Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Fogamzásgátlás spirállal – Ezeket érdemes tudnia róla

2023. január 15.

Fotó: 123rf.com

A fogamzásgátlás a legtöbb esetben legalább annyira központi kérdés, mint a családtervezés. Nem csoda, hogy mindenki a lehető legjobb megoldást keresi, ráadásul olyat, ami kevésbé terheli a szervezetet. Az egyik ilyen lehetőség a spirál, melyről dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.

Mi is az a spirál?

A spirál egy méhen belüli fogamzásgátló eszköz, mely rendszerint valamilyen könnyű, rugalmas műanyagból vagy rézből készül. Formáját tekintve T-alakú, vagy visszakunkorodó T betűt formáz, valamint létezik kígyóra emlékeztető alakzat is. A spirál elnevezést annak köszönheti, hogy az eszközön található spirális rézszál van, mely fokozza a fogamzásgátlást. 

A spirál érintkezve a méh belső felszínével, ún. steril gyulladást hoz létre a méhen belül. Ez az állapot pedig megakadályozza a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A hatásfoka csaknem ugyanolyan jó, mint a tabletta esetében.

Hormontartalmú spirál is létezik

A spirálnak létezik hormon leadására képes változata is – ebben az esetben egy olyan T-alakú eszközről van szó, amelynek függőleges része kissé vaskosabb. Innen szabadul fel a hormontartalom, mely a fizikai akadály mellett, hormonális védelmet is képez a nem kívánt terhesség ellen. Ez az anyag ugyanis a méh nyálkahártyájára gyakorol hormonális hatást többféle módon: részint a nyakcsatorna nyáktermelése megváltozik a hormon miatt (így a spermiumok találkozását akadályozza a petesejttel), másrészt elvékonyítja a méh nyálkahártyáját is (ha meg is termékenyül a petesejt, a beágyazódást meggátolja) .

Előnyök és hátrányok

Mint minden eszköznek, a spiráloknak is megvannak az előnyeik és a hátrányaik. Mindenképpen mellettük szól a hosszú használhatóság (3-5 év), valamint a praktikum, hiszen nem kell figyelni a tablettaszedésre vagy az óvszer használatára. Továbbá hormonmentes változata nem befolyásolja a szoptatást, ráadásul azok is használhatják, akiknek valamilyen okból tiltott a hormonális fogamzásgátlás (pl. trombofília)
További előnyük, hogy bár egy összegben kissé drágák, de hosszútávon olcsóbbak a többi eszköznél. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza szerint hátrányuk, hogy maga az eszköz elmozdulhat, és alkalmazásukkor némileg megnőhet a gyulladás- és a fertőzésveszély, valamint a hormonmentes változatnál erősebb lehet a menzesz is, viszont a hormontartalmú spirálnál alig van vagy nincs is.



Tényleg nem kell diétázniuk a hasmenéses betegeknek?

2023. január 14.

„Mit adjon az ember egy hasmenéses gyereknek enni? Magától értetődően pirítóst, sós vízben főtt krumplit és teát. Annak idején – mindezek mellett –  én még köménymagos „üres” levest is csináltam a gyerekeimnek, ha betegek voltak. Erre mit hallok a múltkor a menyemtől? …

Fotó: gettyimages.com„ A menyem megkérdezi a hét éves, két napja hasmenéses unokámtól, hogy mit szeretne enni, mert ő azt készít neki. Azt hittem rosszul hallok! Azt ehet a hasmenéses gyerek, amit szeretne? Hát, hiába… Változnak az idők!”

