Gyógyító fürdőzés
2023. október 25.
Hazánk világviszonylatban is bátran nevezhető termál- és gyógyvíznagyhatalomnak, hiszen kevés olyan hely van a világon, ahol a mélyből feltörő gyógyhatású vizek ekkora gazdagságban lennének jelen.
A gyógyvíz jótékony hatását már a kétezer évvel ezelőtt itt élő rómaiak is felfedezték és ki is élvezték, hiszen Aquincumban és a Balaton-felvidéken is létrehoztak közösségi fürdőket. Sorolhatnánk császárokat, királyokat, hódító törököket hosszasan, akik mind-mind nyomot hagytak fürdőkultúránk történelmében, a lényeg talán az, hogy a 21. század elején is elmondhatjuk: nagyobb fejtörést jelent hazánkban olyan területet találni, ahol nincs termálvíz, mint olyat, ahol van.
A termálvíz, bármenyire is azt gondoljuk, nem a bolygó mélyén, hanem az égben csapadék formában terem. Gyógyvízzé válásának legfontosabb periódusa, mikor lassan a mélyebb rétegekbe szivárog és a hosszú út során érlelődik, töltődik, telítődik. A termálvíz összetételét az határozza meg, hogy milyen kőzetekkel találkozik útja során, milyen ásványi anyagokat old ki a különböző rétegekből. A mélyben szerencsés esetben egy forró gyűjtőben koncentrálódik, ahonnan vagy egy törésvonal mentén spontán a felszínre tör, vagy ma már mesterséges fúrásokkal a felszínre segítik. De mi is a különbség termál- és gyógyvíz között? A termálvíz olyan ásványvíz, amelyben literenként 1000 milligramm ásvány található, és legalább 33 fokos hőmérsékleten tör a felszínre. Gyógyvíznek azokat a termálvizeket nevezzük, amelyek bizonyítottan rendelkeznek gyógyhatással. Fontos kiemelni, hogy miközben egy kitermelt olajmező soha nem képződik újra, addig a termálvíznél folyamatos az utánpótlás.
A szakemberek szerint ezek a vizek nem csak a testre, a lélekre is kedvezően hatnak: Amennyiben a gyógyvízben el tudjuk engedni magunkat, tudunk önmagunkra koncentrálni, segít az önbizalom növelésében, az életcélunk meghatározásában, de az apróbb, kitűzött céljaink elérésében is. A bizalom és belső béke nem enged beférkőzést az elménkbe a negatív gondolatoknak. Egy lazító gyógyfürdő után az ember koncentráltabbnak is érzi magát. Képes a stresszes állapot megszüntetésére, és helyreállítja bennünk a belső békét.
Lábgomba
2023. október 25.
Kellemetlen, makacs és fertőző. A lábgomba sajnos bármikor jelentkezhet, de a nyári, nyár végi időpontokban hatványozottan.
Az esetek többségében a bőr felszíni megbetegedéseiről van szó. A tinea pedis, vagyis a lábgomba esetében leggyakrabban a lábujjközi terület érintett. A fertőzés viszketéssel, felázással, kipirosodással és hámlással jár. Amennyiben a lábgomba a talpakon alakul ki, azt jellegzetes, viszkető hólyagocskák kísérik. Másik formája a pikkelyes-hiperkeratikus hólyag. Ezek a talptól indulnak és a lábfej felső részéig húzódnak. Az érintett bőr felülete jellemzően enyhén gyulladt és pikkelyes.
Az öngyógyszerezés csak a lábujjközöket érintő lábgomba kezelésére szorítkozhat. Bármely más kórkép orvosi kezelést igényel.
A lábgombásodást okozó fertőzések forrásai közfürdők, sportcsarnokok, szaunák, zuhanyzók és szállodai szobák szőnyegpadlói lehetnek. A családon belül fokozott a fertőzés veszélye. Mivel a fertőzött bőrfelület erősen hámlik, a gomba a padlószőnyegekre, közösen használt fürdőszobai eszközökre, kéztörlőkre stb. terjed. A nedvesség és felázás, a fokozott izzadás (műszálas zokni, szűk lábbeli), továbbá olykor a nem megfelelő lábhigiéné teremtik meg a gombás fertőzés kialakulásának előfeltételeit.
