Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Állat a családban?

2025. január 24.

Fotó: lopolo © 123RF.com

Visszatérő kérdés a gyermeket váró szülőknél: ha gyermek születik a családban, mi legyen a házi kedvenccel, a kutyával és a cicával?

Amikor a gyerek nagyobb lesz és háziállatot szeretne, hogyan viszonyuljunk hozzá? Azzal növekedne a felelősségtudata?

Igen, az állattartás felelősséget is jelent (nem opció, hogy a háziállat egész nap magányos legyen), de felelősek vagyunk a családért, elsősorban testi-lelki egészségéért, így az is előfordulhat, hogy valaki a családból ellenszenvezik az állattartással a lakásban.

Mint minden mellett, sok érv és ellenérv szól az állattartás mellett, vegyük őket sorba.

Egészségügyi szempontok

A szőrös állat tartása nem ajánlott, ha asztmás vagy allergiás él a családban, főleg, ha kutya-macska szőrre is érzékeny az illető. Kifejezetten az állatok is okozhatnak az embereknél betegséget. Mint pl. egy egysejtű parazita által okozott toxoplazma, valamint a macskakarmolási betegség, mely olyan bakteriális fertőzés, amely a nyirokcsomók duzzanatával jár, és macskakarmolás vagy harapás okozza.

Sőt, ha nem törődünk házi négylábúink féregtelenítéséről, a macskák és a kutyák sajnos megfertőzhetnek bennünket. Ezért rendszeresen kell féregteleníteni, bolha- és kullancsellenes nyakörvet vagy a cseppenthető változatot kell alkalmazni. Ezek mind beszerezhetőek állatpatikákban vagy olyan, közforgalmú gyógyszertárakban, ahol állatgyógyászati készítményeket is tartanak. És előírásszerűen, megfelelő időközönként alkalmazni kell azokat.



Hagyományos töltött csirke

2025. január 24.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ezt a receptet még anyukámtól tanultam, gyerekkoromban mindig így készítettük a töltött csirkét, mindenki nagy örömére!

Hagyományos töltött csirke

Hozzávalók: 1 szép, nagy csirke, 50 dkg csirkemáj, 1 tojás, só, bors, majoranna, pirospaprika, 2 gerezd fokhagyma, kakukkfű

A csirkét megtisztítom, megmosom alaposan és lecsepegtetem.
A májat elkaparom vagy aprítógépben összetöröm, hozzáadom a tojást.
Ízlés szerint fűszerezem, ezt szemre szoktam, nem kóstolgatom.
Beleteszem még az összezúzott fokhagymát is.

A csirkét kívül besózom egy tepsibe teszem.
Belekanalazom a tölteléket és a hátára fektetve teszem a kiolajozott tepsibe.
A két lábát összekötöm, így nem folyik ki a töltelék. A csirkét lehet kívül is fűszerezni, aki jobban szereti így.

Még egy kevés vizet öntök alá és fóliával letakarom. Másfél órán át sütöm közepesen meleg sütőben, ez idő alatt általában átsült. Ezután fólia nélkül pirítom még egy kicsit!

Bármilyen körettel, salátával kínálható, vendégváróként is kiváló!



Meditálj! A lényeg a rendszeresség

2025. január 23.

Rengeteget lehet hallani mostanában a meditáció különböző gyakorlatairól, s egyre többen is fognak neki több-kevesebb sikerrel. A rendszeresség elvét követve, elég napi pár percet ezzel tölteni, áldásos hatása garantáltan nem marad el.

A lényeg a rendszeresség
A rohanó, zaklatott, pattanásig feszült világunkban alig találunk néhány békés percet életünkben, pedig nagyon nagy szükségünk lenne lazításra, feltöltődésre. Sokan azzal érvelnek, hogy „nincs rá időm”, pedig amivel igazán foglalkozni szeretnénk, arra biztosan tudnánk szakítani néhány percet. Ha csak napi 5 percet be tudunk préselni napirendünkbe, már az is sokat segít. A legelfoglaltabb emberek is el tudnak vonulni a fürdőszobába, vagy magukra tudják csukni az ajtót ennyi időre. Ha nem, úgy érdemes felülvizsgálniuk saját életüket, és feltenni a kérdést: -Jogom van e nekem 5 perc szabadidőre? Miért vonom meg a feltöltődést és a pihenést önmagamtól?
Egy a lényeg: bármilyen rövid időt is töltünk meditációval, a rendszeresség a lényeg.

