A bőrmegújító bambusz jótékony hatásai
2022. március 29.
A bambusz nemcsak egzotikus hangulatú kertek dísze vagy különféle célokra iparilag jól felhasználható növény, hanem napjaink biokozmetikai termékekeinek hatékony alapanyaga is lehet. A bambuszpor, egyéb kivonat elsősorban bőrvédő és regeneráló tulajdonsága miatt arckrémekben, testápolókban használatos, de haj- és körömápoló, valamint smink-készítmények adalékaként is egyre nagyobb teret nyer.
Eredetileg Kínából származik ez a perjefélék családjába tartozó növény, a bambusz, de elterjedt egész Ázsiában, különösen Japánban, sőt még az amerikai kontinensen is. A bambuszfa több méternyire magasodhat, miközben nagyon gyorsan növekszik (fajtól és az éghajlati viszonyoktól függően napi egy métert is gyarapodhat), akár 3000 méterrel a tengerszint felett, olyannyira, hogy még a Himalájában is jelen van.
A bambusz egyik előnye, hogy minden éghajlaton, trópusi, szubtrópusi és mérsékelt égövben is képes megmaradni, így hazánkban is ültethető. Egyúttal kivételes erőforrás, mert 35%-kal több oxigént szabadít fel a légkörben, mint más fák. Többfunkciós növény, amelyet mind díszítő jellege, mind erőssége miatt használnak., de az alkalmazási spektrum egyre szélesebb.
Az üreges felépítésű, könnyű, rugalmas szárakat az építőiparban is jól hasznosítják (pl. állványzat készítésére). A bambusz fiatal hajtása (bambuszrügy) ehető, az ázsiai konyha egyik kedvenc alapanyaga. A szárát alkotó rostokat a ruhagyártás szálasanyagként hasznosítja.
Többek közt a koreai gyógyszerkönyvek e hagyományos összetevője napjainkra a natúrkozmetikumok értékes alapanyagát is jelenti. A bambusz antioxidánsokban gazdag, ezért képes felvenni a harcot a bőrt károsító szabadgyökökkel szemben. Így kivonat vagy por alakban elsősorban bőrvédő és a bőrt megújító készítmények, púderek, smink termékek, de hajápolók, maszkok, egyéb kozmetikai szerek alkotórészeként is egyre gyakrabban találkozhatunk vele.
A zsíros és normál bőrt mattító hatás
A bambusz törzsének belsejében található nedveket begyűjtik, kiszárítják, és porrá alakítják, melynek szemcsemérete határozza meg különféle jó tulajdonságait. Egyebek mellett a por állagú smink készítmények számára kiváló alap lehet- Ha a por finom szemcsés, bőrfeszesítő, lágyító és izzadást elnyelő tulajdonságokkal rendelkezik. Krémekben, emulziókban, smink készítményekben vagy púder formájú dezodorokba selymes, bársonyos tapintást kölcsönöz a bőrnek.
A kivonatot tartalmazó készítmény jót tesz a zsíros típusú, fokozott a faggyútermelésre hajlamos, könnyen fénylő bőrnek, mivel eltávolítja a felesleges faggyút. Így az arcon alkalmazott smink termék, gél, krém adalékaként a bambusz matt hatást biztosít.
Tisztító tulajdonság
A bambusz törzsből nyert bambuszkivonatot különböző készítményekben hidratáló hatásáért, bőrtisztító képességéért, valamint a pattanásokért felelős Cutibacterium acnes baktériumok elleni gyógyírként is használják. Franciaországban pl. egy Bambusa vulgaris nevű bambuszfajból készítenek kivonatot (többek közt erre a célra), mely fajta vadon nő a dél-keleti területeken. A növény megőrzése és az erőforrások kimerülésének elkerülése érdekében a töveket kézzel szedik, legalább egy éves növekedés után.
Tippek a testedzés ösztönzésére
2022. március 28.
Tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás fontos és egészséges, de mégis sokszor nem érzünk kedvet vagy erőt hozzá, máskor különféle ürügyeket keresünk az elhalasztására. Hiányzik az ösztönző erő.
A rendszeres edzés elősegíti testilelki jóllétünket. A testmozgás során endorfin (boldogság) hormon termelődik, ami miatt többek közt pozitívabban látjuk a világot, és energikusabbnak érezzük magunkat.