Kezelési lehetőségek
A gombás lábat mindenképpen kezelni kell, hogy a fertőzés nehogy továbbterjedjen, felülfertőződjön vagy a lábkörmökre terjedjen át. A kezelés célja a kiváltó ok kizárása és a gyulladás megszüntetése. Természetesen nem elegendő csak a lábat kezelni, a harisnyákat, cipőket, hálószobák padlóját is fertőtleníteni kell. Mivel alig van olyan zokni, ill. harisnya, amely 40 °C felett mosható, javasolt a zoknikat, harisnyákat a megfelelő hintőporral kezelni. Az újrafertőződést elkerülendő a cipők és a lakás fürdőszobai szórófejes fertőtlenítőszerrel gombamentessé tehetők. Az egy háztartásban élők zoknijait, harisnyáit, cipőit is fertőtleníteni kell.
A 3 leggyakoribb párkapcsolati probléma - különböző félelmeken alapszik
2023. október 24.
A félelem nem jó tanácsadó, az bizonyos. Ugyanakkkor sok párkapcsolatban jelen van ez az érzés... Hogyan fejezzük ki érzéseinket, és hogyan győzzük le az érzelmi távolságot?
A legsűrűbben előforduló félelmek sokfélék lehetnek. Minden esetben valamilyen mértékben megjelenik az összetartozástól, elkötelezettségtől, a változástól, változtatástól, illetve az elhagyástól való félelem. Természetesen ebben sem vagyunk egyformák, néhányan erősebben tartanak bizonyos dolgoktól, mint mások.
1. Az összetartozástól való félelem
Már gyerekkorban gyakran előfordul, hogy attól félünk, valaki egészben lenyel bennünket vagy valamiért nem lehetünk azok, akik valójában vagyunk. Minden egészséges ember független szeretne lenni, meg szeretné őrizni személyiségét: mit szeret és mit nem, miben erős és miben gyenge. Az első számú félelem tehát az önállóság elvesztésével kapcsolatos, nem szeretnénk, ha valaki ránk kényszerítene bármit is, ami valójában nem mi vagyunk.
Pedig sok párkapcsolatban megesik, hogy az egyik fél teljesen feladja önmagát, alapszemélyiségét. Nem csak a választási lehetőségeit veszti el, hanem már azt sem tudja, mi az. Sokan ettől tartanak, ezért nem mernek igazán intim viszonyba kerülni társukkal. A másik véglet, mikor valaki túlságosan aggódik saját személyiségének elvesztése miatt.
2. A változástól való félelem
Előfordul, hogy attól félünk, társunk meg fog változni, máskor meg attól, hogy egyáltalán nem lesz változás valamilyen téren. A jó irányban történő elmozdulást is sokszor nehéz kezelni. A megszokott viselkedésben és napirendben történő változás bizonyos esetekben gondot okozhat, mert újakat kell kialakítanunk helyettük, alkalmazkodni kell egy vadiúj helyzethez.
A változtatásokról nyíltan kell beszélni, csakúgy, mint a félelmekről, reményekről, motivációkról és praktikus dolgokról. Még az éles vita is jobb annál, mintha magunkba fojtanánk érzéseinket.
6 tipp a szívbarát mozgáshoz
2023. október 24.
Mielőtt bárki belevágna az edzésbe, érdemes átgondolni, pontosan mit is szeretnénk elérni és milyen út vezethet a leghatékonyabb eredményekhez. Dr. Matusovits Andrea, a Budai Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint a mozgás a szív-érrendszer egészségének is egyik legjelentősebb védőfaktora, azonban e téren is fontos a tudatosság.
Lassan a testtel!
