Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A színek titkai - Valódi hatalom a kezedben!

2018. augusztus 12.

A szín erő, energia, rezgés és hatalom ezek felett. Minden szín gyógyerővel bír, egy bizonyos hatást kelt, az emberen a személyiségtípusok egy morzsája, s egyedi temperamentum. Te ismered a színek titkát? Megdöbbentő szokások, izgalmas részletek!  

Népi titkok a színekről

A népi kultúrák érzékenyek voltak a színekre. A magyar nyelv több, mint száz különféle színt ismer a ló különféle árnyalatainak megkülönböztetésére (tudja-e, milyen színű a deres, a hóka, a pej ló?), ugyanígy az eszkimók a hó fehérségének árnyalataira ismernek számtalan különböző szót. Indiában ma is vörös leplet feszítenek ki az ájult, tetszhalott ember fölé, hogy így segítsék magához térni. Itáliában fennmaradt az az ősi népi szokás, hogy gyulladásra, nehezen gyógyuló sebre kék színű kendőt tesznek. A vörös szín hatására a véredények kitágulnak, és a véráramlás fokozódik, míg a kék színű fény hatására összeszűkülnek az erek és a vérzés, a gyulladás csökken.

A régiek megfigyelték, hogy az egyes színek megjelenése a testen már önmagában is figyelmeztető jellegű. Így lázas állapot esetén a piros, fagyásnál, megfázásnál a kék, májbántalmak esetén a sárga, ütések nyomaként a kékeszöld, epebajnál a zöld szín jelenik meg a bőrön. Ezért, az ezzel ellentétes színekkel igyekeztek gyógyítani a betegeket. Megfigyelték azt is, hogy a tüdőbeteg emberek valósággal ki vannak éhezve a piros színre, míg a szívbajosok ugyanezt kerülik, az epebajosok pedig irtóznak a sárga színtől.



Probiotikummal a nyaralás alatti gyomorpanaszok ellen

2018. augusztus 11.

A nyaralás alatt, vagy hazaérkezés után kezdődő hasmenés felnőtteknél többnyire inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat. A megelőzésben a probiotikumok szedése is segíthet.

Rossz higiéniás viszonyok

Külföldi tartózkodás során, elsősorban a fejlődő országokban gyakori a betegség előfordulása, de nem feltétlenül kell kizárólag a higiéniás körülményeket okolni a tünetek megjelenéséért. Hasmenést a szennyezett étel vagy ivóvíz mellett egy nem megfelelően elmosott gyümölcs vagy zöldség, félig átsült húsok, halak vagy tejtermékek is okozhatnak. A hasmenések kiváltó oka többféle mikroorganizmus lehet: baktériumok, vírusok, élősködők egyaránt előidézhetik a betegséget. Átlagosan egy hét alatt múlnak el a tünetek.

Az utazók hasmenése az utazás, nyaralás alatt kezdődhet, de előfordulhat, hogy a tünetek csak a hazaérkezést követően jelentkeznek. A hasmenéshez társulhatnak egyéb panaszok is: hasfájás, puffadás, hányinger, hányás, gyengeség, láz – sorolja dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász,  gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A betegek többségénél átlagosan 6-7 nap alatt rendeződnek a panaszok, de előfordulhat ennél hosszabb lábadozási idő is. Különösen kisgyermekekre veszélyes, ha a hasmenés nagyon intenzív, vagy mellette hányás is jelentkezik. Iilyenkor akár kórházi tartózkodásra, infúzió adására is szükség lehet  a kiszáradás kezelésére.



Betegségeid forrása: A székrekedés

2018. augusztus 11.

Korunk vezető népbetegségei a szív és érrendszeri megbetegedések, az elhízás, a magas vérnyomás, vércukor, testzsír és a koleszterin szint mellé felzárkózik a sorba a székrekedés is, mely egy igazán alattomos probléma, korunkban pedig nagy betegségnek számít, ha tisztában vagyunk a mellékhatásaival.  

A székrekedés egyike a leggyakoribb panaszoknak, amely igen sok embert érint. Nem is olyan régen ezek a tünetek is különösen az idősebbek körére voltak jellemzőek...  Franciaországban tízmillió ember szenved székrekedésben, Németországban a lakosság 30%-a. Az elmúlt években a statisztikusok szerint növekedett a székrekedésben szenvedő emberek száma.

