Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Így is vizsgálható a pajzsmirigy alul-, vagy túlműködés

2023. július 26.

Fotó: gettyimages.com

A pajzsmirigybetegség főként nők körében gyakori. Bármilyen életkorban előfordulhat, de szülés után és a klimax idején hormonális hatásokra sokan tapasztalják kellemetlen tüneteit. A diagnózisban nyújthat segítséget az a lehetőség, melyről prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa nyilatkozott.

Innen lehet sejteni, hogy a pajzsmiriggyel van gond

Alulműködés esetén jellegzetes az anyagcsere lelassulása. Emiatt hízás, székrekedés, álmosság, depresszió és fázékonyság jelentkezhet. A túlműködő pajzsmirigy a beteg szervezetét is „túlpörgeti”, a fokozott anyagcsere miatt fogyás, szapora szívverés, idegesség, remegés, hasmenés, izzadékonyság, álmatlanság jellemző. Menstruációs zavarok mindkét esetben kialakulhatnak.

A pajzsmirigybetegség kivizsgálása

A diagnózishoz szükség van fizikális- és vérvizsgálatra, a nyaki terület tapintásos vizsgáltára és a pajzsmirigyre vonatkozó paraméterek ellenőrzésére. Készülhet ultrahang is, melynek segítségével a még nem tapintható, kisebb pajzsmirigy göböket is ki lehet mutatni. Annak meghatározásában, hogy a göb jó-, vagy rosszindulatú-e, egy új vizsgálati lehetőség is rendelkezésre áll, a termográfia. A hőkamerás vizsgálattal készült felvétel azt is megmutatja, hogy pajzsmirigy alul-, vagy túlműködés okozza-e a panaszokat.

Ezt mutatja a termográfia

A hőkamerás vizsgálat során egy képet rögzít az orvos a nyak területéről. A felvételen eltérő szín jelzi a hidegebb és melegebb részeket. Prof. Balázs Csaba elmondta, hogy túlműködés esetén a kontroll csoporthoz képest magasabb, 37,1-37.5 ° C, míg alulműködés esetén alacsonyabb, 34,6-34,9 °C körüli átlagos hőmérséklet mérhető. A termográfia a pajzsmirigy göbök diagnózisában is hasznos segítség, mivel a felvételen megállapítható, hogy a jóindulatú göb területén mérhető hőmérséklet nem tér el a többi területtől. A rosszindulatú göbök azonban magasabb hőmérsékletet mutatnak.

Prof. Balázs Csaba azonban hangsúlyozza, hogy a termográfia értékes információkat nyújt, de csak az egyéb vizsgálatok eredményével és a beteg tüneteivel összevetve alkalmazható, önmagában semmiképp sem elegendő a pajzsmirigybetegség diagnózisához.



Hogyan lehet erőt meríteni a változásból 40 felett?

2023. július 25.

Vajon 40 felett az élet már csak a hanyatlásról szól? Arthur C. Brooks elismert társadalomtudós, akinek cikkei jelennek meg a New York Timesban, előadásait ezrek hallgatják, több bestseller életmódkötet szerzője, 47 évesen azzal szembesül, mint mindenki más 50 felé közeledve: most már csak a hanyatlás jön? Vagy gyengeségeiből előnyt kovácsolva jöhet valami új?  

Míg például Jakupcsek Gabriella A napos B oldal című könyvében a 40 feletti élet nehézségeit, kihívásait a nők szemszögéből mutatja be, addig Arthur C. Brooks férfi és női nézőpontból, a munkára koncentrálva mutatja be ezt az életszakaszt A csúcsra és felfelé c. kötetében.

Azok szemszögéből, akik akár magasabb beosztásban, kimagasló intelligenciájuk kamatoztatásával dolgoztak eddig, és hirtelen azzal szembesülnek, nem tudnak ugyanúgy teljesíteni. Az őt magát is érintő problémát társadalomkutatói projektté fejleszti; híres, sikeres emberek önéletrajzait, pszichológiai elemzéseket olvas, hogy rájöjjön, miként lehet a legtöbbet kihozni az élet második szakaszából. Akár úgy is, hogy elfogadjuk, a kevesebb tényleg több: meg kell tanulni néha elengednünk a sikert, hogy egy teljesebb élet lehessen a miénk.