Nem cél a gondolatmentesség
A legtöbben arról panaszkodnak, hogy meditáció közben nem tudnak koncentrálni, elméjük visszakalandozik a megoldandó feladatokhoz, a gondokhoz, a problémákhoz. Sokan azt hiszik, hogy az agynak ilyenkor üresnek kell lennie, azaz semmire nem kell gondolni. Ez egyáltalán nem így van. A feladat az, hogy napi rutinunkból kilépve kellemes képeket, érzeteket, színeket vetítsünk magunk elé, melynek csak a fantázia szabhat határt. Mint általában minden új ismeretet, képességet, ezt is kitartó gyakorlás után sajátíthatjuk el. Kezdjük napi öt perccel, majd ez fokozatosan emelhető, de ha időnk nem engedi, maradhatunk az öt percnél.

Alkossunk saját meditációt
Sokszor a vezetett meditációt könnyebb követni, mikor nem saját gondolatainkra, hanem egy kívülről jövő hangra hagyatkozunk. Próbálkozhatunk saját hangunkkal is, így nem mások által kreált történeteket, képeket tudunk megélni.  Rögzítsük valamilyen hanghordozó segítségével egyedi, fantáziánk szülte meditációt, és azt hallgassuk meg.

Többen könnyebb
Ha nem egyedül élünk, társainkat, családtagjainkat is bevonhatjuk, a közösen végzett gyakorlat során az energiák összeadódnak, így sokkal hatásosabb. (A Barátok közt című népi televíziós opusz közös bámulása helyett különösen ajánlott.) Javítja a családi békét, nyugodt, kellemes hangulat lesz otthonunkban, és ha mindenki benne van, akkor senki nem érzi "cikinek".



A csontpótlásról – Honnan hová?

2025. január 23.

Fotó: tiumentseva © 123RF.com

A legtöbb törésnél előfordulhat, hogy a csontosodás nem jön létre vagy nem tökéletes. Ilyenkor műtét szükséges, csontot kell átültetni. De honnan és hogyan?

A csontok műtéti ellátásának egyik legizgalmasabb területe a csontátültetés, ami a különböző okokból kialakult hiányok pótlására szolgál. De mitől alakul ki ez az állapot, ami létrejöhet a csontszövet szivacsos és kérgi részén egyaránt? Leggyakrabban baleset következtében, ilyenkor a szivacsos állomány zömítéses törése során üreg marad vissza a helyükre igazított, kiemelt csontrészek között, mögött.

A kérgi csontállományban főként darabos vagy nyílt törés esetén keletkezik hiány, amikor egyes darabok elhalhatnak vagy kilökődhetnek.

Daganatos megbetegedések is okozhatnak hasonló problémát. Bármilyen eredetű is a csonthiány, a szervezet megpróbálja magától kitelíteni, ami kisebb kiterjedés esetében elegendő is. Mivel a nagyobb üregek spontán telődése korlátozott és időben elhúzódó lenne, általában szükség van a művi csontpótlásra. Biológiailag legelőnyösebb a saját csont alkalmazása, de kiterjedtebb esetekben más megoldás is szóba jön. Átültetéskor fontos az átültetett csont minősége mellett a befogadóhely jó vérellátása is, mert csak így remélhető a teljes beépülés. Lényeges, hogy az átültetett csontot stabilan rögzítsük. Leggyakoribb a szivacsos csontállomány átültetése, amit általában a csípőlapátból nyerünk. Ha a mechanikus stabilitás fokozása is követelmény, ún. corticospongiosus blokkot kell kivenni, ebben az esetben a szivacsos állományhoz egy keményebb csontkéregdarab is tartozik. Kisebb mennyiségű szivacsos csont nyerhető a sípcsont fejéből, az orsócsont csukló felőli, vagy a singcsont könyök felőli végéből is. Az átültetést bizonyos esetekben rögtön az első ellátáskor elvégezzük, pl. a sípcsontfej benyomatásos törésénél a zömülés következtében kialakult üreg kitöltésére. Másodlagos átültetést elhúzódó törésgyógyulás, álízület kezelésére alkalmazunk. Ha a saját csont nem elegendő, segítségül hívhatjuk a csontbankot, ahol emberi csontkészítmények állnak rendelkezésre, melyeket általában a csípőprotézis-műtétek során eltávolított combcsontfejekből készítik.



Nagyon szexi, csak a szappant nem ismeri

2025. január 22.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.El akarod dugni? Tedd a szappan alá! - mondja sokgyerekes anyuka barátnőm. Csinos, parfümbe burkolt nő libben ki a wc-ből. Megigazítja haját, kisminkeli magát, majd elegánsan kisétál az ajtón, kézmosás nélkül. Nincs vele egyedül. 

Egy gyors nyilvános wc mustra után hihetőnek tűnik a kutatók kijelentése, miszerint hamarabb elkapjuk a fertőzéseket, ha kezet fogunk valakivel, mintha megpuszilnánk az illetőt.

