Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

9 masszázs - Mikor melyiket válaszd?

2023. július 15.

Thai, pránanadi, irodai vagy sportmasszázs? Melyiket válaszd? Most beleshetsz a masszázsajtók mögé, megnézheted, hogy mire számíthatsz bizonyos masszázstípusoknál.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Rajongó lévén már nagyon sok masszázsfajtát kipróbáltam, sokszor hasonló típusút többféle masszőrrel is, ezzel a módszerrel igyekeztem megtalálni a számomra legmegfelelőbbet. Némelyiket az idők során magam is megtanultam, mert szerettem volna a mélyére nézni, mi is történik a kulisszák mögött.

Nagyon hamar ráébredünk, hogy egy jó masszőrt találni bizony isteni ajándék.
Találhatunk hirdetés útján, barátaink ajánlása alapján, illetve csak utcáról benyitva egy szalonba.

Nézzük milyen masszázsokkal találkozhatunk. A felsorolás korántsem teljes, hiszen mostanában egyre többféle és egyre hívogatóbb nevekkel találkozhatunk. Ez a lista az alapmasszázsokat emeli ki és egy-két érdekesen hangzót is belecsempésztem. Nem tudományos és pontos leírásokat tartalmaz, inkább tapasztalati, élményalapú visszajelzés. Lássuk mire számíthatunk.

Néhány jótanács kezdetnek:

  • Amikor először találkozunk egy masszőrrel, egy pillanatra álljunk meg, nézzük meg, érezzük meg milyen az ember. Milyen a környezet, ahová beléptünk? Amennyiben a legkisebb kétségünk is van, ha úgy érezzük, hogy itt számunkra valami nem stimmel, kedvesen kérjünk elnézést és bátran hagyjuk ott a helyet.
  • Amennyiben szégyenlősök vagyunk és olyan kezelést választunk, ahol nem ruhában történik a masszázs, úgy nyugodtan hagyjunk fent magunkon több alsóneműt és közöljük a masszőrrel, hogy mely testrészeinket kerülje el a kezelés közben.
  • Ha úgy érezzük, hogy szeretnénk ha gyengédebben vagy erősebben történne a kezelés, szóljunk a masszőrnek. Ő is azt szeretné, hogy jó élményekkel távozzunk tőle.


Tanácsok a fiatalosabb arcbőrért

2023. július 15.

A fotó illusztráció: pixabay.com

Bárki számára elérhető a fiatalosabb, frissebb, szebb bőr, aki megfogadja Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mesterének, gyógykozmetikusának tanácsait.

1. Arctisztítás

A lefekvés előtti időszakban kihagyhatatlan lépés az arctisztítás, ugyanis a napi szennyeződések, a baktériumok, a maradék smink irritálhatják a bőrt, eltömíthetik a pórusokat, pattanásokat, gyulladt piros foltokat okozhatnak. Mivel 40 éves kor fölött csökken a bőr faggyútermelése, reggelente nem szükséges a szárító hatású arctisztítás. Ugyanakkor életkortól függetlenül évszakonként legalább egyszer ajánlatos részt venni egy profi kozmetikai arctisztításon, hogy a bőr élettel telibbé, fiatalosabbá válhasson, és hatékonyabban feldolgozhassa a kozmetikus által személyre szabottan alkalmazott további hatóanyagokat, kezeléseket.

2. UV-védelem

A fiatalosabb bőr érdekében az egyik legfontosabb teendő a napi fényvédelem, amelynek kritériumai a korunktól, az évszaktól, a napszaktól és a tartózkodási helyünktől függenek. Az UVA sugárzás ugyanis nem csak a bőrdaganatok kialakulásának esélyét növeli, de a ráncok kialakulásának, a bőr öregedésének is fő faktora. Jó megoldás, ha a nappali arckrém tartalmaz fényvédőt, ha nem, akkor a fényvédelemről gondoskodni kell.

3. Stresszkezelés

Egyes kutatások szerint a tartósan jelenlévő érzelmi hullámvölgyek akár 5 évvel idősebbnek mutatják a bőrt, mint a valós életkor. Az állandó szorongás ugyanis növeli a kortizol nevű hormon jelenlétét, ami gyulladásokhoz vezethet, és csökkenti a kollagén termelődését. Kialakulhat bőrpír, megjelenhetnek az aknék és petyhüdtebbnek tűnik a bőr, táskásnak a szem. A gyulladás csökkentésére érdemes antioxidánsokban gazdag élelmiszereket fogyasztani, mint a bogyós gyümölcsök, a citrusfélék és a spárga.