Pár évtizeddel ezelőtt a hasmenéses, esetleg hányós gyerekeket szigorú diétára fogták. Ha nem lett volna elég baj a hasmenés és a hányás jelentette szenvedés, ahhoz jött a körülbelül három menüre szűkült étlap kötelező jellege. Tea, pirítós, sós vízben főtt krumpli, esetleg köménymagos leves. Nos, nem éppen kalóriadús eledelek ezek, de tény, hogy szinte kötelező érvénnyel ezek kerültek a betegek étlapjára.
Aztán jött egy kis lazaság. Kaphatott sós ropit, chips-et is a gyermek, mondván azok sósak, és folyadékfogyasztásra ösztönzik a gyermeket, ami igencsak szükséges a hasmenéses, hányásos állapotban. Ez általában működött is, mert melyik gyerek ne enné szívesen ezeket a nassolnivalókat, akár főfogásokként is? Sőt, ezek mellé még kólát is ihatott, amit egyébként úgyis egy gyógyszerész fedezett fel annak idején! De a múlt emlékeit félretéve ma meglepő módon ott tartunk, hogy: azok az ételek, amik alkalmasak a hasmenéses csecsemő vagy gyermek táplálására nem mások, mint azok, amiket egyébként, egészségesen is fogyaszt.

Ki gondolta volna, hogy a hasmenés ideje alatt is eheti ugyanazokat a fajta ételeket a gyermek, amelyeket egyébként is szokott? Sőt, mindezt a csecsemő- és gyermekkori hasmenéses megbetegedések kezelésével kiemelten foglalkozó Egészségügyi Világszervezet (WHO) javasolja is!

A hasmenéses gyermekek etetésével és itatásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalók

1. Ne hagyja abba a szoptatást! Amennyiben szoptatja a gyermekét, a hasmenéses időszakban semmi esetre se hagyja azt abba, sőt próbálja meg a szokásosnál gyakrabban mellre helyezni a gyermeket! A hasmenés időszakában az egyébként tápszerrel táplált gyermek tápszert kapjon!

2. Ha a húst, a halat és a tojást már bevezették a gyermek étrendjébe, javasolt, hogy ezeket is tartalmazza a betegség alatti étrend. Emellett, a magas kálium-tartalmú ételek (pl. banán, főtt burgonya) fogyasztása is kedvező hatású.
3. A nagyobb gyermekek maguk is eldönthetik, hogy mit szeretnének enni. A lényeg az, hogy elegendő makro- és mikrotápanyaghoz jusson a beteg gyermek.

4. Nem árt az erős fűszereket, a túlságosan zsíros, illetve a nagyon édes ételeket kerülni, mivel ezek megterhelhetik az emésztőrendszert, és ronthatnak az állapoton.



Lásd színesebben a januárt!

2023. január 14.

Télen kevesebb a napsütés, ami megemeli az endorfint a vérben, ami elősegíti az örömszint növekedését. Ilyenkor szürkébbnek látunk mindent. Persze nem csak télen kerülhetünk tompa hangulatba. Erre az esetre jól tud jönni egy kis segítség az örömszint emeléséhez.  

Az északi népeknél a kevés napfény miatt bizonyítottan sokkal jellemzőbb az alkoholizmus és a depresszió. Ha a hangulatunk szürkébe fordul, jól jöhet a szolárium, vagy a szauna. Erre az esetre szoktuk alkalmazni a kineziológia eszköztárából az elemlámpát, mellyel a 3. szemünket világítjuk meg. A két szemöldökünk között elhelyezkedő 3. szemünk mögött található agyunkban a hipofízis, mely a világban lévő fény érzékeléséért, a szorongás elűzéséért és az örömszint fenntartásáért is felelős többek között.

Már nem zavar…
Az alábbi mondatok egy kedves kliensem szájából hangzottak el. Hol vagyok én, hogy ne látom a szeretetet az életben? Honnan nézem a világot, hogy nem látom? Honnan nézem, hogy olyan fátyolos, mintha az egészet egy felhőn át nézném. S tompa kábulattal kérdezem. Vajon mi végre ez az egész? Már megszoktam a világ hidegségét, apatikus közönyét. Régóta nem látom, és mindig próbálkozom kimászni ebből a szürke veremből. Egy idő után már nem fáj, nincs bennem égető érzés, hogy kijöjjek ebből, hogy az élet színeit lássam. Már nem is érdekel.