Annak, hogy tartós eredményeket érjünk el a mozgással, és az valóban az életformánkká váljon, az egyik legfontosabb titka a kitartás. Nem várjunk azonnali eredményeket, inkább a „lassú víz partot mos” elvet kövessük. A túl intenzív, nagyon megterhelő edzések csak kifáradást, izomlázat okoznak és elveszik a kedvünket a másnapi folytatástól. Holott a mozgást legalább hetente 5×30 perc erejéig be kellene építenünk a mindennapokba. Azoknak, akik korábban nem mozogtak, optimális a 15-20 perces, alacsony-közepes intenzitású edzés, majd szép lassan érdemes emelni az időtartamot és az intenzitást. A gyaloglás is remek mozgásforma lehet, ha kellő intenzitással és kitartással végezzük.
Tartsuk szem előtt az előnyöket!
A mozgással óriási egészségnyereségre tehetünk szert. Akár fogyás a célunk, akár erősödés, mindkét eredmény elérhető a fizikai aktivitás által – és természetesen megfelelően összeállított étrenddel. Ugyanakkor tisztában kell lennünk a mozgás egészségre gyakorolt hatásaival is. Kutatások bizonyítják, hogy a fizikailag aktív személyeknek fele akkora esélyük van szívbetegségekre, mint a nem sportolóknak.
A mozgás csökkenti a magas vérnyomás és – koleszterinszint, valamint a stroke kialakulásának esélyét is. Szintén bizonyított, hogy – többek közt – a mozgáshiány miatt zsírszerű lerakódások (ún. plakkok) alakulhatnak ki a koszorúerek belső falában, elzárva a véráramlás útját. Ennek következtében csökken a vérellátás, nem jut elég oxigén a szívizomhoz, ami végső soron iszkémiás szívbetegségekhez (például szívelégtelenséghez, szívinfarktushoz) vezet.
Ne költsünk feleslegesen!
Az év elején, amikor sokan megpróbálnak „új életet kezdeni”, könnyű beleesni a költekezés csapdájába. Egy drága edzőruha, márkás cipő, a számtalan kütyü, amivel a sportszergyártók csábítanak, nem feltétlenül szükségesek az eredményes edzéshez. A mozgás minősége és a kitartásunk nem ezektől függenek. Ha már rászántuk magunkat az életformaváltásra, keressünk inkább szakembert, szakembereket magunk mellé, akik segítenek megtalálni a járható utat.
– Szív-érrendszeri betegséggel élőknek különösen fontos, hogy legyen mellettük szakértő – legalább a kezdeti időszakban. Ideális esetben a páciensnek érdemes az életmód orvoslás lehetőségeit kihasználni, hiszen ez a szakirány éppen arra szolgál, hogy akár már meglévő betegségek esetén alakítson ki egy gyógyító hatású életmódot – egy gondos, mindenre kiterjedő felmérés után – hangsúlyozza Matusovits doktornő.
Ha levert a nátha - 4 bevált gyógytipp
2023. október 23.
A néhány naptól akár egy hétig is tartó nátha kellemetlen tüneteit könnyedén mérsékelhetjük, és csökkenthetjük a gyógyulási időt egyszerű házi praktikákkal.
A nátha tüsszentéssel, köhögéssel terjed, ezért különösen ragályos zárt terekben. Mivel a kórokozó a beteg ember orrjárataiban, torkában is megtelepszik, pusztán a légzés útján is el lehet kapni a betegséget.
A náthát okozó vírustörzsek állandóan változnak, így az előző fertőzés során szerzett védettség nem biztos, hogy érvényesül a következőnél is. Ezért különösen fontos az immunrendszerünk karbantartása az egészséges (rost- és vitamindús) táplálkozás, a rendszeres mozgás, a pihenés és szükség esetén immunerősítő készítmények segítségével.
A betegség kialakulását több tényező is befolyásolja, így a stressz, a kimerültség, az, hogy csecsemőről, kisgyermekről vagy idős emberről van-e szó valamint az idült betegségek, amelyek gyengítik a védekezőképességet.