„A gyengeségeidet öleld át, karold fel, és életednek ne azokat a mozzanatait helyezd előtérbe, amik különlegessé tesznek, hanem amik boldoggá. Ha pedig eddig folyékony intelligenciával kerested meg a kenyeredet, nyergelj át egy olyan szakmára, ahol az idős korban is aktív kristályos intelligenciádat tudod kamatoztatni.

Lehet, hogy siker- és munkafüggő vagy? Lehet, hogy tárgyiasítod magad (igen, a tárgyiasításnak létezik egy ilyen formája, az öntárgyiasítás)? Mi az a fordított bakancslista és a homo economicus? Gondozod eleget a nyárfaligeteidet, mely legfontosabb megtartó erőd (barátságaidat, a szerelmedet)? Igaz barátaid vannak vagy érdekbarátaid? Miért hasznos a vánapasztha, amikor a hinduizmus szerint képletesen vissza kell vonulni az erdőkbe, vagyis újrafogalmazni mindenkinek az életcélját? Tudtad, hogy a gyengeségnek, fájdalomnak és veszteségnek is lehetnek előnyei, és ezekből erőt is lehet meríteni?”


Brooks ehhez hasonló remek kérdésekkel és tanácsokkal segíti, hogy könnyebb, boldogabb és mélyebb legyen az életed, akkor is, amikor mások szerint már csak lejtmenet vár rád. Vagyis kiderül, hogy az apályban is remekül lehet horgászni, csak ismerni kell a halak mozgását.



Van a családjában olyan, aki zöldhályoggal küzd?

2023. július 25.

A glaukóma a látásvesztés egyik vezető oka, így fontos, hogy tisztában legyünk a hajlamosító tényezőkkel. Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája a családi halmozódásra hívja fel a figyelmet.

Fotó: gettyimages.comA zöldhályog (latin néven glaukóma) az egyik leggyakoribb súlyos szembetegség a fejlett közegészségügyű országokban, és világszerte a vakság egyik vezető oka. Zöldhályog esetén valójában semmiféle hályog nincsen a szemen, hanem a látási információt az agy felé továbbító idegsejtek és a hozzájuk tartozó idegrostok pusztulnak el. Ez a látótér és a látás egésze tekintetében jelent a beteg számára romlást, ami kezeletlen esetben akár a teljes vakságig fokozódik.

Az idegsejt- és rostvesztés folyamatos- azaz, ami már elhalt, az vissza nem állítható. Éppen ezért fontos, hogy a zöldhályogot korai állapotban fedezzük fel, amikor a még meglévő és a beteg mindennapi élete szempontjából még kielégítő látás megfelelő kezeléssel megmenthető.

Zöldhályog néven számos glaukóma formát foglalunk össze. Ezek nagy részének ismertek a kockázati tényezői (rizikófaktorai). Az egyik fő rizikófaktor az, ha a vérrokonok valamelyikén, vagy akár több közeli vérrokonon előfordult már a zöldhályog.

Ha valamelyik szülőjénél vagy testvérénél diagnosztizáltak glaukómát, akkor Önnek is fokozott a kockázata erre a betegségre. Éppen ezért rendszeres, célzott szemészeti vizsgálatra (szűrésre) van ilyenkor szükség, hiszen reális az esély arra, hogy a betegség és az azzal járó látáskárosodás előbb-utóbb Önnél is kialakul.

Az örökletes tényezőkön kívül a zöldhályognak más ismert kockázati tényezői is vannak, például a 40 év feletti életkor, a magasvérnyomás, a cukorbetegség, a rövidlátás, a túllátás (hipermetrópia). Ezek szintén indokolttá teszik az glaukóma irányú célzott szemészeti vizsgálatot. Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ glaukóma specialistája most a családi kockázattal kapcsolatos orvosi ellenőrzés fontosságára hívja fel a figyelmet.

 A zöldhályog erős családi halmozódást mutat

A zöldhályog családi halmozódása vagy genetikai jellemzők miatt alakul ki (ilyenkor a glaukómát eredményező genetikai variánsok öröklődnek), vagy a szem olyan jellegzetességei öröklődnek, melyek másodlagosan okozhatnak zöldhályogot (pl. túllátóság, azaz hipermetrópia, rövidlátás). Fokozott veszélyben vannak azok, akiknek elsőfokú rokonaiknál (szülő, testvér, gyermek) már kialakult zöldhályog. Ilyenkor akár 9-szer nagyobb az esély arra, hogy glaukóma fellépjen. Természetesen, akinek nincsen a vérrokonai között zöldhályogos, az is lehet glaukómás, ezért az időszakos szemészeti vizsgálat minden felnőttnek ajánlott- figyelmeztet a professzor.