Az életfeladat-terapeuta válaszol
Először is el kell fogadni a tényt, hogy most éppen nem látom, hogy vannak színek, mert a szürke fátyol erősebb, elhomályosítja a színeket. Fel kell tenni a kérdést, talán valamit nem veszek észre? Kell, hogy legyen valami. Valami több. Először is, ez az apatikus állapot sem más, mint egy szorongás vagy düh érzés. A vonatunk innen bármikor mehet tovább. Ezt fontos tudatosítani. De mitől lesz minden olyan szürke? Mitől nem látjuk a színeket?

A kineziológus válaszol
A szürke egy szín. Hagyományosan kapcsolódik az unalomhoz, az apátiához. Amihez nem szoktuk magától értetődően kapcsolni, az a reménytelenség és az elfojtott düh érzése a tehetetlenség miatt. Ha felmerül valakiben a depresszív hangulat, egy tapasztalt terapeutában azonnal felsejlik, hogy itt bizony jól bebugyolált haragról van szó. Érdemes ilyenkor feltenni magunknak a kérdést, hogy mikor éltünk át nagy csalódást legutóbb az életünkben és miért.



Vitaminból is fő a mértékletesség

2023. január 13.

Fotó: 123rf.com

A megfázástól, influenzától tartva sokan kezdenek el különféle készítményeket vásárolni, ám ha nem figyelnek a sokszor azonos összetevőkre, túladagolás is lehet a vége – hívja fel a figyelmet dr. Hankó Balázs, a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának főgyógyszerésze.

Ha fáradtnak, kimerültnek, betegesnek érezzük magunkat, érdemes elgondolkodnunk a vitaminpótlás lehetőségén. A multivitaminok minden vitaminból, ásványi anyagból és nyomelemből tartalmazzák az ajánlott mennyiséget, vannak olyan készítmények, amelyeket életkorunk, egészségi állapotunk, nemünk, életmódunk alapján állítanak össze. Ha ilyet választunk, biztosan kivédhetjük a túladagolást – mondja dr. Hankó Balázs, leszögezve, hogy nagyon fontos a rendszeresség. Ezek a készítmények ugyanis csak akkor fejtik ki jótékony hatásukat, ha huzamosabb ideig, legalább egy szezonon keresztül szedjük őket.

A C- és D-vitaminnal sem árt vigyázni

Önállóan leginkább a C- és a D-vitamint szokták szedni, főként azért, mert erősítik az immunrendszert. Előbbi ráadásul kiváló antioxidáns, és mivel vízben oldódik, nem lehet túladagolni, a felesleges mennyiség ugyanis távozik a vizelettel. A túl sok C-vitamin ugyanakkor megterhelést jelent azoknak, akik veseproblémákkal küzdenek. Ezért nekik különösen fontos odafigyelni arra, hogy a megfázásos időszakban szedett egyéb készítmények, például a láz-, fájdalomcsökkentőt és köptetőt is tartalmazó, komplex szerek milyen dózisban tartalmaznak C-vitamint.

A D-vitamin ugyan zsírban oldódik, de a napsütés nélkülözése miatt mégsem árt azt télen rendszeresen pótolni. A D-vitamint a csecsemők és kisgyermekek olajos csepp formájában kaphatják meg, míg a nagyobb gyermekek és a felnőttek tablettát is szedhetnek. Nem mindig szükséges a napi alkalmazás, sőt nagyobb dózisok esetében heti bevitel ajánlott. Jó, ha tudjuk, hogy a D-vitamin segíti a magnézium felszívódását, így nem alkalmazható együtt a magnéziumtartalmú savlekötőkkel, míg más savlekötők gátolják a hasznosulását.