A rostszegény étrend magas vérnyomást okozhat

2023. július 14.

48441171 - bread.

Magas vérnyomást okozhat a rostszegény étrend – állapította meg egy nemzetközi kutatás, amelyet az ausztráliai Monash Egyetem tudósai vezettek.

A kezeletlen magas vérnyomás stroke-ot, szívinfarktust, az artériák és a szívizmok megmerevedését okozhatja, a szív- és érrendszeri betegségek fő előidézője.

A Circulation című folyóiratban megjelent tanulmányukban a szakemberek egereken vizsgálták a magas és az alacsony rezisztens keményítőt tartalmazó étrendek közötti különbséget. Az étkezésben a legtöbb szénhidrát keményítő, amely a gabonamagvakban, a burgonyában és egyéb élelmiszerekben található. Nem minden keményítő szívódik fel, amit megeszünk, azaz rezisztens az emésztéssel szemben.

A kutatók megállapították, hogy az alacsony rosttartalmú étrendet fogyasztók hajlamosabbak a magas vérnyomásra. A kutatók székletátültetést is végeztek mikrobák nélküli egereken, és azt találták, hogy csak azoknál alakult ki magas vérnyomás, amelyek alacsony rosttartalmú mikrobák befogadói voltak.

„Ez a tanulmány azért jelentős, mert először azonosította, hogy az étrendben lévő rost közvetlenül szabályozza a szív és az érrendszer egészségét” – hangoztatta David Kaye professzor, az ausztráliai Alfred Kórház igazgatója, a tanulmány társszerzője.  

„A tanulmány egyik páratlan felfedezése az, hogy a bél bakteriális profilja, a mikrobiom szorosan összefügg a magas vérnyomással” – tette hozzá



Az aranyér gyógyításának lépcsői

2023. július 14.

Fotó: pixabay.com

Az aranyér a végbél egyik leggyakoribb betegsége, melyigen sok embert érint. Ez az állapot is tipikus civilizációs betegség. Több terápiás lehetőség is áll az orvosok és a betegek rendelkezésére, melyek lehetnek pusztán életmódbeli változtatások, de akár műtéti beavatkozás is, attól függően, milyen stádiumú aranyérrel állunk szemben. Dr. Baranyai László, a Trombózis és Hematológiai Központ sebésze az aranyér kezelésének lépcsőit mutatja be.

Életmódbeli változtatások

Az aranyér sok esetben a helytelen életmód következménye, így gyakran annak változtatásával, egy kicsit nagyobb odafigyeléssel megszüntethető a probléma. Ez azért is fontos, mivel az aranyeret sokszor a székrekedés, a keményebb széklet, az erőlködés okozza. Így tehát a kezelésében nagy szerepet játszik a széklet lazítása. Ezt diétával és rendszeres mozgással lehet elsősorban elérni.

“A fontos, hogy a beteg figyeljen oda a rostban dús táplálkozásra, a bőséges folyadékfogyasztásra, valamint arra, hogy rendszeresen mozogjon, hiszen az is serkenti a bélműködést. Sokszor már ez is elég a javuláshoz. Esetenként lehet segíteni székletlazítóval is, ám az csak tüneti megoldás lehet, az életmódváltást nem lehet kihagyni” – figyelmeztet a szakember.

Helyileg ható krémek

Több, helyileg ható készítmény is van forgalomban, melyek érösszehúzó, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatással bírnak. Attól függően, hogy külső vagy belső aranyérről van szó, léteznek krémek, kenőcsök és kúpok. Érdemes tudni, hogy magát a problémát nem szüntetik meg, csupán tüneti kezelésre szolgálnak, de ebben az esetben a panaszmentesség hosszú időre biztosíthatja a tünetmentességet is.



Olyan vagyok, mint az anyám!

2023. július 13.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Sokaknak ezt a mondatot szörnyű kimondani vagy hallani. Sokszor vágják férjek feleségük fejéhez azt, hogy "olyan vagy, mint az anyád". De miért olyan rossz ezt hallani? Egyik felünk valóban olyan, mint az édesanyánk, másik felünk pedig olyan, mint édesapánk. Mégis ettől a mondattól robbannak ki legtöbbször a hatalmas veszekedések.  

