Vaidya: az ájurvédikus orvos szerepe
2024. október 19.
Az ájurvéda, India ősi gyógyászati rendszere több ezer éves tudásra épül, amely az egészség megőrzésére és helyreállítására törekszik. Az ájurvédikus gyógyítókat, akik ezt a tudást alkalmazzák, vaidyáknak nevezik. A vaidya szó szanszkrit eredetű, jelentése “orvos". A vaidya szakemberek mélyreható ismeretekkel rendelkeznek a test, az elme és a lélek harmóniájáról.
A vaidya képzése és szerepe
Egy vaidya hosszú évekig, akár 12 évig is tanul, hogy elsajátítsa az ájurvéda összetett és átfogó tudományát. Ez magában foglalja a különböző gyógyító technikák, gyógynövények és kezelési módszerek alapos ismeretét. Egy vaidya nem csupán az egyéni betegségek kezelésére összpontosít, hanem a teljes személyiségre és az életmódra is. Az egészséget holisztikus megközelítéssel értelmezik, figyelembe véve a mentális, érzelmi és fizikai állapotot is.
Az ájurvéda és a doshák harmóniája
Az ájurvéda alapvetően a doshák – Vata, Pitta és Kapha – egyensúlyára épül. Minden ember egyedi dosha-kombinációval rendelkezik, ami meghatározza a testi és mentális jellemzőit. A vaidya feladata, hogy azonosítsa az egyensúlyhiányokat, és személyre szabott kezelési terveket dolgozzon ki. Ehhez különféle diagnosztikai módszereket használ, például a nadi vigyan (pulzusdiagnosztika), amely segít meghatározni a doshák állapotát és az esetleges egyensúlytalanságokat.
A rekeszizom karbantartása
2024. október 19.

Aktiválás
Ezzel a légzőgyakorlattal erősítjük, aktiváljuk a rekeszizmot a jobb teljesítmény érdekében. Álló helyzetben, leengedett vállal, a kart behúzva a test mellé, ökölbe szorított kézzel, a könyököt az oldalunkhoz szorítva végezzünk belégzést, és közben gyors mozdulattal emeljük fel a karunkat. Nyújtsuk ki maximális mértékben, miközben nyissuk ki az öklünket. Majd ejtsük vissza a kart szintén hirtelen mozdulattal, kissé megütve a bordákat, és végezzünk kilégzést. Folytassuk ezt a „fújtató” mozgást tizenötször. Fejezzük be a gyakorlatot karlendítésekkel, le- és felengedve a vállat.
Ellazítás
A befeszült rekeszizom hajlamos alacsony pozícióban maradni. Ez csökkenti a légzésmélységet (amplitúdót, ez az a levegőmennyiség, amely be- és kilégzéskor átjárja a légzőszerveket), előretolja a hasat, begörbíti a hátat, és kellemetlen idegdúccsomó keletkezhet.
Az izom-összehúzódás és fájdalom megszüntetésére lágyan masszírozzuk az idegdúcot néhány csepp esszenciális levendula- vagy rómaikamilla-olajjal (elég belőle 2-3 csepp), körkörös mozdulatokkal. Masszírozhatjuk a rekeszizom szélső részét is, olajos ujjheggyel, közben nyugodtan, mélyen lélegezve.
A lazító, relaxáló hatás eléréséhez ülő helyzetben a kezünket helyezzük a borda alá, és kissé előrehajolva ujjhegygyel gyakoroljunk rá fokozatos nyomást. A belégzés rövid (mert a pozíció nem kedvező), de a kilégzés lassan és mélyen történik.
Megelőzhető a rövidlátás?
2024. október 18.
A rövidlátás, vagyis a szem fénytörési hibája gyakori, jól ismert és jól kezelhető probléma. A múlt század óta drasztikusan terjed a rövidlátás világszerte, 2050-re várhatóan 5 milliárd ember él majd együtt vele. Aki gyermekkora óta szemüveggel él, abban előbb-utóbb felmerül a kérdés, hogy tehetett-e volna valamit a látásromlás megelőzéséért vagy megállításáért. Hogy mit kell tudni a rövidlátásról, és meg lehet-e előzni, arról Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa beszélt.