Naponta egyszer székletet kell üríteni, ez a nézet már az ókor óta meggyőződése az embereknek. Néhány teljesen egészséges ember is székrekedés elleni szereket kezd szedni, mert nincs naponta széklete, és függővé válik a hashajtóktól. A székletürítés normál gyakorisága még egészséges emberek körében is tág határok között mozog. A naponkénti egyszeri székletürítés nem feltétlen garanciája a megfelelő bélműködésnek. Ma már széles körben elfogadott, hogy a naponta háromszori székletürítés ugyanúgy normális lehet, mint a heti háromszori.



Amikor meghallom a fiam szívhangját, a könnyeimmel küszködök

2018. augusztus 10.

Alig győzzük kapkodni a fejünket mostanában, elképesztő, micsoda bébiboom van a hazai sztárvilágban. Lassan Kulcsár Edináékhoz is megérkezik a gólya, és megszületik a csinos műsorvezető kisfia. Edina nagyon szerencsésnek tartja magát, mert már most egészen biztos benne, nagymamák egész serege áll majd csatasorba, hogy vigyázhassanak Medoxra.

Kulcsár Edina boldogabb mint valaha. Amióta megtudta, hogy kisbabát vár, 2 centivel a föld fölött jár. Szerencsére a terhességével minden a legnagyobb rendben van – sőt, energikusabb mint eddig bármikor.

Ahogy ő fogalmaz, 0-24-ben pörög, mert szeretné, hogy mire megérkezik a kicsi, minden jól működjön.
„Úgy próbálok most mindent felépíteni, hogy ha itt lesz velünk a baba, minden a helyén legyen.  Mázlista vagyok,  mert nagyon sok segítségem van. Csuti a munka terén is mindenben mellettem áll, számíthatok rá. Nem tudom mennyit fogok otthon maradni, ha Medox megszületik, de a munkám nagy részét biztosan otthonról is fogom tudni végezni” – kezdte Edina.



A szerencsehozó cseresznyeszilva rejtélye

2018. augusztus 10.

Ki ne ismerné akár még gyerekkorából azokat a középmagas-magas termetű fácskákat, melyeken több száz és száz apró sárga vagy rózsaszínes-lilás bogyó terem? Van, aki potyószilvának ismeri, van, aki kisringlónak hívja, az eredeti Bach-virágterápiában pedig ez a Higgadtság Virága. Nagymamáink még ismerték a hozzá társított házi praktikákat, miszerint távol tartotta a rontást, a szemmel verést, a rosszindulatú pletykát és a negatív energiákat a háztól és a házban lakó emberektől is. Éppen ezért vidéken, vagy a házak előtt vagy mögött mindig áll egy-egy szerencsehozó cseresznyeszilva fa!  

Nem is gondolnánk, hogy a virágzási időszakában a Cseresznyeszilva virágaiból készített esszencia mennyi érzelmi-lelki eredetű problémánkat lenne képes orvosolni és megszüntetni!
Ne menjünk el mellette!
 
Edward Bach angol orvos, kutató és spirituális lélekgyógyász nevéhez fűződik a virágok erejét felhasználó, egyszerű alapokra épülő, ám annál csodálatosabb és humánusabb testi-lelki-érzelmi gyógymód, a Bach-virágterápia.
 
Elsődlegesen a cseresznyeszilva hófehér vagy halvány rózsaszínes szirmai, másodlagosan a gyümölcs húsa is olyan értékes és különleges, magasabb rezgésű energiákat és információkat hordoz, amelyek – mint a Bach-virágterápia összes növénye – az érzelmi területekre és közvetlenül a lelki szintre hatnak. Különösen azon állapotokban hatásos, amikor az embert egyfajta pszichés túlfeszítettség jellemzi, belül forrong, mint egy kitörésre váró vulkán, és akár attól is tart az illető, hogy nem tudja kontroll alatt tartani a belső, régóta felhalmozódott és érlelődött érzéseit és olyat cselekszik, amit nemcsak, hogy később megbán, hanem abból akár még komoly baja is származik.
Továbbá: félelem a józan ész elvesztésétől, attól, hogy másban vagy akár magában kárt tesz, félelem az önuralom feladásától és meg nem tartásától.   
Ebben a nehéz érzelmi állapotban az ember nem szívesen beszél másoknak a gondjairól, a belső vívódásairól, az elkeseredettségéről, a tehetetlenségéről és a sokszor alaptalan és irracionális jellegű vissza-vissza térő félelmeiről.