Kismamáknak kevesebb A-vitamin és több folsav szükséges

Az A-, E- és K-vitamint is el tudja tárolni a szervezetünk, vagyis ha nem figyelünk, könnyen túladagolhatjuk őket. Ezért ha változatosan étkezünk, nem feltétlenül kell naponta gondoskodnunk a pótlásukról. A kismamáknak kifejezetten ügyelniük kell arra, hogy kevesebb A-vitamint vigyenek be, mert árthatnak a magzatnak. A megfelelő folsavbevitelre pedig kifejezetten figyelniük kell, ideális esetben már a gyermekvállalás előtt.



Főzz takarékosan és finoman!

2023. január 13.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Kevés alapanyagból is készíthető finom és tartalmas étel. Próbáld ki!  

Mustáros tepsis burgonya

Hozzávalók:
8 szem közepes burgonya
1 fej hagyma
2 kanál mustár
olaj

bors
piros arany
1 pár virsli (vagy darabka kolbász, debreceni, stb.)

A burgonyát meghámozom, kockákra vágom és megmosom. A hagymát apróra vágom, kevés olajon megpárolom. Amikor puha, beleteszem a mustárt, a piros aranyat, a sót és a borsot. 1 dl vizet teszek rá és összeforralom.

Egy tűzálló tálba teszem a burgonyát, és ráöntöm a mustáros-hagymás keveréket. Összekeverem, és fóliával letakarva 180 fokon 45 percig sütöm. Ezután leszedem a fóliát, hozzáteszem a karikára vágott virslit, és visszateszem még kicsit pirulni.

Káposztasalátát kínálok mellé.



Annyi a munka, hogy nincs időd enni?

2023. január 12.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Sajnos sokaktól hallom, hogy "de nincs időm enni". Minden másra, például az utazásra, vásárlásra, munkára tudatosan készülünk, addig az étkezésünk többnyire valahol az utolsók között szerepel a fontossági sorrendünkben.  

Az ételeinkben fellelhető tápanyagokból építi fel saját magát a szervezetünk. Ezek által képes fenntartani a biológiai folyamatainkat. Ha nem kap elegendőt, akkor hosszú távon megsínyli a testünk, egészségi állapotunk. Sajnos, nagyon sok emberre jellemző, hogy amikor este hazaér és végre nyugi van, akkor próbálja bepótolni az egész napos kimaradást. Ez mindenképpen elhízáshoz vezet, hiszen a napközbeni „éhezés” következtében lelassul az anyagcsere, majd az este kapott táplálékot megpróbálja elrakni a raktárainkba (zsír), hiszen arra számít, hogy másnap sem fogunk enni. A lényeg az, hogy a testünk tartalékoló üzemmódba kapcsol, aminek egyenes következménye a zsírraktárak felszaporodása.

A legfontosabb az az, hogy napközben is próbáljunk beiktatni étkezéseket. Ezek lehetőleg ne a legközelebbi pékség által felvonultatott finomságok legyenek, hanem valami, ami tápláló és egészséges.

Nézzünk meg néhány kifogást, amit leggyakrabban hallok akkor, amikor tudatos étkezésre buzdítom az egészségesebben élni, netán fogyni vágyó embereket:

1. „Nincs időm semmit enni, mit is tudnék magammal vinni, hiszen egész nap rohanok?”
Érdemes már előző nap kigondolni, hogy másnap mit vinnénk magunkkal. Ezt értem én tudatosság alatt. A napi háromszori étkezés mellett nem lenne rossz, ha be tudnánk iktatni két kisebb étkezést is. Ezekre érdemes magatokkal vinni gyümölcsöt, korpás kekszet, zöldségsalátát, bulátát, kölesgolyót. Ezek mind olyan ételek, amelyek pillanatok alatt elfogyaszthatóak, jól szállíthatóak, tehát ideális, ha az ember ki se látszik a munkából, vagy akár rohangálnia kell egyik helyről a másikra.

