Hogyan ismerhetjük fel a krízist és mit tehetünk ellene
2025. február 08.
A krízis egy váratlan helyzet, amivel nem tudunk mit kezdeni. Egy olyan esemény, amire nincs ráhatásunk, aminek több kimenetele lehet és ami jelentősen befolyásolja az életünket. Többnyire valamilyen veszteséggel, de legalábbis erős változással jár, amire nem voltunk felkészülve. Elég csak a covid berobbanására gondolni és rögtön tudni fogjuk mit értünk krízis alatt.
Jellemző az első időszakban a gondolati beszűkülés, csak az adott eseményre és annak következményeire tudunk gondolni. A realitásérzékelés elvesztése, érzelmi bénultság. Mintha egy búra alatt lennénk, nem, vagy alig jutnak el hozzánk a külvilág ingerei.
A krízis testi tüneteket is okozhat. Néhány példa a változatos tünetek közül: álmatlanság, szorongás, nehézlégzés érzése, gyomortáji fájdalom, gyengeség, figyelemzavar.
Az, hogy hogyan reagálunk egy krízisre, több összetevőtől függ:
- Számít, hogy milyen érett a személyiségünk.
- Befolyásolja a reakciókat, hogy milyen az aktuális pszichés állapotunk. Egy kiegyensúlyozott életszakaszban stabilabb a megküzdésünk, mint amikor éppen egy nehéz időszakunkban, esetleg már meglévő veszteségünk idején ér egy krízis.
- Megküzdésünkre hatással van a körülöttünk lévő úgynevezett szociális hálónk (rokonok, barátok) támogatásának mértéke.
- Találkoztunk-e már azzal a nehézséggel máskor is, vagy ez az első alkalom és nincs hova visszanyúlni tapasztalatért.
Az új antibiotikumokkal szembeni rezisztencia okait vizsgálták a HUN-REN SZBK kutatói
2025. február 08.
Az új antibiotikumokkal szembeni rezisztencia okait vizsgálták a Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársai, arra a következtetésre jutottak, hogy gyökeres szemléletváltásra van szükség az antibiotikum-fejlesztésben – közölte a Magyar Kutatási Hálózathoz (HUN-REN) tartozó intézet honlapján.
A kutatások szerint, melyek eredményeiről a Science Translational Medicine és a Nature Microbiology tudományos folyóiratokban számoltak be, a legveszélyesebb kórházi fertőzéseket okozó baktériumok képesek ellenállóvá válni olyan új antibiotikumok ellen, amik még nem kerültek piacra. Emiatt ezek a fontos gyógyszerek azelőtt elveszíthetik a hatékonyságukat, hogy széles körű használatuk megkezdődne.
Pál Csaba, akadémikus, a kutatások vezetője kifejtette, az új antibiotikumokat a fejlesztők gyakran úgy hirdetik, hogy nem alakul ki ellenük rezisztencia. Azonban ezt az állítást a rezisztencia-mentességről ritkán támasztják alá meggyőző adatok.
A szakember felhívta arra a figyelmet, hogy az antibiotikum-fejlesztés általában arra irányul, hogy az adott szer minél több baktériumra hasson, azaz minél szélesebb legyen a spektruma. Való igaz, hogy sok új antibiotikum hatékonyabb ebből a szempontból az elődeinél, de ez egyáltalán nem garancia arra, hogy sokáig hatásos is marad a klinikumban.
A két tanulmány összesen 18 új antibiotikummal kapcsolatos vizsgálatot mutat be. Az eredmények szerint szinte minden tesztelt antibiotikum ellen gyorsan kialakult a rezisztencia, megcáfolva a korábbi ígéreteket. Ráadásul a rezisztenciáért felelős mechanizmusok jelentős része már kimutatható klinikai izolátumokban, még mielőtt ezen baktériumok találkoztak volna az új szerekkel. Ennek két valószínű oka lehet: az egyik a meglévő antibiotikumok túlzott használata, a másik pedig az a tény, hogy az új antibiotikumok gyakran nem is annyira „újak”, mivel az elődeikhez hasonló elven működnek. Ez komoly veszélyforrást jelent, mivel így a legújabb antibiotikum jelöltek is hatástalanná válhatnak röviddel azután, hogy forgalomba kerülnek.
