Feltöltődés energiával: kávézás helyett természetesen
2023. október 20.
Hogyan csökkentsük a sokszor túlzásba vitt kávéfogyasztásunkat, és javítsunk energiaszintünkön természetes módon, koffein nélkül? Hiszen sokunk számára a koffein-bevitel és az energikusság növelése kéz a kézben jár… Noha bőven vannak természetes módszerek arra, hogy „felpörgessük” magunkat, és jól bírjuk túlzsúfolt napjaink fáradalmait. Nem árt hát megismerni és rendszeresen alkalmazni őket.
Reggelente az első dolgunk a – főzött vagy instant – kávé elfogyasztása ahhoz, hogy valóban „felébredjünk”, és frissebben kezdjük a napot? És napközben ezt a csészényi mennyiséget csak növeljük? Ha így vagyunk vele, ne feledjük, hogy sokunk kedvenc élénkítőszere kétélű kard lehet, mivel hozzájárulhat pl. az álmatlansághoz, vagy a nyugtalanság kialakulásához. Mindazok számára különösképpen, akik érzékenyek a kávé fő hatóanyagára, a koffeinre, vagy kávéból túl sokat fogyasztanak.
A koffein ugyanis lassítja a GABA (gamma-amino-vajsav) nevű ingerületátvivő anyag (neurotranszmitter) felszabadulását az agyban. A GABA felelős azért, hogy nyugodtnak érezzük magunkat, vagy elkerüljük a szorongásos állapotot. Ez az oka annak, hogy egyes emberek idegesnek érzik magukat, amikor koffeint fogyasztanak.
A koffein olyan vegyület, mely rövidtávú lendületet, energiát ad, de gyakran „leverheti” az embert. Blokkolja az adenozin nevű neurotranszmittert, amely egész nap termelődik a szervezetben, és többek közt az álmosságért felelős. Ez azonban nem akadályozza meg a szervezetünket az adenozin termelésében Így, amikor a koffeint felhasználta a szervezet, az adenozin nagyobb mértékben szabadul fel, és még álmosabbak leszünk tőle. Amellett a koffein serkenti a kortizol stresszhormon felszabadulását, amelynek elhasználódása után kimerültnek érezzük magunkat,
Szerencsére a koffein nem az egyetlen módja az energiaszint emelésének. Számos természetes megoldás létezik, amely tartósan ad lendületet, és nem jár az említett hátrányokkal
Igyunk minél több vizet az energikusság fenntartása érdekében
Gyakran bűntudatot érzünk, ha kávét iszunk akkor is – ami valójában dehidratál – , amikor a szervezetnek egyszerűen csak egy pohár vízre lenne szüksége. Pedig már az egy-két százalékos kiszáradás is jelentősen ronthatja a szervezet képességét mindennapi élettani funkciói betöltéséhez. Ekkor fáradtságot, álmosságot és szédülést érezhetünk.
Javaslat: az ajánlott napi 6-8 pohár víz/folyadék fogyasztása mellett – amely magában foglalja a gyógyteákat vagy a cukormentes gyümölcsleveket – együnk vizet tartalmazó táplálékot is. Pl. javasolt a dinnye, uborka, zeller, jégsaláta, paradicsom. vagy levesek, főzelékek.
Puffadás: olyan vagyok, mint egy lufi!
2023. október 20.
A szeleknek, gázoknak a bélcsatornában való fokozott jelenléte kellemetlen panaszokkal jár. Amellett, hogy a hasi feszítés és a nyomás kellemetlen, a haskörfogat a nadrágszíjon megérezhetően és szemmel láthatóan is megnőhet. Mit lehet tenni ellene?
Leggyakrabban a puffadás csak átmeneti panasz, ami alkalmanként jelentkezik. Elsősorban akkor lép fel, ha puffasztó ételeket fogyaszt valaki. Káposzták és babok fogyasztása után nem meglepő, ha gázokkal teli a has! A mozgásszegény életmód sem kedvez az emésztésnek. A jelenlegi koronavírus-helyzetben, ebben a karanténokkal és szigorításokkal teli időszakban sokan zárkóznak be a lakásukba, és alig-alig mozognak – miközben (sokat) esznek. Mindez elősegíti a székrekedés és a kínzó puffadás kialakulását.
Rossz szokások is okozhatnak „gázos” tüneteket. Nem kizárt, hogy „csak” a kapkodó módon evésben és az azzal járó levegőnyelésben keresendő az ok. Bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok szedése megzavarja a bélflóra egyensúlyát, és kiválthat puffadást.