A múlt század óta világszerte drasztikusan terjed a rövidlátás, a friss adatok szerint Délkelet-Ázsiában a hatéves gyerekek körében 40%, a fiatal felnőtteknél pedig már 80-90% a rövidlátók aránya, és bár nyugaton nem ennyire drámai mértékben, de szintén folyamatosan növekszenek a számok. A későbbiekre nézve sem várható az adatok javulása: 2000-ben a Föld lakosságának 23%-a volt rövidlátó, az előrejelzések szerint ez 2050-re több mint a duplájára, 50%-ra emelkedik, ami 5 milliárd homályosan látó földlakót jelent majd.
A közeli éles, a távoli homályos
A rövidlátás jellemzője, hogy közelre élesen, távolra azonban elmosódottan, homályosan látunk. Olyan fénytörési hibáról van szó, ami általában szemüveggel vagy kontaktlencsével jól korrigálható, de fontos tudni, hogy nem elég egyszer beszerezni ezeket, különösen folyamatos kontaktlencse-viselés esetén rendszeresen kontrollra kell járni.
„A rövidlátók nem látják jól a távoli tárgyakat, ami komoly problémát jelenthet vezetés, sportolás, kirándulás vagy más hétköznapi tevékenység közben. A szem erőltetése fejfájáshoz, fáradtsághoz vezethet, nem beszélve a balesetveszélyről és a rossz látás okozta kellemetlen helyzetekről. Rendszeres szemészeti vizsgálattal ezeket a panaszokat megelőzhetjük, illetve egyéb szemészeti betegség is a korai szakaszban diagnosztizálható” – magyarázza Dr. Nagymihály Attila.
A diabetes nem gyógyítható, de nem kell örökre a gyógyszer
2024. október 18.
A 2-es típusú cukorbetegség terápiájához nagyban hozzájárul a gyógyszeres és/vagy az inzulinos kezelés. Sokan úgy gondolják, hogy életük végéig szükségük lesz rájuk, ám dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint nem ritka, amikor ezen készítmények elhagyhatóak.
Gyógyítható a cukorbetegség?
Először is fontos leszögezni, miszerint a tudomány jelenlegi állása szerint a cukorbetegség nem gyógyítható – ám megfelelő kezeléssel a normál vércukorértékek hosszútávon szinten tarthatóak. Ehhez azonban az orvos és a páciens közös munkájára, aktív közreműködésére van szükség.
A 2-es típusú diabetes terápiája két fő részből áll: az elsőszámú kezelési mód az életmódterápia. Ez személyre szabott CH diétát és rendszeres testmozgást foglal magában. Amennyiben a vércukorértékek megengedik, úgy emellé nincs feltétlenül szükség egyéb kezelésre, hiszen az életmódváltással a megemelkedett glükóz értékek kordában tarthatóak.
Amennyiben a vércukorértékek túlzottan magasak, illetve, ha a diéta és a mozgás nem vezet kellő eredményre, úgy gyógyszeres kezelésre és/vagy inzulinos terápiára van szükség (természetesen az előírt életmódon kívül).
A gyógyszer/inzulin egy idő után akár el is hagyható
Ha valaki kézhez kapja a cukorbetegség diagnózisát, úgy gondolhatja, már élete végéig gyógyszereken fog élni. Pedig kitartással, az orvos, a dietetikus, illetve egy edző utasításainak betartásával a gyógyszer/inzulin dózisa csökkenthető, majd egy idő után akár el is hagyható. Ugyanis a megfelelő táplálkozással, a túlsúly leadásával a vércukor értékek mérséklőnek, ráadásul mozgással javul a sejtek inzulinérzékenysége, csökken a HbA1c érték, valamint az izommozgás során, az izomszövet összehúzódáskor aktívvá válik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa. (Sőt, az izomszövet cukorfelvétele izommozgást követően 72 órán át megmarad).