A kutatók szerint gyökeres szemléletváltásra van szükség az antibiotikum-fejlesztésben. A felelős cégeknek a fejlesztési folyamat kezdetétől be kellene építeni a lehetséges rezisztencia mechanizmusok átfogó vizsgálatát. Ezáltal csökkenhet a rezisztencia kialakulásának kockázata. Ez nem csak tudományos, hanem gazdasági szempontból is előnyös. Jelenleg ugyanis az antibiotikum-fejlesztések nagy része veszteséges, részben pont a rezisztencia korai felbukkanása miatt.
Ki vagy valójában?
2025. február 07.
Komolyan kérdezem. Belegondoltál már valaha, hogy ki is vagy Te? Olyan elánnal éljük az életünket, fókuszálva a problémák megoldására, hogy csak azt vesszük észre, hogy az évek telnek, a gyerekek felnőttek, újabb és újabb nyavalyák nehezítik az életünket, az osztálytalálkozón is mindenki öregebb… És valójában elrohant velünk pár évtized.
De ennyi lenne csak az élet?
Amikor én először feltettem magamnak ezt a kérdést sok évvel ezelőtt, tökéletes választ adtam a tanult elvárásoknak megfelelően. Meghatároztam a nemem, korom, státuszom, családi állapotom, fizikai paramétereimet. És megállapítottam, hogy minden ok.
Elvárt feladatok kipipálva. Messziről nézve minden csodás volt: férj, gyerekek, családi ház, autók, munka, karrier, barátok. Minden úgy, ahogy a nagy könyvben meg volt írva.
Aztán amikor eltelt jó pár év, és mindezek a dolgok ott voltak, csak valahogy mindenben volt egy kis bibi vagy nagy bibi, akkor el kezdtem mélyebbre nézni és felfedezni magam. A születésem óta érdekelt engem, hogy ki is vagyok, de az elvárásoknak való megfelelések teljesítése közben, erre éppen nem maradt idő.
Elindultam egy felfedező útra magamban a problémák mentén, egyre mélyebbre jutva, olyan dolgokat találtam, amik inkább voltak riasztóak, mint szépek. Ráadásul a kérdésre nem nagyon jött meg a válasz.
Volt olyan pont, amikor azt éreztem, hogy nem tudom, egyszerűen nem tudom, hogy ki vagyok, és legfőképp: miért születtem ide? Mi a feladatom?
Ez az állapot sokáig eltartott… Nagyon nehezen viselt évek voltak ezek számomra, de azt éreztem, hogy ennél többnek kell lennie. Ez a belső hit mindig mindenen átemelt engem.
Amikor ezt megéreztem, akkor felébredt egy emlék bennem ott a lelkem mélyén. Arra emlékeztem, hogy alapvetően örömmel érkeztem, és arra emlékeztem, hogy van egy belső erőm, ami mindig is vitt. És emlékeztem a nevetés örömére, ami mozgat, és a szerelem örömére, ami alkot, és akkor értettem meg igazán, hogy egy dolgot elfejtettem: szeretni magam.
Aztán sokszor hittem, hogy szeretem magam… de nem így volt. Ha így lett volna, akkor nem jelent volna meg sem testi, sem lelki fájdalom.
Viszont azt is tudtam belül, hogy rendbe lehet ezt hozni, és kell is. Talán akkor indultam el igazán a nagy felfedező utamon. Néha megálltam és azon tűnődtem, milyen hülye az ember. Megszületik isteni minőségben és mire kisiskolás lesz, ebből már semmi sincs, mire pedig felnőtté érik, akkora pszichológia esettanulmány lesz.
Ezen is érdemes picit elmélkedni, és innen megnézni a saját életünket…
De amikor ez a kérdés fogalakoztatni kezdett, már nem tudtam megállni, és nem is akartam. Kutattam, kerestem, ástam egyre lejjebb, de közben jöttek újabb és újabb problémák, feladatok, és veszítettem el látszólag magamból. Hitet mindenképpen, öröm már sehol sem volt, és a kérdésre mindig csak felszínes válasz jött.