5 tedd és ne tedd dolog a várandósság alatt

2023. július 24.

Tényleg kettő helyett kell enni, a sportot pedig felejtsük el?

A várandósság időszaka alatt számos hasznos és kéretlen jótanács is záporozik a kismamákra: mit és hogyan kell csinálniuk, hogy egészséges és kiegyensúlyozott babát hozzanak a világra. A legtöbb kérdésben ráadásul megoszlanak a vélemények, ezért fontos, hogy ha bizonytalanok vagyunk, mindig konzultáljunk az orvosunkkal! Összegyűjtöttünk néhány olyan tudnivalót, ami minden szakértő szerint megszívlelendő.

Amit érdemes elkerülni

Kettő helyett enni: Még mindig tartja magát a tévhit, hogy a kismama kettő helyett eszik. A várandós nő energiaszükséglete azonban mindössze kb. 15%-kal, vagyis nagyjából 300 kalóriával nő meg a terhesség előttihez képest. A magzatnak sokkal inkább vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége. Ezért a kiegyensúlyozott étrend betartása különösen fontos ebben az időszakban. A ló túloldalára sem szabad átesni – nyugodtan együk meg azt a néhány kocka csokit, és ne most kezdjünk fogyókúrába.

Dohányzás: Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy akár napi egy szál cigaretta is elképesztő károkat okozhat a fejlődő magzat szervezetében. A nikotin és a szénmonoxid is negatívan befolyásolja a baba vérkeringését, ami oxigénhiányhoz, növekedési elmaradáshoz és koraszüléshez vezethet.

Egzotikus utazás: Ha lehetséges, egzotikus nyaralást ne erre az időszakra időzítsünk, hiszen a megszokottól eltérő higiéniai viszonyok és a fertőzésveszély fokozottan veszélyezteti a kismamákat. A bizonyos országokban kötelező vagy ajánlott védőoltások mindegyike sem adható várandósoknak, ezért mindenképpen tájékozódjunk úticélunk kiválasztása előtt! Rövid, európai utazásra a második trimeszter a legalkalmasabb, ekkor már nem kínoznak a rosszullétek, és még repülőgépre is ülhetünk. Bármilyen kalandokon is törjünk a fejünket, orvosunkat is vonjuk be a tervezésbe!

Wellness: A legtöbb szakember egyetért abban, hogy a forró fürdők, a termálmedencék és a szaunák világa nem a kismama felüdülésének terepei. A fertőzésveszély és az extrém meleg miatt érdemes más kikapcsolódási formákat keresni. Az úszás egy jó kompromisszum lehet: ha vágyunk a víz érintésére, nyugodtan kérjük ki orvosunk véleményét.

Stressz: Közhely, de örök érvényű igazság, hogy a boldog kismama a boldog baba záloga. Próbáljuk átgondolni, hogy mi az, ami valóban megéri az idegeskedést – a picinek például biztosan nem kell nyolcvan rugdalózó, és akkor sincs tragédia, ha még nem festődött fel az összes híres rajzfilmkarakter a gyerekszoba falára. Ha pedig problémával vagy túl nagy feladattal állunk szemben, vegyük igénybe a család, barátok segítségét!



A Parkinson-kór legkorábbi jelei az agyban

2023. július 24.

Fotó: 123rf.com

Brit kutatók azonosították a Parkinson-kór legkorábbi jeleit az agyban, a betegség megjelenése előtt 15-20 évvel – írja az MTI.

A Parkinson-kór első jelei a páciens szerotonin-rendszerében észlelhetők, amely a hangulatot, az alvást és a mozgást irányítja – állapították meg a londoni King’s College kutatói a Lancet Neurology szaklapban megjelent tanulmányukban. A felfedezés elvezethet új diagnosztikai eljárásokhoz és újfajta kezelésekhez.