Sajnos sok embernek nehéz elviselni a tényt: mi édesanyánk és édesapánk vagyunk. Akár tetszik ez nekünk, akár nem. Szinte alig találkozom olyan emberrel, akinek a szülőkkel való kapcsolata rendezett és szeretetteljes lenne. Általában hiányérzetünkről beszélünk, és azokról a dolgokról, amelyeket nem kaptunk meg szüleinktől. Hiszen hányan vannak, akik nem kaptak sok szeretetet, törődést, odafigyelést. Ezeknek az embereknek a lelkében ott a hiány, amelyet a fenti érzelmek elmaradása eredményezett.

Később aztán, felnőtt korban, az elmaradt szeretetet és törődést a partnerünktől szeretnénk megszerezni. Gyakran előfordul, hogy a lány egy apamodellt, a fiú pedig egy anyamodellt keres a kapcsolataiban, szerelmeiben. Hamar kiderül azonban, hogy partnerünk nem tud megfelelni ezeknek a sokszor nem tudatos elvárásoknak. Ekkor elkezdődnek a kapcsolati problémák. Vádaskodni kezdünk, és partnerünket okoljuk kudarcainkért. Pedig az egyensúly helyreállítható: „csak” el kell fogadnunk azt, hogy olyanok vagyunk, mint a szüleink.

Egy kliens mesélte nekem, hogy ő bizony könnyedén megoldotta a szülőkkel való rossz viszonyt: az ország másik végébe költözött, és évek óta nem beszél a szüleivel. Sajnos azonban ez nem old meg semmit. A világ másik végére is költözhetünk, a családi rendszerünk akkor is hatni fog ránk. A szülőkkel való konfliktusok elkísérnek bennünket, bárhová szeretnénk is menekülni előlük.

Azt a nőt, aki nem tiszteli az édesanyját, nem fogják tisztelni a férfiak sem. Hiszen önmagában sem tiszteli ez által a nőt. Családállítások alkalmával láthatjuk, hogy amint a hölgy kliens szeretetteljesen és tisztelettel fordul az anya felé, hamar megváltozik a férfiak meglátása is róla. Míg addig érdektelennek tartották, az oldás után érdeklődve fordultak felé.



Ezek a hólyaghurut legfőbb rizikófaktorai

2023. július 13.

Fotó: 123rf.com

Sokan felfázásról panaszkodnak, holott valójában hólyaghurut okozza a kínzó fájdalmat. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebésze a főbb rizikófaktorokra és a kezelés alapjaira hívta fel a figyelmet.

Mi okozza tulajdonképpen a hólyaghurutot?

A tévesen gyakran felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak és szükségesek az ember vastagbelében, de a húgyutakba kerülve és elszaporodva már kórokozókká válhatnak. Leggyakoribb és legismertebb képviselőjük az Echerichia coli vagy röviden E. coli. Számos tényező befolyásolhatja az általában saját bélbaktériumok húgyutakba való bekerülését, elszaporodását és a betegség kialakulását – hangsúlyozza dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebésze.

A nőkre jellemző rövid húgycső egy erős hajlamosító tényező, ugyanis a nemi élettel járó mechanikai behatás „felpumpálhatja” a kórokozókat a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Ilyenkor tehát nem beszélhetünk nemi betegségről, mert az esetek nagy részében a kórokozót feltehetően nem a partner „adja át” és nem is olyan kórokozóról beszélhetünk, amelyek a nemi betegségeket (szifilisz, tripper, Trichomonas-fertőzés, Chlamydia-fertőzés) okozzák. Ennek megfelelően, az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre.

Íme, a további rizikófaktorok

  • A nem rendszeres vizeletürítés, hideghatás (innen származik a felfázás kifejezés), meleghatás (többnyire nyilvános fürdők meleg vize), nyilvános WC, a személyes higiéné hiányosságai a húgyutak immunvédekezésének rontásával, a kórokozók elszaporodásának elősegítésével és esetleg a szervezet számára addig ismeretlen kórokozók bevitelével szintén hajlamosító tényező lehet.
  • Hüvelyi és egyéb nőgyógyászati gyulladások, valamint hasmenés szövődményeként is kialakulhat hólyaghurut.
  • A menopauza hüvelyi szárazságot és ennek következményeként hüvelyi és húgyúti fertőzést okozhat.
  • Minden, az immunrendszer működését gátló betegség, pszichés stressz, gyógyszer hajlamosíthat húgyúti fertőzésre.
  • A húgyutakat és főleg a hólyagot érintő fejlődési rendellenességek, sérülések, kövek, daganatok, sipolyok, vizelet-visszamaradás szintén kóroki tényezők lehetnek a hólyaghurutban.


