Strandgombák ellen, hatékonyan
2023. augusztus 10.
A strandokon számos olyan gombafertőzést szedhetünk össze, amitől utána hosszú hetek kemény munkájával tudunk csak megszabadulni. A gombákra való gyógyszerek többsége erős májkárosító hatású, így nagyon kell figyelnünk, ha úgy döntünk, hogy egy néplavórba visszük ázni habtestünket.
A strandokon számos olyan gombafertőzést szedhetünk össze, amitől utána hosszú hetek kemény munkájával tudunk csak megszabadulni. A gombákra való gyógyszerek többsége erős májkárosító hatású, így nagyon kell figyelnünk, ha úgy döntünk, hogy egy néplavórba visszük ázni habtestünket.
Lábgombák
Sajnos ez népbetegségnek számít. A gombásodásra való hajlam sajnos örökletes, így gyermekeink lábait is folyamatosan figyelni kell. A legveszélyesebbek a közös zuhanyzók, szaunák és más nyilvános helyek. Az először a talpon vagy a lábujjak közötti területen megjelenő gombásodásért három gombaféle, a fonalas gombák (dermatophyton gombák) valamely penészgomba vagy a sarjadzó gomba (pl. candida) okolható.
Tenyészet a lábujjak közt
A gombák a nedves, meleg, sötét környezetet kedvelik, így érthető, hogy szívesen telepednek meg a cipőbe bújtatott, esetleg izzadó lábon. A tüneteket tekintve elég hasonló jelei vannak mindhárom gomba jelenlétének. Bőrpír, jellemző viszketés, hólyagocskák jelennek meg a bőrön. A széli részeken terjed a gombásodás, a fertőzött terület közepén némi javulás is észlelhető az idő előrehaladtával. Sokszor a lábujjak között "kipállás" figyelmeztet a gombák jelenlétére. Előfordulhat, hogy a talp bőrén és a talpszéleken száraz, kissé pikkelyesen hámlóbőr látható, amely alatt a bőr kissé vöröses. Ezt a jelenséget hívják a bőrgyógyászok "mokaszinlábnak". Akik tehát ilyen tüneteket észlelnek, forduljanak bőrgyógyászhoz, aki az okokat a célzott kezelés érdekében tisztázhatja. Fény derülhet a tüneteket okozó allergiákra, vagy esetleges súlyosbító tényezőkre, mint pl. vérellátási zavarokra, ill. egyéb okokra is.
A méz bőrszépítő és egészségmegőrző hatásai
2023. augusztus 10.
Ezt az értékes, a méhek által összegyűjtött nektárból származó, édes anyagot ősidők óta alkalmazzák a gyógyászatban és a szépségápolás területén.
Kellemesen édes, télen jólesően melengető ízén és illatán túl a méz értékes gyógyhatású tulajdonsággal is rendelkezik. Már az ókori, egyiptomi gyógyszerkönyvben, az egyik legősibb, papiruszra vetett iratunkban is szerepelt. Baktériumölő hatása miatt gyógyszerként használták, sebeket, fekélyeket balzsamoztak vele, melyek így nem fertőződtek el. A halhatatlanság forrásaként ez a természetes anyag a holttestek bebalzsamozására is szolgált. Bőrszépítő hatására pedig az a legenda utal, mely szerint Kleopátra a fürdőjébe is tett belőle, hogy megőrizze szépségét…
Néhány jellemzője
Számos mézfajtát ismerünk, attól a virágtól-fától függően osztályozva, amelyen a méhek gyűjtik a nektárt. Ezek a változatok különféle ízűek, aromájúak és színűek az átlátszótól az aranybarnáig, de állaguk is sokféle a folyékonytól a majd nem szilárd halmazállapotig terjedően.
Eltérők a mézek a víz- és gyümölcscukortartalom (glükóz és fruktóz) tekintetében, ami befolyásolja az állagot. Minél kevesebb vizet tartalmaznak, annál inkább kristályosodnak, és minél magasabb a fruktóz mennyisége bennük, annál folyékonyabbak. A méz több mint 180 összetevőt tartalmaz: döntő arányban (80%-ban) cukrokat, de vitaminok, ásványi anyagok, oligoelemek, enzimek, proteinek, illóolajok és organikus savak is találhatók benne.