2. „De nem tudom hogy elvinni”
Érdemes beszerezni egy pici műanyag dobozkát. Sokféle kapható már a boltokban. Én azt szoktam javasolni, hogy azt válasszák, ami körülbelül akkora, mint egy kisebb müzlis tányér. Ha ebbe pakoljuk bele reggel, amit tízóraira vagy uzsonnára viszünk magunkkal, akkor még egy pici női táskákba is ügyesen belesüllyeszthetőek, könnyen szállíthatóak. Tehát két kifogás máris törölve, hiszen könnyedén találtunk rá megoldást.

3. „Mindig szendvicset eszek”
Ha valami tartalmasabbra vágyunk, akkor még mindig a legjobb, gyors megoldás a szendvics. Lehetőleg most ne a hagyományos zsömle-párizsi kettősre gondoljatok, hanem valami sokkal finomabbra és táplálóbbra. A reform szendvics készülhet kenyérből, kifliből, vagy zsömléből, egyetlen kitétel van, hogy ezek teljes kiőrlésű lisztből, vagy rozslisztből álljanak. Akinek nincs súlyfeleslege, gondolhat még a magos változatokra, azonban, akinek problémái vannak, inkább hanyagolja az olajos magvas változatokat. A pékárut kenjük meg egy kis margarinnal, de vajjal is akár. Erre tehetünk érlelt sonkákat, vagy ha van otthon, akkor akár grillhúst vagy natúrszeletet. Megspékelhetjük egy szelet sajttal, pár szelet tojással és természetesen tegyünk bele zöldséget. A zöldség lehet bármi, amit csak szeret az illető. Ha valaki szeretné, hogy a szendvicse ne nedvesedjen át tőlük, akkor a már említett pici tartóban magával viheti külön felszeletelve.



Megúszhatjuk a fogorvosnál a fájdalmat

2023. január 12.

Fotó: 123rf.com

A fogorvosi fúró hangja szorongást válthat ki bennünk, és egyes kutatások szerint a kezelés közben az ősi túlélési ösztöneink kapcsolnak be. A legtöbben szégyelljük, hogy félünk a fogorvostól, pedig van megoldás, amellyel úrrá lehetünk a rettegésen, és megmenekülhetünk a fájdalomtól.

Maguk a fogorvosok sem tudják mindig fesztelenül kezelni, ha ők kerülnek a pácienseik helyébe. Ez a félelem, szorongás egy természetes emberi reakció, amelynek több oka is lehet, azonban a feloldásukra is van megoldás. Karácsonyi Heni, a Lacalut dentálhigiénikusa minden félelmünkre tud megoldást.

Természetes, hogy félünk

Annak, hogy nem szívesen engedjük a szánkba a fogorvos éles, szúrós vagy hegyes eszközeit, egyszerű biológiai okai is vannak. A szánk ugyanis a testünk egyik legsebezhetőbb része, amivel a legalapvetőbb szükségleteinket elégítjük ki, azaz a légzést, ivást és evést végezzük vele. „A fogorvosok számára teljesen természetes, hogy a páciens fél. Emiatt ne szégyenkezzünk, bátran mondjuk el az érzéseinket és engedjük, hogy a szakértő segíteni tudjon” – mondta Karácsonyi Heni.

Kontrollmánia és tehetetlenség

A fogorvosi székben kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetünk, előfordulhat az ismeretlentől való szorongás is.  Ráadásul ezek az érzések felerősödhetnek azokban, akik az élet minden területén szeretik ellenőrzés alatt tartani a dolgokat. A szakértő ezért azt javasolja, hogy bátran tegyük fel a kérdéseinket az orvosunknak a kezelés lépéseiről, mert minél több információval rendelkezünk, annál nyugodtabban viseljük majd a beavatkozásokat. Ha tisztába kerülünk azzal kapcsolatban, hogy mi vár ránk, a beavatkozás maga is sokkal kevésbé lesz félelmetes.