A megfelelő kézhigiéné ugyanolyan fontos a lakáson kívül is és otthon is, a megfelelő otthoni higiénia ugyanis megakadályozza, hogy az egyik családtag valamilyen fertőzést adjon át a másiknak; ha pedig csökken a lehetséges betegséget hordozók száma, akkor az egészségügyi intézetekbe is kevesebb kórokozó kerül az új betegek vagy a látogatók révén

Mi van a szádban?

Nem csak az új koronavírus, de a nátha vagy influenza vírusa könnyen a kezünkre kerülhet, amikor szemünket vagy orrunkat megtöröljük. Ha a szánkba tesszük a kezünket – melyet tudtunkon kívül nagyon sokszor megteszünk – akkor máris tovább adhatjuk kezünk révén a szalmonellát, a campylobacter és a norovírus fertőzést is, nem csak a covidot.
Sokan anélkül hordozzuk például az MRSA-t vagy a hasmenést okozó C. difficile-t, hogy tudnánk róla, és nem megfelelő kézhigiéné esetén könnyen megfertőzhetünk a kórokozókkal szemben esendőbbeket. Vagyis másokra is veszélyessé válhatunk. (Emiatt is érdemes a maszkot viselni, hiszen kevésbé nyúlkálunk arcunkhoz, szánkba, ha rajtunk van és másokat is megóvhatunk ezzel.)

Kézmosás? Azt is kell?

A gyakori kézmosás segít eltávolítani kezünkről a szennyeződéseket és a fertőző vírusokat- ezt ugyebár már minden óvodás tudja. A kézmosás kultúráj

a azonban finoman szólva is problémás hazánkban (is). Az emberek többségének még mindig újdonság, hogy wc után (állatok simogatását követően vagy tüsszentés után) kezet kell mosni, s állítólag a nők sem járnak élen a kézmosásban. Jó esetben egy kis vízzel lelögybölik a kezüket, rosszabb esetben a csapig sem jutnak el.

Talán emlékeznek még rá, amikor az egyik tv csatorna műsorában elrejtettek néhány kamerát nyilvános illemhelyek mosdójában. Kíváncsiak voltak ugyanis, hogy hányan igyekeznek a csapok felé dolguk végeztével. Nos, nem sokan éltek a víz és szappan használatának lehetőségével. Mára az arány javult ugyan,de még mindig van aki tagadja a nyilvánvalót.



Spirulina alga, a „zöld arany”

2025. január 22.

Fotó: serezniy © 123RF.com

A spirulinát „zöld aranynak” vagy „immunbombának” is nevezik, mivel koncentráltan tartalmaz létfontosságú tápanyagokat.

Az Arthrospira (Spirulina) platensis egy spirális formájú, édesvízi mikroalga, mely főként a vulkanikus, lúgos, meleg vizekben él. (De tartályokban is tenyésztik.) Rendkívül gazdag jó minőségű proteinekben (súlyának 60-70%-át teszik ki) és esszenciális aminosavakban. Tartalmaz még vasat, klorofillt, karotinoidokat, B-vitaminokat (kivéve a B12-t). Magas ásványianyag-tartalma miatt csökkentheti a nagyfokú fáradtságérzetet. Sportolóknak is hasznos a teljesítmény javítása, ill. az erőnlét helyreállítása céljából. Rendkívüli tápértéke miatt a NASA (Amerikai Űrhajózási és Űrkutatási Hivatal), valamint az ESA (Európai Űrügynökség) a spirulinát az űrhajósok étrendjében is szerepelteti.

Hatásai

A spirulina az életerőt növelő és a szervezet ásványianyag-ellátottságát elősegítő forrás. Tápanyagértéke kiváló, és ahhoz képest az ára sem magas. Bio- vagy gyógynövényboltokban megvásárolható; egyszerű a használata, a túladagolás kockázata nélkül. Mivel édesvízi alga, kivonata nem tartalmaz jódot (szemben a tengervízivel), így nem okoz problémát a pajzsmirigyre nézve.

Hogyan és mikor fogyasszuk?

Kapható por alakban vagy étrend-kiegészítő kapszula/tabletta formájában. Az ajánlott minimális dózis 1 g naponta, de nagyobb mennyiségben is fogyasztható: egyes sportemberek pl. napi 20 g-ot is felhasználnak belőle. De arra ügyeljünk, hogy csak fokozatosan szabad növelni az adagot. Bél- és májtisztító hatása miatt túlzott fogyasztása hányingert vagy puffadást okozhat. Ezért míg kezdetben naponta 1 g ajánlott 3-4 napon át, addig a továbbiakban 2, 3, 4 g-mal fokozatosan emelhető a dózis. Nagyfokú fáradtság esetén az adag lehet 3-6 g naponta. Ellenjavallat nincs, de konzultálni kell az orvossal terhesség, szoptatás vagy veseelégtelenség esetén.