Kiváló sebgyógyító, hegesítőhatású
Az ősi tapasztaláson túl a napjainkban készült tanulmányok is kimutatták, hogy a mézzel kezelt sebek mintegy kétszer olyan gyorsan gyógyulnak, mint amikor más szereket alkalmaznak. Ennek oka a méz erős antibakteriális és vírusölő, valamint hámosító hatásában rejlik, ami a hegesedés, a sebgyógyulás elősegítésében és az elfertőződés megelőzésében jelentős szerepet tölt be. Ugyanis magas cukortartalma akadályozza a baktériumok további szaporodását, a benne lévő vitaminok és ásványi anyagok pedig a sebek állapotromlását hátráltatják. A méz hatása olykor vetekszik az antibiotikumokéval…
Tippek kezdő háziasszonyoknak
2023. augusztus 09.
Az ételkészítésnek három alapművelete van: főzés, párolás, sütés.
Főzés
Főzéskor az egyes élelmiszereket vízben vagy más folyadékban forraljuk, amíg rostjai meg nem puhulnak. Gyors főzéssel főzzük a hüvelyeseket, lassú főzéssel pedig a húslevest, a kocsonyát azért, hogy a leve ne legyen zavaros. Ha azt akarjuk, hogy a főzendő anyag íze, tápanyaga a levesbe átmenjen, akkor hideg vízben kezdjük a főzést. Ha azonban forrásban lévő vízbe tesszük a húst, a zöldséget, akkor annak rostjai összehúzódnak, a fehérjerészük megalvad, és tápanyaga, zamata nem oldódik ki, jó ízű főtt húsunk és zöldségünk lesz. A leve pedig gyengébb marad. Fedővel letakart edényben takarékon főzve gyorsabban puhul az étel, az aromaanyagok sem tudnak elpárologni.
Gőzben úgy főzünk, hogy egy edény aljára vizet öntünk, a beleillő rácsra vagy lyukas párolóedénybe helyezzük a főznivalót úgy, hogy azt víz ne érje, és fedővel letakarjuk. A víz forrása közben keletkező gőz puhítja meg az ételt.
Kigőzöléssel készítjük a felfújtakat. Egy edény aljába 3-4 ujjnyi vizet öntünk, ebbe helyezzük az ételmasszával háromnegyedig töltött és lefedett formát. Nem túl erős tűzön forraljuk, mert ha a gőz becsap a fedő alá, akkor a puding, a kocsonya nem marad sima és selymes, hanem gusztustalan, lukacsos lesz.
Párolás
A párolás abban különbözik a főzéstől, hogy az alapanyagot saját levében vagy csak kevés folyadék hozzáadásával, lefedve, gyakran kevergetve és lassú tűzön csak fonnyasztjuk, dinszteljük. Az elpárolgott levet kis részletekben pótolgatjuk mindaddig, míg az étel megpuhul. Az aprított zöldséget, hagymát, gyümölcsöt és húsfélét hideg olajjal vagy olvasztott, de nem forró vajjal tesszük fel a tűzre. Így biztosan nem hevítjük túl a zsiradékot, és az étel a saját levében párolódva puhul.
A hűsítő görögdinnye
2023. augusztus 09.
A görögdinnye ellentmondásos növény: meglepő módon a tökfélék családjához tartozik, testvérei az uborka, a cukkini és a – méretben hozzá közelebb álló – tök. Családjában tehát szinte csak zöldségek vannak, a görögdinnyét mégis gyümölcsnek hívjuk.
Továbbá a nevéhez nincs köze sem a görgésnek, sem a görögöknek. A görögdinnye szezonja hagyományosan július elejétől szeptember elejéig tart, de a későn érő típusoknak köszönhetően az ősz első hónapjában is élvezhetjük az ízét. Formára gömbölyű vagy hosszúkás, a hagyományos zöld vagy csíkos héjú fajták mellett vannak sárga héjú és sárga húsú görögdinnyék is. Kevesen tudják, hogy a rózsaszínű dinnyebél már édesre érett lehet, s az élénkpiros szemcsés belső nem mindig jelzi a túlérettséget.