Félős szülőnek félős a gyereke

Mint minden ilyen, a fogorvostól való félelem is visszavezethető a gyermekkorunkra. A rettegéshez azonban nincs szükségünk rossz élményekre és tapasztalatokra, bőven elegendő, ha a szüleinken azt látjuk, hogy félnek, tartanak a fogászati kezelésektől. Ezt a szociális mintát nagyon könnyen átvesszük, hiszen a veszélyes helyzetek elkerülése ösztönös folyamat. A szakértő ezért azt javasolja, hogy vigyük magunkkal a gyermekeinket a saját kezeléseinkre is, hogy amikor náluk lesz szükséges a szűrés, illetve a beavatkozás, akkor már ismerős és biztonságos közegbe térjen vissza.

Jobban félünk, mint amennyire fáj 

A fogorvostól való félelem egyik legelterjedtebb oka a fájdalom, ami szintén ösztönös, viszont a legkevésbé indokolt. Az érzéstelenítésre használt korszerű módszerekkel a páciensek többsége alig érez fájdalmat. „Ha nem járunk gyakran fogorvoshoz, azt sem vesszük észre, hogyan fejlődik az orvostudomány, és hogyan lesz egyre fájdalommentesebb a fogászati beavatkozás. Ráadásul, ha fájdalom nélkül érkezünk a fogorvoshoz, nagy a valószínűsége annak is, hogy fájdalom nélkül távozunk. Ezért javasoljuk a rendszeres, fél éves szűrővizsgálatot, ahol még csírájában meg tudjuk oldani a legkisebb problémákat is” – tette hozzá a szakértő.



Tél a lakásban

2023. január 11.

Hogyan gondozzuk szobanövényeinket télen? Milyen dísznövényeket vehetünk, amelyek a hideg hónapokban virágoznak? A növények mellett mi mindennel tehetjük lakásunkat kellemessé, otthonossá? Hogyan varázsolhatunk melegséget a szobákba?  

Több éve gondozott, régi szobanövényeinket a téli hónapokban havonta egyszer langyos vízzel zuhanyoztassuk le, a nagyobbaknak csak mossuk le a leveleit. Kéthetente tápoldatos vízzel locsoljuk meg őket, és a száraz leveleiket rendszeresen szedjük le. Ügyeljünk rá, hogy a nagyobb fényigényű növényeink az ablakhoz közelebb kapjanak helyet, ha nem tudjuk szobánkat átrendezni, akkor a természetes fény egy részét az esti órákban halogén lámpával próbáljuk pótolni.

A panellakások száraz levegője kifejezetten ártalmas a szobanövényekre, csak néhány dísznövény tűri ezt a klímát. A száraz levegőt a radiátorra tehető párologtatóval, vagy erre a célra fejlesztett párologtató géppel tehetjük magunk és növényeink számára is elfogadhatóbbá.

A száraz levegőt tűrő növényeinket – mint például a szcindapszuszt (Epipremnum aureum), vagy a zebrapletykát (Zebrina pendula) – is gyakrabban locsoljuk, két-három naponta pedig permetezzük leveleiket. A szcindapszusz egy léggyökeres liánnövény, szárainak hossza akár a 2 m-es hosszúságot is elérheti, olykor meg is haladhatja. Ajánlatos mohakaróra futtatni vagy függőkosárba, falitartóba helyezni. A hajtáscsúcsok lecsípésével bokor alakúra nevelhetjük. Óvjuk a huzattól. Leveleit szabálytalan alakú, sárga mintázatok tarkítják. A zebrapletyka nagyon dekoratív növény, hosszanti, bordó levelei viszonylag kicsik, selymes szõrökkel fedettek. A levelek fonákja sötétvörös színû. Tavasszal és õsszel lilás virágokat hoz a hajtás végén. Függőkosárba téve mutat a legjobban.