Főbb tünetek: orrfolyás, torokfájás, fefájás, orrdugulás, száraz köhögés, tüsszögés, étvágytalanság, általános erőtlenség, levertség. A felsorolt tünetek időtartama általában mintegy három nap, legfeljebb egy hét.
Az alábbi egyszerű ötletekkel segíthetünk a szervezetünknek hamarabb és könnyebben legyőzni a betegséget és visszanyerni egészségünket.
1. Gyógyszertári porok helyett
Alapos izzadással, forró italokkal enyhíthetőek a tünetek. Jó eredményt tulajdonítanak a következő receptnek, melynek hozzávalói: 1/8 kanál cayenne bors, 1 citrom leve, 1 gerezd zúzott fokhagyma, 1 g C-vitamin, 1/2 csésze forró víz. Egy pohárban készítsünk ezekből keveréket, és kortyolgassuk el lassan.
2. A legjobb gyógyteák náthára
A kamillából és citromfűből készült teát is ajánlják náthás betegségek idején, de bevethető láz esetén lázgyökérből, köhögés esetén pedig martilapuból készült főzetet. Szintén hatásos a csombormenta- vagy a bodzatea, illetve a cickafark, a borsmenta, a gyömbér és a macskamenta forrázata.
Szüléssel kapcsolatos babonák a néphagyományban
2023. október 23.
Ősanyáinkkal kapcsolatos egyik legfelkapottabb tévhit, hogy kimentek a mezőre, rájuk jöttek a fájások, megszültek, majd dolgoztak tovább. De ez mindig is lehetetlen volt... Milyen babonák ismertek a születendő gyermekkel és a szüléssel kapcsolatban?
A gyermek nemével kapcsolatos babonák
Ha a nászi ágyon fiúgyermeket hengergetünk végig, fiú utód várható. A fiú utód érdekében szorongatni (esetleg szájba venni) érdemes a párna csücskét a menyecskének. A jó hatás elérése érdekében a férfi tartsa a fején a kucsmáját. Azt tartják, tilos tátott szájjal szerelmeskedni, vagy kacagni, hiszen attól lány utód fogan a párnál. A nő azzal is segíti a fiú utód születését, ha a forduló után a feneke alatt összekapja a kezét. Sok helyen a kötéllel, szárítókötéllel, varrással kapcsolatos munkák tiltottak, mert a köldökzsinór a baba nyakára tekeredik és meghal.
Óvakodj a tűztől!
A nőnek ilyenkor tilos hasával a meleghez támaszkodni, mert a lepény 2odasül” a hasához, nem fog világra jönni a baba után. Sok helyen elterjedt a füst, vagy parázs hatására a hatodik hónap táján világra jövő „üszöggyerek” babonája. Az üszöggyerek egy apró, kukoricacsutka méretű szörny, aki szaporán futkos, és arra törekszik, hogy születése után az anyába visszabújva megölje őt. Valószínűleg a koraszülések, vetélés egyik formáját értették alatta.
Békateszt
„Azt jelzi a békatesztem” mondják az asszonyok, és tudják, babát várnak. A terhességet számtalan módon igyekeztek megjövendölni. Székelyföldön egy szűz Mária képbe kellett tűt szúrni. Ezt kilenc napig benne hagyni, majd megnézni. Ha a tű még tiszta, akkor a nő nincs másállapotban, de ha rozsdás, akkor bizony viselős. Ha a tű a hegye felől rozsdás, akkor fia, ha a lika felől, akkor lánya fog születni. A gyermeket megóvandó holdtöltekor az udvarba megy, háromszor kiköp a hold irányába és ezt mondja: „Szent Mária úrasszony, légy velem a bajban, óvjad meg magzatom, nőjön, mint a hold!”
Nassolj egészségesen!
2023. október 22.