Gólyamese helyett - A gyerek szexuális felvilágosítása
2024. október 17.
Honnan tudtad meg annak idején, mi újság ezekkel a szex-dolgokkal? Izzadós apuka, vagy kivörösödött anyuka, ne adja ég, az aggszűz védőnéni világosított fel gyerekkorodban? A haveroktól tudtad meg? Vagy egyszerűen belenőttél, mint a jó cipődbe? Őszintén a gyerek felvilágosításáról.
Korának megfelelően
Ezt írja minden lap, minden tanácsadó erről beszél ha rákérdezünk, mit is mondjunk. De mi az ami a gyerek korának megfelelő? Vannak gyerekek, akiket soha nem „világosítottak fel” egy elmélyült beszélgetés keretében, hanem mindig is őszintén beszélgettek egymással a szülők és a gyerekek, volt legális, kimondható nevük a nemi szerveknek, egyszerűen belenőttek abba, hogy a szex az élet része.
A bugyi.szabály
A gyereket szinte azonnal meg kell tanítanunk arra, hogy ki és hol érintheti őt. Erre vannak remek segítő könyvecskék is, de az is jó, ha játékos formában eljátsszák vele, hogy hol van amit csak engedélyezetten a szülő/orvos érinthet, tisztába tesszük a jó titok - rossz titok fogalmát, vagyis azt, hogy a rossz titoktól rosszul érezzük magunkat, a jó titoktól jól. Jó titok pl anyuka születésnapi ajándéka amit nem árulhatunk el neki a nagy nap előtt, mert anya öröme majd ott és akkor lesz teljes, a rossz titok pedig olyasmi, amit azért kell megtartani, mert ha nem tennénk, akkor valaki bánt, rosszul érezzük miatta magunkat, vagy
A szülő érettségén múlik
Ha a szülő maga is prűd, ha maga sem meri nevén nevezni azt, ami a lába között van, ha saját maga is kínos témának érzi a szexualitást, akkor bizony a felvilágosítás is feszengős és cikis lesz. Először a szülő dolga lenne saját nemiségével tisztába jönni. Azok a szülők, akik végleteket képviselnek – prűdek, vagy túl szabadosak – nem fogják tudni jól felvilágosítani a gyerekeiket. Vagy a szexről már 4 évesen vulgáris és ijesztő képet őrző koravének lesznek, vagy prűd, riadt, felvilágosulatlan felnőttek, akiket a suttogó szájpropaganda ijeszt halálra, vagy sodor az első jöttment karjaiba.
Világosítsd fel gyermeked!
Ha a szülő maga nem tudja a gyereket jól felvilágosítani, akkor legjobb, ha szakemberre bízza. Emberre. Nem könyvre! A könyvek – bár vannak köztük nagyon jók – de vagy a testi részét nem adják át rendesen, vagy az érzelmi részéről nem adnak korrekt felvilágosítást. (Pl.: Papagép és mamagép – egy gépnek hol vannak az érzelmei?) A szakember lehet egy jól felkészült barát, barátnő, ismerős, de lehet iskolai keretek között egy profi szexológus is.
Mennyi jódot kell szednem, ha pajzsmirigybeteg vagyok?
2024. október 17.
A pajzsmirigybetegségek terápiájában sok esetben nagy segítségre van a jód pótlása , ám sokan bajban vannak azzal, milyen dózisban is érdemes alkalmazniuk. Dr. Bérczy Judittól, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosától megkérdeztük, hogy vajon mikor van szükség plusz jód bevitelére, és honnan lehet tudni, hogy elegendőt fogyasztunk-e belőle.
Nem mindig jó, ha jódot szed a pajzsmirigybeteg
A pajzsmirigy alulműködés és a jódhiány kapcsolatával sokan tisztában vannak, hiszen a jód kulcsfontosságú anyag a szerv hormontermeléséhez, hiszen azok alkotórésze. Ebből következik, hogy ha valakinél pajzsmirigy alulműködést diagnosztizálnak- vagyis ha túl kevés pajzsmirigyhormon termelődik-, akkor plusz jód bevitelére van szükség. Azonban nagyon fontos, hogy ez nem minden esetben van így, ugyanis előfordulhat olyan hipothyreosis (pajzsmirigy alulműködés), amikor az extra jód csak ront a beteg állapotán.