Sokak kedvenc téli növénye a mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima), mely november-decemberben lep meg bennünket szép piros leveleivel. Karácsony után azonban egyre rosszabb állapotba kerülhet, ha nem gondozzuk, levelei hervadni, hullani kezdenek, és szép lassan felkopaszodik a növény. Mindez akkor történhet, ha nagyon meleg, sötét szobában van és gyakran kiszárítjuk a földjét. A legjobb, ha 18-20 C-os hõmérsékleten tartjuk és földjét állandóan nyirkosan hagyjuk. Ha elég ügyesek és türelmesek vagyunk, több év alatt akár 1 méteres növényt is nevelhetünk belõle. Mindezt hogyan érhetjük el? Amikor a levelek felett található sárga virágok elnyíltak, s a színes levelek is kezdenek fakulni, a növényt vágjuk vissza 5-8 cm-re. Tegyük 15 C körüli hõmérsékletû helyiségbe, s tartsuk szárazon. Áprilisban ültessük nagyobb cserépbe, ’B’ típusú földbe, öntözzük rendszeresen. A mikulásvirág rövidnappalos növény, ami azt jelenti, hogy csak akkor virágzik, illetve akkor hozza színes leveleit, ha a nappalok rövidebbek, mint az éjszakák. A karácsonyi kivirágoztatáshoz ezt mesterségesen kell elérnünk. Szeptembertől úgy kell elhelyezni a növényt, hogy körülbelül két hónapon keresztül csak 10-12 órán keresztül kapjon fényt. Ezt megoldhatjuk egy papírdobozzal is. Tegyük bele a növényt, s minden nap reggel 7 órakor nyissuk ki a doboz tetejét, s este 7-9 óra között zárjuk be. Vigyázzunk! A lámpafény is fénynek számít. Ha mindez nagyon macerásnak tûnik, tekintsük növényünket ’egytélinek’, s jövő karácsonykor vegyünk újat.



Bodzával az influenza ellen

2023. január 11.

Fotók: pixbay.comMagyarországon tombol az influenzajárvány, és bár a tünetek kezelésére világszerte használják a bodzát, itthon ritkán hallani jótékony hatásairól. A bodza gyümölcse a betegség megelőzésében és kezelésében is segítségünkre lehet. Ráadásul hazánk Európa egyik fő nemesbodza ellátója, így aki a bogyós gyümölccsel gyógyulna, bármelyik boltban könnyen hozzájuthat.

Tetőzik a járvány

Tetőzik az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma Európában. Magyarországon a becslés szerint az elmúlt héten közel 82 ezer ember fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.

Nem csak a népgyógyászati utalások szólnak a bodzafogyasztás előnyeiről – világszerte egyre több tudományos vizsgálat is foglalkozik az egészségre gyakorolt pozitív hatásaival.

Az Aarhus-i, a Missouri és a Freiburg-i Egyetem szakértőinek egymástól független kutatásai és cikkei alapján kijelenthető: a bodza vírusellenes, antibakteriális, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, immunerősítő és antiproliferatív (sejtszaporodást gátló), pozitív hatásait ráadásul úgy fejti ki, hogy közben védi a gyomor nyálkahártyáját, a májat és a hasnyálmirigyet is.

A tudósok abban is egyetértenek, hogy a bodza hatékony az influenza tüneteinek enyhítésében, mert blokkolja a vírusok szaporodását, és az első tünetek jelentkezésétől számított 3-4 nap alatt meggyógyíthatja a beteget.

Pozitív hatásai miatt a bodza az egyik legnépszerűbb, gyermekgyógyászatban is használt gyógynövény: étrend-kiegészítők, hagyományos növényi gyógyszerek és egyéb természetes kivonatokat tartalmazó egészségügyi termékek, gyümölcslevek és szirupok formájában segít a megfázás és az influenza tüneteinek enyhítésében.

Az erős antioxidáns hatása miatt hatásos lehet olyan betegségek kezelésében, mint például az érelmeszesedés, a 2-es típusú cukorbetegség, vagy a magas vérnyomás.