A tartósan, heteken át fennálló puffadás hátterében komolyabb bajok is meghúzódhatnak, ezeket érdemes orvossal tisztázni. Előfordulhat, hogy ételintolerancia (pl. laktózintolerancia) okozza a bajt, de coeliakia, irritábilisbél-szindróma (IBS) is gyakran társul puffadásos tünetekkel.
Kezelési lehetőségek
A puffadás kezelésére vény nélkül is vásárolhatók patikaszerek. Leggyakrabban a szimetikontartalmú készítményekre esik a választás. Ezek cseppek, lágy kapszula és emulzió formájában is elérhetők, életkortól és preferenciától függően lehet gyógyszerformát választani.
Indiai ihletésű egytál
2023. október 19.
Gyorsan finomat! Ha vonz az indiai konyha, akkor próbáld ki, megéri!
Hozzávalók:
6 közepes burgonya
1 fej hagyma
4-5 gerezd fokhagyma
1 kis paradicsompüré
2 ek. olaj
só
római kömény
kurkuma
korianderzöld
1 piros chilli paprika
Elkészítés:
A hagymákat megpucolom, apróra vágom, és kevés olajon elkezdem párolni. Amikor már kezd puhulni, rádobom a szintén apróra vágott chillit.
Ezután hozzáöntöm a paradicsompürét, ízesítem sóval, római köménnyel és kurkumával. Összekeverem, pici vizet öntök hozzá.
A meghámozott, kockákra vágott burgonyát is hozzáteszem, és lassű tűzön főzöm, amíg meg nem puhul. Időnként pici vizet öntök alá, de nem kell, hogy sok lé legyen alatta. Végül megszórom elcsipkedett korianderzölddel.
Rizzsel vagy magában is tálalható!
Miért nem kapok levegőt?
2023. október 19.
Az esős, párás időben sokan küzdenek a légszomj érzésével. Az időjárás mellett több oka is lehet, ha nem tudunk annyi levegőt belélegezni, amennyit szeretnénk. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, gasztroenterológus, a Tüdőközpont orvosa összefoglalta, milyen tünetek esetén forduljunk mindenképp orvoshoz.
Akut vagy krónikus légszomj?
Az akut légszomj olyan légszomj, amely nagyon hirtelen jelentkezik, és általában sürgős helyzetet jelez, amely gyors orvosi ellátást igényel. A krónikus légszomj olyan légszomj vagy légzési nehézség, amely több hétig vagy hosszabb ideig tart.
Tünetei lehetnek:
- nehéz lélegezni, tudunk levegőt venni, de nem olyan mélyen, ahogy szeretnénk,
- szorító érzés a mellkasban,
- fulladás érzés,
- a kellemetlen tünetek miatt szorongás, pánik is jelentkezhet, sápadtság, verejtékezés is társulhat a légszomj mellé.
A légszomjnak sok oka lehet
- A légszomj valamilyen alapbetegség tünete, az esetek többségében a szív és a tüdő rendellenes működéséből ered, de jelezhet például reflux betegséget, vérszegénységet is és az elhízottak körében is gyakrabban fordul elő.
- A hirtelen jelentkező légszomj akár tüdőembólia, légúti elzáródás, fulladás, vagy életveszélyes allergiás reakció – anafilaxia – tünete is lehet.
- A stressz és a szorongás miatt is érezhetjük úgy, hogy nehezen vesszük a levegőt.
- Alacsony vérnyomás és szívbetegségek is okozhatják.
- Terhesség esetén is jelentkezhet.
- Asztmát, COPD-t, tüdőgyulladást, esetleg tüdődaganatot is jelezhet.
10 tipp, hogy fittek legyünk ősszel is
2023. október 18.
Szakértők szerint az ősz a legalkalmasabb évszak arra, hogy formába lendüljünk. Ha ilyenkor elkezdjük a testmozgás bármelyik formáját, a téli ünnepek alatt már gyakorlottak leszünk.
1. Használjuk ki az időjárást!
A napsugaras, de mégis hűvösebb idő, az almafák illata, az avar, és sorolhatnám. Ideális körülmények sétához, hegymászáshoz, kerékpározáshoz. Kajakozni, kenuzni is lehet még, vagy bármilyen kedvünkre való testmozgást végezni a szabadban.