Ilyen zavar a – pajzsmirigy túlműködésen kívül- az autoimmun Hashimoto betegség, az autoimmun pajzsmirigygyulladás, mivel a plusz jódbevitel hatására a gyulladás is fokozódhat, és ez az téves reakciót súlyosbíthatja! Ezen kórforma esetén részletes endokrinológiai kivizsgálás tisztázhatja a jódpótlás pro és kontráját.
Mennyi jódra van szükség?
Egy felnőtt napi jódszükséglete 150-200 mikrogramm, melyet be lehet vinni pl. alga, tengeri halak, jódozott só, jódozott ásványvíz, eper, tej-és tejtermékek fogyasztásával. (A tej és tejtermék fogyasztás mennyiségi, minőségi ajánlásakor igen körültekintően járjunk el, mert egyéni megítélést igényel). Amennyiben valaki jódhiánnyal küzd és plusz jódot szükséges bevinnie, az megoldhatja táplálékkiegészítő formájában is.
Amennyiben túl kevés mennyiségben van jelen a szervezetben, úgy pajzsmirigy alulműködésen, strúmán és göbök keletkezésén kívül csökkent koncentrációt, vetélést, meddőséget, depressziót eredményez. Érdemes tudni, hogy vannak olyan ételek – pl. káposzta, kelbimbó- melyek a jód felszívódását gátolják, ezért érdemes mértékkel fogyasztani belőlük, ha valakinél jódhiányt állapítottak meg. (Ha ezen élelmi anyagok elkészítésekor párolást, főzést alkalmazunk az ún. goitrogén anyagok elillannak).
A Hellinger-féle családállítás és mellékhatásai
2024. október 16.
A Hellinger-féle családállítás módszerét sajnos még elég kevesen ismerik hazánkban. Amikor elmesélem, mivel foglalkozom, legtöbbször értetlenül néznek rám az emberek. Hogyan lehet egy családot "felállítani" és mi ennek az értelme? És főleg, mi közünk van olyan ismeretlen ősökhöz, akiről nem is tudjuk, hogy valaha létezett? Szóval, mire is jó nekünk ez az egész, és mi lesz a hatása életünkben?
A családállítás módszerével néhány éve találkoztam, és az első vele kapcsolatos élményem után már tudtam, ez az a módszer, amivel foglalkoznom kell. Szinte belevarázsolódtam a hangulatába, az élményeibe.
Amikor valakinek családot állítunk, akkor az életében meglévő problémák okát keressük a családrendszerében. Napi problémáink oka legtöbbször ebben a rendszerben található, amelybe beleszülettünk. Tudattalanul kötődünk családunk tagjaihoz, fogadalmakat, sorsátvállalásokat teszünk, nem csak azokkal az emberekkel, akikkel jelen pillanatban együtt élünk, hanem azokkal is, akik már meghaltak, vagy akikről nincs is tudomásunk. A családállítások alkalmával ezek a tudatalatti kötődések láthatóvá válnak. Szó szerint láthatóvá, hiszen a családunk tagjait helyettesítő képviselők pontosan elmondják, megmutatják azt, ami a saját és családunk tagjainak lelkében zajlik.
Elmesélni nem lehet egy családállítás menetét, történéseit, mert a valóságban való megtapasztalását semmi nem helyettesíti, és szavakkal elmagyarázni nagyon nehéz. Aki egyszer részt vesz egy állításon, annak a „mező” megtapasztalása mindent elmond.
Az évek során rájöttem, bizony vannak ennek a módszernek mellékhatásai is. Nem rossz dolgokra kell most gondolni, mellékhatásként ez idáig csak jó hatásokkal találkoztam.
