmi példaképeket is, akik generációkon átívelően formálták Magyarország sorsát. Bár hatásuk különböző területeken érvényesült, mindegyikük életéből meríthetünk spirituális tanulságokat a mai világ számára. Nézzük, kik voltak ők, és milyen üzenetet hordoz számunkra az örökségük!

1. Szent Erzsébet (1207–1231) – Az önzetlen szeretet ereje

II. András király lánya, aki a német tartománygrófi udvarba kerülve sem feledkezett meg a szegényekről. Élete az irgalom, a könyörület és a szolgálat példája.

Erzsébetet jellemzően rózsákkal a kötényében, kosarában ábrázolják. Ennek eredete az a legenda, amely szerint férje halála után Erzsébet továbbra is gondoskodott a szegényekről. Egy alkalommal kenyereket vitt gondozottjainak, eközben sógorával, Henrikkel találkozott. Arra a kérdésére, hogy mit visz kosarában, Erzsébet tartva attól, hogy esetleg megtilthatják neki a jótékonykodást, így válaszolt: rózsákat. Amikor megmutatta, a kenyerek helyett illatos rózsák voltak kosarában – eszerint Isten nem akarta, hogy a szent asszony hazudjon.

Tanulság ma: A mai világban, ahol az önérdek sokszor háttérbe szorítja az együttérzést, Erzsébet emlékeztet arra, hogy az igazi boldogság mások segítésében rejlik. A jótékonyság, az alázat és az emberség örök értékek.

2. Zrínyi Ilona (1649–1703) – A rendíthetetlen kitartás és hit

Munkács várának legendás védője, aki két éven át állt ellen a Habsburg ostromnak, és fia, II. Rákóczi Ferenc nevelésével is jelentős történelmi örökséget hagyott hátra.

Tanulság ma: A nehézségek, válságok idején sokan feladják, de Zrínyi Ilona példája arra tanít, hogy a hit önmagunkban és az ügyünk igazságában átsegíthet a legnagyobb akadályokon is. Kitartás, bátorság és elkötelezettség nélkül nincs változás.



A csalás pszichológiája - te milyen csaló lennél? (+Önteszt!)

2025. március 29.

Minden ember csal néha. Néha csak azért, mert úgy egyszerűbb, vagy kalandvágyból. Nagyon kevesen vannak, akik tudatosan ártani szeretnének másoknak. A legtöbb ember jó. A csalás pszichológiája összetett és a fekete öves önismerők szoktak csak szembenézni a saját csalásaikkal. Te bevállalod?

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

A becsapás nem mindig a rosszindulat vagy a manipulatív szándék jele. Bárki, aki másokat megtéveszt, lehet, hogy különválik a saját értékrendjétől vagy valóságérzékelésétől, és a cselekedeteik mögött számos emberi motívum húzódhat. A kihíváskeresők, szimpatikus szélhámosok és képzelgő idealisták példákat szolgáltatnak arra, hogy a becsapás sokszor nem fekete-fehér, hanem egy komplex emberi viselkedés, amelyet különböző indíttatások mozgatnak.

Vajon ha te csalsz, melyik szoktál lenni? 

1. A kihíváskereső

Ez a típus az élet kihívásait keresi és szívesen játszik a határokkal. Folyamatosan új helyzeteket teremt, hogy tesztelje a képességeit és a kreativitását. A kihíváskereső hajlamos lehet meglátni a lehetőséget a helyzetekben, és néha szándékosan félrevezető információt adhat, hogy izgalmasabbá tegye az élményt. Célnak tekinti a normák leküzdését, de nem szándékában áll mások szándékait bántani. Szélsőséges esetben egyre nagyobb és nagyobb játékot játszik, míg a végén le nem bukik.

