A cukorbetegek is falatozhatnak jókat karácsonykor
2024. december 26.
A karácsonyi menü összeállítása a legtöbb embernek sok fejtörést szokott okozni, pláne, ha ételérzékeny, esetleg valamilyen betegséggel küzdő is ül az ünnepi asztalhoz. Lássuk, mi mindenre kell ügyelni, ha cukorbeteg egyik szerettünk, vagy ha netán mi magunk küzdünk cukorbetegséggel. Dr. Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa igen hasznos tanácsokkal szolgált.
Óvatosan a kalóriákkal
A legtöbb cukorbeteg – leginkább a 2-es típusúak – jelentősebb súlyfelesleggel küzdenek, mely nagy szerepet játszik a betegség kialakulásában és a szövődmények kialakulásában. Éppen ezért fontos, hogy az érintettek a szénhidrátok számolásán túl a túlzott zsiradékbevitelre is odafigyeljenek a plusz kalóriák miatt. Ennek szellemében, ha lehet, fogyasszon sovány húst (bőr nélküli baromfihús; sertéskaraj; szűzpecsenye; vadhúsok) és az elkészítés során is törekedjen a zsírszegénységre!
Panírozzon, rántson okosan
Bár fontos a zsírszegénység, karácsonykor igen kedvelt fogásnak számítanak a különböző rántott ételek. Ha nem hiányozhatnak az ünnepi asztalról, akkor viszont érdemes pár dologra odafigyelni. A panírozott ételeket a legtöbben zsemlemorzsával késztik el. Igenám, viszont a cukorbetegeknek érdemes minden olyan alapanyagot kerülniük, melyek gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak, ilyen pl. a fehér liszt és abból készült zsemlemorzsa is.
Egy kis változtatással egészségesebb, de igazán ízletes fogásokat lehet elkészíteni. Panírozáskor a fehér lisztet helyettesítse teljes kiőrlésű búza- vagy zabliszttel, esetleg használjon alternatív liszteket, mint például a zsírtalanított lenmag- vagy szezámliszt. Zsemlemorzsa helyett próbálja ki a zabpelyhet, esetleg olajos maggal (pl. tökmaggal, dióval) összeforgatott búza- vagy zabkorpát. Természetesen ezek szénhidráttartalmával is számolni kell, ám ha nem szeretne ezzel bajlódni, akkor maradjon a zsírszegény elkészítési módoknál; süsse meg a húst teflon edényben vagy sütőben, sütőzacskóban panír nélkül!
A csodálatos csoki – Karácsonyon innen, Mikuláson túl
2024. december 26.
A csokoládé helyet kaphat a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozásban, és mértékkel fogyasztva valóban lehetnek pozitív hatásai az egészségre.
Több kutatás is arra mutatott rá az elmúlt években, hogy a rendszeres, de kismértékű csokoládéfogyasztás jótékony hatással van a szív- és az érrendszer állapotára, sőt egyes szakértők szerint védőhatást fejthet ki az érelmeszesedés vagy a stroke (agyvérzés) szempontjából. Mindez a csokoládéban található antioxidáns hatású vegyületeknek köszönhető, amelyekből annál többet találunk egy táblában, minél nagyobb annak kakaótartalma. A pozitív hatások azonban még a tejcsokoládé fogyasztása esetén is kimutathatók – erről egy idei tanulmány számolt be –, amit a tejből származó kalciumnak és zsírsavaknak és nem az antioxidánsoknak tulajdonítanak” – ismerteti Antal Emese dietetikus-szociológus.
Ettől véd meg a csokifogyasztás
Egy 2011-es metaanalízisben több mint 110 000 ember adatait tekintették át, és úgy találták, hogy a rendszeresen, kis mennyiségben fogyasztott csokoládé jelentős mértékben, akár 37%-kal is csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek megjelenésének esélyét, és az agyvérzés (stroke) kockázatát is mérsékli 29%-kal. Érdekes összefüggést találtak a cukorbetegséggel is: a csokifogyasztók esélye a betegség kialakulására közel egyharmadával kevesebb, mint akik nem szeretik a csokoládét.