5 dolog, amitől minden helyiség világosabbnak hat

2025. január 21.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A kényelmes, otthonos lakás fogalma mindenkinek mást jelent, abban azonban talán mindannyian egyetérthetünk, hogy a megfelelő megvilágítás rendkívül fontos kérdés. A taktikusan elhelyezett lámpák szerepe tagadhatatlan, a legjobb azonban az, ha otthonunk elegendő természetes fényt is kap. Persze nem minden ingatlan rendelkezik óriási ablakokkal és ideális tájolással, szerencsére azonban számos olyan trükköt vethetünk be, melyek segítségével bármely helyiséget világosabbá és optikailag tágasabbá tehetünk.

1. Világos színek

Ha szeretnénk a lakás helyiségeit világosabbá varázsolni, ennek az egyik legegyszerűbb módja a falak és a mennyezet színének helyes megválasztása. A világos árnyalatok, így elsősorban a fehér, a krémszín vagy a pasztell visszaverik a fényt, így segítségükkel a szoba sokkal világosabbnak, ráadásul nagyobbnak is tűnik majd. Ennek a választásnak további előnye az, hogy a semleges árnyalatok gyakorlatilag bármilyen színnel vagy formával kombinálhatók, így egy fehér fal tökéletes hátteret adhat akár a modern, visszafogott, akár a bohókás stílusú bútoroknak és kiegészítőknek is.

2. Minimalista berendezés

Egy zsúfolt helyiség – különösen akkor, ha masszív, sötétebb bútorokkal van berendezve – sokkal sötétebbnek és komorabbnak tűnik, mint egy szellősebben elrendezett szoba. Ha tehát szeretnénk egy világos, élettel és napfénnyel teli otthonban élni, akkor csak a legszükségesebb bútorokat tartsuk meg, ezek közül pedig lehetőség szerint válasszunk légiesebb, kevésbé tömör darabokat.

Már az is nagyon sokat számít, ha a kanapé vagy a dohányzóasztal lábakon áll, így a padló is látható marad alatta; a sötét hátlappal ellátott könyvszekrény helyett válasszunk polcokat, és ügyeljünk arra is, hogy az ablakok elé ne helyezzünk el nagyobb, a fényt eltakaró bútordarabokat.

3. Tükrök és üveg használata

Akár egy apró helyiség méretét szeretnénk optikailag növelni, akár egy sötétebb szobába engednénk be még több fényt, a tükröződő felületek óriási szolgálatot tehetnek nekünk. Néhány okosan elhelyezett tükörrel azt a hatást kelthetjük, mintha a lakásnak több ablaka lenne, így segítségükkel jelentős mértékben növelhetjük az oda bejutó napfény mennyiségét. Az üvegből készült polcok, asztalok biztosan nem állnak a fény útjába, így egyáltalán nem sötétítik be a lakást, ráadásul tökéletes dekorációs elemként is tekinthetünk ezekre a bútorokra.



Kényszerbetegség már gyermekkortól

2025. január 21.

Az obszesszív-kompulzív zavar (OCD) egyes felmérések szerint a negyedik leggyakoribb pszichés betegség a fóbiás rendellenességek, a függőségek és a depressziós állapotok után.

Fotó: altanaka © 123RF.comMitől alakulhat ki az OCD?

Az OCD összefüggésben lehet olyan közvetlen traumákkal, mint a súlyos betegség, baleset, hosszan tartó kórházi tartózkodás stb. De kapcsolódhat közvetett lelki sérülésekhez, megrázkódtatásokhoz, lelki problémákhoz is. Ilyen lehet a szülő betegsége, a bizonytalanság érzése, gyermekkorban a higiénia hiánya a környezetben stb.

A különféle stressztényezők szintén okozhatnak obszesszív-kompulzív zavart: egy olyan személy, akinek súlyos egészségi problémái vannak, vagy nem tudja túltenni magát egy szakításon, váláson, esetleg súlyos anyagi nehézségekkel küzd, könnyen megkaphatja ezt a betegséget. Az is előfordulhat, hogy gyermekkorában hamis információk jutottak el a pácienshez, például „moss­ kezet,­ különben­ biztosan beteg ­leszel”,­ és ez felnőve kifejlesztheti a kényszert az állandóan ismétlődő kézmosásra.

Mi a tipikus jellemzője az OCD-ben szenvedő embernek?

