Az étcsoki távol tartja az orvost?
2023. január 04.
A szívroham és az agyvérzés kockázata is csökkenthető mindennapi étcsokoládé-fogyasztással egy friss ausztrál tanulmány szerint - olvasható a webmd.com összeállításában. Valóban ennyire hasznos és eredményes lehet az étcsokoládé rendszeres fogyasztása vagy csupán félreértelmezett és eltúlzott előnyökről beszélhetünk, amelyek kimondása során nem veszünk tudomást a tagadhatatlan hátrányokról?
„Az étcsokoládé kellemes és hatékony módja az olyan tápanyagok bevitelének, amelyek megelőzhetik a bajt a szív- és érrendszeri problémákra hajlamos embereknél” – hangsúlyozza Christopher M. Reid, az ausztrál Monash University professzora. Az általa vezetett kutatócsoport matematikai modellel írta le a sötét édesség napi majszolásának hosszú távú egészségügyi hatásait. Tény, hogy az étcsokoládé sokkal könnyebben elfogadható megoldás sokak számára, mint a saláták fogyasztása vagy akár a rendszeres testmozgás beiktatása a napi rutinba.
Olcsóbb, mint a gyógyszer
Azt is kiszámították, hogy társadalombiztosítási szempontból költséghatékony volna egy felvilágosító program indítása az étcsokoládé hasznosságáról, elvégre lényegesen olcsóbb, mint a gyógyszerek. Korábbi kutatások már rávilágítottak, hogy a kakaótartalmú kockákban található flavonoidok jót tesznek a szívnek, hiszen csökkentik a vérnyomást és a koleszterinszintet.
A metabolikus szindróma a kulcs
Reid és munkatársai megnézték a szívroham és az agyvérzés előfordulásának gyakoriságát azok körében, akik mindennap esznek étcsokoládét, illetve azoknál is, akik nem. Ezen kívül bevontak a felmérésbe a Cukorbetegség, elhízás és életmód című tanulmány 2 013 fős mintáját – az érintettek mindegyike metabolikus szindrómában szenvedett, ám egyiküknél sem állapítottak meg szívbetegséget vagy diabéteszt.
A metabolikus szindróma önmagában növeli a szívproblémák és a stroke kockázatát. Akkor diagnosztizálják, ha a következő tünetek közül legalább három egyidejűleg fennáll: magas vérnyomás, vércukor- vagy trigliceridszint, alacsony HDL- („jó koleszterin”) szint, valamint veszélyes túlsúlyra utaló derékbőség.
14 figyelmeztető jel, hogy nem mozgunk eleget
2023. január 04.
A mozgás egészség, ezért életmódunkat ennek szellemében kell kialakítanunk. De a jeleket is fontos számba vennünk, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy mozgáshiányban szenvedünk.
A világjárvány kezdete óta sokunk még inkább hozzászokott a tévéképernyő vagy a számítógép melletti mozgásszegény életmódhoz – itt az ideje változtatni! A rendszeres fizikai aktivitás javítja fizikai állapotunkat, amely olyan fizikai tulajdonságok összessége, mint az állóképesség, a gyorsaság az erőnlét, testünk rugalmassága stb. A megfelelő fizikai állapot lehetővé teszi, hogy mindennapi tevékenységeink ne okozzanak nagyobb fáradtságot, és a komolyabb testmozgás, sportolás se legyen megterhelő a számunkra.
Miért fontos a mozgás?
A mozgás segít jó állapotban tartani testünket-lelkünket. Rendszeres fizikai aktivitással kitartóbbak leszünk, nő az izomerőnk és állóképességünk, és csontozatunkat is erősítjük. Amellett a testmozgás nem csak fizikai előnyökkel jár. Íme további okok arra, hogy rendszeresen mozogjunk:
- Hangulatjavítás: a napi fizikai aktivitás lehetővé teszi a szorongásos és depressziós állapotok jayítását
- Egészségmegőrzés: a rendszeres testmozgás, sportolás hosszú távon szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásai magukban foglalják bizonyos betegségek kockázatának csökkentését. Ilyenek pl. a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, rákbetegségek, 2-es típusú cukorbetegség, csontritkulás, de a túlsúly és az elhízás is megelőzhető, illetve javítható vele.