Idén legyen az egészséged az első!
2025. február 07.
Az újév sokak számára a változás és az újrakezdés időszaka. Ilyenkor sokan fogadjuk meg, hogy jobban odafigyelünk magunkra – több időt szánunk a mozgásra, egészségesebben étkezünk, vagy éppen csökkentjük a stresszt. Azonban egy dolog, ami gyakran kimarad a listából, az a testünk jelzéseire való figyelem. Ne felejtsd el: az egészséged megóvása nem csak a megelőzésről szól, hanem arról is, hogy időben reagálj, ha valami nincs rendben! Akár egy kisebbnek tűnő tünet is jelezheti, hogy komolyabb problémák húzódnak meg a háttérben.
Miért fontos a gyors cselekvés?
Gyakran előfordul, hogy évekig elhanyagoljuk a kisebbnek tűnő tüneteket, mert azt hisszük, ezek majd maguktól elmúlnak. Fáradság, fejfájás, izomfájdalom, rossz közérzet – mindennapos panaszoknak tűnhetnek, de ezek gyakran komolyabb problémák jelei is lehetnek. Ha ezek a tünetek tartósak vagy egyre súlyosbodnak, ne halogassuk az orvosi vizsgálatot!
Az újévi lendülettel közelítsük meg ezeket a helyzeteket: nézzünk szembe velük, és tegyünk meg mindent az egészségünk megőrzéséért.
A Lyme-kór egy kiváló példa arra, hogy miért fontos komolyan venni a tüneteket. Ez a kullancscsípés által terjedő betegség komoly egészségügyi problémákat okozhat, ha nem ismerik fel időben. Fontos tudni, hogy a Lyme-kórt nem csak a jellegzetes Lyme-folt megjelenése jelezheti, ez csupán az esetek harmadánál fordul elő. Akár hónapokkal a kullancscsípés után is megjelenhetnek olyan tünetek, mint:
- láz
- hidegrázás
- fáradtság
- ízületi és izomfájdalom
- megduzzadt nyirokcsomók
- fejfájás
- gyulladások
- arcbénulás
- szívritmuszavar
- agyi köd
Ezek a tünetek gyakran más betegségek tüneteire hasonlítanak, és épp ezért olyan nehéz felismerni a Lyme-kórt. A kulcs a korai diagnózis: ha időben kezelik, akkor az antibiotikumos terápia általában sikeres. Ha viszont elhanyagolják, a betegség súlyos ízületi gyulladásokat és más szervi problémákat okozhat.
Kapusztnyík - szlovák tradíció eredeti recept, csípősen
2025. február 06.
Ez egy jellegzetes szlovák "sütemény" féle. Csak nem édes, hanem sós! Aki szereti a pikánsan csípős ízeket annak jó szívvel ajánlom! Nálunk családi tradíció a sütése!
Kapusztnyík:
Hozzávalók:
Fél kg liszt,
1 teáskanál só,
1 kis doboz tejföl,
1dl olaj,
fél dl tej+pici cukor+fél kocka élesztő
Káposztatöltelék:
Fél kg reszelt káposzta,
só, bors, olaj, csípős és pirospaprika
A hozzávalókból tésztát dagasztunk, jól gyúrhatónak kell lennie. 1 órát kelesztjük, rudat formázunk belőle és 8 részre vágjuk.Egyesével kör alakúra nyújtjuk, az egyik felére káposztatölteléket teszünk, ráhajtjuk a másik felét, lenyomkodjuk a szélét. Kikent tepsibe tesszük, tojással lekenjük, felvert tojással megkenjük a tetejét. 180 fokon szép pirosra sütjük.
Káposztatöltelék: egy lábasba olajat teszünk, rátesszük a reszelt káposztát és megpároljuk. Sóval, borssal, piros paprikával ízesítjük. Nálunk csípősen szokás készíteni, így teszek bele erős zöldpaprika szeleteket és csípős fűszerpaprikát, darált chillit is.
A második trimeszter furcsaságai és veszélyei
2025. február 06.