Még mindig rengeteg kérdés megválaszolatlan a gyógyíthatatlan betegséggel kapcsolatban, amelyben világszerte tízmillióan szenvednek. Ez egy degeneratív idegrendszeri betegség, amely az érintetteknél többek között kontrollálhatatlan remegést és kognitív problémákat okoz. Diagnosztizálása az agyban lévő egyik fehérje, az alfa-szinuklein felhalmozódásának kimutatásával lehetséges.

Az agyban lejátszódó káros folyamat oka egyelőre ismeretlen. Egyesek olyan génhibával születnek, amely szinte minden esetben Parkinson-kórt idéz elő. A londoni tudósok megvizsgáltak 14 génmutációval bíró pácienst és összehasonlították az eredményeket 65 génhiba nélkül élő Parkinson-kóros beteg, valamint 25 egészséges önkéntes adataival. Megállapították, hogy a parkinsonos pácienseknél jóval a jellegzetes tünetek jelentkezése előtt változások következtek be a szerotoninrendszerben.

A szerotoninfunkció „kiváló jelzése annak, hogy mennyire előrehaladott a Parkinson-kór”, a szerotoninrendszerről alkotott kép, ezért „értékes eszköz arra, hogy felismerjék a magas kockázatú egyéneket” és végigkövessék betegségük előrehaladását – mondta Heather Wilson, a King’s College Pszichiátriai, Pszichológiai és Idegtudományi Intézetének munkatársa. 



Szeretni csak meztelen lélekkel lehet

2023. július 23.

Bárkit megkérdezünk, milyen társat, partnert szeretne, mindenki azt válaszolja, hogy olyat, aki elfogadja őt feltételek nélkül. Aki nem akarja megváltoztatni, aki nem akarja, hogy más dolgokkal, hobbival foglalkozzon, mint eddig, és aki elfogadja a gyengeségeit is, aki mellett önmaga lehet. Ez az elmélet. A gyakorlatban azonban kicsit másképpen fest a dolog.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Nem hiába mondják azt, hogy amíg nem tapasztaltál meg valamit, addig hiába akarnak meggyőzni arról, hogy az jó vagy rossz lesz neked, ezért csináld, vagy ne csináld. Alkalmazni akkor tudod majd, ha tapasztalatot szereztél róla.

Azt mondják, nő és férfi soha nem fogják egymást megérteni, igazából megismerni. Mi, illetve ki lehet ennek az oka? Vajon engedjük e egyáltalán, hogy társunk megismerjen bennünket? Mivel a családállítások jelentős része szinte csak a párkapcsolatokról szól, ezért személyes tapasztalat alapján mondhatom, hogy mi nők is, de elsősorban a férfiak vastag páncél mögött létezünk. Vagyis inkább csak vergődünk. Nap mint nap megküzdve démonainkkal, félelmeikkel, és saját magunkkal.

Most leginkább a férfiakról szeretnék néhány szót ejteni, mert jelen pillanatban az ő lelkük az, ami ezer sebből vérzik. Sajnos nem sokan látják ebből a szemszögből párjukat, vagy leendő párjukat, és ezért teszik fel a kérdést: Miért szeretik a férfiak a „könnyű” nőket? Ha neked is jár hasonló kérdés a fejedben, vagy hasonló cipőben jársz, akkor kérlek, mielőtt bármilyen döntést hoznál párodat illetően, előtte nézz a dolgok, vagyis az ő lelke mélyére. Mert a válasz nagyon közel van.

Bár minden férfi azt mondja, olyan nőt szeretne párjának, aki feltétel nélkül szereti és nem akarja megváltoztatni a saját elképzelései szerinti „pasira”, valójában ettől fél is, mert leginkább nem ezzel a helyzettel találkozott eddig, és ez ismeretlen számára. Ezt még nem tudja kezelni.

A valóság az, hogy ha egy olyan férfi, akinek előzőleg rossz tapasztalatai voltak a nőkkel, találkozik egy olyan nővel, aki valóban feltételek nélkül szereti őt, inkább elmenekül, mert az érzés, az „ismeretlen” túl félelmetes számára. Sokszor nem is érti, mi történik vele. Ezek a férfiak az ilyen nőt túl jónak, túl rendesnek tartják magukhoz képest, és bár minden lehetőség adott arra, hogy végre boldog, valódi szerelemben éljenek, ők szívesebben maradnak azoknak a nőknek a társaságában, akik nem szeretnek feltételek nélkül. De nem azért maradnak ott, mert ez jó nekik.