- Az ülő életmód elleni küzdelem: az egész napos ülés, a mozgás minimálisra csökkenése pl. a napi munka jellege miatt, számos hátránnyal jár egészségünkre nézve. Okozhat többek közt magas vérnyomást, hasi elhízást, de még a magas koleszterinszint és az inzulinrezisztencia kialakulása mögött is az állhat. Az inaktív izomzat fenntartása pedig az izomtömeg csökkenéséhez vezethet.
Ajánlások
Ideális esetben legalább napi 30 perc dinamikus fizikai aktivitás javasolt. Nem feltétlenül sportolásról van szó, hanem az a fontos, hogy minden alkalmat használjunk ki a mozgásra. Pl. lépcsőzzünk liftezés helyett; inkább gyalogoljunk vagy biciklizzünk, mintsem autót vezessünk; szálljunk le egy megállóval előbb a közlekedési eszközről, hogy gyalog fejezzük be az utazás hátralévő részét – de sétáljunk mindennap. Ha pedig a kedvünk szerinti sporttevékenységnek is hódolunk, még többet teszünk egészségünkért.
Januári fogadalom helyett újévi önbecsülés
2023. január 03.
Januártól olyan elválaszthatatlan az újévi fogadalom, mint a karácsonytól a beigli. Sokan pont úgy vannak a fogadalommal, mint a bejglivel. "Csak meg ne ártson!" "A nagymama bejglije utánozhatatlan, én inkább nem is sütök." "Bárcsak lehetne kapni a boltban olyan finomat, amit én szeretek, akkor nem kéne nekem megsütnöm!"
Idén tilos az újévi fogadalom!
Valaki megkérdezte tőlem, hogy tettem-e újévi fogadalmat.
- Mindig szoktam, de idén nem.
- Hogyhogy?
- A fogadalomnak az a lényege, hogy önmagadnak állítasz egy célt, amihez abban az évben tartod magad. Mindig, amikor leirod az új év dátumát, eszedbe jut, hogy tartozol magadnak valamivel. Így megvan az emlékeztető is egész évben arra a bizonyos önmagadnak tett ígéretre. Az utóbbi pár évben még nem voltam olyan fegyelmezett, hogy újév nélkül is tudtam célt állítani magamnak.
Tökéletes nap
Lehet az egy sima, átlagos hétköznap is, amikor megígérsz önmagadnak valamit és tudatosan figyelsz arra, hogy be is tartsd. Az újév csak emlékeztetőül szolgál számodra. Miért ne készíthetnél te magad emlékeztetőket a lakásod különböző pontjaira, vagy a határidőnaplódba, vagy a kocsidba? Az olyan emlékeztető, bátorító, amit csak te tudsz, hogy mit jelent. Az újévi fogadalom nem más, mint önmagadnak tett ígéret, cél, döntés a változtatásra.
Bízz magadban, hogy bízzanak benned!
„Ha nem vagy elszámoltatható magad felé - ami önuralmat feltételez -, ne várd, hogy bízni fognak benned mások.” … „Ha nem tartod be az ígéretedet, ezzel azt az üzenetet küldöd felém, hogy nem érdekel, mit beszéltünk meg, nem ér a szavad semmit, nem számíthatok rád, nem bízhatok a szavadban. Ez persze csak a felém küldött üzenet. És ebben emiatt az a jó, hogy én dönthetem el, mit kezdek vele. Foglalkozom-e vele, vagy sem, az már rajtam múlik. Viszont kialakítasz bennem egy képet magadról, amit utána dupla munka helyretenni. Önmagad felé viszont sokkal rosszabb üzenetet küldesz: bebizonyítod önmagadnak, hogy nem számít mit mondasz, azt nem tartod be, ez aláássa az önbecsülésedet, következésképpen az énképedet. Ezáltal nem hiszed el magadnak, hogy érnek valamit az önmagadnak tett ígéreteid, nem bízol magadban, hogy amit kitűztél, el tudod érni, mert labilis az alapod.” ... „Így egy véget nem érő csapdában találod magad, és nem tudod, miért nem keveredsz ki belőle, és arról meg végképp fogalmad sincs, ki a csuda lökött bele?!”