Ultrahangon, várandósan

2018. augusztus 09.

A gyakori ultrahangvizsgálatok a várandósság természetes velejárói, azonban egyes kismamákban felmerül a kérdés: nem ártanak-e ezzel a magzatnak? Cikkünkben Dr. Molnár László szülész-nőgyógyász szakorvos tájékoztatja olvasóinkat az ultrahangvizsgálattal kapcsolatos tudnivalókról.

Az előírások szerint Magyarországon három alkalommal, az első, a második és a harmadik trimeszterben kötelező ultrahangvizsgálaton részt venni a kismamának. Ezeken kívül is bármikor, biztonságban és fájdalommentesen megnézhető a fejlődő baba, nem született még olyan tanulmány, ami egyértelműen kimutatott volna ultrahang okozta károsodást – mondja Dr. Molnár László szülész-nőgyógyász.

Az orvosi protokoll menete

A szakorvos három-négy alkalommal nézi meg kötelezően a fejlődő magzatot:  először a 12-13. héten, utána a terhesség 18-21. hetében, valamint a 29-32.hét környékén, de ezeken az alkalmakon túl is van lehetőség ellenőrizni, hogy minden rendben van-e a babával.

Az ultrahangos vizsgálat teljesen veszélytelen, fájdalommentes, és akárhányszor megismételhető a terhesség alatt. A vizsgálatoknak köszönhetően pontosan meghatározható a magzat fogantatásának időpontja, időben kiszűrhető a rendellenességek legnagyobb része, és nyomon követhető a kicsi fejlődése. A terhességi ultrahang-vizsgálatok nagy része hasi ultrahanggal történik, gyakorlatilag a 2. és 3. trimeszter alatt csak hasi ultrahangra kerül sor.



Tökéletes fejlesztés gyermekednek: programok a szabadban

2018. augusztus 09.

A gyerekek nem csak szeretnek mozogni, de fejlődésükhöz nélkülözhetetlen is a mozgás. Mozogni lehet és kell is a családdal, barátokkal, közösséggel. A jó idő nagyszerű alkalom, hogy a számítógép, a kütyük és a tévé elől kicsalogassa a gyerekeket, s közös kalandokra csábítson!  

A kirándulást, a sétákat, a természet megkedvelését kisgyermekkorban kell elkezdeni. Már a 3-4 éves gyerekeket elvihetjük kisebb túrára, sétákra. (Az ennél kisebbek számára speciális babakocsik, vagy erős apukák szükségesek, mert ők bizony hamar elfáradnak, ölbe kérik magukat.) 

Az óvodás korú gyerek fő tevékenysége a játék. Neki minden könnyedén válik játékká, ha ügyesen bánunk a környezetünkkel. Ha apuka tejesíteni akar egy távot, a család gyerekei számára egy rémes rohanás lehet az egész túra, de ha a felfedezés, a természet élvezete a cél, akkor ugyanez csodás kirándulás lehet.

Örömteli kirándulás

A gyerek akkor örül, ha sikerélménye van, ha nincsenek elvárások, hanem csak megtapasztalt sikerek. Ehhez sajnos nem elég kiszabadulni és őrjöngeni egyet a téren, hanem a szülőtől (nevelőtől) előzetes készülődést is igényelhet a túra. A szokásos dolgokra gondolni szoktunk - ilyen a zsebkendő, az ital, étel, gyümölcs, valamint a sebtapasz. De a túra útvonalának megtervezése legalább ennyi előkészületet igényel. A kicsi gyerekek számára és a nagyobbaknak is más az érdekes, olyan programot célszerű kitűzni, ami mindenki számára elég vonzó.



Ismerje fel idejében a Lyme-kórt!

2018. augusztus 08.