2. A szimpatikus szélhámos

Ez a személy egy karizmatikus, vonzó figura, aki képes mások bizalmát könnyen elnyerni. Gyakran a beszélgetéseik során elmondanak "fiktív" történeteket, amelyek szórakoztatóak vagy inspirálóak, de nem feltétlenül igazak. A szimpatikus szélhámos nem akarja szándékosan bántani a másik felet; inkább arra törekszik, hogy szórakoztassa vagy magával ragadja az embereket. E személyek számára a csalás inkább az önkifejezés formája, mintsem a manipuláció eszköze. Szélsőséges esetben belőle lesz a pszichopata szélhámos, vagy a gonosztevő.


Étrendi tippek

2025. március 29.

Fotó: azerbaijan_stockers | Freepik

• Az osteoporosis egyik legfontosabb megelőzési módja, hogy az egyén már fiatalkorban az egészséges táplálkozás és életmód segítségével elérje a maximális csonttömegét és csontsűrűségét.

• A csontok fejlődéséhez főként a megfelelő fehérje-és kalciumbevitel járul hozzá.

• A megfelelő kalciumellátottság érdekében naponta fogyasztani kell 800–1000 mg kalciumot. A legjobb, ha ezt az élelmiszerek természetes kalciumtartalmának segítségével teszi. Nagy mennyiségű kalciumot tartalmaznak a tej és tejtermékek, különös tekintettel a sajtokra. 100 g sajt már fedezheti a napi kalciumszükségletet. Kiemelkedő a sajtok közül a sovány mozzarella kalciumtartalma, mely 960 mg/100 g. a savanyított tejtermékeknek is nagy a kalciumtartalma, körülbelül 150 mg/100 g körüli. Ezek kis zsírtartalmuk miatt igen fontosak az étrendi kalciumpótlás szempontjából. A növényi kalciumforrások sem elhanyagolhatók – rosszabb felszívódásuk ellenére sem –, 100 g olajos mag 200–300 mg kalciumot tartalmaz. Kiemelkedő a mák kalciumtartalma, 100 g mennyiség 968 mg kalciumtartalommal.



A pitypang gyógyhatása és felhasználása

2025. március 28.

Gyom léte miatt sokan megvetik, pedig ez a tápértékekben gazdag növény gyógyító képességéről szóló hírneve több mint ezer évre nyúlik vissza. Segíthet a menstruáció előtti tünetek (állatkísérletek azt mutatják, hogy segíthet), pangásos szívelégtelenség és a magas vérnyomás kezelésében, de megelőzhető az epekő és egyéb betegségek is. Sajnos, a felhasználása nem olyan közismert, mint akár például az áfonyának, kökénynek vagy a gyömbérnek, pedig sokkal könnyebben hozzáférhetünk, szinte bárhol.

Fotó: maniacvector | FreepikKorán tavasszal szedik a fiatal leveleit salátának és úgy, mint a frissen kisajtolt levét vértisztító tavaszi kúrának használják, főleg; a francziák. Zölden kissé kemény és roppant keserű a levele, azért előbb meg szokták fehéríteni úgy, mint az endíviát. Leveleit szeretik az állatok a legelőn, jó takarmánynövény. Az egész növény fehér tejnedvet és egyéb anyagokon kívül még egy taraxin nevű keserű anyagot tartalmaz.

A gyógyászatban főleg a gyökerét használják radix taraxaci név alatt, de azért a levelei is szerepelnek. A gyermekláncfű a gyógyfűkereskedelemben kétféle alakban szerepel, ú. m. radix taraxaci cum herba és radix taraxaci sine herba név alatt; előbbi alatt a tavasszal, virágzás előtt szedett és megszárított egész növényeket, utóbbi név alatt pedig tisztán csak a gyökerét értik.

Külsőleg a levelét és nedvét szemölcsre használhatjuk (hatékonyabb a vérehulló fecskefű), főzetét vagy forrázatát vízhez adva (lábfürdőt kapunk) pedig visszeres lábakra kiváló.

Gyökeréből kivonatot (extractum taraxaci) készítenek, melyet az altest betegségei (bél- és májbajok stb.) ellen használnak. A gyermekláncfűnek kiemelkedő a lecitin tartalma, amely nagyon fontos szerepet játszik a sejtfal védelmében és megújulásában, csökkenti a koleszterinszintet, a zsírt energiává alakítja, segít a stroke és a szívinfarktus megelőzésében. (Két német tanulmány is igazolta, hogy a gyermekláncfű megkönnyíti a zsiradékok emésztését elősegítő epekiválasztást)

A pongyola pitypang az egyik tápanyagokban leggazdagabb tavaszi növényünk. Magas az A-, C-vitamin, foszfor és Béta-karotin tartalma.