Tervezzük meg időbeosztásunkat
Ha megtervezzük, mikor szakítunk időt a testmozgásra, és a szervezést is elvégezzük, az már felkészülést jelent, elhatározásunk következménye. Ilyenkor nagyobb valószínűséggel fogunk ragaszkodni ahhoz a törekvésünkhöz, hogy az adott héten betartjuk a napi testmozgásra szánt időt.
Gondoljuk át az okokat
Hasznos, ha néhány mondatban lejegyezzük gondolatainkat arról, hogy miért akarunk rendszeresen edzeni, továbbá mit szeretnénk tenni annak érdekében.
A sikeres megvalósítás után tanácsos azt is átgondolnunk, milyen érzéseink kísérik azt – ami hatékony lehet a folytatás szempontjából. Ha úgy érezzük, hogy nem akarjuk abbahagyni teendőinket, vagy túlságosan elfoglaltak vagyunk, és a testedzés csak időpazarlás lenne, vessünk egy pillantást ezekre a jegyzetekre, és hamar más
véleményen leszünk. Az ambíció vagy a végeredmény iránti elkötelezettség olyan napokon segíthet át, amikor a motiváció cserbenhagy minket.
Szakítsunk időt a reggeli testmozgásra
Felkelés után akár egy kis séta, amikor az utcák még csendesek, akár tízperces nyújtó- vagy egyéb tornagyakorlat beiktatása a reggeli elfogyasztása előtt rendkívül hasznos lehet abból a szempontból, hogy könnyebben indítsuk a napot. Sokan azt gondoljuk, hogy nem vagyunk „reggeli emberek”, de ha egy korán reggel végzett, akár csak negyedórás testmozgás rutinná válik, nagy változást hozhat az életünkbe.
Nemcsak azért, mert így energikusabban kezdhetjük a napot, hanem mert más napszakokban is elősegítheti a testedzés és annak rendszeressége iránti igényt. Viszont, ha ezt a reggeli, magunkra fordított időt elmulasztjuk, a tapasztalatok szerint a nap végén már rengeteg okot találunk arra, miért ne eddzünk.
Beszéljünk a kicsikhez – a kezdetektől!
2022. március 28.
Nem mindegy, hogy mennyit beszélünk a nem beszélő apróságokkal, mert nagyon fontos a beszéd elsajátítása szempontjából, hogy a kicsit beszélő, beszédes, vagy néma környezet veszi e körül. Sokszor szembesülök azzal, hogy a felnőtt világ majdhogynem természetesnek veszik azt, hogy a félév alatti gyermekkel felesleges beszélni, mert még nem érti, nem érdekli. Ezt a téves elképzelést szeretném megcáfolni.
A kisgyermekek a nyelvre és különösen az anyanyelvre kiválóan hangolt műszerekkel jönnek a világra. A két hetes picinyek már kifejezetten előnyben részesítik az emberi hangot a többi hanghoz, zajhoz képest, arról nem is beszélve, hogy már életük első napjaiban a hangforrás felé fordítják fejüket. Nyilván nem véletlen ez a kapaszkodó figyelem a kicsik részéről, hiszen tudjuk, mindannyian tapasztaljuk, hogy az anyanyelvre nem mi tanítjuk meg a kicsiket, hanem bizony ők maguk tanulják azt meg. Ehhez a nem csekély teljesítményhez van szükség a korai, kivételes beszédfigyelemre, amely az egészséges kisgyerekeknél ,látszólag minden külső segítség nélkül kialakul.
Már az egy hetes bébi meglepően sokat ért
Sokan, sokféleképpen próbáltak választ kapni arra a kérdésre, hogy mikor tudja az emberi hangokat megkülönböztetni a kicsi, vagy éppen mikortól ismeri fel a szülei hangját. Meglepően korán, már néhány hetesen egy erre a célra kifejlesztett speciális cumi segítségével, amely a gyermek normál szopási tempóját képes megállapítani próbálták megfigyelni, hogyan reagál a gyerek az emberi hangokra. Az első hallott szótag alkalmával a gyermek szaporábban szopik, majd a hangok, szótagok ismétlésekor a szopás tempójának változásából arra következtettek kutatók, hogy az egy hónapos csecsemő már az egyforma és a különböző hangokat, rövid hangsorokat képes megkülönböztetni. Ami még meglepőbb, hogy a csupán zöngésségében eltérő hangpárokat is kiválóan megkülönböztetik , így például a ba- pa hangsorokat, ami igen kifinomult képességről tesz tanúbizonyságot.