(részlet a Férfi a férfi? c. könyvből)
10 élelmiszertípus, ami alapvető az egészséghez
2023. január 03.
Az étkezés szerepe megkérdőjelezhetetlen
A JAMA című szaklapban nemrégiben megjelent tanulmány szerint étkezési szokásaink jelentős hatással vannak a kardiometabolikus egészségünkre. A bostoni Tufts Friedman School of Nutrition Science and Policy kutató azt bizonyították, hogy ha a táplálkozás egyes faktorai nem megfelelőek, jelentősen megnő a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség valószínűsége.
A metabolikus szindróma (amelyet ma már kiterjesztve kardiometabolikus kockázatnak is neveznek) civilizációs népbetegség – genetikai hajlam, helytelen életmód és táplálkozás hatására tünetszegényen, lappangva kialakuló anyagcserezavar -, amely szív- és érrendszeri elváltozásokat okoz és korai kardiovaszkuláris halálozással jár.
Íme, a 10 legfontosabb élelmiszertípus
A kutatók a tanulmányukban abból indultak ki, hogy 2012-ben az Egyesült Államokban 702.308 halálozás következett be kardiometabolikus okok miatt. A szakemberek számításai szerint ezek közül 318.656 haláleset (45,4%) valamely táplálkozási hiba hosszútávú következményére vezethető vissza. Melyek azok a táplálkozási elemek, amelyekre mindenképpen figyelnünk kell?
1. zöldségek,
2. gyümölcsök,
3. diófélék, olajos magvak,
4. teljes kiőrlésű gabonák,
5. zsírszegény húsféleségek,
6. feldolgozott élelmiszerek,
7. cukros üdítők,
8. telítetlen zsírsavakban gazdag ételek,
9. omega-3 zsírsav tartalmú élelmiszerek,
10. só.
Az egyikből többet, a másikból kevesebbet
A felsorolásból nyilvánvalóan látszik, hogy egyes élelmiszertípusokból többet, másokból kevesebbet kellene fogyasztani az egészség fenntartásához, a betegségek elkerüléséhez. Ennek fényében a kardiometabolikus eredetű halálozások okai tehát
– a túl kevés a többszörösen telítetlen zsírsav, olajos mag, zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona és omega-3 tartalmú élelmiszer fogyasztása;
– és a túl sok feldolgozott élelmiszer, zsíros, vörös hús, só és cukros üdítő „habzsolása”.
Karibi csirkemell kókuszos rizzsel
2023. január 02.
Banán egy húsételben? Naná! Trópusi, zamatos, magában hordozva a napfényt, amire mindannyian vágyunk az év ezen időszakában.
Hozzávalók:
4 csirkemell (bőr és csont nélkül)
2 banán
2 gerezd fokhagyma, meghámozva és felaprítva
csipet szárított chili
15 ml (1 evőkanál) őrölt kömény
15 ml (1 evőkanál) őrölt koriander
125 ml (½ csésze) kókusztej
2,5 ml (½ teáskanál) őrölt gyömbér
30 ml (2 evőkanál) mustárpor
1 lime héja és leve + extra szeletek, kinyomkodni
marék korianderlevél, durvára vágva + plusz levél, díszítéshez
só és frissen őrölt fekete bors ízlés szerint
250 g főtt basmati rizs
60 ml (4 evőkanál) kókusztej
pirított kókuszreszelék, tálaláshoz
Elkészítése:
A csirkéhez a sütőt 180 fokra előmelegítjük. A csirkemellek kivételével az összes hozzávalót turmixgépbe tesszük, azzal készítjük a pácot. A csirkemelleket tepsibe tesszük, és a páclével felöntjük, hogy ellepje. Előmelegített sütőben sütjük 20-25 percig, vagy amíg a csirke meg nem sül.
A kókuszos rizshez összekeverjük a főtt basmati rizst és a kókusztejet. Ízlés szerint fűszerezzük.
Újabb hétfői stressz? Kobra-póz a lazításért
2023. január 02.