Lupusz: 14 jellemző tünet

2023. július 23.

Egy 2016-os, az Egyesült Államokban végzett felmérés szerint a megkérdezettek fele nem ismerte a lupusz tüneteit, harmada pedig azzal sem volt tisztában, hogy a lupusz egy betegség. A helyzet azóta sem változott jelentősen, a május 10-i Lupusz világnap célja ezért továbbra is, hogy szélesebb körben megismertesse a betegséget és eloszlassa a tévhiteket. A közelgő világnap alkalmából, a betegségről dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.

Fotó: 123rf.comTények a lupuszról

A lupusz egy nem fertőző, autoimmun betegség. Világszerte közel 5 millió embert érint, nők körében gyakrabban fordul elő. Kialakulásában vélhetőleg külső és belső, a szervezetben zajló tényezők egyaránt szerepet játszanak, ám nem tudjuk, hogy kinél, milyen okból jelentkeznek a tünetek. A diagnózist nehezítik az egész szervezetben felbukkanó, sokszor egyénenként is eltérő panaszok, melyek időszakos fellángolást követően akár hosszabb időre meg is szűnhetnek.  

A World Lupus Federation által kiadott, a világnap kapcsán megjelent tájékoztató az alábbi pontokban foglalja össze a szisztémás, vagyis az egész szervezetet érintő lupusz betegség (SLE) tüneteit.

Bőrtünetek

  • a bőr fényérzékenysége miatt napfény hatására kiütések, bőrpír jelenik meg
  • legjellemzőbb tünete az arcon – az orron és az orcákon – megjelenő, pillangó alakú bőrpír
  • hirtelen, látszólag ok nélkül jelentkező hajhullást is okozhat

Izmok és ízületek

  • több mint három hónapon át tartó, sajgó, fájdalmas és duzzadt ízületek is jelezhetik a betegséget
  • állandósult, extrém fáradtság és gyengeség érzet, mely alvás, pihenés hatására sem múlik

Agy és idegrendszer

  • egy óránál hosszabb ideig fennálló zavartság, emlékezetkiesés
  • néhány napon át fennálló, ismert kiváltó ok nélküli 38 fok feletti láz


Összhang a mentális egészség és a karrier között

2023. július 22.

Stresszes álláskeresés, lehangoló munkanélküli élet, ingerlékenység - ismerős szavak? Akkor biztos, hogy a kiégés jeleit tapasztalod. A Jooble álláskereső portál összegyűjtött néhány fontos tippet a mentális egészség megőrzéséhez ebben a megpróbáltató időszakban (és nem csak).  

Az álláskeresés egy stresszes időszak lehet még akkor is, amikor többé-kevésbé kiegyensúlyozottak vagyunk. Akkor mi a helyzet a sikertelen jelentkezésekkel, a kellemetlen állásinterjúkkal? Akárhogy is, ebben az időszakban kiemelten fontos időt szánni a mentális egészségre.

Az álláskeresés hosszadalmas és gyakran frusztráló lehet. Ahhoz, hogy megőrizzük a mentális egészségünket ebben az életszakaszban, nélkülözhetetlen figyelmet kell fordítanunk a lelki egyensúly kialakítására. A Jooble platformján több ezer a megüresedett állás Nyíregyháza környékéről, amelyek között böngészve érdemes előtérbe helyezni azokat a munkalehetőségeket, amelyek mentálisan nem lesznek túlságosan megterhelőek. Tehát, ha ismerjük a saját erőviszonyunkat és tudjuk, hogy maximum 8 órán át vagyunk képesek dolgozni, mellőzzük a 12-16, esetleg a 24 órás munkarendeket. Ez csupán egy példa a sok-sok eset közül: a cikk további két fejezetében részletesebben kitérünk a mentális egészség megőrzésére és gyakorlati tanácsokat adunk, amelyeket akár ma el lehet kezdeni!

Jooble: mennyire nehéz a mentális egészség és a karrier közötti összhang megtalálása?

A Jooble álláskereső oldal szerint a lelki és a testi egyensúly két olyan fontos eszköz, amely pozitívan befolyásolhatja a sikeres karriert. Ezért a portál szakértői olyan felületet igyekeztek létrehozni, ahol egyszerű megtalálni a célzott állásokat és felvenni a kapcsolatot a munkaadókkal. A helyi keresési funkciók például lehetővé teszik a gyorsabb találatok elérését. A weboldalon egy helyen megtalálható a jelenleg elérhető szabad állás Budapest XI. kerület, ennek alapján pedig a főváros többi kerületeire is ilyen egyszerű rákeresni.