2. Törjünk ki a hétköznapokból!
Gondolkodjunk el azon, mi is az, amit szerettünk volna megtanulni, de valamiért nem jött össze: tánc, sport, hullahopp karika… Nem véletlen kezdődik az iskola is ősszel. Tökéletes idő a kezdéshez. A szakértő szerint, ha valami újat tanulunk, annak elvégzése kevesebb kalória elégetésével jár. Ha ősszel látunk neki, nyáron már mesterei leszünk a témának, akkor már több kalória ég, pont jókor a fürdőruha-szezonra.
3. Nézzük aktívan a TV-t!
A készülék előtt végezhetünk olyan gyakorlatokat, melyek nem zavarnak a képernyő zavartalan bámulásában. A reklámok alatt lehet felüléseket vagy fekvőtámaszokat nyomni, használjuk ki a sokszor dühítően hosszú reklámidőt.
4. Építsük be a mozgást mindennapjainkba!
Már mindannyian ismerjük a régieket: parkoljunk messzebb a céltól, inkább lépcsőzzünk a liftezés helyett, ebédidőben sétáljunk. De íme két ötlet:
A. Míg gyerekeink edzenek, mi is mozogjunk, ahelyett, hogy olvasnánk, vagy meglátogatnánk valakit a közelben.
B. Kollégáinkkal történő megbeszéléseinket folytathatjuk séta közben, ahelyett, hogy az asztalnál történne. Így még jobb ötleteink is támadhatnak.
Menopauza után: inkontinencia
2023. október 18.
Magyarországon az 1920-as évek óta ünneplik az Anyák Napját, amit hazánkban minden évben május első vasárnapján tartanak. Egy friss felmérés szerint a vizelettartási probléma a nőket nagyobb számban érinti, sokszor a terhesség alatt, ezért fontos felhívni azon édesanyák, nők figyelmét, akik inkontinenciában érintettek vagy érintettek lehetnek: problémájukkal fontos orvoshoz fordulni, hogy továbbra is teljes életet élhessenek.
A Cseppnyi Önbizalom Kontinencia Betegedukációs Program a Magyar Kontinencia Társaság kezdeményezésére jött létre az inkontinencia magyarországi epidemiológiájának megismerése, valamint a problémával szembeni tabu oldása, a betegség stigmatizáló voltának csökkentése érdekében.
Az inkontinencia – mely hazánkban több százezer rászorulót és családtagot érint – gyakoriságát és súlyosan kirekesztő voltát tekintve népegészségügyi mértékű probléma. A vizelettartási zavar az érintettekben erős szégyenérzetet kelt, akik félve környezetük megbélyegzésétől, nem mernek beszélni róla még a szakembernek sem. Ennek következtében közülük sokan évekig kezeletlenek, és valójában a TABU az, ami akár súlyos betegségeket is elfedve, a háttérokok késői felismerését eredményezi.
2018 márciusa és decembere között mintegy 24 000 beteg bevonásával, ezúttal a nőgyógyász és urológiai praxisok körében készült felmérés. A 24 ezres válaszadó szám miatt ez a legnagyobb létszámú hazai inkontinencia felmérés, amely bár nem reprezentatív, de a levont következtetések hűen tükrözik a magyarországi inkontinencia helyzetet.
Míg a férfiaknál nagyon gyakori a prosztata gondokra visszavezethető ok, addig a nőknél leginkább a menopauza vált ki ilyen tüneteket és a diabetes szerepe sem elhanyagolható.
Párterápia: mikor és miért forduljunk szakemberhez?
2023. október 17.
A párterápia a személyek közötti interakciókat és kommunikációt helyezi középpontba, annak érdekében, hogy (ha ez lehetséges) a kapcsolat minősége javulhasson és az érintett felek megoldhassák a közöttük lévő problémákat. A párkapcsolatok ugyanis az életünk egyik legfontosabb részét képezik, hiszen az ember társas lény, ám idővel számos kihívással, konfliktussal szembesülhetünk - amelyeket talán első ránézésre megoldhatatlannak ítélünk meg. Professzionális segítség nélkül legalábbis mindenképp.
Milyen problémák indokolhatják a párterápiát?