Született képesség a beszéd megértése?
Ennek nyomán a kutatók azt feltételezik, hogy a kisgyermekek valamilyen előre programozott képességgel születnek amely képessé teszi őket a beszédhangok megkülönböztetésére, a beszéd akusztikájának érzékelésére.
- Egy három hónapos baba már nagyon jól tud a hangszínek között tájékozódni, másként reagál a játékos, a haragos, vagy a nyugtató hangszínre.
- Félévesen pedig kezdi érezni, hogy mikor kellene „megszólalnia”, közbelépnie, és ezt különböző megnyilvánulásokkal meg is teszi .
A cukorbetegség száj- és fogproblémákat is okozhat?
2022. március 27.
A cukorbetegség a fogászati problémák kialakulásában is aktívan részt vesz. A magas vércukorszint ugyanis elősegíti a baktériumok elszaporodását a szájüregben és ez az ínybetegségek kialakulásának is kedvez. Milyen jelei lehetnek ennek? Ha fáj, vörös, duzzadt az íny és gyakran vérzik is, illetve ha az íny már nem takarja a fogakat, hanem lehúzódik azokról. Ínyproblémákra utalhatnak a meglazult fogak, a rossz lehelet és a nem megfelelő harapás is.
Amennyiben a cukorbetegség megfelelően kontrollált, úgy nem kell tartani a száj- és az ínyproblémáktól. Ha valakinek nincs kezelve a cukorbetegsége vagy gyakran magas a vércukorszintje, akkor nagyobb az esélye az ínybetegségnek, a szájszárazságnak, a fogvesztésnek és a gombás szájfertőzéseknek. A száj egészségének megőrzése segíthet a vércukorszint stabilizálásában is.
A cukorbeteg személyeknek nagyobb valószínűséggel lesznek orális fertőzéseik. A rendszeres szűrés és fogápolás azonban segít a szájüreg egészségének fenntartásában.
Amennyiben étkezés után a szájüregben és a fogakon lepedék halmozódik fel, ez remek táptalaja a szájban elszaporodó baktériumoknak. Ennek hatására megemelkedik a szájüregben a sav, ami jelentősen károsítja a fogzománcot. A plakk fogkővé alakul, ami pedig ínyproblémákat okozhat. A plakkban ugyanis olyan baktériumok lehetnek, amelyek gyulladáshoz vezetnek. A magas vércukorszint súlyosbíthatja az ínybetegségeket.
Nagyon lényeges a rendszeres fog- és szájápolás. Ennek érdekében naponta mossunk fogat minden étkezés után, használjunk fogselymet és szájvizet. Ezzel nemcsak a leheletünket frissíthetjük fel, hanem az ínybetegségeket is megelőzhetjük.
A nem megfelelő műfogsor is sok gondot okozhat. Ha nem illeszkedik megfelelően vagy ha nincs gondosan karbantartva, akkor ez szintén oka lehet az irritáció és a fertőzések kialakulásának. Ha valaki még cukorbetegségben is szenved, akkor pedig jelentősen megnő a szájüregben a gombás fertőzések kialakulásának a kockázata.
Ha cukorbetegség mellett még dohányzik is valaki, ugyancsak megnő az esélye az ínybetegségek kialakulásának, a dohányfüst ugyanis károsítja az íny szöveteit és ez szövetvesztést is okozhat, de még csontvesztés is kialakulhat.
Út a babavállalástól a fogamzásig
2022. március 27.
A babavárás minden fiatal pár életében igen boldog időszak, gyakran megelőzi azonban egy hosszasabb várakozás, amit szívesen elkerülnének.
Korunkban egyre növekednek a fiatalok szervezetét is érő káros környezeti hatások, az oxidatív stressz, miáltal a szaporodásban való funkció is gyakran kárt szenved. Statisztikák szerint a fiatal párok 30%-a nehezen vagy egyáltalán nem éri el a kívánt terhességet. A meddőségért (12 havi sikertelen fogamzási próbálkozás) azonos mértékben felelősek a nők és a férfiak (40-40%), illetve egyidejűleg mindketten (20%).