Sajnos, a kullancsok igen elterjedtté váltak hazánkban.  Elég lehet  egy egyszerű zöldben való séta, balatoni strandolás vagy bringatúra ahhoz, hogy a gyerekek bőrükön a nem kívánt élősködővel  térjenek haza, ezért  a Lyme-kór ellen való leghatékonyabb védekezésként minden szakember a test alapos átvizsgálását javasolja…

Magyarországon a kullancsok 12-50 százaléka fertőzött a Lyme-kórt okozó baktériummal, és bár évente kb. 1000 esetet jelentenek be, a becslések szerint a Lyme-kór valódi gyakorisága ennek akár a tízszerese is lehet. Bár a Lyme-kór Európa szerte a leggyakrabban előforduló kullancsok-okozta betegség, az esetek 30 százalékban már a csípést sem vesszük észre, sokan pedig –  főképp a téves diagnózisok miatt – életük végéig szenvednek a kór okozta tünetektől. A Lyme-betegség százszor gyakoribb, mint a szintén kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladás. 

Kijátssza az immunrendszert és észrevétlenül beépül az ízületi tokba

A kullancsszezonra hamar Lyme-kór-szakértővé válunk, kívülről fújjuk a tévhiteket, a fertőzés menetét, az eltávolítást és a kezelést is. Tisztában vagyunk vele, hogy az antibiotikumos kezelés a megoldás, mégis több tízezren küszködünk krónikus ízületi gyulladásokkal, idegrendszeri problémákkal, netán depresszióval anélkül, hogy tudnánk róla, Lyme-kórosak vagyunk.

A Lyme-kór első tünetével, az úgynevezett vándorló, körkörösen piros bőrpírral gyakran a bőrgyógyászt keressük fel, aki megeshet,  tévesen felületi kezelést ad rá, így az elváltozás bár megszűnik, a probléma nem tűnik el. A kezeletlen Lyme-kórban a baktérium befészkeli magát az ízületi tokba vagy a bőrréteg alá, hogy keserves ízületi fájdalmakat okozzon. Ezekkel aztán a reumatológust, ortopéd szakorvost keressük fel, aki szteroidos kezelést, gyulladáscsökkentőt javasol, melyek szintén csak átmeneti megoldások. A fájdalmak mellett ráadásul az esetek 20 százalékában maradandó idegrendszeri károsodást szenvedhetünk.

A patikában kapható kullancs-teszt szintén téves diagnózist eredményezhet: ha ki is mutatja a borreliát, nem tudjuk, hogy jutott-e annyi baktérium belénk, amennyi a Lyme-kór kialakulásához kell, de azt sem tudjuk megjósolni, hogy az immunrendszerünk legyőzi-e vagy sem. Ezért soha se magunk diagnosztizáljunk, hanem forduljunk szakorvoshoz.



A strandszezon női veszélyei

2018. augusztus 08.

Minden évben sok szó esik a strandolás veszélyeiről és azok megelőzéseiről. Mindenki tudja már, hogy napozáshoz fényvédőket kell használni, sok folyadékot kell inni, felhevült testtel ne ugorjunk a vízbe. De mi a helyzet a speciálisan csak a nőket érintő veszélyekkel? Igen, a hüvelyfertőzésekről van szó.  

Hála a médiát teleharsogó reklámoknak, azt már sokan tudják, hogy ha a férfiak nincsenek jelen, beszélhetünk a hüvelygombáról. Arról viszont senki sem beszél – férfiak ide vagy oda - , hogy lehet, ez már csak a következménye egy kóros alapállapotnak, a leggyakoribb hüvelyi fertőzésnek, a bakteriális vaginózisnak.

A bakteriális vaginózis során a hüvelyben lévő, védőszerepet betöltő Lactobacillusok száma lecsökken, megváltozik a PH-érték és ezáltal az ártalmas baktériumok elszaporodhatnak, majdmegjelenhetnek a gombás fertőzések.

Mitől alakulhat ki?
Rossz hírünk van, mert rengeteg oka lehet. Fokozott kockázati tényező a menstruáció, a terhesség, vagy antibiotikum használata, de kialakulhat akár fogamzásgátló szedésekor, tamponhasználat, vagy szexuális aktivitás után is. De egy kellemes strandolás is könnyen fordulhat fertőzésbe.