Ez a jógapóz jótékonyan hat az idegekre, a harag és a bosszúság ellenszere. Ha sokszor zsörtölődsz, vagy mérges vagy másokra, akkor jó, ha naponta gyakorlod ezt a tartást.
Hasonfekvésből indítsd a mozgást. Zárd össze a sarkad úgy, hogy a lábfejed legyen nyújtva (ha nem ér össze, nem baj, de törekedj rá), és feszítsd meg a farizmod.
Tedd a tenyereid a lengőbordák mellé, úgy, hogy közben a könyökök közeledjenek egymás felé. Ez tágítja a mellkas terét. Belégzéssel nyomd a medencéd a talajhoz, és a kezed segítségével emeld fel a törzsed, a fejed pedig annyira hajtsd hátra, hogy tekinteteddel felfelé fordulj. Kilégzésre lassan engedd vissza magad a hasadra, és mikor már lent van a fejed, akkor lazítsd a farizmot.
Ez utóbbi azért nagyon fontos, hogy a deréktájék ne legyen megerőltetve. Egymás után 3-5-ször is megismételheted a gyakorlatot, majd maradj benne pár légzésig, és tartsd ki a pózt.
Hatása
A svadhistána (második, nemi, szex-) csakrát erősíti és harmonizálja. Jótékonyan hat az idegekre, a harag és a bosszúság ellenszere. Ha sokszor zsörtölődsz, vagy mérges, vagy másokra, akkor jó, ha naponta gyakorlod ezt a tartást.
Elegancia, hagyomány, ünnep - a pezsgőzés alapszabályai
2023. január 01.
Hogy készülhet pezsgőből erotikus koktél? A polcokon számos pezsgős palack kelleti magát, mindenféle színekben, szárazak, édesek és félszárazak, elegáns vagy cifra cimkével. Mi a különbség pezsgő és habzóbor között? Hogyan fogyasszuk? Melyiket válasszuk az éjféli koccintáshoz?
A laikus vásárló számára minden olyan ital pezsgő, amit pezsgőspalackban hoznak forgalomba, hagyományos formába zárnak és elegendő szénsavtartalma van. Érdemes ennél egy kicsit körültekintőbbnek lenni és valódi minőségi pezsgőt választani a kínálatból.
Pezsgő és habzóbor
A kettő abban különbözik egymástól, hogy a pezsgő szénsavtartalma a borban levő vagy a borhoz adott cukorból zárt erjedéssel képződik. Ezzel szemben a habzóborban mesterségesen adagolt, szaturálással elnyeletett szénsav található.
Történeti visszapillantás
Legelőször Don Perignon készített pezsgőt Champagne-ban. Felfedezői érdeme abban áll, hogy bevezette a parafa kérgéből, a parafából készült dugó használatát. Az új, és még nem teljesen kierjedt borokat kora tavasszal palackozta, és a palackokat parafa dugóval szorosan bezárta. A borban lévő maradék cukor erjedése a palackban fejeződött be.
A pezsgőgyártásról
A pezsgő szénsavtartalma a hozzáadott cukorból zárt erjedés közben képződik. A pezsgőgyártás későbbi szakaszában a technológiailag kész pezsgő édesítésére is használnak cukrot. Előzőleg ebből is oldatot, likőrt készítenek. A kétféle likőrrendeltetése és összetétele nem azonos,ezért nevükben is megkülönböztetikegymástól.
Az előbbit tirázslikőrnek, utóbbit pedig expedíciós likőrnek nevezik.
Mikor fogyasszunk pezsgőt? - Egyszerűen: bármikor!
Fontos, hogy aperitifként mindig száraz pezsgőt igyunk, 6–8 fokra hűtve. Édesség és gyümölcs után félszáraz, édes pezsgőket kínáljunk. Kávét pezsgő után már ne szolgáljunk fel! Napjainkban a gasztronómiai tabuk döntögetése is megfigyelhető: a palackból formatervezett kiöntőedénybe töltött pezsgőt - mindig szárazat - szinte minden fogáshoz ajánlják.
Nagy elhatározások az új évben: miben állhat a siker?
2023. január 01.