Ezeknek a betegeknek mindent ellenőrizniük kell, a pszichés rendellenesség meghatározza szinte az egész életüket. A tolakodó, idegen, sokszor abszurd gondolatokat, érzelmeket és érzeteket képtelenek irányítani, ezért folyamatosan ellenőrzik a környezetüket vagy mások cselekedeteit, hogy biztonságban érezhessék magukat. Próbálják felismerni, hogy mi a „jó” és mi a „rossz” – a baj ott van, hogy a látásmódjuk téves, és ez a törekvés a megszállottságig fajul.

Ha egy gyermek OCD-ben szenved, szükségszerűen kényszeres beteg lesz felnőttkorában?

Ez a pszichés rendellenesség gyakran már korán jelentkezik, az esetek kb. 65%-a 25 éves kor előtt kezdődik. A gyermekek 3%-a gyógyul meg serdülőkorban, azonban az OCD evolutív természetű, progressziót mutat. A legnehezebben gyógyíthatók azok, akiknél időben a legtávolabbra esik a betegség kezdete. Az átlagot tekintve a tünetek 12 éves korban jelennek meg, 25 éves kor körül pedig van egy második csúcs.

A kutatók úgy vélik, hogy minél korábban jelenik meg az OCD, annál valószínűbb, hogy biológiai eredetű, míg ha később jelenik meg, általában reaktív, vagyis a környezet, különösen a család hatására alakul ki.



Őrizd meg ízületeid egészségét télen is – szakértői tippek

2025. január 20.

Fotó: halfpoint © 123RF.com

Ahogy beköszönt a tél, az ízületi fájdalmakkal élők számára gyakran nehezebbé válik a mozgás. A hideg időjárás fokozhatja a merevséget, az ízületi gyulladások tüneteit, és sokaknál az ilyenkor jellemző hűvös, párás időszakok jelentős fájdalomérzettel járhatnak. Ezek a problémák nemcsak a mindennapi tevékenységek elvégzését nehezítik meg, hanem az életminőséget is jelentősen rontják. Ezekben a hónapokban kiváló megoldást nyújthatnak bizonyos gyógynövény alapú készítmények, amelyek kifejezetten az ilyen kihívások kezelésére készültek, hogy a téli hónapokban se kelljen lemondani az aktív életmódról.

Az ízületi problémák háttere

Az ízületeink kulcsszerepet játszanak a testünk mozgatásában, hiszen ezek kötik össze a csontokat, és biztosítják a hajlékonyságot. Az ízületi problémák kialakulásának számos oka lehet:

  • Túlterhelés vagy sérülések a sportolók és fizikai munkát végzők körében gyakoriak
  • Arthritisz és reuma, amelyek krónikus gyulladásos állapotok
  • Porckopás és az életkor előrehaladásával jelentkező degeneratív elváltozások

Tippek a megelőzésre

Az ízületek védelme és egészsége érdekében íme néhány egyszerű és praktikus tipp, amit érdemes beépítenünk a mindennapjainkba:

  1. Alakíts ki megfelelő étrendet! – Kövess omega-3 zsírsavakban (halak, diófélék), antioxidánsokban (gyümölcsök, zöldségek) és D-vitaminban gazdag étrendet, amely segíti a kalcium felszívódását.
  2. Ellenőrizd a testsúlyod! – Az ízületekre, különösen a térd- és csípőízületekre a túlsúly jelentős terhelést ró, növelve a porckopás kockázatát.
  3. Mozogj rendszeresen! – Az aktív életmód és az alacsony terhelésű mozgásformák, mint a jóga, úszás vagy kerékpározás kíméletesen erősítik az izmokat és ízületeket, valamint hozzájárulnak az ízületek rugalmasságának megőrzéséhez. Mozgás előtt pedig ne felejts el bemelegíteni és bemelegítő sportkrémeket használni!
  4. Masszírozz és használj lokális készítményeket! – Az ízületvédő komplex tartalmú ízület masszázs emulgélek használata támogatja az ízületek regenerációját, enyhíti a fájdalmat és javítja a vérkeringést, különösen télen.
  5. Védekezz a hideg ellen! – Télen vastag ruházattal és ízületvédő eszközökkel érdemes az ízületeket melegen tartani.


Betegség? Hagyjunk fel a bűntudattal!

2025. január 20.

Amikor beüt egy betegség, gyakran a felelősségünkre célzó kérdések, majd tanácsok, netán utasítások merülnek fel a környezetünkben lévők részéről. Jóindulatúaknak tűnnek, azonban az adott betegséggel kapcsolatban rendszerint kevés ismeret alapján hangzanak el, és bűntudatot okoznak – amire egyáltalán nincs szükségünk.