Korábban a nagy (8–10, 8–12 kg átlagtömegű, megnyúlt gömb alakú) termésű szabadföldi fajták voltak divatosak, az 1960-as évektől azokban a kisebb terméseket (4–6 kg átlagtöme gűek) kedveljük. A fogyasztói igények kielégítésére mag nélküli fajtákat is nemesítettek.
Hogyan fogyasztható?
A dinnye minden része felhasználható. A görögdinnye húsát – a sárgadinnyéhez hasonlóan – általában lehűtve, felkockázva, nyersen kínáljuk. Készíthetünk belőle turmixot és jéghideg levest, dinnyés gazpachót. Bóléba szintén kiváló, főleg, ha a gyümölcsbe – darabolás előtt – injekciós tűvel óvatosan rumot vagy vodkát juttatunk.
Készülhet belőle fagylalt és sorbet, illik hozzá a málna és a vanília, de mascarponéval és túróval is párosítható. Salátába fetasajttal, lilahagymával, uborkával kombinálva különleges, sőt még a tenger gyümölcseihez is adhatjuk. Egyes kultúrákban a dinnyehéjnak van nagy kultusza. A kínaiak a héját zöldségként wokban sütik meg fokhagymával, újhagymával, de ragut is készítenek belőle.
Az alkoholista kismama gyermekének 428-féle betegsége lehet
2023. augusztus 08.
A terhesség és az alkohol nem alkotnak összeillő párost. Az az alkoholmennyiség, amivel az embrió vagy a magzat találkozik az anyaméhben, negatívan hat a megszületendő gyermek egész életére.
Születést követően szemmel látható nyomai is lesznek annak, hogy az édesanya bizony többször is a pohárhoz nyúlt a várandóssága alatt. Kis súllyal született újszülöttek, elvékonyodott felső ajkak, egymástól távol ülő szemek, idegrendszeri rendellenességek, alulfejlett agy… és folytatható a felsorolás.
A veleszületett károsodásoknak ezt a csoportját magzati alkohol szindrómaként (FAS, fetal alcohol syndrome) írja le az irodalom, de egyre inkább terjedőben van a károsodások szélesebb körét felölelő magzati alkohol spektrumzavar (FASD, fetal alcohol spectrum disorder) elnevezés is. A becslések szerint 100 emberből 1-nek van FASD-ja.
Az anya alkoholfogyasztása miatti alkoholexpozíció nagyszámú betegséget és rendellenes elváltozást vonhat maga után. A rangos Lancet tudományos folyóiratban 2015-ben megjelent közlemény alapján 428 különféle betegséggel és tünettel hozható összefüggésbe a magzati alkohol spektrumzavar.
Az alkoholt fogyasztó kismamák gyermekeinek több mint 90%-a viselkedési zavarokkal küzd, és mintegy 80%-uk kommunikációs zavarokkal rendelkezik – azaz vagy a beszédértéssel, vagy a verbális kifejezéssel vannak problémáik. Az anyaméhben alkoholnak kitett gyermekek 70%-ának kognitív problémái vannak, míg több mint a felüknél figyelemzavar vagy hiperaktivitás tapasztalható.
Hashajtó gyógynövények
2023. augusztus 08.

Széles körben elterjedt a székrekedés az öngyógyításban történő, de nem minden esetben eredményes kezelése. Székrekedéseknél gondolnunk kell arra, hogy a heveny székrekedés komoly betegségek (pl. bélelzáródás, bélrák) tüneteként is jelentkezhet, és a visszatérő vagy krónikus székrekedés is valamilyen szervi rendellenesség következménye lehet, ezért ilyen esetekben nem nélkülözhető a szakszerű orvosi vizsgálat és kezelés.