A sikeres fogamzás és az egészséges baba érdekében a felkészülést érdemes az elhatározást követően azonnal megkezdeni mindkét félnek, valamint érdemes időben megtudni, ha valamalyikükkel gond van.
A terhesvitaminok mára már többnyire elegendő felkészülést kínálnak a női szervezet felerősítésére, de késlekedő fogamzás esetén módosított vitaminkészítményekre lehet szükség a genitális szervek fokozottabb vérellátásának támogatására. Férfiak esetében ugyancsak gyakran jelentkezik igény a megtermékenyítő képesség támogatására.
Férfigondok
A spermakép (spermiumok száma, alakja és mozgékonysága) az utóbbi negyven évben sokat rosszabbodott a magyar férfiak jelentős hányadánál, de hasonló statisztikákról olvashatunk világszerte. Az ondósejtek száma átlagosan a felére csökkent és a spermiumok mozgékonysága is gyengült. A probléma megoldására legtöbb esetben van segítség, azonban a leendő kismamák lombikbébiprogramban való részvételének elhatározása előtt ajánlott kipróbálni először egy természetes összetevőket (növénykivonatok, vitaminok, aminosav és nyomelemek) tartalmazó gyógyszernek nem minősülő, gyógyhatású férfikészítményt és a nőknek szóló étrend-kiegészítő párját.
Az ásványi anyagok fokozott bevitele azért szükségesek, mert pl. a cink hiánya spermiumcsökkenést, a szelén hiánya motilitáscsökkenést (a spermiumok esetében mozgáscsökkenést- a szerk.) okoz. Klinikai vizsgálatok szerint a cink és folsav együttes alkalmazása növeli a spermiumok élettartamát. A termék összetevőinek szinergista (az összetevők együttes alkalmazásának – a szer.) hatása elősegíti a reproduktív szervek fokozott vérkeringését, egészségét.
A férfikészítmény
- növeli a spermamennyiség képződését,
- segíti a spermaminőség optimálását, ezáltal a nemzőképességet,
- emelt mennyiségben tartalmaz vitaminokat, L-karnitint és Angelica sinensis-t, azaz kínai angyalgyökér kivonatát, amely a tradicionális távol-keleti gyógyászat évszázadok óta alkalmazott gyógynövénye(a hormonrendszer harmonizálására használják),
- fő hatóanyaga a ferulasav, amelynek szaporodást elősegítő hatását az elmúlt években kutatások igazolták.
A nevetés bizonyított előnyei
2022. március 26.
Gondoltunk-e már arra a mindennapok stresszhatásai közepette, hogy nyugodt lelkiállapotunk, higgadtságunk megőrzése érdekében többet nevessünk? Ha ez eddig eszünkbe sem jutott, gondoljunk arra, hogy számos tanulmány kimutatta már egy jó kacagás testünkre-lelkünkre gyakorolt pozitív hatásait. A szakértői vizsgálódások magyarázattal is szolgálnak rá.
A nevetés egyszerre stresszoldó, pihentető hatású, védi a szívet és az ereket, jót tesz az immunrendszernek, a tüdőfunkciónak, a közérzetnek, az örömérzet kialakulásának.
A nevetés szinte minden izmot mozgósít
A nevetés rendkívül komplett izomgyakorlat, amely az izmaink nagy részét igénybe veszi, az arcunktól a rekesz izmon (amely részt vesz a légzésben) és a hasizmokon át a lábunkig. A nevetés során ezek az izmok gyorsan és erősen összehúzódnak, ami nagy energiafelhasználással jár, és segít formában maradni.
Az egyik amerikai egyetem kutatói által korábban közzétett tanulmányból kiderül, hogy napi 10-15 perc nevetés 10-40 kcal-t éget el, ami évente 2 kilónyi fogyással lehet egyenértékű. Ezenkívül a többféle izom erős összehúzódása, majd ellazulása a relaxáció érzését váltja ki – a nevetés ezért is segít a stressz elleni küzdelemben. Egyes szakemberek szerint a kacagás utáni relaxáció kb. 45 percig tart. Ez a hatás előmozdítja a gyorsabb elalvást és a hosszabb ideig tartó éjszakai pihenést.