Fotó: gettyimages.comHány éppen megbetegedett személy tapasztalt már olyan „jóindulatú”, érdeklődő vagy tanácsokat adó szavakat, véleményeket rokonoktól, barátoktól, kollégáktól,  melyek azt sejtetik, hogy  megelőzhető lett volna a baj, ha a beteg más módon él, táplálkozik stb. Mindez felelősségérzetet von maga után, és bűntudatot okozhat, így  pszichés teherként jelentkezik. Fájdalmas, és nehéz megérteni az éppen jelentkező betegség okozta szenvedést, de meghallgatásra és empátiára van szükség a környezetünkben lévők részéről, nem bűntudat előidézésére.

Íme 4 példa ez említett, „jóindulatú” véleményekre a bekövetkezett betegséggel kapcsolatban és a bűntudat elkerülhetőségére.

„Egy kis akarattal le lehetne fogynod”

Fontos, hogy az elhízás ne legyen „bélyeg”, hiszen az orvosok azt betegségnek ismerik el, miközben prevalenciája (előfordulási gyakorisága) folyamatosan növekszik, A bűntudat, amely az ebben szenvedő embereknél a legtöbbször előfordul, leginkább azon a hibás elképzelésen alapul, amely nagymértékben jelen van a vékony alkatot, a soványságot nagyra értékelő társadalmunkban.

Természetesen nem kis számban vannak az elhízáshoz vezető, főleg egyéni, téves döntéseken, illetőleg az akaraterő hiányán alapuló tényezők. Ilyen pl. a helytelen táplálkozás (pl. iparilag feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, melyek az endokrin rendszert károsító anyagok forrásai), az ülő életmód vagy a rossz alvás, amelyet fokoz a „képernyő mögötti” életmód. Ugyanakkor az „egy kis akarattal le lehetne fogynod” vélemény szintén számos okból nem helytálló. Tudományos vizsgálódások megállapították, hogy a genetikai hajlam, a géneknek a kapcsolata a környezettel (epigenetika), illetve az eltérő anyagcsere is alapvető szerepet játszik az elhízásban. Míg a pszichés tényezők sem mellékesek: pl. önértékelési zavarok, lelki traumák, veszteségek „érzelmi táplálkozásra” kondicionálják az érintetteket.

Egyes gyógyszeres kezelések – kortikoszteroidok, bizonyos nyugtatószerek és hormonális készítmények szedése – szintén befolyásolják a súlygyarapodást, csakúgy, mint egyes betegségek (pl. pajzsmirigy alulműködés) és életszakaszok (terhesség, menopauza stb.). Az elmúlt években pedig a mikrobióta széleskörű kutatása feltárta, hogy kétségtelenül a bélflóra is szerepet játszik az elhízásban (anélkül, hogy minden mechanizmust még tisztáztak volna).

Mindezen tényezők összefonódása, és lehetséges szétválasztása komplex, kezelhető betegséggé teszi az elhízást. A bűntudat érzése pedig csak nehezíti a tőlünk függő vagy független okok miatt bekövetkező elhízás betegség orvoslását.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...222324...599
hírek, aktualitások

Hogyan lehet helyreállítani a felső légutak ellenálló-képességét betegség után?

2025. május 05.

A mostani influenza szezonban akár hetekig is eltarthat, mire kijövünk a betegségből, abbamarad a köhögés vagy éppen elmúlik a rossz közérzet. De mi a helyzet akkor, ha végre magunk mögött hagytuk a megfázást, mit tehetünk a felső légutak erősítése érdekében? Ilyenkor ugyanis elengedhetetlen a nyálkahártyák ápolása, egészséges állapotának helyreállítása.

A legtöbb vírus és baktérium a felső légutak nyálkahártyáján keresztül támad. Ha éppen túl vagyunk egy légúti fertőzésen, akkor sem nyugodhatunk meg, hiszen a nyálkahártya-immunitásunk még nem állt teljesen helyre, így a kórokozók ilyenkor is veszélyt jelentenek. Ahhoz, hogy egy betegség után az immunrendszerünk újra maximálisan tudjon védekezni, a nyálkahártyának időre van szüksége a regenerációhoz. De mit is tehetünk pontosan? Abban Dr. Szabó Linda a ViroStop szakértője segít nekünk. „Minden fertőzés létrejötte, legyen az vírusos vagy bakteriális, azt jelenti, hogy immunrendszerünk nem működik 100 %-on. Vírusfertőzések esetén a vírusrészecskék bejutnak a saját sejtjeinkbe, kényszerítve őket, hogy elkezdjenek másolatokat készíteni róluk, ezt követően pedig a sejt elpusztul. A fertőzés előrehaladtával ez a folyamat ismétlődik, és a vírus másolatai egyre több sejtet támadnak meg. A bakteriális fertőzés sok esetben más egészségügyi probléma szövődménye, általában elsődleges vírusfertőzésé vagy allergiás rhinitis-é. A baktériumok többnyire az orrmelléküregekben és az orrüregekben található nyálkahártyán telepednek meg. Ez gyulladásos reakciót vált ki, amely megváltoztatja a nyálkahártyák szerkezetét és működését. Emiatt fontos a megfázásos tünetek azonnali kezelése, és az orrváladék alapos eltávolítása. A betegség kezelése attól függ, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzéssel van dolgunk. Speciálisan az adott problémára kiválasztott terápiát be kell tartani, és nem szabad túl korán abbahagyni.”