Az egyik legnagyobb érdekessége a megkóstolásában rejlik. A kesernyés íznek erőteljes a hatása az emésztési funkcióra. A keserű íz növeli a nyáltermelést, ami segít lebontani a szénhidrátokat a szánkban. Ez pedig jó néhány emésztési kiválasztást serkent, mint a HCL (a gyomorsav, ami annyi mindenért felel, például lebontsa a fehérjét), és az epe (ami fontos a zsírok emésztéséhez).

Ismert népi hagyomány ezeknek a kesernyés növényeknek a fogyasztása, hogy a nehéz, zsíros téli ételeket felváltsa a friss ételek fogyasztása, ahogy beindul a termő szezon.

Kísérletek során, mikor gyermekláncfűvel etettek állatokat, súlyuk 30%-át veszítették el. (Szakértők nem ajánlják vizelethajtókkal az állandó súlyfelesleggel küszködőknek, inkább az alacsony zsírtartalmú, magas rosttartalmú diétás és a mindennapi tornagyakorlatokat részesítik előnyben)



A pitypang (gyermekláncfű)

2025. március 28.

Fotó: macrovector | Freepik

Taraxacum officinale

Régi vagy más ismert nevei: asszonyhűség, bárányfejűfű, barátfej, barátfejűfű, barátfő, barátfű, békavirág, békasaláta, bimbófű, buborékfű, buglyosvirág, erdélyben czikória, cikóriavirág, csattogógaz, cserbóka, csürkevirág, disznókék, disznósaláta, ebtej, eszterláncfű, éjjelilámpa, férfihűség, gyermeklánc, gyermekláncfű, gyermeklánczfű, hányóra, kácsavirág, kákics, kikirics, kislibavirág, kopaszbarát, kotlóvirág, kutyavirág, kutyatej, lámpavirág, láncvirág, láncfű, lánclapi, marcivirág, májusi virág, női hűség, oroszlánfogfű, pampula, papatyi virág, papvesszeje, pilisfű, pongyola pitypang, pitypang pimpó, pimpam, pimpiparé, pimpampárévirág, pimpo, pimpónya, pipevirág, raponc, récevirág, saláta, sárvirág, tejesfű, tejesfűvirág, törpe, törpe sárgacikória, tyúkvirág, oroszlánfog, vadsaláta, vakulócsirke, vénasszonyvirág, zsibavirág

Perzsa neve: talk chakok – „keserűfű”
Arab neve: tarakshagog
Angol neve: dandelion
Francia neve: dent de lion (oroszlánfog)

Fészkesek – Compasitae

A gyermekláncfű évelő növény, mely magról kelve az első évben csak egynéhány tőállású levélből álló csomót hajt; a második évtől kezdve pedig virágzik. Gyökere egyenesen lefelé nő a földbe, vastag, húsos, külsőleg vöröses barna, belül fehér színű, kettétörve fehér tejnedvet bocsát. Szára igen rövid s ezért a levelek mind tőállásúak és sűrű levélrózsát képeznek. A levelek nyeletenek, agyarasak, kerületük többnyire lándzsaalakú.

A levél széle egyenlőtlenül csipkézett, mélyen öblös bevágású. A levél hossza 6 és 30 cm között van, szélessége a felső harmadban 2—7 cm. A rügyben foglalt levelek még gyapjasak, kifejlett korukban azonban kopaszok. A sűrű levélcsomóból indul ki a teljesen levéltelen, csöves alkotású tőkocsán, mely tetején egyetlen egy virág fejecskét visel. A tőkocsán is kopasz, legfeljebb a virágfészek alatt kissé molyhos. Kettétépve tejelő és miután belül üres, a gyermekek belőle láncokat fűzhetnek össze.