Széklet tömegét növelő hashajtók: folyadék nélkül nincs hatásuk
A székrekedés kezelésére használt, rostokban és/vagy nyálkaanyagokban gazdag növények közül a lenmag (Lini semen), a bolhafűmag (Psylii semen) és a bolhafűmag-korpa ún. széklettömeget növelő ártalmatlan hashajtók, melyek az esetek jelentős részében önmagukban is kiválóan alkalmasak a krónikus székrekedés kezelésére, sőt a teltségérzetet keltő hatásuk miatt fogyókúrás programokban is ajánlják használatukat (főétkezések előtt ½−1 órával).
Fénylő haj – bioecettel kezelve!
2023. augusztus 07.
Már nagyanyáink is használták az ecetet, hogy ragyogóbbá tegyék vele a hajukat… Természetes úton szépül tőle a hajkorona, ráadásul olcsó módszer, és az egészséges fejbőr megtartásához is hozzájárul. A napjainkban ajánlott bioecetes öblítőkeverékhatására hajunk még csillogóbb, fénnyel teli, lágy és könnyen kezelhető lesz. Íme néhány hasznos tudnivaló a használatáról.
Részesítsük előnyben a bio-almaecetet. Más fajták kevésbé alkalmasak hajápolásra, mert több alkoholt tartalmaznak, ami szárítja a hajat. A biováltozat különösen ajánlott, mert nincs benne tartósítószer, ami sérülékennyé teheti a hajat.
Mit tartalmaz az almaecet?
A haj egészsége szempontjából is rendkívül fontos ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat. Fellelhető benne többek közt kálium, kalcium, foszfor, nátrium, kén, magnézium, réz, szilícium… A vitaminok közül az A-, B1-,-B2-, B6-,C- és E-vitamin emelhető ki, emellett az antioxidáns béta-karotin- és pektintartalma sem elhanyagolható.
Pontosan mire szolgál?
Az ecet táplálja a hajat, ragyogóbbá, könnyebben kifésülhetővé teszi, helyreállítja a fejbőr pH-értékének egyensúlyát. Eltávolítja a korpát, vagy enyhíti az enyhén korpás állapot miatt beálló viszketést. Savtartalma összehúzza a hajpikkelyeket, így fényt ad, emellett antisztatikus hatással is van az elektromossággal feltöltődött hajszálakra.
Továbbá – szintén savtartalmának köszönhetően – az ecet oldja a vízben lévő mészmaradványokat, melyek lerakódhatnak a hajon, és gyengítik a rostokat, fakítják, a színt, tompítják a haj fényét, és a fejbőrnek sem tesznek jót.
Milyen típusú hajra ajánlott a használata?
Mindegyikre javasolt – a göndörtől az egyenesig. Vannak azonban tónusbeli preferenciák. Különösen a sötét tónusú hajra ajánlott a bioecetes öblítés, mert a barna szín árnyalatait kiemelten ragyogóvá teszi. Legyen bármilyen barna árnyalatú, úm. vörösesbarna, sötétvörös vagy gesztenyeszínű a hajunk – rendkívül fényes lesz tőle. Nem ajánlott viszont természetes vagy festett szőke hajra, ill. ilyen tónusú melírozott hajra. Ekkor ugyanis az ecetes öblítés rózsaszínes árnyalatot hagy a világos hajszínen. A szőke kivételével minden sötétebb festett színre is használható, nem teszi tönkre a festéket.
Hamar kimerül sportolás közben? A sportdietetikus tanácsai segíthetnek
2023. augusztus 07.
Ha valaki aktívan sportol, akkor nagyon fontos odafigyelnie a megfelelő étrendre. Varga Dórát, a Sportorvosi Központ sportdietetikusát kérdeztük arról, hogy melyek a jó teljesítmény fenntartásának alapszabályai, hogyan tudjuk spotolásunkat megfelelő táplálkozással támogatni.
1. Töltsük fel a szénhidrátraktárakat!
Ha több órás igénybevételt jelentő állóképességi sportot végzünk, a szénhidrát raktárak, a kiürült glikogén készletek visszatöltésére fokozott figyelmet kell fordítani, a megfelelő teljesítmény elérése érdekében. Szénhidrátot ugyan raktározunk az izmokban, illetve a májban, de ha egy órát meghaladó intenzív sporttevékenység során fontos, hogy pótoljuk a szénhidrátot, óránként 30-60 gramm mennyiségben.