Tüsszögés a karácsonyfa alatt? Mi lehet a bűnös?
2024. december 25.
Allergiások megfigyelhették már, hogy panaszaik olyankor is erősödnek, amikor nincs semmilyen jele annak, hogy az allergén-koncentráció megemelkedne a környezetükben. A panaszok oka ez esetben a keresztallergia is lehet, mivel ilyenkor a bizonyos növények pollenjére érzékeny szervezet számos élelmiszert is allergén anyagként kezelhet.
Hazánkban minden negyedik embert érint az allergia valamilyen formában, parlagfű allergiától pedig a lakosság közel 20%-a szenved. A szénanáthás panaszokkal küzdő betegek száma a kilencvenes évek eleje óta 27-szeresére emelkedett.
Keresztallergia télen?
Keresztallergia akkor lép fel, amikor a szervezet összetéveszti a fő allergént egy másik hasonló szerkezetű allergénnel. Az ilyenkor megjelenő tünetek megegyeznek a főallergén által kiváltott reakcióval. A keresztallergia megjelenése a pollenszezonban a leggyakoribb, azonban a téli időszakban is jelentkezhet, mert ilyenkor étrendünkben gyakrabban fordulnak elő olyan magas hisztamin tartalmú ételek és italok, amelyek keresztallergénekként viselkedhetnek.
Milyen ünnepi ételek fogyasztására figyeljünk?
- Például a parlagfű pollenjére allergiásak fahéj, gyömbér, paradicsom és gesztenye, a nyírfa pollenjére allergiásak pedig dió, mogyoró, mandula, gesztenye, sárgarépa, burgonya és zeller fogyasztásakor tapasztalhatnak allergiás reakciót.
- Akiknél a fűpollen vált ki allergiát, azok keresztallergiát tapasztalhatnak földimogyoró, szója, bab, borsó, mandula burgonya és paradicsom fogyasztásakor.
- A latex allergén esetében a citrusfélék, egzotikus gyümölcsök, gesztenye okozhatnak keresztallergiát.
5 + 5 tipp a karácsonyi pluszkilók ellen
2024. december 25.
A karácsony a szeretetről, a családról és az ajándékozásról szól. Na meg persze a finom ételekről. Ha nem vigyázunk, az ünnepek alatt könnyen megugorhat a ruhaméretünk, és a következő évet kezdhetjük azzal, hogy kemény munkával próbálunk megszabadulni a pluszkilóktól. De semmi vész, idén sem kell lemondani a nagyi töltött káposztájáról, vagy anyukánk mennyei bejglijéről. Kis odafigyeléssel reális cél, hogy szilveszterkor is beleférjünk az álomruhába.
A www.foodpanda.hu ételrendelő oldal legutóbbi felmérése jól mutatja, hogy mi magyarok nem járunk élen a tudatos étkezés terén. Ha ételrendelésről van szó, legtöbbször pizzára, hasábburgonyára vagy somlói galuskára kattintunk, az egészségesebb fogások pedig háttérbe szorulnak. Ezért mutatunk tíz hasznos tippet, hogy az ünnepi szezont is megússzuk pluszkilók nélkül.
Karácsonyi vendégváró receptötletek
2024. december 24.
Amikor összegyűlik a család mindenki szeretne minél finomabb és különlegesebb ételekkel kedveskedni. Ehhez szeretnénk mi is hozzájárulni és néhány igazán finom receptet ajánlani.
Beigli
(Herczegné Kruczler Éva)
Hozzávalók:
- A tésztához: 40 dkg liszt, 15 dkg vaj, 1/2 dl tej, élesztő, só, 1 dl tejföl.