A tőkocsán 5—35, átlag 25 cm magasra nő, elvirágzás után 60 cm-nyire is megnyúlik. A virágfészket kívül zöld gallér veszi körül, mely három sorban elhelyezkedett lándzsás, hegyes végű levélkékből áll. A két külső, köre „pongyolán” lelóg (innen is származik a neve a pongyola pitypang), míg a belső kör a virágokhoz simul. A virágok sárgák.
Elvirágzás után a virágból szürkésbarna színű kis terméske keletkezik, melynek tetején a hosszúnyelű bóbita áll. Utóbbi repülőkészülékül szolgál, úgy, hogy a szél könnyen tovaviheti. A gyermekláncfű virágfészkei a reggeli órákban kinyílnak és délfelé becsukódnak. A gyermekláncfű tavasszal, leginkább májusban virágzik, de nyílik áprilistól októberig.



Sünpara a kertben: vigyázzunk rájuk!

2025. március 27.

Itt a tavasz, kezdődnek a kerti munkák. Figyeljünk oda tüskés társbérlőinkre, óvatosan bolygassuk a lomb- és rőzserakásokat! Sünbarát útmutató néhány lépésben.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a lakosság és az önkormányzatok figyelmét arra, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő-, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja.

Ha ilyen növényihulladék-rakással kell dolgoznunk – akár nyáron, akár télen –, az esetleg ide húzódó állatok védelme és a saját lelkiismeretünk megnyugtatása érdekében érdemes az alábbi néhány egyszerű óvintézkedést betartani:

  • első lépésben, fentről lefelé haladva előbb a vasvilla nyelével, majd kesztyűs kézzel forgassuk át a halmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün;
  • ez az óvatosság különösen ajánlott a május-júniusi sünellési időszakban, amikor a menedékekben a hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is ott lehetnek;
  • lehetőség szerint soha, az év egyik hónapjában se gyújtsuk fel helyben az ilyen rakásokat (ez amúgy is tilos), mert a lángok elől a felnőtt sünök sem fognak, tudnak elmenekülni, hiszen védekezési stratégiájuk az összegömbölyödésre épül, így szó szerint megsülnek;
  • ha a gallyrakás megbontásakor sünfészket találunk, ne essünk pánikba, és ha csak lehet, semmiképpen se szedjük össze a kölyköket és kezdjük mi magunk nevelgetni őket (!); ehelyett pakoljunk vissza kellő vastagságú rétegben ágakat és leveleket a fészekre, majd hagyjuk a nőstényre a továbbiakat;
  • a háztartásokban keletkező gallyrakás megszüntetése többnyire halasztható, amivel érdemes legalább addig (négy-öt hetet) várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra, de ha tehetjük, a közelben mindenképpen alakítsunk ki alternatív búvóhelyet a gallyakból vagy a következő fejezetben bemutatott süngarázzsal;
  • amennyiben a lomb- és rőzserakások elbontása nem elodázható (többnyire kertgondozással foglalkozó települési szervek munkaköre kapcsán), a rendszeresen ilyen munkát végző munkatársakat érdemes ellátni mesterséges süngarázzsal, amibe mind a magányosan pihenő felnőtt állat, mind a nőstény a kölykeivel áttelepíthető.


A Szegedi Tudományegyetemen végezték hazánkban az első radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát

2025. március 27.

Fotó: freepik

Országos szinten egyedülálló terápiát kezdett alkalmazni az SZTE Nukleáris Medicina Intézet. A radioizotópos kezelés előrehaladott állapotú prosztatarákos betegek túlélését hosszabbítja meg. Az innovatív módszerről Prof. Dr. Pávics László intézetvezető beszélt.

A Szegedi Tudományegyetemen Prof. Dr. Pávics László vezetésével működő Nukleáris Medicina Intézetben Dr. Besenyi Zsuzsanna adjunktus és Dr. Farkas István tanársegéd elvégezte hazánkban az első radioiligand kezelést, mely új utat nyit a prosztatarákban szenvedő betegek ellátásában.