Mivel ebben a helyzetben, a gyors visszatöltés a cél, így – az az egészséges táplálkozás irányelveitől eltérően – gyorsan felszívódó szénhidrátokat fogyasszunk, mint például a banán, a cukros ételek, a fehér lisztből készült pékáruk, izotóniás sportitalok, sport gélek. Az összetett szénhidrátok, mint a barna rizs, zabpehely, teljes kiőrlésű lisztből készülő termékek fogyasztása ebben az esetben nem javasolt.
2. A fehérjefogyasztás elengedhetetlen
Mivel az edzés/verseny alatt fehérje lebontó folyamatok zajlanak, ennek a tápanyagnak a pótlása szükségszerű, hiszen az izmoknak szükségük van fehérjére a regenerálódáshoz és az izomnövekedéshez. Edzés/verseny során főleg az elágazó láncú aminosavak felhasználása fokozódik, ami különösen akkor jelentős, ha kevés szénhidrát áll rendelkezésre.
Edzés után tehát javasolt a szénhidrát mellett, a fehérje pótlása is, ebben az esetben, kb. 25 gramm fehérje bevitel tekinthető ideálisnak. Erre a célra ideális lehet az alacsony zsírtartalmú tej és tejtermékek, illetve az egyéb állati eredetű fehérjék fogyasztása, melyekben megtalálható az összes esszenciális aminosav, amelyet a szervezetünk nem tud előállítani. Szükség szerint fehérjében gazdag étrend-kiegészítők is szóba jöhetnek, turmix, illetve fehérje szelet formájában.
A társfüggőségből való gyógyulás első öt lépése
2023. augusztus 06.
A társfüggőségből való kigyógyulás lehetséges, viszont elengedhetetlen és szükséges eleme az önismereti munka. Ez azt jelenti, hogy képesnek kell lenned szembenézni önmagaddal, és elég bátornak lenned ahhoz, hogy egy teljesen új nézőpontból tekints rá az életedre! A gyógyuláshoz vezető úton érdemes a következőket együtt használnod: önismereti munka, önsegítő csoport, részvétel rendszeres tanácsadáson.
A társfüggőségből kivezető út számtalan állomásból és lépésből áll, melyek nem egymás után jönnek, viszont nélkülözhetetlenek a gyógyuláshoz.
1. Ismerd fel, milyen társfüggőségi viselkedési mintákat használsz!
A társfüggőségre úgy is tekinthetünk, mint az érzelmek terén jelentkező torzításra. Ez azt jelenti, hogy a társfüggőség valójában mindent átszínez, vagyis nem a valós érzelmeket és helyzeteket látod, hanem annak egy számodra kedves verzióját. Ez azért történik meg veled, mert véded önmagad a sérülésektől, és így egy saját magad által létrehozott torzításon keresztül éled a mindennapjaid.
Talán a legnehezebb az, hogy ezt a torzító üveget le tud venni a szemedről és meg tudd látni a valóságot. Vagyis nem kell mások helyett folyamatosan neked aggódnod, döntened, érezned, megoldanod, mint ahogy eddig tetted, ami a torzított gondolataid és érzéseid miatt történt. Hidd el, hogy az a valóság, hogy minden felnőtt ember, így a párod is a saját maga gondolataiért, érzéseiért és tetteiért felelős, ami az övé, és nem a tiéd. Nem kell átvállalnod ezeket a nehéz érzéseket, terheket helyette, ezekkel neki kell megküzdenie. Neked viszont azzal, hogy el tudd viselni azt, hogy ezt ő önállóan tegye, úgy ahogy képes is arra! Hidd el, ez elviselhető, bár nem kontrollálható.
2. Értsd meg a társfüggőség okát!
A legjobb megközelítés szerintem a pszciho-bio-szociális elmélet, amellyel megértheted a társfüggőségedet. Érdemes ránézned milyen biológiai okai lehetnek nálad, pl. öröklődés a családban.