A vizeletcsepegés vagy a bőrelváltozások megjelenése ismert velejárója lehet a második Trimeszternek, ahogyan a növekvő pocak is – igaz, ez utóbbinak azért örülnek is a kismamák. Vannak azonban olyan velejárói is a terhesség második szakaszának, melyek meglepőek, félrevezetőek lehetnek, kiváltképp a téli időszakban.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
A második Trimeszter
A terhesség 3 fejlődési szakaszra, megközelítőleg 3×3 hónapos időszakra tagolódik. Ebből a második szakasz, a második trimeszter talán a legnyugodtabb szakasz. Ilyenkor a pocak még nem akadályozza a kismamát a mozgásban és a mindennapi tevékenységeiben. Az első trimeszterre jellemző rosszullétek pedig ilyenkorra jellemzően már eltűnnek.
A második trimeszter így nem csak kiegyensúlyozott, hanem könnyű is, bár tény, hogy azért vannak olyan velejárói, amik nem éppen a legkellemesebbek. Ezek között jól ismert az inkontinencia, mely annak köszönhető, hogy a növekvő magzat nyomja a hugyhólyagot, illetve a bőrelváltozások, sötétebb foltok, csíkok megjelenése. Ezek mellett azonban olyan tényezők is jelentkezhetnek, melyeket nem kötnénk a terhességhez, így pedig adott esetben feleslegesen kezdenénk el a tüneteket kezelni.
A várandósság és a tél
A második trimeszter könnyen járhat együtt fejfájásokkal, orrdugulással, izületi fájdalmakkal, melyek bizony egy megfázás tünetei is lehetnének. Ennek jelentősége azért van, mert a megfázással együtt járó láz a kismamák esetében bonyodalmakat okozhat, így természetesen nagyobb odafigyelést és körültekintést igényel a kezelése is!
A második trimeszter egyik velejárója lehet a hüvelyi folyás. Ennek jelenléte a hormonális változásoknak és a többlet vérnek köszönhető, haszna pedig az, hogy segít elkerülni a hüvelyi fertőzések jelentkezését. Addig nem jelent gondot a hüvelyi folyás, míg az szagtalan, a színe pedig fehéres árnyalatú. Ha bármelyikben változás követklezik be, illetve viszkető, égő érzés kapcsolódik a folyáshoz, mindenképpen keressük fel a kezelőorvost. Sajnos a hüvelyi fertőzések felszállóvá válva a vetélések mintegy 70%-ért tehetőek felelőssé, ezen kívül nagy mértékben növelik a koraszülés kockázatát is.
Gyenge nők erőssége
2025. február 05.
A hozzám fordulók 90%-a nő. Szinte nincs olyan nap, amikor ne keverednék bele egy férfi-női viszonyokról szóló vitába. Mivel sok éve foglalkozom emberekkel, kialakult az a képességem, hogy nagyon jól érzem az energiákat. Azokat az energiákat, amelyeket a velem beszélgető másik fél kisugároz. Sokszor látom azt, hogy a beszélgetőtársam által kisugárzott energia nem egyezik azzal az energiával, amit ő magában lát, érez. Sokszor egy kívülálló kell ahhoz, hogy megismerjük önmagunkat.
Az utóbbi egy évben, szinte minden családállításon téma a nőiség kérdése. Rengeteg párkapcsolati probléma mögött a nők mélyben megbúvó, kemény, férfias típusú energiája rejlik. A legnőiesebben kinéző, önmagukat tökéletesen nőnek érző hölgyek gyakori problémája ez. Ilyen esetekben nem értik, miért nem működnek a kapcsolataik, párjuk miért „menekül” el egy olyan nőhöz, aki elmondásuk szerint a közelükbe sem ér mint nő, kinézetre.
Nem is a szépséggel, a külsővel van a baj. A baj a kisugárzással van.