Ahogy hűvösebbre fordul az idő, és több időt töltünk otthonunkban, szívesebben kényeztetjük magunkat nassolnivalókkal. A hideg hónapokban szervezetünk több tápanyagot is raktároz zsírpárnák formájában. Amíg egészségesek vagyunk, és figyelünk a megfelelő mennyiségű testmozgás és pihenés egyensúlyára, illetve a vitaminokban, ásványi anyagokban és rostban gazdag táplálkozásra, addig nem kell rosszabbul éreznünk magunkat a bőrünkben, ha tavaszra nehezebbek is leszünk egy-két kilóval. Ugyanis mi is követjük az évszakok változásait, tavasszal jóval kevesebb erőfeszítésünkbe fog majd kerülni a felesleget leadni, hiszen akkor testünk is a megújulásra, megtisztulásra fordítja majd energiáinkat.
Ez persze nem azt jelenti, hogy büntetlenül tömhetjük magunkba tv előtt a csokit és a csipszet egész télen, de ne érezzünk lelkiismeret-furdalást, ha valami finomra támad kedvünk egy hosszú téli napon. Inkább vegyük elő a hagyományos őszi-téli édességek, nassolnivalók receptjeit, és hívjuk meg a barátainkat is.
Az alábbi ételek tápanyagban gazdagok és feltölthetik szervezetünket, egy forró tea vagy forralt bor mellett elfogyasztva pedig igazi zsúrhangulatot teremthetünk.
Sült tök mézzel, fahéjjal
A karotinoidokban, C- és B-vitaminokban igen gazdag sütőtököt már lehet kapni - egész télen óvhatja immunrendszerünket, hiszen változatosan elkészíthető. Tálalhatjuk püré formájában köretként, zsemlekockával és magokkal tartalmas krémlevesként, salátákba tehetjük, levét kicentrifugázva ihatjuk gyümölcslevekkel vagy magában, sőt, sütemények alkotórésze lehet, de páratlan ízéért legtöbben mégis magában megsütve szeretik. Ezt a fogást bármikor beiktathatjuk a sült tök értékes beltartalma és alacsony kalóriaértéke miatt. Ha olyan sütőtököt vettél, ami mégsem bizonyult elég édesnek, nyugodtan bolondítsd meg egy kis mézzel, így finomabb és táplálóbb is lesz a desszert. Arra viszont figyelj, hogy inkább sütés után használd a mézet, mert sütés közben tápanyagtartalmának nagy része elveszik! A hatást fokozhatod fahéjjal is, sőt, ha a tök már félig megsült, almaszeletekkel tovább sütve, fahéjjal megszórva igazi afrodiziákumot tálalhatsz.
Nyers tipp: A reggelit még az őszi-téli időszakban is ki lehet váltani egy vitamindús nyers turmixszal, amelynek egyik legértékesebb összetevője lehet a sütőtök. Egy öklömnyi sütőtökdarabot turmixolj össze egy-két almával, körtével, egy citrommal, naranccsal vagy préseld ki a levét gyümölcspréssel, gyümölcscentrifugával. Igazi vitamin- és ásványianyag-bomba, amitől garantáltan jól indul a napod! A nyers gyömbér vagy fahéj remekül passzol ezeknek a gyümölcsöknek az ízéhez és ráadásul ezek melegítő fűszerek, amelyek a nyers, hideg fogás fogyasztása esetén is segítenek megfelelő szinten tartani a testhőmérsékletet.
Aktuális fogyókúratrendek Magyarországon
2023. október 22.
A divatos fogyókúratrendekben különféle megközelítési módok lehetnek, pl. egyes tápanyagok vagy egyes élelmiszercsoportok kizárásán alapulók, az energiabevitel csökkentésére fókuszálók vagy az étkezési ritmust szabályozók.
A Nébih tavaly májusban, 3000 fő bevonásával végzett reprezentatív kérdőíves felméréséből kiderült, hogy a vizsgálatban részt vevők 24,1%-ának nőtt a testtömege a járvány első hulláma alatt átlagosan 3 kg-mal, 9% azonban 4 kg-nál is többet hízott.