Sokat beszélgetek internetes oldalakon olyan emberekkel, akik már jártak nálam állításon, vagy készülnek részt venni rajta. Azoknál, akikkel már találkoztam észrevettem, hogy ezeknek az embereknek a különböző témákhoz való hozzászólásai, a gondolkodásmódjuk, tudatosságuk, önmagukhoz és a világhoz való viszonyuk megváltozik, sokszor már egy családállítás után. Mintha a résztvevő emberek lelkében nem csak az a probléma kerülne a helyére és megoldásra, amivel hozzám érkeznek, hanem egy sokkal szerteágazóbb folyamat venné kezdetét az életükben.
Már egy kis súlyfelesleg is vérnyomás emelkedéshez vezethet?
2024. október 16.
A megfelelő testsúly elérése sokak vágyálma, ám a kacsú vonalak nem csupán megnyerő külső miatt fontosak, hanem az egészség megőrzése érdekében is. Tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy már kisebb súlyfelesleg is megnöveli a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát. Dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája pár hasznos tanáccsal szolgált, mi mindenre érdemes ügyelni.
Amerikai tanulmányok szerint nem csak a nagyobb súlyfelesleg vezethet hipertóniához, ugyanis megállapították, hogy az is vérnyomásemelő hatással bír, ha testtömegének csupán 5 százalékát szedi fel. A vizsgálatban 16 önkéntest kértek arra, hogy napi extra 400-1000 kcal-t fogyasszanak 8 héten keresztül. Megfigyelték, hogy bár emelkedtek az értékeik, ám az egészséges tartományon belül maradtak. Azt viszont hozzátették, hogy azok, akiknél a hasuk tájékára rakódott le a zsírréteg, azoknál veszélyesebb méreteket öltött a probléma.
Bár az ebben a tanulmányban nem volt világos, miért is okoz hipertóniát a súlyfelesleg, így egy következő vizsgálatban próbáltak közelebb kerülni a válaszhoz.
Ennek érdekében a 16 résztvevőt olyan ételekkel és italokkal kínálták, melyekkel testsúlyuk 5%-át szedték magukra. (Az önkéntesek a vizsgálat elején nem voltak elhízottak). A tanulmány végén megfigyelték, hogy azoknál, akik híztak, átlagosan 4 Hgmm-rel nőtt a szisztolés értékük, továbbá nagyobb emelkedésről számoltak be azoknál, akiknél hasi zsírpárna alakult ki. Továbbá hozzátették, hogy minél több a feldolgozott élelmiszerekkel sóbevitel, annál nagyobb a vérnyomás emelkedése, illetve azt is érdemes figyelembe venni, hogy az életkor előrehaladtával a kalóriaégetés lelassul, és ezt számításba kell venni az étkezések kapcsán.
Edzéssel lényegesen csökkenthetők az értékek
A súlyfeleslegtől a megfelelő táplálkozáson kívül kardió edzéssel érdemes megszabadulni, főleg azért, mert a megfelelő mennyiségű és minőségű sport 5-10 Hgmm-rel csökkenteni tudja a vérnyomást. |
Az okostelefonok mennyire veszélyeztetik testi egészségünket?
2024. október 15.
A modern technológia elkerülhetetlen részévé vált életünknek, azonban egyre több szakember figyelmeztet arra, hogy ez a digitális világ nemcsak a szórakozásunkat, hanem fizikai állapotunkat is komolyan veszélyezteti.
Yannick Guillodo, a Bresti Egyetemi Kórház sportorvosa könyvében, melynek provokatív címe, az „Okostelefonok ölnek” (Le smartphone tue) arra figyelmeztet, hogy a telefonhasználat összefügg a mozgásszegény életmóddal, amely számos krónikus betegség kockázatát növeli. „Amikor az okostelefonunkra nézünk, általában ülve töltjük az időt, ami növeli a testünk inaktivitását” – magyarázza Guillodo. A folyamatos ülés pedig a cukorbetegség, szívbetegségek és egyéb krónikus állapotok kockázatát is fokozza.