- A töltelékhez (1 rúdhoz): 20 dkg dió, 15 dkg cukor, 2-3 evőkanál tej, 3 evőkanál baracklekvár, 3 alma.
Elkészítés: A liszttel, a vajjal, a tejben feloldott élesztővel, csipet sóval és a tejföllel tésztát gyúrunk. Két egyforma cipóra osztjuk és 15 percig pihentetjük. Megfelelő vékonyra kinyújtva megtöltjük.Diós töltelék: A cukorból és a tejből főzött szörpbe belekeverjük a darált diót, a baracklekvárt és a hámozott szeletelt almát.A mákos töltelék ugyanaz, csak dió helyett darált mákot kell használni.
Bögretészta
(Dr. Krenácsné Szarvasházi Éva)
Hozzávalók:
1 tojás, 1 pohár porcukor, 1 pohár tejföl, 1 pohár darált dió, 1 pohár liszt, sütőpor, mazsola, citromhéj, pici só
Elkészítés: Az anyagokat sorrendben összedolgozzuk, majd őzgerincformában kisütjük.
Áldott, boldog karácsonyt kívánunk!
2024. december 24.
Áldott, boldog karácsonyt
kíván
patikánk minden munkatársa!
A karácsony varázslatos illatai
2024. december 23.
A karácsony mesés illatai sokunkat az orrunknál fogva kalauzolnak el gyermekkorunk csodás világába, mikor oly izgatottan vártuk az ünnepet, a karácsonyi zenét, a karácsonyi bejglit és persze a nagymama süteményeit. Ha szeretnénk egy kicsit nosztalgiázni a régmúltban, hívjuk cinkosul otthonunkba a karácsonyi illatokat: a fahéj, a szegfűszeg, a tömjén, a mirha és a narancs illatait.
Tömjén és mirha
A mirhát és a tömjént jól ismerhetjük a Bibliából, miszerint a három napkeleti bölcs aranyat, mirhát és tömjént ajándékoz a kis Jézusnak. Természetesen ezeknek szimbolikus jelentésük is van. Az arany a Nap szimbóluma, ami Jézus napszerűségére utal, a mirha már előremutat az áldozati tettre, a tömjén pedig Jézus tisztaságát szimbolizálja. Lelki szempontból úgy is értelmezhetjük az ajándékokat, mint a szeretet aranya, az ima tömjénje és a hit mirhája.
A tömjén az emberiség egyik legősibb kereskedelmi és luxuscikke volt, vallási szertartásaikon füstölőszerként használták spirituális képességeik kiterjesztésére. Biztos, sokan hallottuk a szólást, hogy "fél, mint ördög a tömjénfüsttől". Nem tudni, hogy a tömjénnek tulajdonított rontást megelőző hatás volt-e a korábbi vagy a tömjén vallási szertartási használata, amelynek során alakult ki a mitológia, hogy a gonosz nem képes elviselni a tömjén füstjét. A lényeg, hogy a tömjénben van valami misztikus, valami varázslatos, valami csodás, ami hatásos lehet, használjuk bátran mi is!
Mai modern világunkban az aromaterápiában is használjuk mind a tömjén olaját, mind a mirha olaját párologtatva a mentális ellazulás elősegítésére. A tömjén és mirha tiszta olaját a gyanta gőzdesztillációjával nyerik. A tömjén és a mirha fás-fűszeres, magával ragadó olajait a parfümipar is hasznosítja fixálószerként. Ha 100%-os tisztaságú, terápiás hatású, jó minőségű mirha vagy tömjén olajakat alkalmazunk, akkor nagyon jót teszünk az egészségünk érdekében is, az utóbbi ízületi panaszok enyhítésére jó hatással van, a mirha olaja pedig kedvezően hat bőrünkre, sebek, bőrhibák és hegek kezelésében, fertőtlenítésében nélkülözhetetlen a levendula és a teafa olajával együtt.
Balzsamos szuhar, a természet apró csodája
2024. december 23.