Milyen csókért áhítozol? Megmutatja személyiséged

2023. július 12.

Hogy csókolsz te, miként érint ajkával a kedves? A személyiség titkai a nyelv hegyén. Nagy csókteszt a csók világnapja alkalmából!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A csók tudománya
A csókokkal foglalkozó tudomány a filematológia. Találkoztál már csókszakértővel? Legfeljebb a csókkirályt ismered… Nyugaton a csók a vonzalom kifejezője. Az érintkezés viszonylag elfogadott módja és a szexuális aktus finom előkészítése, rá való utalás, és akár helyettesítésére is alkalmas. Keleten a csók és a testi érintkezés ma sem elfogadott, legalábbis nyilvánosan. Ennek nem csak higiéniai, hanem vallási és kulturális okai is vannak.

A csók fiziológiailag vélhetőleg az anyasághoz, szoptatáshoz, és az anya által megrágott és átadott ételhez kapcsolódik. A csók az egyik legmegnyugtatóbb, leginkább stresszoldó tevékenység. Vélhetőleg az édesanyával való kapcsolódás miatt a csók a legerősebb biztonság érzetet keltő. Ugyanakkor a csók olyan mélyen ellazító, hogy otthonszüléseknél, pl. a baba elakadásakor gyakran ajánlják. A csók a hüvely tágulását, vérbőségét és az alhasi rész ellazulását okozza. A férfiaknál ellenkező módon, egy kedvelt, kellemes feszültséget okoz. Szüléskor ezért mindenképpen érdemes csókot váltanunk párunkkal! A menstruációs fájdalmakat szintén gyengíti, a vérzést csökkenti.

A legtöbb fiatal gyakran érzi úgy, hogy a párkapcsolat addig csak ígéret, amíg meg sem csókolták, de amikor a csók elcsattant, akkor onnantól már megmásíthatatlan a lépés, a döntés. A csók a szeretkezésen kívül a legintimebb folyamat. Sőt, egyesek szerint a testi egyesülésnél is romantikusabb és intimebb, mivel a szexualitásba keveredhetnek állatias ösztönök, a csók azonban igazán érzelmi. A csókolózás során hormonok, például boldogsághormon termelődik és feromonok cserélődnek.

A csók során való nyál és hormoncsere nagyon fontos, mivel informálja a másikat kilétünkről. Míg tudatosan csak addig jutunk el, hogy az illető esetleg fokhagymás ételt evett dohányzó, nem dohányzó, vagy finom az íze, csókja, addig nem tudatos szinten lelkünk, értelmünk egy sor más információt is kiszűr a csókból. Sok feleség pl. férje csókjából jön rá, hogyha megcsalta kedvese – fogmosás után! Az illető egészséges vagy beteges voltát, hangulatát is elárulja. Egyesek állítják egy csókból kideríthető az illető mennyire őszinte és az is, jó apa vagy anya lenne-e.



A nagy parlagfű tévhit

2023. július 12.

Dr. Farkas Anikó előadásaival járja az országot, hogy elárulja, a megosztó parlagfű kérdésben mi az igazság. A természetes gyógymódokat kiválóan ismerő szakértő végre lerántja a leplet arról, mi is valójában a parlagfű: a csodálatos ambrózia, vagy egy betegséget okozó növény, amely ellen tényleg jobb küzdeni? Allergiások figyelem! Minden, amit a parlagfűről tényleg tudnotok kell!  

<div style="text-align: center;">Ez az Ambrosia nem az az ambrózia, és nem gyógynövény

Számos előadást tartottam már különböző növényes témákban, de kétségtelen, hogy nincs még egy olyan kényes ügy, mint mikor az ember felvállalja a konfliktusok lehetőségét is, és leszedi a keresztvizet a parlagfűről. Meg egy kicsit azokról az embertársainkról is, akik népszerűsítik fogyasztását – bármilyen formában. (Ezeket a parlagfűből készült termékeket piacokon is árulják lekvár vagy kozmetikum formájában, annak ellenére, hogy ezeket betiltották, mert a parlagfű minden formája bizonyítottan májkárosító, és az allergiások tüneteit nem, hogy nem javítja, kifejezetten ront rajta!) 