Nyálkahártya tisztítása és gyulladáscsökkentés

Az orrváladék állagának megváltozása alapján azonnal felismerhetjük, hogy szervezetünk légúti fertőzéssel küzd. A váladék kezdetben a szokásosnál hígabb, majd besűrűsödik. Annak ellenére, hogy egy hét elteltével jelentősen jobban érezhetjük magunkat, lehetséges, hogy továbbra is zavarni fog minket a váladék és a rendszeres köhögés. A légutakat mindenképp megfelelően tisztítani kell egy fertőzés után is, és ebben mi is tudunk segíteni.A megfelelő orrhigiénia felgyorsíthatja és megkönnyítheti a teljes kezelési folyamatot. Választhatunk orröblítést, inhalálást vagy meleg, nedves levegő rendszeres belélegzését, például forró zuhany alatt.

A biológiai életkor meghatározásával, őssejt-stimulációval és oxigénterápiával növelhető az egészséges élettartam

2025. május 04.



A dohányzás, a túlsúly, az alkohol, a mozgásszegény életmód és a stressz is nagy szerepet játszik az öregedésben. A modern orvostudománynak és a tudatos életmódnak köszönhetően azonban az élettartam kitolható, de nem mindegy, hogy a hosszú életet milyen minőségben éljük le. Magyarországon az egészségesen töltött évek száma a nőknél átlagosan csupán 63, a férfiaknál 61 év, míg a teljes átlagéletkor 75-84 év. A longevity abban segít, hogy az élet nagy része egészségben teljen – hangzott el az EndoLife Longevity Központ nyitóeseményén.

Longevity: hosszú, egészséges élet

A longevity a hosszú és egészséges élet tudatos megőrzésére irányuló törekvés. Nem csupán a várható élettartam meghosszabbítását jelenti, hanem a testi és szellemi frissesség megőrzését is. Az élettartam (lifespan) az ember teljes életéveinek számát jelenti, míg az egészségspan (healthspan) azoknak az éveknek az összessége, amelyeket az egyén krónikus betegségek nélkül, jó életminőségben él.

A longevity program a biológiai életkor – ami a sejtek, a szövetek és a szervek valós életkorát jelöli – meghatározásával, genetikai rizikófaktorok azonosításával, infúziós és vitamin kúrával, a sejtek regenerációját segítő kezeléssel és az őssejteket stimuláló oxigénterápiával igyekszik meghosszabbítani a várható egészséges élettartamot. A székesfehérvári Endo-Kapszula Magánorvosi Centrumban helyt kapó EndoLife Longevity Központban alkalmazott eljárásokat nemzetközi, széles körben elfogadott orvosi kutatásokra alapozzák. Az intézményt megnyitó eseménynek a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara adott otthont, ahol gyakorló orvosok, biológusok és táplálkozáskutató szakemberek járták körül a témát.

Stressz, alkohol, traumák és a testmozgás hiánya is gyorsíthatja az öregedést

Rövidíti az életet a dohányzás, a túlsúly, a mentális stressz, és az alkoholfogyasztás. Már egy korty alkohol is bántja a mikrobiomot, ezért egészségmegőrzés szempontjából zéró alkoholtolerancia javasolt. A stressztől a szervezet kifárad, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegséget okozhat. A túlsúly szintén nagy probléma, a hazai lakosság mintegy 60%-a túlsúllyal él, ami a refluxtól egészen a rákos elváltozásokig számos betegség okozója. Emellett az öregedés folyamatát befolyásolhatják a különböző fertőzések is: a COVID például egyértelműen felgyorsította az érintettek biológiai óráját.

Veszélyek a munkahelyen: valóban egészséges környezetben dolgozunk?

2025. május 04.