A tapasztalatok bizony azt mutatják, számos katalizátor teheti indokolttá a párterápia elkezdését, sőt, igazából bármilyen nehézség kiváltóok lehet, ha az adott probléma rendre be van söpörve a szőnyeg alá. A leggyakrabban tehát a helyes kommunikáció hiánya a „ludas”: ha a partnerek között gyakran vannak félreértések, viták, ha az egyik vagy mindkét fél úgy érzi, hogy nem értik meg Őt, akkor érdemes párterapeutához fordulni. Emellett a bizalom hiánya, bizalmi problémák is indikálhatják a speciális kezelést. A féltékenység, az elhanyagoltság érzése vagy a hűtlenség mind mély sebeket ejthetnek a kapcsolaton, amelyek azonban, bármilyen hihetetlennek, sőt, kivitelezhetetlennek tűnhet is a felek szemében, szakember segítségével gyógyulhatnak.
Nem ritkák az intimitási és szexuális problémák sem
Egy párkapcsolat nagyon komplex jelenség, több lábon is, amelyek mindegyike egyforma relevanciával bír. Amennyiben például a pár intimitási vagy szexuális nehézségekkel küzd, az mélyen befolyásolhatja a kapcsolat minőségét – amellett, hogy egyébként, a párkapcsolat más aspektusainak vonatkozásában (például lelkitársként, barátként) kifogástalanul funkcionálnak a felek. Az intimitás megváltozása, a szexuális együttlétek egyre ritkábbá válása vagy teljes megszűnése is számos okra vezethető vissza, például az életbeli változásokra. És bizony ezeknek nem is kell feltétlenül negatív jellegűnek lenniük – például az oly nagyon várt gyermek születése is okozhat zavart a szexuális életben. A negatív tényezőket is említsük meg: a munkahelyi stressz, egy számunkra fontos hozzátartozó elvesztése mind hatással lehet a kapcsolat intim szintjére.
„Kalimpál” a szívem
2023. október 17.
Időnként szabálytalanul verhet a szívünk. Ilyenkor azt érezhetjük, hogy a hirtelen összevissza – túl gyorsan, vagy túl lassan – ver, vagy esetleg egy-egy ütést kihagy. Az ilyen ritmuszavarok egészséges embereknél általában ártalmatlanok, de vannak olyan formái, amelyek súlyos tüneteket okozhatnak, vagy akár az életünket is veszélyeztethetik.
Amikor a szívünk ver, elektromos jelek késztetik összehúzódásra. A szívritmuszavar, másképpen arrhytmia, az elektromos impulzusok bármilyen jellegű megszakadását, a szívverés ütemének megváltozását jelenti. Ilyenkor a szív összehúzódásait koordináló elektromos jelek nem működnek megfelelően, elveszítik szabályos ütemüket, a szív nem pumpálja elég hatékonyan a vért.
Szívritmuszavarra utalhat
• a mellkasi remegésérzés,
• mellkasi fájdalom,
• túl gyorsan, vagy túl lassan verő szív,
• szédülés,
• légszomj.
Egyes eseteiben előfordulhat azonban, hogy semmilyen panaszt nem okoznak, a betegek egyáltalán nem észlelik a tüneteket, csak rutinvizsgálat során derül fény meglétükre.
A szívritmuszavarnak számos típusa van, melyek közül a leggyakoribb kezelést igénylő ritmuszavar a pitvarfibrilláció. A pitvar elkezd rendszertelenül összehúzódni, a vér egy része visszamaradhat a pitvarokban, ahol összegyűlve megalvadhat, és vérrög képződhet. A keletkezett vérrög a szívüregből a véráramba jutva az agyban stroke-ot, míg más szervhez érve érelzáródásokat okozhat. A pitvarfibrilláció a stroke egyik legfontosabb kockázati tényezője.
A pitvarfibrilláló betegek terápiájában különösen nagy jelentősége van a stroke megelőzésének, hiszen ez a ritmuszavar ötszörösére emeli az elzáródásos stroke előfordulását. Véralvadásgátló készítmények alkalmazásával megakadályozható a stroke-ot okozó vérrögök képződése, és ez által az agyi érelzáródások kialakulása. Ezért fontos rendszeresen felkeresni a kezelőorvost. Ez a legbiztosabb a szélütés kockázatának csökkentésére.
Ha én ezt korábban is tudtam volna! 15 dolog, amire 40 felett jövünk rá
2023. október 16.
Negyven feletti nőként nálad van minden adu: sok-sok tapasztalatod az élet minden területéről, voltál már fenn és lenn, ismered a tested, és egész biztosan van olyan téma, amiben szakértő vagy, ami miatt hozzád fordulnak tanácsért az ismerőseid. De mi a helyzet a lelki oldallal?