Milyen személyes pszichológiai okai lehetnek, akár a korai 0-3 éves korodban kialakult kötödésnél, vagy, hogy milyen a te saját személyiséged, karaktered.
Fontos megismerned azt, hogy milyen családi mintákat hozol, azokban hol van jelen a társfüggőség, melyik szülőd, nagyszülőd hozta ezt be ezt a mintázat.
3. Nézz szembe eddigi társfüggő kapcsolataiddal!
Valójában a társfüggőség traumákra és beteljesületlen kapcsolati folyamatokra vezethető vissza. Amikor végiggondolod az eddig kapcsolataidat, fel fogsz ismerni benne olyan helyzeteket, folyamatokat, amelyeket eddig tudat alatt újraismételtél. Ez egy nagyon katartikus élmény, de segít felnyitni a szemed és segít abban is, hogy újra tudd fogalmazni, valójában mire is van szükséged.
Vigyázzunk a rosszcsontokra!
2023. augusztus 06.
A gyerekek kópék. Ki kisebb, ki nagyobb mértékben, de korukból adódóan mindannyiukat felfedezésre készteti az egyre inkább kitáruló világ. Mindent megnéznek közelebbről, hogy kipróbálják, megmásszák, meghuzigálják, vagy, hogy bekapják. Nekünk, őket körülvevő felnőtteknek ezért mindenre fel kell készülnünk az utazások és a fürdőzések alkalmával is.
1. Bébiszék, bébihordozó
Ezek az eszközök már a csecsemő két hónapos korától kezdve használhatóak, de alkalmanként legfeljebb 15-20 percig. Leginkább etetések után érdemes beletenni a gyermeket, de fontos, hogy mindig a földre helyezzük le. Ha asztalra, székre, padra tesszük, könnyen megbillenhet a baba hirtelen mozdulatára, és a bébiszék gyerekestől, mindenestül a földre eshet.
2. Babakocsi
A babakocsi kiválasztásánál a legfontosabb szempont a stabilitás kell, hogy legyen. A nagyobb kerekű példányok azért praktikusabbak, mivel megkönnyítik a manőverezést a járdaszegélyeknél. Tegyünk fényvisszaverőket a kocsira, így szürkületben és sötétben is jól látható a járművek számára. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy a felső levehető részt jól rögzítettük-e az alsó vázhoz. A babakocsiban mindenképpen legyen kengyel, vagy biztonsági öv, ami megvédi a benne ülő csöppséget a kicsúszástól.
Ne akasszunk túlságosan nehéz terheket a kocsi fogantyújára, mert felborulhat. A csomagot tegyünk inkább a babakocsi alsó rakodójára. Ha tiszta levegőre szeretnénk vinni a kicsit, ne felejtsük el, hogy a babakocsi magassága pont a kibocsátott kipufogógáz szintjére esik. Kerüljük el tehát a forgalmas utakat!
3. Az autós gyermekülés
Soha ne tartsuk ölben a gyermeket az autóban, hiszen hirtelen fékezésnél vagy kanyarodásnál nem tudnánk megtartani őket, így könnyen szenvedhetnek sérülést. Rögzítsük a gyermeket biztonsági öv segítségével a saját ülésébe. A KRESZ szabályai szerint a 150 cm-nél kisebb csemete csak hátul ülhet. Kivételt jelent a szabály alól, hogy a csecsemők a menetiránynak háttal állított babaülésben utazhatnak, de csak és kizárólag, ha légzsák nélküli autóban, vagy kikapcsolhatóban. A hátul ülő gyermekeket 135 cm alatt biztonsági ülésbe kell kötni, míg az ennél nagyobbakat elég biztonsági övvel becsatolni, ha azt ülésmagasítóval, vagy állítható öv segítségével a méretükhöz igazítottuk.
4. Bicikliülés
Válasszunk olyan merev gyerek bicikliülést, amely védi a gyermek lábát, a támlája a nyakmagasság fölé ér és van benne biztonsági öv.