Az évkezdéskor tett fogadalmak jó alkalmat nyújtanak arra, hogy számba vegyük vágyainkat, és meghatározzuk, milyen változásokat szeretnénk megvalósítani az életünkben. Igaz, a leggyakrabban a nagy elhatározások motivációs ereje az idő előrehaladtával jelentősen csökken. De ha összpontosítunk a bevált gyakorlaton alapuló jó tanácsokra, ebben az évben a fogadkozások könnyebben beteljesülhetnek.
“Idén arra összpontosítok, ami igazán érdekel”, “megtalálom azt a munkát, amelyre vágyom”, „lefogyok, mert diétázom, és nem hagyom abba a testedzést”, „leszokom a dohányzásról” stb. Ilyen és hasonló nagy elhatározások születnek az új esztendő első napjaiban, de megvalósításuk nagy része általában elmarad a későbbiekben.
Ennek egyik fő oka lehet, hogy gyakran rosszul fogalmazzuk meg magunknak új céljainkat. Pedig ezek (kimondatlan) vágyakat vagy mélyen gyökerező igényeket tükröznek, amelyeket szeretnénk kielégíteni, hogy változást hozzunk az életünkbe. De melyek azok a módszerek, amelyeket érdemes elkerülni, vagy tanácsos előnyben részesíteni, hogy 2022-ben ne lassuljon a lendület, és ne csökkenjen a motiváció?
Készítsünk cselekvési tervet
Elhatározásainkat tekintsük ütemtervnek egy globálisabb cél elérése érdekében. Az általunk felállított. adott cél nem eszmény, hanem eszköz az ideálisra való törekvéshez. Ehhez az elhatározásnak elérhetőnek, tervezetten világosnak és pontosnak kell lennie. Ha pl. meghallgatjuk azokat az ismerőseinket, akik megváltoztatták a szakmai életüket, rájövünk, hogy az soha nem kezdődik egy „ugrással a mélybe”, ami miatt egyik napról a másikra otthagynánk a korábbiakat.
Amikor esetleg mi is a szakmai változtatás igényének időszakában vagyunk, és nem feltétlenül tudjuk, melyik úton járunk, tervszerűen haladjunk előre. Határozzunk meg egy kisebb, első lépést, ami elvezet minket a másodikhoz, és így menjünk tovább. Minden egyes kis cél elérése sokkal nagyobb elégedettséggel jár, és lendületet ad az adott irányba való továbblépéshez.
Állítsuk fontossági sorrendbe nagy elhatározásainkat
Az egyik módja annak, hogy betartsuk fogadalmainkat, ha elismerjük, hogy nem vagyunk képesek minden fronton helytállni. Ekkor az elhatározások között prioritásokat kell felállítanunk, és ahhoz igazodnunk, megszabva, mennyire szigorúan betartva kívánjuk azokat elérni, valamint mekkora időt szeretnénk rájuk fordítani. Ugyanis, ha túl sok az új elhatározásunk, és kapkodunk, előfordulhat, hogy a végén egyiket sem sikerül megvalósítanunk.
Ne tiltásokra építsük a tervünket
Egy elhatározás megtartásához elengedhetetlen a motiváció. Kezdetben általában telve vagyunk motivációkkal, amelyek, ahogy haladunk az időben, rendszerint fokozatosan gyengülnek. Amellett, ha egy célt negatív formában fogalmazunk meg, akkor a vele járó szokásváltást megszorítással társítjuk, ami nem célravezető. Hiszen amikor így döntöttünk, jó okunk volt rá, és a pozitív változások útját a legtöbbször nem tiltások szegélyezik.
Nassolási tilalom! Feloldjam? Igen - Nem
2022. december 31.
Feloldást adsz magadnak a két ünnep közötti időszakra? Vajon hány kiló fog rád rakódni, ha most nem figyelsz oda? A nassolnivaló pedig csak úgy kelleti magát karácsonyi édességek hívogató formájában. Kutatások és baráti beszámolók, valamint a fogyókúrás szalonok eladási görbéi egyaránt megerősítik a tényt: karácsonykor a népesség egyébként többé-kevésbé túlsúlyos, notórius fogyókúrázó többsége is az igenre nyom. Ilyenkor jöhet minden, ami édes és habos, valamint szabad a bejgli, a stangli a flódni... Szilveszterre megint klikk az igenre - de mi legyen addig?