A prosztatarák gyógyítására eddig alapvetően a hormonterápiát, a különböző kemoterápiás szereket és a besugárzást alkalmazták, ezeket egészíti ki a radioizotópos kezelés – tudtuk meg Prof. Dr. Pávics Lászlótól. – Mind a diagnosztika területén, mind a terápiában új lehetőséget nyitott az, hogy most már a prosztatarákra jellegzetes biokémiai eltéréseket is meg lehet jeleníteni megfelelő izotópos jelöléssel. Ha olyan radioizotópot használunk megfelelő molekulához kötve, amelynek terápiás (sejtroncsoló) hatása van, akkor nagyon specifikusan tudjuk kezelni a prosztatarák áttéteit (csont, nyirokcsomó, lágyrész és egyéb szervek). A 177-lutécium PSMA (prosztata specifikus membrán antigén) terápia a betegeket nem terheli meg, mellékhatással alig kell számolni – hangsúlyozta Dr. Pávics László. A professzor a legfrissebb tanulmányokra hivatkozva kijelentette: körülbelül nyolcezer prosztatarákos ember eredményeit vizsgálták, és egyértelműen megállapítható, hogy a betegek több mint 50 százaléka már az első kezelésre jól reagált, illetve 80 százalékuk esetében többszöri kezeléssel jelentős javulást értek el jó életminőség mellett.

Az intézet munkacsoportja 2017-ben kezdett foglalkozni az úgynevezett prosztataspecifikus membrán antigénen alapuló diagnosztikus készítmény alkalmazásával. A hazánkban már akkor is úttörő vizsgálati módszer bevezetésével a prosztatarák és annak áttéteinek a jelenleg legmodernebb kimutatását vezették be. 2019-ben az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Urológiai Klinikájával együttműködve elvégezték az első radioizotópos sebészeti szondával vezérelt nyirokcsomó-eltávolítást. 2020 decemberétől a Nukleáris Medicina Intézetben megkezdték  a prosztataspecifikus membrán antigén PET/CT diagnosztikai vizsgálatát is, ami 2022 óta  a prosztatarákos betegek rutin diagnosztikai módszerévé vált. A vizsgálatokra jelenleg az ország minden részéből érkeznek betegek egyetemünkre. A mintegy nyolcéves fejlesztő munka eredményeként, az Onkoterápiás Klinika közreműködésével vált lehetővé az első, most már terápiás alkalmazása ennek a fontos anyagnak.



Hogyan éljünk sokáig egészségesen? Szűrővizsgálatok szerepe a longevity-ben

2025. március 26.

Az emberiség mindig is kutatta a hosszú és egészséges élet titkát, de az orvostudomány fejlődésével és a technológiai innovációk, valamint a különféle terápiák elterjedésével egyre felkapottabb téma lett a longevity. Köztudott, hogy az egészségtudatos életmód a betegségek megelőzésének egyik kulcsa, ez azonban már nem csak a megfelelő étrendről és testmozgásról szól. A rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatoknak is óriási szerepe van a prevencióban: kutatások szerint akár 25-30 százalékkal is csökkenthetik a halálozási kockázatot bizonyos betegségek esetében. A Budai Egészségközpont belgyógyász-kardiológusa, dr. Bencze Ágnes azt is elárulja, miért, és melyek azok a vizsgálatok, amelyeket mindenkinek minden évben érdemes elvégeztetnie.

Fotó: Budai Egészségközpont„Az orvostudománynak mindig is a jó egészségben eltöltött hosszú élet volt a célja, ami magában foglalja a fizikai, szellemi, érzelmi és szociális jólétet. Úgy gondolom, hogy a longevity azért is vált felkapott trenddé, mert az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a krónikus betegek száma, a szakemberek pedig igyekeznek felhívni a figyelmet a betegségek megelőzésére, korai felismerésére és a megfelelő kezelés fontosságára. Régebben tünet vagy panasz esetén fordultunk csak orvoshoz, ma viszont már az a cél, hogy a legújabb diagnosztikai módszerek segítségével tünetmentes állapotban ismerjük fel a betegségeket. Például, ha magas vérnyomása van valakinek, jobbak lesznek a hosszú távú kilátásai, ha ez már a korai fázisban kiderül, mint akkor, ha egy szövődmény (pl. szívinfarktus, stroke) kapcsán derítünk rá fényt. A szűrővizsgálatok során olyan pácienseknél is felismerhetőek a krónikus betegségek, akik nem tapasztalnak komoly tüneteket, de rizikócsoportba tartoznak” – mondta dr. Bencze Ágnes.

Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás (legalább napi 30 perc mérsékelt vagy intenzív aktivitás), az optimális testsúly fenntartása, az alkoholfogyasztás csökkentése vagy elhagyása, a dohányzásmentesség, a stresszkezelés, az alvásminőség javítása mind olyan kulcsfontosságú életmódbeli tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a hosszabb és egészségesebb élethez. Az egészségtudatos életmód mellett azonban a szűrővizsgálatok  elvégzése  is célszerű. Ezek információt adnak egészségi állapotunkról, segítenek az egészség-károsodás korai felismerésében, aminek következtében lehetővé válik a hatékonyabb kezelés, megelőzve a megbetegedések rosszabbodásának lehetőségét, megakadályozva azok előrehaladását, illetve csökkentve azok kockázatait, szövődményeit.

Egészségmegőrző alapvizsgálatok és személyre szabott szűrések

Az alábbi egészségügyi szűrővizsgálatokon mindenképpen javasolt mindenkinek évente legalább egyszer részt vennie:

  • általános belgyógyászati vizsgálat: vérnyomás, pulzus, EKG, testmagasság, testsúly, testtömeg index-BMI méréssel
  • vérvétel (laboratóriumi diagnosztikai vizsgálat)
  • hasi és kismedencei ultrahangvizsgálat
  • melanóma szűrés (bőrgyógyászati vizsgálat)
  • nőknek nőgyógyászati vizsgálat (citológiával és hüvelyi ultrahanggal), méhnyakrák-szűréssel 5 évvel a szexuális élet megkezdése után
  • HPV-szűrés minden évben az első pozitív HPV-teszt után
  • nőknek emlőultrahang 35 év alatt, mellrákszűrés mammográfiával 40 év felett
  • nőknek 50 éves kor után csontsűrűség-mérés, mivel a menopauza miatt a csontritkulás is gyakori
  • férfiaknak urológiai vizsgálat, főként, ha a családban volt prosztatadaganat
  • fogászati állapotfelmérés


Egészséges idősödés? Lehetséges!

2025. március 26.

Fotó: stylephotographs © 123RF.com

Noha az évek múlását semmissé tevő panacea egyelőre nem ismert. A szemlélet azonban átalakulóban van, a korábban megcélzott „anti-age” hatás helyett egyre inkább az egészséges öregedést szolgáló szerek vannak fókuszban.

Az öregedés titkait évezredek óta próbálja kifürkészni az emberiség, és látnak lehetőséget arra, hogy a folyamat lassítható legyen. Több tudós ma már egyre inkább a „healthy aging”, vagyis az „egészséges öregedés” híve, szemben az öregedés megállítását célzó „anti-aging” megoldások hajszolása helyett.

Miért öregszünk?

Erre több elmélet született.

  1. Genetikailag programozott élethossz: bizonyos gének működése határozza meg azt, hogy meddig tart az ember élete.
  2. Endokrinteória: az öregedést egy biológiai óra szabályozza.
  3. Immunteória: az immunrendszer funkcionalitásának az előre programozott romlása, vagyis az immunrendszer előre kódolt öregedése.
  4. Szabad gyökös teória: szabad gyökök, amelyek komplex módon zavarhatják meg a biológiai folyamatokat.