Az okostelefonok és a kultúrafogyasztás ezen eszközökön történő használatának csökkentésére irányuló kampányok és kezdeményezések terjedésével párhuzamosan felmerül a kérdés, hogy vajon hogyan hatnak ezek az eszközök az étkezési szokásainkra. Az okostelefonok elterjedése a mozgás mellett az egészséges táplálkozást is befolyásolja. Gyakran figyelmen kívül hagyjuk, hogy a telefonunk folyamatos igénybevétele közben hajlamosabbak vagyunk gyors, feldolgozott ételeket választani, amelyek nem táplálóak és hosszú távon hozzájárulhatnak egészségügyi problémákhoz.
Paul Elliott, a londoni Imperial College professzora szintén vizsgálja a mobiltelefonok hosszú távú hatásait. Legutóbbi tanulmánya azt mutatja, hogy a mobiltelefon használata nem növeli az agyrák kockázatát, de a fizikai aktivitás csökkentése és a mozgás hiánya komoly egészségi kockázatokat rejthet magában. Elliott hangsúlyozza, hogy a telefonhasználat mellékhatásainak figyelembevételével kellene átgondolnunk a fizikai aktivitásra vonatkozó irányelveket.
Mit ajánl a népgyógyászat hörghurutra?
2024. október 15.
A krónikus asztmával szemben a hörghurut a hörgők heveny gyulladását jelenti, és többnyire megfázás vagy a felső légutak fertőzésének következtében alakul ki. Előfordulhat influenza, kanyaró, szamárköhögés vagy más betegséggel együtt is.
A fertőzés nagyon hamar kialakul, hiszen mihelyt a szájüregben, vagy a garatban váladék gyülemlik fel, megnő a lehetősége annak, hogy a kórokozókat belélegezzük. A hörgőkben azután aktivizálódnak, és állapotunkat jelentős mértékben rontják, hacsak nem köhögjük ki őket gennyes váladék formájában. A váladék zöldessárga és sűrű. A köhögés az első jel, melynek útján a hörghurutra felfigyelünk.
A köhögés és a hörgők váladékozása fájdalmat okozhat a mellkasban. Ha a gyulladás szétterjed, fulladás léphet fel. A krónikus hörghurut kialakulhat fokozatosan, vagy kísérhet más heveny gyulladásos folyamatot. Gyakran más zavar kísérője vagy következménye. Mindenekelőtt szívzavarok és keringési betegségek okozhatnak pangást a tüdő keringésében és krónikus gyulladást a hörgőben. A krónikus hörghurut és a vesebetegségek gyakran együtt lépnek fel, és egymásra hatnak.
Kezelés
A hörghurutot mindenképpen kezelni kell, hogy ne váljék krónikus betegséggé. Láz esetén ágynyugalom javasolt. Tartsuk nedvesen a szoba levegőjét, szellőztessük ki alaposan és helyezzünk el a szobában egy tál forró vizet, melybe japánolajat tettünk.
3-5 napos koplalás rávezeti a szervezetet arra, hogy erejét a hörgők gyulladására összpontosítsa. Ebben az időszakban egészen a gyógyulásig igyunk sok gyümölcslevet és gyógyteát, mely megkönnyíti a váladék felköhögését.
Jól bevált házi szer a borostyán, zilizgyökér, kamilla, kakukkfű, zsálya, apróbojtorján és izlandi zuzmó tea. Sétáljunk sokat fenyő- vagy erdeifenyő-erdőben. Az izzó fenyő- vagy erdeifenyő-Ievelek füstje is jó hatással van a hurutos hörgőkre.
Teák:1-1 csipet kakukkfüvet, lándzsás útifüvet, martilaput, majoránnát, ökörfarkkóró-virágot és egy evőkanál ánizst fél liter vÍzzel leöntünk és 10 percig állni hagyunk. Ezt a teát apró kortyokban isszuk egész napra elosztva. Frissítő és köhögésoldó hatású.
Fejessaláta-főzet: szinte már elfeledett házi szer a fejes saláta. Hideg vízbe tesszük a salátát és félig lefedve kis lángon fozzük öt percig. Lefekvés előtt egy pohárral iszunk a langyos főzetből.