A két ünnep között fixen eltelik öt nap. Mindig, minden évben ennyi. A legtöbb női magazin erre a ciklusra minimum 3 kiló garantált fogyást jelentő fogyókúrás programot is kínál, de ilyenkor erre nem vagyunk vevők. Max elvben – elolvassuk, szénné égve a bűntudattól. Ezt az 5 napot legfeljebb hol munkával töltjük, hol a családdal, hol wellnessben, hol darálóban ... Ez az öt nap nagyon kemény csábítás arra, hogy a nassolásra vonatkozó tilalmi parancs feloldva maradjon.
Karácsonyi zabacsata
A két ünnep közötti időszakot sokan csapják hozzá a karácsonyhoz – egymást látogatják, vidéki rokonoknál ünnepelnek, disznótorosokat tartanak, haverokkal, barátokkal dőzsölnek tovább. Ilyenkor a jobbnál jobb ételek gyártásában versengnek a háziasszonyok egymással, s sértődnek halomra, ha nem kóstolja meg mindenki legalább kétszer a nagyszerű akármicsodát. Aki ilyenkor nem ránt magára pár kilót, az jóformán nem is létezik.
Temérdek maradék
A másik zabaforrás a temérdek maradék. A háziasszonyok ilyenkor szokásosan túlvásárolják, túlfőzik a család kapacitását, amit aztán „meg kell enni”. Tényleg meg kell enni? Nézzük meg jobban a lejárati határidőket! Aki okosan vásárolt, annak a hűtőjében a legtöbb dolog eláll januárig…
Itt az újév és a nagy fogadkozások ideje
2022. december 31.
Kevesebb cigaretta, alkohol és szigorú diéta – legtöbbször ezt fogadják meg az emberek az új év alkalmából. Csakhogy általában a szilveszteri buli után néhány nappal már el is párolog a sok szent elhatározás… Ennek a szakértők szerint a “beépített kudarc”-jelenség az oka, mely akár a sürgősen időszerű változásokat is blokkolhatja.
Birgit Mauler, a münsteri Christoph Dornier Pszichoterápiai Klinika vezető pszichológusa szerint sokan túl nagy fába vágják29 a fejszéjüket újévkor, amikor kemény fogadalmakat tesznek anélkül, hogy megterveznék a változás pontos menetét.
Így hát rövid idő elteltével kénytelenek szembesülni azzal, hogy túl sokat követeltek maguktól, és inkább feladják az egészet.
A szakértők szerint a következő tippek segítenek abban, hogy valóban be is tarthassuk az újévi fogadalmainkat:
- Ne fogadjunk meg valamit csak azért, mert mindenki más megfogadja, és csak mert éppen szilveszter van.
- Ne adjuk fel a szokásainkat a családtagok, a barátok kedvéért! Csak akkor fogadjunk meg valamit, ha mi magunk is meg vagyunk győződve a fogadalom helyességéről.
- Gondoljuk át, írjuk is le, milyen előnyökkel jár, ha a várt eredményt elérjük.
- Ne vállaljunk túl sokat egyszerre. Ha eddig rendszeresen nassoltunk, ittunk és dohányoztunk, előbb mondjunk le az egyik káros szenvedélyünkről, és ha sikerrel jártunk, az után következhet a második, a harmadik, csak szép sorjában, ha van több is.
- Pontosan fogalmazzuk meg a fogadalmunkat, és tartsuk magunkat határozottan ahhoz, hogy lépésről-lépésre, a kitervelt úton-módon valósítsuk meg, amit elterveztünk.
- Tervezzük meg, hogyan reagálunk a kísértésekre.
- Jutalmazzuk meg magunkat a részsikerekért.
- Ha mégis elkövetnénk egy-egy kisebb botlást, ne adjuk fel, nem dől össze a világ. Hosszú távon attól még lehetünk sikeresek, a hibából tanulva vágjunk bele újra!