Vannak olyan vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok és növényi eredetű egyéb molekulák, amelyek alkalmazása, akár a táplálkozás részeként, akár szupplementáció formájában, hozzájárulhat ahhoz, hogy megvalósulhasson az egészséges öregedés. Az antioxidánsokkal, köztük kiemelten az A-, C- és E-vitaminokkal, a koenzim Q10-zel, a szelénnel éppen úgy számos vizsgálatot végeztek, mint a polifenolokkal. Ismertek vizsgálatok, amelyekben egyéb vitaminok, a magnézium, a cink, a poliszacharidok, a melatonin, valamint az adaptogén gyógynövények (pl. ginzeng) hatását vették górcső alá az öregedés folyamataiban játszott szerepüket illetően.

Több tucat vizsgálati eredmény összegzéséből kiderül, hogy a vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok bevitele elősegítheti az egészséges öregedési folyamatot, nagyrészt azok antioxidáns, regeneratív, ill. egyéb hatásaira visszavezethetően. Úgy tűnik, hogy az egészséges öregedés támogatása az életminőségre is hatással van. Újabban már rendelkezésre állnak olyan, időskorúak körében végzett vizsgálati eredmények is, amelyek a több hónapon át tartó, multivitaminos készítményekkel megvalósított szupplementáció életminőségre kifejtett kedvező hatását írják le.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...8910...598
hírek, aktualitások

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!

Itt a tavasz, és a szemallergia is

2025. április 29.

A tavaszi napsütés sokak számára nem csak örömöt, hanem kellemetlenséget is hoz. A pollenszezon kezdetével milliók életét érinti a szemallergia. A pollenhelyzet súlyosbodik és egyre több ember életminőségét rontja. Az Alensa körképe szerint a szemallergia globális kihívást jelent, és a megoldás a megelőzésben rejlik.

Az allergia terjedése

Az allergének olyan külső anyagok, amelyek allergiás reakciót váltanak ki, a légzőrendszeren, emésztőrendszeren vagy a bőrön keresztül juthatnak a szervezetbe. Minden beteg egyedi küszöbértékkel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a mennyiségű allergén, ami az egyik személynél tolerálható, másoknál súlyos reakciót válthat ki. Az allergiás rhinitisben szenvedő betegek gyakran tapasztalnak szemtüneteket is, mint például viszketést, irritációt, kivörösödést vagy könnyezést, ezt allergiás kötőhártya-gyulladásnak is nevezzük. Az allergiás reakció a szemhéjat is érintheti, a területén duzzadás, börpír, víszketés és ritka esetekben ekcéma is megjelenhet. A szemallergia lehet szezonális – tarthat a tavaszi, őszi időszakban, amikor a pollenek koncentrációja magasabb a levegőben, vagy lehet állandó, ha az érintett szőr és por allergiában is szenved.

A pollen-allergiában szenvedők számának növekedése világszerte megfigyelhető, különösen a fejlett országokban és a városi környezetekben élők körében. Míg az Egyesült Államokban évente körülbelül 85 millió felnőtt szenved allergiás náthában, a helyzet világszinten egyre aggasztóbb.

Itthon sem jó a helyzet

Magyarország helyzete különösen aggasztó az allergiás megbetegedések szempontjából, ugyanis hazánk Európa egyik allergizálóbb területe a parlagfű tekintetében.  A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a magyar lakosság közel 25%-át érinti a parlagfű-allergia. A helyzet az ország déli részén a legsúlyosabb, ahol a szezonális allergiás rhinitisben szenvedő felnőtt betegek több mint 80%-ánál mutatható ki parlagfű-érzékenység a bőrtesztek során. A parlagfű térnyerése hazánkból indult, és innen kezdte meg térhódítását Közép- és Kelet-Európában. A probléma nem csak önmagában a parlagfű jelenlétében rejlik, hanem abban is, hogy az európai pollentérkép folyamatosan változik. Sokak számára egyes fűfajták, gyomnövények és csalánfélék virágai is allergizáló lehetnek.  Ezt befolyásolják olyan kulturális tényezők is, mint például új növényfajok, mint például a nyír-, a ciprus vagy a tölgyfák  betelepítése a városi parkokban, valamint a klímaváltozás hatásai. E miatt a magyar lakosságnak nem csak a parlagfűvel kell megküzdenie, hanem egy folyamatosan bővülő allergén-palettával is, ami még inkább próbára teszi az érzékeny szemeket és légutakat.