Ezt támasztja alá egy koreai tanulmány is, amely 109, 65 év feletti ember körében végzett kutatás eredményét összegezte. A kutatók megállapították, hogy a nevetés érezhető mértékben csökkentette náluk az álmatlanság gyakoriságát, és javította az alvás minőségét.
Befolyásolja az idegrendszerünk működését
A nevetés idegrendszerünk két fő összetevőjére is hat, amelyek egymást követően aktiválódnak, nem teljesen ismert mechanizmusok révén. Az egyik a szimpatikus idegrendszer (ingerlésekor szaporábban ver a szív, a vérnyomás emelkedik), a másik az ellentétes hatású paraszimpatikus idegrendszer (működésekor a szívverés lassul, a vérnyomás csökken). A nevetés az artériák összehúzódását, majd ellazulását idézi elő, ami többek közt növeli a rugalmasságukat, és jobb oxigénellátást biztosít a szöveteknek.
Márpedig ezek az élettani változások hozzájárulnak a jó fizikai egészség megőrzéséhez, amint azt egy nemrégiben megjelent angol–holland összefoglaló munka is megerősítette: 115 tanulmány elemzése után a kutatók meg – állapították, hogy a nevetés csökkenti a vércukorszintet, mérsékli a vérnyomást és a pulzusszámot, javítja az immunrendszer és a tüdő működését.
Egy másik, új-zélandi tanulmány, amelyet 2018-ban publikáltak egy szaklapban, arra a következtetésre jutott, hogy egy humoros videó 6 percig tartó nézése hasonló előnyökkel jár a szívre, mint a fizikai aktivitás (gyaloglás, futás stb.).
Elképesztő tények és tévhitek a kullancsról!
2022. március 26.
Rengeteg történetet hallottunk a kullancsról már gyerekkorunkban is, rémisztgettek vele és magyaráztak róla. Sokat hallunk és olvasunk róla, mégis, ha kell, egyetlen embert sem ismerünk, aki tudja, hogy miként kell szabályosan eltávolítani, és hogyan kell a kullancscsípés után a tüneteket megfigyelni.
Az alábbiakban összefoglaltuk azokat a tényeket és tévhiteket a kullancsról, amelyek közszájon forognak, reméljük mindenki hasznára. Ebben a cikkben a kutyák /cicák kullancsfertőzésével nem foglalkozunk, csak az emberével.
Miért fontos ez, mit okozhat a kullancs szervezetünkben?
Sajnos komoly kórokat közöttük a Lime kórt, az agyhártyagyulladást és krónikus mozgásszervi panaszokat. A kullancsok csípésének igen jó része valóban ártalmatlan, de az a 10 % ami a maradék esetet jellemzi kellően nehéz helyzetet tár elénk ahhoz, hogy a megelőzésre, ismeretekre több időt fordítsunk.
Kullancs a barátunk?
Sajnos nem, aligha lehet hasznos állatnak nevezni. A kullancs egy olyan vérszívó lény, amely mások vérének fogyasztásából él. Nem, nem a barátunk.
Hogyan lehet a kullancsok ellen védekezni?
Zárt szárú öltözetet kell hordani, lehetőleg bőr cipőt, nagy erdei túrák előtt érdemes a zoknit kullancsriasztóval befújni e termékekből kapható már, bio, vegyszermentes verzió is! Egy jó tanács, ne legyints erre a részre, tényleg védekezz ellene!
Elég a zártszárú öltözet
Sok esetben ez védelem, de nem zárja ki a kullancsok érkezését életünkbe, mert ruhára, fodrokba, hajlatokba ragad, tapad. Fontos a séta utáni ellenőrzés!
Mikor veszélyes a kullancs? Ha belém mászik?
Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a kullancs mindig beléd mászik. Sajnos ez csak nőstény kullancsokra jellemző, akik petét szeretnének rakni. A hím kullancs nem akaszkodik az emberre, vagy állatra, de csípése lehet fertőzéses! Így a kis apró ismeretlen csípéseket inkább mutassuk meg bőrgyógyásznak!
Gyermekkori ekcéma elváltozásai
2022. március 25.