Legtöbbünk számára a húszas éveink még a tanulás és a lázadás korszakát jelentik, harminc felett pedig minden időnket lekötik a gyerekek, a család és/vagy a karrier. A 40 feletti időszak igazán alkalmas a személyes fejlődésre, az önmagunkra való odafigyelésre. Vannak dolgok, amiket ekkor ismerünk fel, és aztán a homlokunkra csapunk: ha én ezt elmondhattam volna a fiatalabb énemnek!
1. Sokkal fontosabb a társaság, az emberek, akik körülveszik az asztalodat, mint az, hogy hogy sikerült az étel vagy milyen a terítés.
2. Tanulj meg kedvesen, de határozottan nemet mondani! Rengeteg visszafojtott, negatív indulattól szabadít meg.
3. Kevesebb beszéd, több hallgatás. Valakit meghallgatni, igazi odafigyeléssel az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk másokért.
4. Nem lesz semmilyen súlyos következménye annak, ha smink nélkül, rendezetlen hajjal szaladsz le a boltba.
5. Nem kell olyan dolgok miatti aggódással vesztegetni az időnket, amikre nincs befolyásunk.
6. A másnap reggel ritkán éri meg az előző estét.
7. Ha folyton elfoglalt vagy, az egyfelől a siker, a fontosság és a népszerűség jele. Ugyanakkor sokkal egészségesebb, ha nem vagy az…
8. Utazz, keress fel különleges helyeket, vegyél részt izgalmas és érdekes programokban! Az élményeidet senki sem veheti el tőled.
9. A boldogság receptje nem létezik – pontosabban, nincs általános érvényű recept. Lehet, hogy te a gyerekeiddel vagy a legboldogabb, vagy a macskáddal, esetleg egyedül. Mindegyik rendben van!
10. Egyedül lenni nem jelenti azt, hogy magányos vagy.
4 természetes és gyors megoldás stressz ellen
2023. október 16.
Munkahelyi, családi problémák, vizsgák. Mindannyian megélünk hosszabb-rövidebb ideig tartó, stresszes időszakokat. De szerencsére vannak gyors és hatékony megoldások annak elkerülésére, hogy eluralkodjon rajtunk a szorongáshullám, a lelki nyomás. Íme 4 természetes módszer mindezek enyhítésére.
1. Akupresszúrás pont stimulálása
Miért oldja a stresszt?
Az akupresszúra a hagyományos kínai orvoslásból származó technika, amelynek célja a meridiánokon belüli energia egyensúlyának helyreállítása (meridián: testi energiacsatorna, amelyben az életenergia áramlik). A módszer abból áll, hogy ujjunkkal nyomást gyakorolunk az adott akupresszúrás pontra (stimuláció). A pszichés vagy érzelmi túlfeszítettség kezelésére hasznosnak bizonyul a szív meridiánján elhelyezkedő 7-es pont stimulálása. Miközben fontos, hogy teljes figyelmet szenteljünk ennek a stimulációnak, addig egyszerű gesztust fejtünk ki a több ellazulásért, kevesebb idegességért, stresszért és a kontrollált érzelmekért.
Alkalmazás
Ahhoz, hogy megtaláljuk a szív meridián 7-es pontját (amelynek elnevezése a kínai orvoslásban: shen men – a lélek kapuja), nyissuk ki a jobb kezünket, tenyérrel felfelé, és hajlítsuk be a csuklót magunk irányában. Csúsztassuk a jobb hüvelykujjat a bal csukló harántbarázdájára, és tartsuk a mélyedésben közvetlenül a kisujj meghosszabbításában elhelyezkedő kis csont, a borsócsont (pisiform) előtt. A hüvelykujjunkkal gyakoroljunk nyomást erre a pontra, 1 percig, majd végezzük el a pont nyomását a másik kézen.
2. Ylang Ylang esszenciális olaj használata
Miért oldja a stresszt?
Az elsősorban nyugtató hatása miatt előnyben részesített Ylang Ylang (Cananga odorata) esszenciális olaj geranil-acetátot és benzil-benzoátot tartalmaz, mely anyagok szorongásoldó, relaxáló és görcsoldó tulajdonságokkal rendelkeznek. Egy fitoterápiás hatásokat igazoló, korábbi angol tanulmány szerint az Ylanh Ylang esszenciális olaj alkalmazásai vérnyomás-, pulzus- és stressz-csökkentő hatást mutattak. Maguk, a vizsgálódásban részt vett páciensek is arról számoltak be, hogy nyugodtabbnak, ellazultabbnak érezték magukat.