Az esszenciális olaj széles körű alkalmazása
A növény részeiből vízgőz desztillációval nyerik a balzsamos szuhar esszenciális olajat, mely számos jótéteményéről ismert. Közülük kiemelendő hegesedést előmozdító, vérzéscsillapító, sebgyógyító, fertőtlenítő, baktérium-, vírus- és gombaölő, valamint az idegrendszer működését szabályozó hatása. Ami a bőrre gyakorolt jótékony hatásait illeti: bőrregeneráló, pórusösszehúzó tulajdonsága meglehetősen ismert, de az irritált, gyulladt bőrre is jótékonyan hat.
Keskeny, sötétzöld levelei dörzsölésre balzsamosan fűszeres illatot árasztanak, ezért a balszamos szuhar aromaterápiás célokra is kiválóan alkalmas, nyugtató hatású. Amellett megjegyzendő, hogy, ezen okból az illatszergyártók különféle termékeinek is egyik kedvelt alapanyaga.
A növény fő összetevői közé egyébként olyan természetes aromaanyagok tartoznak,mint az alfa-pinén, kámfor, bornil-acetát és viridiflorol. Esszenciális olaja alapvetően külsőleg, bőrön át (dermálisan) alkalmazandó, de szájon át vagy belégzéssel kizárólag szakember tanácsára adható, pl. vírusfertőzések esetén.
A vérzéscsillapító, sebösszehúzó hatása révén gyógyírt jelenthet akár egy kis vágás okozta vérzésre a hétköznapokban. Sebforradás, friss hegek esetén a balzsamos szuhar a bőr regenerálódását segíti. De akné (pattanások, mitesszerek) esetén is javít a bőr állapotán.
Növényi olajban (argán, avokádó, jojoba, édesmandula…) oldva felveszi a harcot a bőröregedéssel szemben. Enyhíti annak jeleit, úm. a kisebb-nagyobb ráncokat, vagy a (terhesség utáni) bőrcsíkokat.
A pórusösszehúzó és fertőtlenítő hatása érvényesülhet még a zsíros bőr kezelésekor is. Ilyenkor a balzsamos szuhar esszenciális olaj jojoba folyékony viaszban oldva alkalmazandó.
3 lépés a derékfájdalom pontos diagnózisáért
2024. december 22.
Mivel rengetegen keresik fel a szakorvost derékfájás miatt, amelynek okai igazán szerteágazóak lehetnek a porckorongsérvtől az isiászig, ezért különösen fontos az alapos kivizsgálás. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a diagnosztizálás legfontosabb lépéseiről beszélt. ű
Részletes anamnézis
Első lépésben az orvosnak a lehető legalaposabban meg kell ismernie a páciens panaszait, a tüneteket és az esetleges korábbi kezelések történetét. Éppen ezért érdemes előzetesen átgondolni, milyen választ adnánk az alábbi kérdésekre.
– Hogyan alakul az egyes napszakokban a fájdalom, például felkeléskor vagy este rosszabb? Más testrészekben is érezhető a fájdalom? Olyan tünetek is vannak, mint gyengeség, zsibbadás? Milyen típusú a fájdalom: szúr, ég, tompán, sajgóan fáj? Van olyan pozíció, ami különös nehézséget, fájdalmat okoz?
– Van-e valamilyen friss vagy régi sérülés, ami okozhatta a derékfájdalmat?
– Mozog, sportol-e rendszeresen vagy mozgásszegény életmódot él? Ha sportol, mennyit és pontosan mit, ha nem, milyen jellegű a munkája: üléssel, állással vagy mozgással jár?
– Hány órát alszik naponta, milyen pozícióban? Milyen matracot, milyen párnát használ?
Fizikális vizsgálatok
A fizikális vizsgálat során tovább szűkíthető a derékfájás lehetséges okainak száma. Ilyenkor az orvos az alábbi vizsgálatsort végezheti el.