Ahogy beköszönt a hűvösebb idő, egyre kevesebbet vagyunk a szabad levegőn, és ezzel párhuzamosan több időt töltünk a lakásban, vagy más zárt helyen. Amikor a fűtés is beindul, a lakás és az iskola-óvoda levegője is egyre szárazabb, ami az egészséges gyermekek bőrét is igénybe veszi. A veleszületetten száraz bőrű kicsiknél a tünetek nyáron spontán is javulnak, ősszel-télen viszont ismét romlanak.
Ha valakinek arra hajlama van, kialakulnak az atópiás dermatitisz, a gyerekkori ekcéma jellegzetes elváltozásai.
Bőrszárazság, viszketés
Az első és legfontosabb tünet a bőr szárazsága, valamint a viszketés. Pár hónapos korban az arcon és a hajas fejbőrön látjuk a jellegzetes, hámló, vöröses színű foltokat, később a törzsön is kialakulnak a hasonló elváltozások. Az első tünetek megjelenésekor már érdemes orvoshoz fordulni. Ilyenkor igyekszünk a családot megnyugtatni, és elmondjuk, hogy a spontán kiújulásra hajlamos betegség általában télen, hidegben romlik, nyáron javul.
Minden olyan esemény, ami a kisgyermek életét negatívan befolyásolja, legyen az lázas vagy fertőző betegség, vagy családi esemény, pl. kistestvér születése, a tünetek kiújulásához vezethet.
Kisebesedett bőrfelületek a kicsin
A második életév után gyakran spontán gyógyulást észlelünk, vagy a folyamat átalakul, és a csuklókon ill. a végtagok hajlatainak területén látjuk a kevéssé nedvedző, hámló plakkokat. A rendszeres viszketés és vakarás miatt az ekcémás területeken sebek jönnek létre, melyeken át behatolhatnak a kórokozók, felülfertőzést okozva. Ebben az esetben már nem elég a szárazságot és a gyulladást kezelni, szükség van a fertőzés gyógyítására is. Ilyenkor gyakran antibiotikumot is be kell vetnünk a javulás érdekében.
Allergia is okozhatja
Ha azt látjuk, hogy egyes élelmiszerek fogyasztása után a plakkok nagyobb felületen jelennek meg, erősebb lesz a viszketés, gyanús, hogy erre az ételre allergiás a gyermek. Leggyakoribb allergén ebben az esetben a tehéntej, de nem ritka a tojásfehérje, a szója, a búza, vagy a halak által kiváltott rosszabbodás sem. Ha egyértelműen kiderül az érzékenység, természetesen ezeket az élelmiszereket el kell hagyni.
Ha egy csecsemő családjában volt már ekcémás, vagy más, ún. atópiás csoportba sorolható betegség pl. szénanátha, asztma, allergiás kötőhártya gyulladás-, legjobb, ha minél tovább anyatejes táplálást, ha ez nem megoldható, hypoallergén tápszert kap a gyermek. A tehéntej bevezetésével ebben az esetben tovább kell várni, mint azoknál a gyerekeknél, akiknek családi anamnézise negatív. (Szerencsére egyre több anyuka felismerte már a szoptatás jelentőségét, és sok pici kap 6 hónapig kizárólag anyatejet.)
A tüneteket ronthatja a nem megfelelő ruhanemű is
Jó, ha nem túl szoros, pamutból vagy cérnából készült, mosás után alaposan kiöblített ruhákat hordanak a kicsik. Nem megfelelő a szőrös, gyapjúból, mohair-ből, sok műszálat tartalmazó anyagból készült ruházat. Lehetőség szerint kerülni kell a túlzott izzadással járó tevékenységet, és ha a gyermek tünetes, ne hordjuk uszodába se.
A D-vitamin koronavírus elleni hatását bizonyítja egy izraeli kutatás
2022. március 25.
A D-vitamin koronavírus elleni hatásának eddigi legerősebb bizonyítékát szolgáltatja egy korábbi kutatásokat is alátámasztó, új izraeli tanulmány – jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál.
A dolgozat szoros összefüggést mutatott ki az Izraelben igen elterjedt D-vitamin-hiányos állapot, és a Covid-betegek halálozása vagy súlyos betegsége között, valamint azt állítja, hogy a megnövelt D-vitamin-szint segíthet a COVID-19-ben szenvedő betegeknek csökkenteni a súlyos betegségek vagy a halálozás kockázatát.