Munkanélküli vagy? 7 tipp a nyárra, hogy szeptembertől újra dolgozhass

2018. augusztus 07.

Éppen munkát keresel, de a nyári uborkaszezonban semmit sem találsz? Még van egy hónap a nyárból, amit felhasználhatsz arra, hogy felkészülj a munkavállalásra. Szeptembertől a munkaerőpiac is új lendületet vesz majd, így nem árt, ha addigra tökéletesen tisztába kerülsz önmagaddal és a céljaiddal.  

1. Teremts harmóniát!

Ha még nem tetted volna meg, kezdd azzal, hogy rendezed a pénzügyeidet: ehhez készíts részletes listát a várható bevételeidről és a tervezett kiadásaidról. Gondold át, vannak-e olyan források, amelyek az álláskeresés ideje alatt is jövedelmet biztosíthatnak számodra (passzív jövedelmek, megtakarítások, eladható tárgyak, amelyektől szívesen megválsz, bérleti díjak, bármilyen mellékes munka vagy pénz stb.).  A sikeres állásvadászat egyik kulcsa, hogy fenn tudd tartani a lelki békédet és a belső egyensúlyodat. Nyugodtabban tudsz a keresgéléssel foglalkozni és jobban teljesítesz az interjúkon, ha tudod, hogy nem fogsz éhen halni akkor sem, ha éppen nem téged vesznek fel egy állásra.

2. Térképezd fel a saját karriercélodat!
Vagyis találd ki, hol akarsz IGAZÁN dolgozni, és mi az, amit szívből csinálnál. Most még ne hagyd, hogy az elméd, a külvilág elvárásai vagy a szorongásaid befolyásoljanak, csak képzeld el magad a vágyott munkakörben, miközben azt csinálod, amit igazán szeretsz. Éld bele magad, érezd a pozitív hatásait, majd gondold végig, milyen eszközökkel, változtatásokkal juthatnál el ebbe a helyzetbe. Talán kiderül számodra, hogy eddig egészen mást csináltál és az nem is tett boldoggá. Lehet, hogy egészen konkrét ötleteid támadnak, hogyan érheted el álmaid állását. Adj magadnak időt, hogy ez kikristályosodjon benned, aztán pedig tűzz ki célokat, amelyek elérésével mindezt lépésről-lépésre megvalósíthatod.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...506507508...612
hírek, aktualitások

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.

Szívritmuszavar: a csendes ellenség, amely bárkit érint

2025. július 09.

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer1 ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

A szívritmuszavar, szaknyelven aritmia, a szívverés ritmusának megváltozását jelenti. Egészséges körülmények között a felnőtt szív percenként 60-100 alkalommal ver szabályos ritmusban. Szívritmuszavar esetén azonban a szív túl gyorsan (tachycardia – 100 feletti pulzusszám), túl lassan (bradycardia – 60 alatti pulzusszám) vagy szabálytalan ritmusban dobog. A szív négy üregének összehangolt működését és ezáltal a folyamatos vérkeringést egy „természetes pacemaker” irányítja, amelynek kiindulópontja a jobb pitvarban található szinuszcsomó. Amikor ez az elektromos rendszer meghibásodik, szívritmuszavar alakul ki, amely bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az évek számával együtt növekszik (főként 65 év fölött). A leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában. Magyarországon a betegek száma megközelíti a 300 ezret. Aggasztó azonban, hogy az érintettek mintegy 25 százaléka, vagyis csaknem 100 ezer ember nem is tud a betegségéről.

Mi váltja ki a szívritmuszavart?

A szívritmuszavar kialakulásának számos oka lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a szívbetegségek (szívroham, szívelégtelenség, szívbillentyű-problémák, koszorúér-betegség, valamint örökletes szívizom és ioncsatorna betegségek), az elektrolitegyensúly-zavarok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium hiánya vagy túltengése), a hormonális problémák (pajzsmirigy túl- vagy alulműködése), valamint közvetetten a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a szívritmuszavar megjelenésében. Adohányzás, illetve a nikotinbevitel, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a krónikus stressz, az alvási apnoe és az elhízás mind növelik a kockázatot. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.