Emésztő gondok – A puffadás, és étrendi megoldásai

2025. április 28.

Mit tud a FODMAP étrend?


A FODMAP nem egy újabb divatdiéta, hanem orvosi bizonyítékokkal és klinikai vizsgálatokkal alátámasztott terápiás étrend, melyet az irritábilis bélszindróma (IBS) kezelésére dolgoztak ki az ausztráliai Monash Egyetemen.
Az alacsony FODMAP étrend az egyetlen bizonyítékokon alapuló és hatékony étrend az IBS kezelésében, melyet a hazai szakmai irányelv is egyértelműen javasol.
Irodalmi adatok szerint IBS-es betegeknél az alacsony FODMAP diéta hatására 74-86%-ban csökkenek az emésztőrendszeri tünetek.
A FODMAP étrend IBS-en kívül számos betegség gyomor-bélrendszeri tüneteinek enyhítésében is hatásosnak bizonyult, mint például gyulladásos bélbetegségek, SIBO, funkcionális diszpepszia, endometriosis és a hasfájós csecsemőknél (itt a szoptató édesanyának kell követnie az étrendet).
Az diéta betarthatósága szempontjából fontos, hogy helyettesítésen és nem kizáráson alapul, így például a magas FODMAP tartalmú alma helyett narancsot, míg a fokhagyma helyett metélőhagymát választhat a páciens.


Mi a puffadás? Miért puffadunk?


A puffadás szubjektív gáz-, nyomás- és teltségérzetet jelent, mely jelentkezet a has felső, középső vagy alsó részén. A páciensek gyakran úgy írják le ezt a jelenséget, hogy olyan „a hasam, mint egy lufi”, vagy „mintha várandós lennék”. (1)
Nem kell, hogy egyedül érezzük magunkat, ha érintettek vagyunk. A puffadás az átlag népesség 16-31%-ában fordul elő, az irritábilis bélszindrómában (IBS) szenvedőknél pedig ennél is magasabb arányban: 66-90%-ban. (Az IBS olyan emésztőrendszeri betegség, amikor nem mutatható ki szervi ok a beteg tünetei és a hasi fájdalom között.)
A puffadás kialakulását tekintve összetett jelenség, társulhat felszívódási zavarokhoz (pl.: tej- és a gyümölcscukor malabszorbcióhoz, amely túlzott hidrogéngáz termelődéssel jár) és egyéb betegségekhez. A puffadás gyakori túlsúly esetén, ilyenkor a megnövekedett hasűri nyomás is hozzájárul ehhez a tünethez.
Étrendi szempontból puffadáshoz vezethetnek a nehezen emészthető, túl zsíros élelmiszerek, ételek és az ún. erjedő szénhidrátok, FODMAP-ok amelyekről az alábbiakban lesz szó.


Mi a FODMAP?

A FODMAP egy mozaikszó, azoknak a szénhidráttípusoknak a kezdőbetűiből „olvadt össze”, amik kerülendők vagy csak kis mennyiségben fogyaszthatók. Ezek az ún. fermentábilis vagy „erjedő”, rosszul felszívódó szénhidrátok: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polios. A FODMAP-ok közös tulajdonsága, hogy:


a bélben található baktériumok bontják, fermentálják ezeket a szénhidrátokat gázképződés közben – a folyamat puffadáshoz vezethet
extra vizet kötnek meg a bélben, ezzel magyarázhatók az IBS hasmenéses tünetei
az extra víz és gáz a bélfal feszüléséhez, kitágulásához vezet, ami – különösen az arra érzékeny egyéneknél – fájdalommal jár. (2, 3, 4)
fontos! az élelmiszerek, ételek többsége nem sorolható az abszolút tiltott vagy az abszolút javasolt kategóriába – mivel azok FODMAP tartalma az elfogyasztott mennyiségtől is függ. Bizonyos konyhatechnológiai eljárásokkal, pl.: áztatással csökkenthető a FODMAP-tartalom. (3, 5)