A Bar Ilan Egyetem és a Galileai Orvosi Központ kutatói szerint ennek a vitaminnak olyan erős hatása van a betegség súlyosságára, hogy életkoruk és D-vitamin-szintjük alapján meg tudják jósolni, mi történik a megfertőződött emberekkel.
A D-vitamin-hiány jelentősen növeli a kockázati szintet – állapították meg az izraeli orvosok a PLOS One folyóiratban csütörtökön közzétett tanulmányukban. A méréseket a vírus első két izraeli hullámának idején, még a vakcinák széles körben elérhetővé válása előtt végezték, és az orvosok hangsúlyozták, hogy a vitaminkiegészítők nem helyettesítik a védőoltásokat, hanem csak az immunitás csökkenésének megakadályozását szolgálhatják.
A Közel-Keleten, s benne Izraelben igen elterjedt a D-vitamin-hiány, egy 2011-es tanulmány szerint ötből csaknem négy embernek alacsony a vitaminszintje. Az új izraeli tanulmány szerint a fertőzés előtt táplálékkiegészítők szedésével a betegek elkerülhetik a COVID-19 legsúlyosabb következményeit. “A D-vitamin segít a fertőzötteknek, mert hatékonyan erősíti az immunrendszert a légzőrendszert megtámadó vírusos kórokozók elleni küzdelemben” – mondta a The Times of Israelnek Amiel Dror, az egyik kutató. Ez ugyanúgy vonatkozik az omikronra, mint a korábbi változatokra – tette hozzá.
Izraelben és számos más országban az egészségügyi hatóságok már régóta javasolták a D-vitamin-kiegészítőket a koronavírus-járványra válaszul, de eddig kevés adat állt rendelkezésre ennek hatékonyságáról.
Júniusban a kutatók már közzétették az előzetes eredményeket, amelyek szerint a nem sokkal a kórházi kezelés előtt D-vitamin-hiányban szenvedő koronavírusos betegek 26 százaléka halt meg, szemben a normális D-vitamin-szintű betegekkel, ahol csak 3 százalék vesztette életét.
Azt is megállapították, hogy a kórházban kezelt, D-vitamin-hiányos betegek átlagosan 14-szer nagyobb valószínűséggel kerültek súlyos vagy kritikus állapotba, mint mások.
A kutatás június óta két évre visszamenőleg is górcső alá vette a betegek korábbi vitaminszintjének adatait, és megállapította, hogy továbbra is erős a korreláció a betegség súlyosságával, vagyis nem a betegség megjelenése okozta a D-vitamin-szint csökkenését.
10 perces konyha: Borsófőzelék (mentes változatban is!)
2022. március 24.
Sorozatunkban azokat a hagyományos ételeket vesszük sorra, amelyek maximálisan 10 perc alatt elkészülnek. A kezdő, ügyetlen háziasszonyok, a konyhában járatlan fiúk, vagy a rohanó profik egyaránt számíthatnak néhány klassz trükkre. Ma a borsófőzelék receptje (Egyúttal a mentes borsófőzeléké is) van terítéken!
Hozzávalók:
Egy üveg zöldborsó (készre főzött) vagy nem sokkal tart tovább a mirelit borsót elkészíteni sem.
Egy kis doboz főzőtejszín (Vegán főzőkrém, vagy kókuszkrém, rizstejszín.)
Vaj, liszt só cukor és csipetnyi paprika a rántáshoz
1 csokor petrezselyem zöld apróra vágva
Ha mentes változat készül, akkor egy közepes fej főzőhagyma és burgonya a sűrítéshez.
Hagyományos változat, borsófőzelék rántással:
A zöldborsót egy fél deci vízben gyorsan megmelegítjük, mialatt egy serpenyőben felolvasztunk körülbelül egy evőkanálnyi vajat/margarint, arra rátesszük az egy púpos evőkanál lisztet, a csipetnyi sót, a csipetnyi piros paprikát, a teáskanálnyi cukrot. Egy fakanállal összekeverjük, míg sűrű állagú rántást nem kapunk. A rántást lassan felengedjük a tejszínnel, majd hozzákeverjük a petrezselymet. A tejszínes rántást hozzáadjuk a lábasban a borsókhoz és összeforraljuk. Kész a borsófőzelékünk.