A Jooble most olyan tippeket fog megosztani, amelyek segíthetnek az álláskeresőknek megtalálni a lelki egyensúlyt, amikor az álláskeresés már inkább frusztráló és stresszes, mint eredményes. Mindenekelőtt igyekezzünk elkerülni a kiégést, inkább öngondoskodó tettekkel előzzük meg a bajt: így sok időt és energiát spórolhatunk magunknak!

Tippek a kiégés megelőzésére a Jooble-től:

  • Húzzuk meg saját határainkat: Ismerjük és fogadjuk el, hogy mi sem vagyunk kőből, és mi is elfáradunk néha. Amikor a saját határaink prioritást képeznek, megelőzzük saját magunk túlhajszolását, ezáltal támogatjuk a mentális egészségünket.
  • Ismerjünk meg néhány stresszkezelési módot: Ezek a technikák az élet minden területén jól jöhetnek, hiszen stresszel nap mint nap találkozhatunk. A csalódás, a kimerültség és társai kéz a kézben járnak a stresszel, amiket néhány módon megtanulhatunk kontrollálni. Mindenkinek más jön be, míg egyesek a jógát vagy különböző légzéstechnikákat használnak a feszültség levezetésére, mások aktív pihenést választanak. 
  • Egyensúly kialakítása: Az álláskeresés olykor stresszesebb lehet, mint munkába járni. Valószínűleg, ha megkérdeznénk az álláskeresőket, a többségük fáradékonyságra és akár ingerlékenységre panaszkodnának. Hogy lehet ez, felmerülhet a kérdés… Úgy, hogy az álláskeresők gyakran minden erejükkel azért harcolnak, hogy végre új munkát találjanak - ez pedig hosszú távon egy végzetes hiba. A szervezetnek pihenésre van szüksége, és az agynak sincs kedve mindig szorongani és kattogni.
  • Tartsunk pihenőket: Bár ez a rész hasonlít az előzőkhöz, mégis szeretnénk kiemelni a pihenés fontosságát. Az egyensúly és a saját határaink bevezetése nem csupán annyit jelent, hogy olykor álljunk fel a géptől vagy nem kell olyan munkát keresni, ami nem nekünk való. Az a helyzet, hogy egy hosszabb, akár egy-két hónapos pihenő hihetetlenül feltöltheti az embert. Ez az idő általában elég arra, hogy kitaláljuk, mit nem csináltunk jól az eddigiekben, vagy esetleg ráébredünk, hogy irányt kellene változtatnunk. Ha pénztárcánk engedi, munkahelyváltás előtt mindenképp vezessünk be egy hasonló pihenő időszakot!


A klimax különböző állomásai

2023. július 22.

Fotó: 123rf.com

A menopauzára a nők általában egy igazi mumusként gondolnak, egyrészt mert így búcsút intenek fiatalságuknak, másrészt mert legtöbbször igen kellemetlen tünetekkel jár. Érdemes azonban tudni, hogy a klimax akár 15 évig is tarthat, valamint különböző állomásai vannak, és minden megálló mást és mást tartogat. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza a menopauza folyamatát ismerteti.

1.megálló: premenopauza

A nők klimax alatt leginkább azt értik, amikor már nem jelentkezik menstruációs vérzés. Pedig a menopauza akár 10-15 éves időszakot is felölelhet. Először csökken a progeszteron szintje, mellyel megkezdődik a klimax hosszadalmas folyamata. Vannak, akik ebből semmit sem érzékelnek, ám tünetei közé tartozhat a menstruációs zavarok, mellérzékenység, hüvelyszárazság, libidócsökkenés, alvászavarok és hangulatingadozások. Fontos tudni, hogy ekkor még lehetséges a teherbeesés, hiszen hormonpótló készítményekkel feltölthető a hiányos progeszteronszint. A hőhullámok, éjszakai izzadás is megjelenhet, bár ez inkább a későbbiekre jellemző. Általában a 40-es korosztályt érinti, ám ha korai klimax-szal állunk szemben, akkor már a 30-as években jelentkezhet.