Felmerül a kérdés, melyek azok a fogyókúrás irányzatok, amik a 2021-es évben a leghangsúlyosabban vannak jelen a köztudatban, illetve szintén fontos kérdés, hogy ezek a diéták tudományosan mennyire megalapozottak, milyen hatékonyak rövid és hosszú távon, illetve mennyire biztonságosak egészségünk megtartása tekintetében.
Szénhidrátcsökkentés mint fogyókúrás módszer
A tézis, miszerint a szénhidrát a többletsúly, az elhízás okozója, masszívan jelen van a köztudatban, ezért rengeteg diétázó az energiát adó tápanyagok közül sok esetben csupán a szénhidrát bevitelét számolja, akár olyan módon, hogy nem veszi figyelembe a teljes napi kalóriabevitelt.
160 g-os diéta
A szénhidrát-anyagcserezavarok és ezekkel szorosan összefüggő kórállapotok, betegségek – inzulinrezisztencia, emelkedett éhomi vércukorszint, csökkent glükóztolerancia, hiperinzulinémia, policisztásovárium-szindróma, vagy akár a 2-es típusú cukorbetegség – előfordulási gyakorisága nő Magyarországon, mely betegségek, állapotok diétás kezelése kulcsfontosságú. A felsorolt állapotok dietoterápiájában kiemelt szerepet kap a szénhidrát mennyiségi és minőségi bevitelének kontrollja, de egyre gyakrabban alkalmazzák a fogyni vágyók ezt a rendszert pusztán testtömegcsökkentési célzattal is.
Bár az étrend a 160 g-os nevet kapta, ez közel sem jelenti azt, hogy mindenkinek ennyi lenne a szénhidrátszükséglete, illetve azt sem, hogy 160 g szénhidrát arányos, megfelelő felszívódású szénhidrát bevitelével automatikusan fogyni lehetne, hiszen ez attól is függ, hogy kinek mennyi a szénhidrátszükséglete korának, testtömegének, nemének, munkavégzésének, sporttevékenységének függvényében.
A 160 g-os diéta lényege a gyors vércukor-emelkedést okozó cukrok és a finomított szénhidrátok kerülése, mely minden testtömegcsökkentő diétában eredményes lehet.
Az étrend a mértéket mindig tartva, de javasolja a magas rosttartalmú, teljes értékű gabonák, zöldségek, hüvelyesek fogyasztását, így növelve az egyén jóllakottságérzését.
A diéta előnyei közé tartozik, hogy a diétázók a táplálkozás-élettani szempontból kedvezőbb összetételű szénhidrátforrásokat részesítik előnyben. Ezzel a diétával egy egészséges, változatos étrend kerülhet kialakításra, de csak abban az esetben, ha mindhárom makrotápanyagot (szénhidrát, fehérje, zsír) figyelembe vesszük az étrend összeállítása során.
Hátránya viszont, hogy a gyorsan felszívódó szénhidrátokat túlzottan limitálhatja, ezáltal bizonyos ételcsoportok, pl. a gyümölcsök, tej és tejtermékek fogyasztása indokolatlanul csökkenhet. Fontos azonban megjegyezni, hogy mindez a diéta elveinek félreértéséből adódhat.
Megtanulható: nyugodt kommunikáció és konfliktuskezelés
2023. október 21.
A környezetünkben lévőkkel folytatott kommunikáció fejlesztése vagy optimalizálása, a mindennapi életben felmerülő, kisebb-nagyobb konfliktusok higgadt rendezése, a békés kapcsolattartás – mindnyájan vágyunk rá.
A nyugodt, jóindulatú kommunikációt azonban meg kell tanulni, ha eddig nem tettünk szert rá. E cél elérését segítheti az alábbi 3 jó tanács, mely a szofrológia eszköztárából merít.
1. Meghallgatás – befogadás
A kommunikáció területén a meghallgatás befogadást jelent. Meghallgatni a másik felet egyenlő azzal, hogy befogadjuk őt. A jóindulat elnyerése is rendkívül fontos, mivel általa a másik felet úgy könnyebben megnyerjük magunknak.