A hígítatlan bodzalé 100 ml-es napi adagja a megelőzésben játszik szerepet, míg a 200 ml-es, terápiás napi dózisa a már kialakult betegség kezelésében segíthet. Vírusos fertőzés esetén nagy mennyiségű hatóanyagra van szükség: a javaslat 2 x 200 ml bodzalé fogyasztása az első és a második napon, majd egy héten belül fokozatosan kell csökkenteni 100 ml-es napi adagra.



A 7 legjobb méregtelenítő étel

2023. január 10.

A túlsúly, fáradtság, kedvetlenség, alacsony energiaszint, petyhüdt, mitesszeres bőr, cellulitisz a méreganyagok felhalmozódásának jelei is lehetnek. A méregtelenítés minden évszakváltáskor javallott, tavasszal pedig szinte kötelező, de a karácsonyi-újévi időszak "nagy zabálásai" után is erősen megfontolandó. Van néhány olyan ételcsoport, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a fogyókúrában és a méregtelenítésben.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Tartsd szem előtt, hogy e két folyamat kéz a kézben jár: amikor megszabadítjuk a szervezetünket a méreganyagoktól és a felhalmozódott anyagcseretermékektől, az az esetek többségében kilókban vagy centikben mérhető fogyással is jár, feltéve, hogy megfelelően végeztük.

Amit semmiképp ne csinálj: ne villámdiétáktól vagy egy ételféleségen alapuló, drasztikus fogyókúrától várd a látványos súlycsökkenést, mert ez valóban többet árt, mint használ. Az amúgy is kiürült ásványianyag- és vitaminraktárait egy ilyen ésszerűtlen módszer révén nem tudja feltölteni a szervezet, így könnyen hiánybetegségek alakulhatnak ki, a legyengült immunrendszer pedig fogékonyabb lesz a fertőzésekre.

Könnyű méregtelenítő étrend

A legjobb, amit ilyenkor tehetünk, hogy a szezonálisan beszerezhető, vitamindús ételféleségekből kímélő eljárásokkal készítünk könnyű, energetizáló fogásokat. Egy ilyen kímélő ételekből összeállított étrendet nyugodtan követhetsz egy-két hétig is, a szervezeted nagyon hálás lesz érte, hogy az emésztésen megspórolt energiát a méregtelenítésre tudja fordítani.

Az 5 legfontosabb alapszabály:

1. Egyél minél több zöldséget, gyümölcsöt nyersen!

Tévhit, hogy a nyers ételek nehezebben emészthetők, mint a főtt fogások. A nyers ételek tele vannak az emésztéshez elengedhetetlen enzimekkel és élő tápanyagokkal, amelyek a téli ínség idején kiemelten fontosak.
Iktass be minél több gyümölcsöt, vacsorára, ebédre egyél salátát idényzöldségekből.

2. Használj kímélő konyhai eljárásokat!
Vagyis a zöldségeket hosszas sütés-főzés helyett párold meg, az sem baj, ha ropogósak maradnak. A kínai konyhaművészetből ellesheted a hirtelen sütés titkát: az így készült zöldségfélékben is sokkal több az értékes anyag, és ízletesek is. Ha igazán jót akarsz magadnak, kevés hidegen sajtolt olajon süss vagy párolj!

3. Vedd kisebbre az adagokat!
A kétharmadig telt gyomor emészt a legnagyobb hatásfokon. Ezért sose edd tele magadat, és ne szedj kétszer. Jobb, ha egy-két hétig a befejező fogásként fogyasztott desszertet is kihagyod.

4. Csökkentsd a szénhidrátfogyasztást!
Jobb, ha minimális szénhidrát alapú ételféleséget, vagyis gabonafélét, burgonyát, péksüteményt fogyasztunk, elősegítve ezzel a gyorsabb bélmozgást. Nem kell őket teljesen száműzni, de a fehér lisztből készült pékárukat jobb, ha elfelejted erre az időre. Inkább válassz teljes kiőrlésű rozskenyeret a salátához, vagy készíts barnarizst, kölest, hajdinát köretként.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...180181182...609
hírek, aktualitások

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)