Ismerek hölgyeket, akik szépek, megnyilvánulásaikban is tökéletes nők. Mégis. Valami nem stimmel. Amikor egy családállításon felállítjuk a saját női-férfi oldalukat, rögtön megmutatkozik, hogy a férfias oldal túlsúlyban van. Ez nem mindig szembeötlő, és elég alattomosan bújhat meg a felszín alatt. Az egyik ismertető jele, hogy az illetőnek fontos, hogy mindig az övé legyen az utolsó szó. Gyakran lelki zsarolás képében tűnik elő az energia. A másik félben bűntudatot próbálnak kelteni, így manipulálva őt.
A kemény, manipulatív energiát a társ akkor is érzi, ha fizikailag nincs velünk. Ne felejtsük el, hogy társunkkal, főleg ha lelkileg erősen össze vagyunk kapcsolódva, mindig összeköttetésben állunk. Tudatalattink úgy kapcsolódik össze, mint a fogaskerekek. Hiába „csak” gondoljuk a dolgokat, ő érzi. Sőt, előfordul, hogy korában érzi a bennünk zajló változásokat, mint ahogyan azt mi saját magunk érzékeljük. Ezért történik sok esetben, hogy amikor valaki félrelép, a félrelépés már csak egy válaszreakció arra, hogy a társ, akit megcsaltak, érzelmileg már korábban eltávolodott.
Ez nem is sok!
2025. február 05.
Miért jelent problémát, ha van pár kg testsúlyfölöslegünk?
A túlsúly nem csak esztétikai probléma. Bizonyított, hogy az elhízásban szenvedők 3-10 évvel rövidebb ideig élnek.
A problémát a test zsírszövetének kóros felhalmozódása váltja ki. A fehér zsírszövet endokrin szervként szabályozza az energiaháztartásunkat, az anyagcserénket és számos egyéb folyamatot a szervezetünkben. Tehát a zsírszövetünk hormontermelő szervünk is, ami számos gyulladáskeltő, daganatkeltő citokint/hormont termel.
A zsírszövetünk káros anyagokat is termel?
Ez a krónikus gyulladás olyan reakciókat indít be a szervezetünkben, amik komoly megbetegedésekhez vezethetnek.
Egészségünk megőrzése mindannyiunk számára fontos. Valószínűleg nem szeretnénk idő előtt szív-érrendszeri betegségekben, cukorbetegségben szenvedni vagy a túlsúly által okozott mozgásszervi panaszoktól korlátozottan élni, tehát legjobb, ha el sem hízunk.
Ha már felkúsztak a kilók
Ha már jó pár kg-mal többet cipelünk magunkon a kelleténél, akkor a testsúlycsökkentést nem szabad tovább halogatni. Nyilván nem lehet reális cél 15-20 kiló felesleg pár hét alatti „ledobása”.
Fontos, hogy fokozatos legyen a fogyás, hiszen a többletsúlyt sem 1-2 hónap alatt szereztük.
Heti 0,5-1 kg-os testsúlyvesztésnél nem kell nagyobb mértékű fogyásra törekedni.
Milyen diétát válasszunk?
Orvosi szempontból nem tanácsolhatók a divatdiéták, léböjtkúrák, hiánydiéták. Olyan étrendet szükséges kialakítani, ami hosszú távon is tartható. A képlet triviális, akár már unalmasnak is tűnhet: negatív energia-egyensúly.
Vagyis a fogyáshoz tartósan kevesebb kalóriát kell bevinnünk, mint amennyit elégetünk.
Eleinte javasolt számolni a kalóriákat, mert hajlamosak vagyunk alábecsülni a bevitt energiamennyiséget, mely így óhatatlanul eredménytelenséghez vagy hízáshoz vezet. Van, akinek sokat segít az étkezési napló vezetése, ill. a kalóriaszámláló applikációk, táblázatok. Kalóriadeficites étrend kialakításában, ill., ha egyúttal anyagcserebetegségben is szenved valaki, érdemes szakemberhez – diabetológus, endokrinológus, dietetikus – fordulni, aki szakszerű segítséget nyújthat.
A legnőiesebb ékszer Holdkőből van!
2025. február 04.
A holdkő ékszer a várandósság segítésében hasznos lehet. Figyeljük a Holdat és töltsük fel kövünket a megfelelő napon!