Amikor befogadunk valakit a házunkba, igyekszünk feloldani a feszengését, szívélyesnek, előzékenynek, figyelmesnek mutatkozunk előtte. Meleg/szívélyes fogadtatásban részesítjük. Természetesen értékeljük a személyét, és őszintén kedvében szeretnénk járni.
– Viselkedjünk ugyanígy, amikor meghallgatjuk beszélgetőpartnerünket, bárhol is vagyunk.
– Befogadónak és barátságosnak mutassuk magunkat.
– Értékeljük a kapcsolatot, semmint ócsároljuk, kritizáljuk.
– Ne ítélkezzünk azonnal.
– Változtassunk a negatív kritikán, címkézésen, hozzáálláson, jelzésen, mindezt pozitívra hangolva (elismerést nyújtva).
– Gondoljunk arra, hogy beszélgetőtársunknak is megvan a maga problémája.
– Inkább arra koncentráljunk, hogy mit adhatunk hozzá a beszélgetéshez, és számunkra milyen pozitív vagy ösztönző hozadéka lehet.
Mit tehet, ha allergiás házi kedvencére?
2023. október 21.
Sokan akkor sem szeretnének lemondani a háziállat tartásáról, ha lakásban laknak. Így viszont óhatatlanul szoros közelségben élnek kedvencükkel, ami nehézségeket okozhat akkor, ha valaki allergiás lesz az állat szőrére. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa tippeket ad a lakás allergénmentesítéséhez, és azt is elárulja, hogy létezik-e hatékony kezelés állatszőr allergia ellen.
Valójában nem csak a szőr a gond
Állatszőr allergiaként ismerjük, de tudnunk kell, hogy valójában nem csak az állat szőre okozza a panaszokat. Allergiás tüneteket válthat ki az állat tolla, a nyálában, faggyújában, vizeletében található fehérjék, sőt a leváló hámsejtek darabjai is.
Ezek az apró részecskék okozzák a legtöbb gondot. Bekerülnek a lakás levegőjébe, ülepedő porába, a bútorok huzatába, a szőnyegekbe és a drapériákba. A beszáradt nyál és faggyú feltöredezve, elporladva sokszor a lakás állattól elzárt, távoli részeibe is eljut a légáram útján és még a legalaposabb takarítás mellett is akár évekig is kimutatható és tüneteket okozhat.
Milyen tüneteket okoz?
A házi kedvencek által okozott panaszok is a jellegzetes allergiás tünetek formájában jelentkeznek: köhögés, tüsszögés, szemviszketés. Az állat ketrecének, fekhelyének tisztán tartása, vagy az állattal történő érintkezés hatására bőrreakciók is jelentkezhetnek.
Tippek a lakás allergén-mentesítéséhez
Ha nincs lehetőségünk kedvencünket kertben tartani a szabadban és megválni sem szeretnénk tőle, akkor át kell gondolni, hogy milyen stratégiával tudjuk csökkenteni allergiás tüneteinket.
– Az első, hogy nem engedjük teljes mértékben szabadjára a lakásban, bizonyos helyiségekbe – elsősorban a hálószoba ilyen, illetve az a helyiség, ahol a frissen mosott ruhákat szárítjuk – ne engedjük be, azokat amennyire lehet, tartsuk allergénmentesen.
– Rendezzük át a lakást olyan szempontól, hogy minél egyszerűbben és gyorsabban tudjuk tisztán tartani. Szabaduljunk meg a felesleges szőnyegektől, ahol allergének megtapadhatnak. Gyakori takarításra ugyanis szükségünk lesz, erre készüljünk fel. Heti 1-2 alkalommal történő porszívózás nagy teljesítményű, HEPA szűrős porszívóval és rendszeres felmosás ajánlott.
– Állatorvossal konzultáljuk, milyen gyakran érdemes/javasolt fürdetni és fésülni az állatot, hogy a lakásban elszórt allergénjeit ilyen módon is csökkentsük.