Mi magyarok – ahogy sok másban is – ebben is igazán különcnek számítunk. Egyes honfitársaink képesek szembemenni a tudománnyal és a józan ésszel, és gyógynövény rangra emelni ezt az újvilági, Észak-Amerikából származó inváziós fajt, amely több tekintetben is káros.

Szerbiában szörnyülködtek! Parlagfű ami ehető?

Tavaly ilyentájt találkoztam szerbiai kollégáimmal, és természetesen arról is beszélgettünk, hogy épp mivel foglalkozunk. Meséltem a parlagfüves előadásaimról és a fenti jelenségről. Arról, hogy a növény latin nevéből kiindulva egyesek kikiáltották a parlagfüvet az istenek eledelének. Mit ne mondjak, kerekedett is a kollégák szeme rendesen! Pont, mint az enyém, amikor először találkoztam ezzel a tévedéssel. El nem tudták képzelni, hogy juthat ilyesmi valakinek az eszébe! Még hogy a parlagfű gyógynövény!

Még a híres népgyógyász füvesember, Gyuri bácsi is teakénti fogyasztásra ajánlotta a májat károsító és allergizáló növény herbájából készült főzetet. Szabolcsban manufaktúra jött létre ilyen termékek gyártására, a net tele van olyan parlagfűlekvár-receptekkel, amit odahaza készíthet el a gyanútlan és hiszékeny háziasszony, de ott van ez a káros anyag szappanban és krémben is.

Tegyük tisztába az ambróziát! A parlagfű nem az az ambrózia, amire gondolsz ... 

Visszatérve a címre, tegyük tisztába ezt az ambrózia dolgot! A parlagfű - egészen pontosan az általunk jól ismert ürömlevelű parlagfű - latin neve Ambrosia artemisiifolia L. A név végén álló L betű Carl von Linnère (1707-1778) utal. Arra a nagyformátumú svéd természettudósra, az akkori svéd király udvari orvosára, aki az akkor ismert élővilágot felosztotta növény- és állatvilágra, megalkotta a rendszertant, és a fajok ún. binominális nomenklatúráját, a kettős nevezéktant. Minden leírt fajnak kéttagú latin nevet adott. A források szerint – a korszellemnek megfelelőn – vallásos, hívő ember volt, és nagy tisztelettel viseltetett a jelentős egyházi személyiségek felé. Több faj nevében megemlékezett róluk. Így a parlagfüvet Ambrosius milánói püspökről nevezte el (termékeny, nagy hatással bíró személyiség egyházi körökben).

Az igazi ambrózia valamilyen apiterápiás dolog lehetett. - A parlagfű hazai megjelenése előtt  azt tanították az iskolákban, hogy az ambrózia az Istenek eledele, valamilyen méztermék, talán mézsör volt. Ami egyáltalán nem meglepő, ismerve a méz jótékony hatásait.



9 ok, amely hajlamosít a térd ízületi gyulladására

2023. július 11.

Az ízületi gyulladás, vagyis az ostheoarthritiskomoly fájdalmat és mozgáskorlátozottságot is okozhat. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint nem szabad kétségbeesni, a fájdalom csökkenthető, a gyulladás enyhíthető.

people, healthcare and problem concept - unhappy woman suffering from pain in leg at homeSúlyos probléma – komoly panaszok

A térdet érintő ízületi gyulladására sok esetben gyanakodni lehet, a diagnózis és az ennek megfelelő kezelés azonban kizárólag orvosi vizsgálat alapján rendelhető el. Mindenesetre érdemes szakemberhez fordulni, ha valaki duzzanatot, merevséget tapasztal a térdében, ha nehezére esik a térdhajlítás és kiegyenesítés, ha reggel, felkelés után erősebben fáj a térde, ha csikorgó hanggal jár a térd mozgatása, vagy ha nehézséget okoz a futás, sőt, akár a gyaloglás is. Szélsőségesen súlyos helyzetben akár a térd mozgásképtelensége is előfordulhat.
Ahhoz, hogy az ostheoarthritis bizonyítás nyerjen, a fizikális vizsgálaton túl szükséges lehet képalkotó eljárásokra is, így például ultrahangra, röntgenre, CT- vagy MRI-vizsgálatra.