– Tapintásos vizsgálat: amikor a szakorvos végigtapintja a hát alsó szakaszát, igyekszik megtalálni az izomgörcsök, a feszesség, vagy éppen a gyengeség, az ízületi rendellenességek helyét.
– A mozgástartomány feltérképezése: az orvos ilyenkor arra kéri a pácienst, hogy hajoljon le, forduljon el. Eközben azt figyeli, melyik mozdulat okoz fájdalmat, illetve melyik az, amit esetleg véghez sem tud vinni.
– Motorikus funkciók vizsgálata: egyes esetekben szükség van az idegrendszer fizikális vizsgálatára, például a csípő, a térd, a boka, a nagylábujj különböző irányú mozgatására. Sokszor azt is meg kell figyelnie az orvosnak, hogyan reagál a test a könnyű érintésre, a kisebb szúrásra a törzs alsó részén, a medencetájon és a lábakon.
– Reflex teszt: a gyengülő lábi reflexek és a csökkenő izomerő is fontos jelzések az állapotról.
– Lábemelés teszt: időnként az orvos azt kérheti, hogy a beteg feküdjön le és az egyik felemelt lábát tartsa olyan egyenesen, ahogyan csak tudja. Ha ez derékfájdalmat okoz, az akár porckorongsérvre is utalhat.
Gyakorlati útmutató: hogyan érjük el a belső nyugalmat?
2024. december 22.
A tudatos jelenlét (mindfulness) technikájának gyakorlása olyan szemléletet tesz lehetővé, hogy megfigyeljük, „felülről szemléljük” gondolatainkat. Így a jelenlegi járvány idején, amikor a jövővel kapcsolatos, félelmetes gondolatok törnek ránk, ne ragadjunk le azoknál, hanem próbáljunk eltávolodni tőlük.
Érjük el, hogy sötét gondolatainkat, csak megfigyeljük, és maradjunk a jelenben. Engedjük el őket, amint, világossá válnak. Ennek kapcsán kipróbálhatjuk a (lentebb leírt) „átkeretezés” technikát, naplóírással is. Időnként írjuk le érzelmeinket, bármit, ami az eszünkbe jut a bezártság idején. Nem kell megítélni őket, vagy aggódni miattuk, csak az írás által túl kell tenni magunkat ezeken az érzelmeken.
A meditáció egy másik hasznos eszköz ahhoz, hogy rátaláljunk a belső nyugalmunkra, megszabadulva a sötét gondolatoktól vagy a reménytelenséggel kapcsolatos érzelmektől. Ezen belül a légzésgyakorlatok nagy megnyugvást tudnak hozni a stressz/szorongás enyhítésére is. Próbáljuk ki pl. a „négyzetes” légzési technikát, amelyet akkor is el lehet sajátítani a bezártság idején, ha zaj van körülöttünk otthon (ami gyakran előfordul egy háztartásban). De csendes helyen is, pl. a fürdőszobában, ha ez az egyetlen hely, ahová néhány percre el tudunk menekülni.
„Négyzetes” légzőgyakorlat
A négyzet a légzési folyamat egyenlő hosszúságú szakaszait jelképezi. Képzeljük el a légzést, a levegő visszatartását, a kilégzést, és a közöttük lévő szüneteket egy nézet oldalai mentén haladva.
Belégzéskor számoljunk négyig, majd tartsuk vissza a lélegzetünket, szintén négyig számolva. Végezzünk kilégzést, majd tartsuk bent a levegőt – mindkét esetben számoljunk ismét négyig.
Addig ismételjük a gyakorlatot, amíg észrevesszük, hogy idegrendszerünk kezd megnyugodni (tartson mindaddig a gyakorlat, amíg szükséges). Ha naponta 3-5 percig végezzük ezt a légzőgyakorlatot, hatékony módszert alkalmazunk a stressz szintjének csökkentésére.