2.megálló: perimenopauza

A perimenopauza a premenopauza utáni állomás. Ekkor a petefészkek egyre kevesebb ösztrogént termelnek. Gyakoribbá válnak az anovulációs ciklusok, vagyis nem mindig megy végbe peteérés, így egy-egy menstruáció el is maradhat, hossza rövidebbé, erőssége gyengébbé válik. Ennek oka, hogy csökken az LH/FSH-val szembeni érzékenység. Ekkor a legtipikusabb panaszok a hőhullámok, éjszakai izzadás, hangulatingadozás, súlygyarapodás, libidó csökkenése. Legtöbbször ekkor gondolnak a nők arra, hogy tüneteitek a változókor szele provokálja.

Amennyiben az utolsó menstruáció után eltelt már 1 év, onnantól beszélünk klimax-ról.

3. megálló: posztmenopauza

A posztmenopauza, ahogy a neve is mutatja, a változókor utáni időszakot jelöli (pontosabban az utolsó vérzés után 2 évvel kezdődő időszakot). Ekkor már nincs vérzés, nincs peteérés. Az ösztrogén és a progeszteron termelődése egészen minimális, és megjelennek a klimax (is) okozta betegségek, szövődmények mint pl. Az érelmeszesedés, csontritkulás, magas koleszterinszint.



Ki lennél a drámáid nélkül?

2023. július 21.

Amikor megkérdezem valakitől, hogy mi lenne vele a drámái nélkül, az első válasz az szokott lenni, hogy végre nyugalom lenne az életében. Aztán amikor megkérem, hogy még gondolkodjon rajta kicsit, jön a valódi válasz: akkor nem történne semmi. Unalmas lenne az élet.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Volt az életemben egy időszak, amikor kezdtem „letenni” a drámákat. Hozzáteszem, néha most is előadom kicsit... Előtte imádtam drámakirálynőt játszani. Most visszanézve, már nem is értem magamat, mi volt jó benne. Illetve, értem.

Mindig volt „izgalom”. Még ha negatív izgalom is, de izgalom. Aztán amikor elkezdtem ezt megoldani, voltak napok, amikor úgy éreztem, valami nem stimmel. Nyugodt voltam, minden a helyén volt, de mégsem éreztem jól magamat. Akkor egy barátnőm megkérdezte tőlem: „Neked hiányzik a dráma?” Abban a pillanatban rájöttem.

Annyira megszoktam már, hogy a dráma, a feszültség, a stressz jelen van az életemben, hogy nem éreztem komfortosan magamat nélküle. Így vonzzuk be az életünkbe azokat a „díszleteket”, amelyek megfelelnek a tudatalatti elvárásainknak.

Szintén egy saját történet, amely ezt mutatja: sokáig nem mertem kilépni egy olyan munkából, amit már nem akartam csinálni. Éreztem, hogy lépnem kellene, de mégsem tettem meg. Mindig megmagyaráztam magamnak, hogy most miért nem alkalmasak a körülmények a kilépésre. Abban az időben nagyon sokat betegeskedett a kiskutyám.

A forgatókönyv mindig ugyanaz volt. Reggelre, amikor indulnom kellett volna, különböző tüneteket produkált, ami miatt vinnem kellett rögtön az állatorvoshoz. Természetesen aznap nem mentem dolgozni. Vagyis, tudat alatt létrehoztam azt a helyzetet, ami felment a munka alól, amit már nem szeretnék csinálni. A kutyus pedig ebben a teremtésemben tökéletes partner volt. Ő csak megfelelt az én tudatalatti elvárásaimnak. Ha nem vele volt baj, akkor én lettem beteg, és a tünet, azután hogy lemondtam az aznapi munkát, szinte azonnal el is tűnt.

Ha hasonló helyzetben vagy, és testi tünetek jelentkeznek, vagy olyan életkörülmények, amelyek arra kényszerítenek, hogy ne tedd meg, amihez már nagyon nincsen kedved, akkor tudd: mindez nem véletlen. Ezeket a helyzeteket te teremted meg. Tudom, hogy sokaknak ez hihetetlenül hangzik, hogy a másik ember, vagy éppen állat csak a mi tudatalatti elvárásainkra válaszol a viselkedésével, pedig így van.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...145146147...612
hírek, aktualitások

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.