Életünk jelentős részét a munkahelyünkön töltjük, ahol folyamatosan hatnak ránk a munkahelyi környezet és légkör, valamint a szociális interakciók ingerei, melyek olykor észrevétlenül indíthatnak el bennünk negatív lelki és testi folyamatokat. Ha szerencsések vagyunk, életünk során egyszer sem esünk áldozatul munkahelyi bántalmazásnak, a jelenség azonban bárkit érinthet, épp ezért fontos megismerni az intő jeleit és a veszélyeit. Felismerve, hogy milyen sok időt töltünk a munkahelyünkön, és ezáltal mekkora hatással lehetnek ránk az ottani tapasztalások, április 7-hez, vagyis az Egészségügyi Világnaphoz – ismertebb nevén az Egészség Világnapjához – közeledve az AVON, a kapcsolaton belüli erőszak elleni küzdelem  egyik elhivatott harcosaként fontosnak tartja, hogy felhívja a figyelmet a munkahelyi bántalmazással járó kockázati tényezőkre, ezért a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet segítségével összegyűjtötték számunkra a legfontosabb információkat.

A közhiedelemben talán az a nézet él, hogy munkahelyi zaklatásról abban az esetben beszélhetünk, ha valakit szexuálisan bántalmaznak, pedig ha úgy érezzük, hogy a munkahelyünkön tartósan és célzottan rossz bánásmódban részesítenek minket, szintén ennek a jelenségnek eshettünk áldozatul. Fontos azonban kiemelni, hogy nem egy egyszeri konfliktust vagy nézeteltérést értünk alatta, hanem folyamatos és tartós bántalmazást, mely során a bántalmazó szándékosan cselekszik úgy, hogy a másik félből fizikai vagy verbális úton negatív érzéseket váltson ki. Az efféle bánásmód során célkeresztbe kerülhet a nemünk, a korunk, a bőrszínünk, de akár a nemzetiségünk, a szexuális irányultságunk, valamint a családi állapotunk is. Komolyan venni azért érdemes, mert a munkahelyi zaklatás negatívan hathat az érzelmi, a mentális és a fizikai egészségünkre, valamint negatívan befolyásolhatja a munkateljesítményünket és a magánéletünket is. Ilyen esetben sokszor pszichoszomatikus, vagyis testi tünetek jelenhetnek meg, a leggyakoribbak közülük az el-és átalvási problémák, az étvágytalanság, a motiválatlanság, az indulatkezelési nehézségek, valamint a szorongásos panaszok és az addikciók.

Az észrevétlenül zajló bántalmazás

A bántalmazás szélsőséges formái, mint a szexuális zaklatás vagy a fizikai bántalmazás könnyebben azonosíthatók rögtön, és ezáltal beavatkozásra is közvetlenül utánuk sor kerülhet. A csendes zaklatás, vagyis a mobbing azonban észrevétlenül zajlik, emiatt a segítségkérésig hosszú idő is eltelhet. Lerövidítheti azonban ezt az időt, ha ismerjük a mobbingra utaló jeleket, ezáltal hamarabb felismerhetjük magát a jelenséget is. Ilyen lehet például, ha a munkahelyen folyamatosan kritikával illetnek, kiközösítenek, levegőnek néznek, ha figyelmen kívül hagynak minket vagy a munkával kapcsolatos ötleteinket. Előfordulhat az is, hogy szándékosan akadályokat gördítenek a munkavégzésünk elé, hazudoznak nekünk, titkolóznak előttünk, hogy megnehezítsék a feladataink elvégzését. Jel lehet az is, ha kiabálnak vagy megalázó hangnemben beszélnek velünk, ha negatív jelzőkkel illetnek és pletykát terjesztenek rólunk, illetve, ha gúnyolódnak rajtunk vagy diszkriminálnak, például a nemünk, életkorunk, szexuális orientációnk vagy vallásunk miatt.

Általános reakciók

Az áldozatok első reakciója egy ilyen helyzetben általában a munkában történő megfelelni akarás, emiatt jellemzően igyekeznek még jobban teljesíteni. Amikor viszont látják, hogy a kritika, a hangnem, a viszonyulási mód nem a munka teljesítményétől függ, megalázva és méltatlan szerepben érezhetik magukat, ami többnyire a legbékésebb emberben is indulatot, dühöt generálhat. Ilyenkor lelki alkattól függően többféleképpen küzdhetünk meg a helyzettel. Az az ember, aki reálisabb énképpel, saját magába vetett hittel rendelkezik és erről esetleg még az őt körülvevő, támogató szociális háló is megerősíti, rövid időn belül távozik a munkahelyről. Számos esetben azonban az önmagukban kevésbé bízó emberek évekig benne maradhatnak egy ilyen munkahelyi légkörben, mivel többnyire úgy érzik, hogy függésben vannak, nincs választási lehetőségük. A megküzdés ilyen esetben a megélt érzelmek elfojtásával, a helyzet elfogadásával, a csendben maradással jár együtt, ami számos negatív következménnyel járhat.