A Holdkő áttetsző, pasztellszínű káliföldpát, selyemfényű csillámlású. Kedvelt változata az, amely kékesen csillog.
Készítenek belőle ékszert - karkötőt, fülbevalót, nyakláncot. De csak úgy, a zsebünkben, vagy a ruhánban talizmán formájában is magunkkal vihetjük.
Viszonylag könnyen törik, a vegyszerekre is erőteljesebben reagál, ezért az erős fizikai hatásoktól óvni érdemes.
Aki holdkő ékszert vesz magára, gyakran előfordul vele, hogy nőiességgel kapcsolatos kérdésekkel találkozik. Csábítóvá, befogadóvá, lágyabbá válik. A holdkő hajlamosít a várandósságra is. Feltörő érzelmek, sírás is jellemezhetik a Holdkő okozta érzelmeket.
Teliholdkor nem szabad használni!
Energetizálása
Egyébként a Hold fényével érdemes feltölteni, éjjel kell kitenni egy kék, vagy ezüst fényű alapon, esetleg vízben a Hold fényére. A vele töltött ezüst ékszer is átveszi a Holdkő rezgését. Legjobb, ha figyelve a Holdnaptárt, nem teliholdas Rák napon töltjük!
Magyarországon minden negyedik terhes nő vérszegény
2025. február 04.
A vérszegénység sajnos nagyon is jellemző jelenség hazánkban, főleg a terhes nők körében. Ennek egyik legfontosabb kiváltó oka a vashiány, mely a kismamák esetében sajnos messze nem csak a vérszegénységben mutatkozhat meg, ennél lényegesen veszélyesebb tüneteket is produkálhat, még a magzatnál is!
A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
Vashiány, de miért?
A vashiány is egy hiánybetegség. Ezek a gondok sajnos egyre gyakrabban és egyre több formában vannak jelen az életünkben. A hiánybetegségek oka általában három tényezőre vezethető vissza: elégtelen bevitel, rossz felszívódás vagy fokozott felhasználás.
A vas bevitele egyébként is több problémát jelent, mert egyes étkezési szokások mellett a vas hasznosulása siralmasan alacsony. A vegetáriánus és vegán életformák a bolygónak nagyon jót tesznek, de a vas hasznosulása szempontjából jelentős kihívást okoznak. A vas ugyanis az állati fehérjék jelenlétében sokkal jobban képes hasznosulni, beépülni a szervezetbe. Vagyis hiába nagyon magas a vastartalma például a spenótnak, a szervezet sajnos csak nagyon csekély mennyiségben képes azt hasznosítani.
A felhasználás fokozódása is jelen van szinte minden embernél, hiszen a vas jelentős szerepet játszik az immunrendszer működésében, az agy munkájában, az izomműködésben és természetesen a sejtanyagcserében is, hiszen a vas a hemoglobin egyik legfontosabb alkotóelem, ennek megfelelően pedig nélkülözhetetlen az oxigén és a szén-dioxid anyagcseréjében!
Vaspótlás
A vaspótlás tipikus esete a “könnyebb mondani, mint csinálni” felállásnak. A vas hasznosulása ugyanis nem olyan egyszerű – ahogyan az a fentiekből is jól látszik.
Minden anyag esetében igaz, hogy a szerves kötésű változata a szervetlenhez képest sokkal jobban képes hasznosulni, mivel a szervezetnek kevesebb átalakítást kell elvégeznie rajta. A hasznosulás pedig így akár 80%-kal is jobb lehet! Emellett azonban a vas hasznosulását több anyag jelenléte is elősegíti. Ilyenek a C-vitamin, a B-vitaminok, de a cink és a réz is ide sorolható. Vagyis a vasat mindenképpen érdemes ezeknek az anyagoknak a jelenlétében pótolni – itt is szem előtt tartva, hogy amiből csak lehet, a szerves formákat keressük, vagyis a -citrát és -glükonát kötési típusokat.
Ez azért fontos, mert a vaspótlás egyik legegyszerűbb és leggyorsabb módja a tabletta szedése, de itt mindenképpen szem előtt kell tartani a fent leírtakat, vagyis a komplexitást és a szerves kötések jelenlétét!