9 hajlamosító tényező

Az ostheoarthritis meglehetősen gyakori betegség, amelynek elkerüléséért azonban sokat tehetünk, ha tekintetbe vesszük a kockázati tényezők közül azokat, amelyek az életmódunkból következnek. Az alábbi felsorolás első 5 tényezője a megváltoztatható rizikófaktorokat sorjázza.

1. Elhízás
A magas testtömeg komoly terhet ró az ízületekre, így a térdre is. A kutatások szerint már 10 % súlycsökkenés is csökkentheti az ostheoarthritis tüneteit.

2. Fokozott terhelés
A fizikai aktivitás bizonyos formái kifejezetten túlterhelhetik a térdízületeket. Egyes fizikai munkakörökre is igaz ez az állítás (amelyek például térdeléssel járnak), és bizonyos sportágak nem szakszerűen végzett edzéseire is. Utóbbiak közé tartozik minden sport, ami ugrálással, futással vagy nagy súlyok emelésével jár.

3. Izomgyengeség
Ahogyan a túlzásba vitt aktivitás, úgy a mozgáshiány is fokozhatja a panaszokat. Az ízületek körüli izomgyengeség súlyosbíthatja az osteoarthritis fájdalmát, ezért az alacsony intenzitású, izomfejlesztő mozgásformák végzése különösen fontos az érintettek számára. Jó választás lehet például a fekvő kerékpár, ami úgy erősíti a combizmot, hogy nem erőlteti túl a térdeket.

4. Elégtelen folyadékfogyasztás
Az ízületi porc nagy részét víz alkotja, így az ízületek és izmok megfelelő működéséhez fontos, hogy megfelelően hidratált maradjon. Ezért az osteoarthritis betegeknek komolyan oda kell figyelni a folyadékfogyasztásra, különösen a nyári hónapokban.



Utazók 10 parancsolata - ne keljünk útra anélkül, hogy elolvassuk!

2023. július 11.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A nyaralás már a tervezgetéssel elkezdődik! Mi az a tíz legfontosabb dolog, amit az utazónak tudnia kell? Tapasztalt buszos-gyalogos-repülős utazók állították össze ezt a tízparancsolatot.  

  • 1. Legyünk nagyon körültekintőek az utazási iroda kiválasztásakor. Válasszunk inkább a nagyobb és ismertebb irodák kínálatából, ne dőljünk be egy ismeretlen iroda nagyon olcsó kirándulásának! (Vagy ha rizikót akarunk, készüljünk kalandra és szervezzünk magunk!)
  • 2. Több ajánlatot is tanulmányozzunk át, hasonlítsuk össze az árakat és a kínálatot! Egy jó weboldalon, katalógusban minden részletesen benne van: a szállásról, az étkezési lehetőségekről, a különböző fakultatív programokról. Figyelmesen el kell olvasni az utas, valamint az iroda jogait és kötelességeit is, valamint az ún. lemondási feltételeket!
  • 3. Ha valami nem világos számunkra, kérjünk bővebb felvilágosítást, legjobb az írásos információ. Ezt aztán a leírásban foglaltakkal együtt számon kérhetjük egy esetleges reklamáció esetén.
    Ha valamivel elégedetlenek vagyunk, azonnal a heyszínen tegyünk panaszt, írassunk jegyzőkönyvet!
  • 4. Feltétlenül kössünk utazási biztosítást, kerül, amibe kerül! Egy napszúrás, apróbb tengerparti balesetek, egy váratlan fogfájás nagyon kellemetlenné tehetik nyaralásunkat, és biztosítás hiányában, bizony, akár évekig is nyöghetjük majd az orvoslátogatás díját. A biztosítások többsége a poggyászra is kiterjed. A repülős utakon számtalanszor elkeverednek a poggyászok. Mindenképpen megéri a nyugalmat, ha van biztosításunk.
  • 5. Étkezéseknél alapszabály: Mosd le! Hámozd meg! Főzd meg! (Alexandra-féle kiegészítés: ha már nem tetted, legalább legyen nálad egy üveg whisky!) A rosszul elkészített étel következtében ugyanis a turisták 40-60%-a bélpanaszoktól, emésztési zavaroktól vagy hasmenéstől szenved. Kerüljük a kagylót, a nyers halat, a rosszul átsütött húsokat! Ahol nem iható a vezetékes víz, ott még a fogmosáshoz is gyárilag palackozott vizet kell használni.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...147148149...612
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.