Miből tudom, hogy a házastársamnak munkahelyi viszonya van?
2023. február 10.
Napunk nagy részét a munkahelyünkön töltjük. A munkahelyek ma már zömmel projektszemléletben működnek, éppen ezért egy-egy kollégához nagyon intenzív kapcsolat köthet össze bennünket és házastársunkat is. Ha ellenkező nemű kollégával tölti az ideje nagy részét a párunk, akkor bizony könnyen előfordulhat, hogy a munkakapcsolat átalakulhat egy munkahelyi titkos viszonnyá.
Íme, 5 figyelmeztető jel, ami rávezet arra, hogy a párodnak munkahelyi viszonya van...
1. Megváltozott munkaidő beosztás
Azt veszed észre, hogy kitolódik a munkaideje, több a túlórája, gyakrabban kell elmenni különböző vidéki vagy éppen külföldi utakra.
Érdemes nyitott szemmel lenned, ha a következőket kéri tőled:
- nem hívhatod bármikor a munkahelyén
- órákba nyúló ebédelései vannak
- fontos projektje van abban a hónapban és minden estét annak kell szentelni
- csak néhány perc vacsoraideje van, mert vissza kell mennie még este az irodába dolgozni
2. Nem ugorhatsz csak úgy be a munkahelyére meglepetésszerűen
Lehet, hogy közel dolgoztok egymáshoz, vagy éppen időnként meglepted és beugrottál a munkahelyére. Az utóbbi időben azonban azt veszed észre, hogy ezeknek a meglepetéseknek nem örül, feszültté válik, vagy éppen indulatos lesz.
Az is lehet, hogy nyíltan megkér, hogy többet ne lepd meg ezekkel a látogatásokkal, mert számára ezek már kellemetlenek.
Elképzelhető, hogy időnként a közös ebédeléseiteket mondja le sorban, arra hivatkozva, hogy nincs rá ideje, hogy kiugorjon és hosszasan ebédeljen veled.
3. Régen volt egy kolléga/nő akiről anno sokat mesélt, most pedig már egyáltalán nem is említi
A munkahelyi viszony kialakulása időt igényel, főleg ha egy projekten, vagy részlegen, vagy irodában dolgoznak együtt. Eleinte csak egy két közös lazább beszélgetés, majd erős barátság alakul ki a házastársad és a kollégája között. Ebédidőben elkezdenek beszélgetni nem csak a munkáról, hanem a magándolgokról is, vagy akár lazulás képen elkezdenek viccesek, humorosak lenni egymással.
Amikor ebben a fázisban vannak, még te otthonról annyit tapasztalsz, hogy sokat mesél a párod róla, úgy tűnik, hogy minden kis részletet elmesél, sőt akár a kollégája titkát is elmondja neked.
Talán még be is mutatott már neki, vagy akár el is hívtátok magatokhoz vendégségbe akár családostul is.
Amikor azonban elcsattan az első csók, vagy tényleges viszonnyá alakul a dolog, akkor elkezdenek ezek a sztorik, megosztások csökkeni, míg nem teljesen elkopnak.
Dohányos az apa? Ebből még komoly gond is lehet a babára nézve!
2023. február 10.
Befolyásolja a baba egészségét az apa dohányzása? Vagy éppen az, ha nem él egészségesen? Ha sokat stresszel? Elsőre talán fura kérdések ezek, de nagyon is helyénvalóak, mivel a válasz mindegyikre igen.A témában Ratkó Tünde szülésznő van a ratkotunde.hu segítségére.
Miért baj, ha nem mozog, vagy néha bagózik?
Sokakban merülhet fel a kérdés, hogy ugyan miért is baj, ha apuka nem az egészséges élet mintaszobra? Ha nem mozog annyit, ha komoly súlyfeleslege van, ha dohányzik vagy éppen sokat stresszel? Hiszen nem ő hordja ki a babát, nem ő szoptatja, így nincsek különösebb hatása a baba fejlődésére. Vagy nem?
Hát, nagyon nem. Az apa életmódja ugyan valóban nem befolyásolja a baba méhen belüli fejlődését és a szoptatást sem, de bizony erőteljes hatással van a baba egészségére, és nem csak a rossz példa mutatása miatt.
Az egészséges életmód szajkózása nem csak az egészségügyi szakemberek vesszőparipálya. A mozgás és a kiegyensúlyozott étkezés, valamint a szükséges anyagok megfelelő pótlása olyan alapvető követelmények, melyek megléte szükségszerű az egészség megőrzéséhez. A testünk alap építőköveinek megléte, és megfelelő aránya nélkül a szervezet működése nem optimális. Az olyan finoman hangolt rendszerek, mint az endokrin, vagy a kiválasztó szervrendszerek. Ezek elcsúszása pedig igen sokrétű problémákat okoz.
Az, ha a férfi nem egészséges, miért gond a babának?
Ha a férfi, vagyis a leendő apuka egészsége ingatag, dohányzik és rengeteg a stressz az életében, akkor bizony ez hatással van a sperma minőségére is. Ezen keresztül pedig a fogantatásra. A gyenge minőségű sperma is eredményezhet babát, de sajnos ekkor jelentőpen nőhetnek a genetikai gondok kialakulásának esélyei. Ez pedig egyértelműen az édesapa életmódjának egyik lehetséges következménye.
Tenni kell, és lehet is ellene. Mindenekelőtt természetesen az életmódváltás jelent megoldást, de sokszor ez sem elég. Egyrész az élelmiszerek beltartalmának csökkenése jelent gondot, másrészt az olyan tényezők, mint a stressz, melyeket kiküszöbölni nem lehet. A romboló hatása mellett hatalmas energiamennyiséget is felemészt, valaminta testnek külön tápanyagokat kell fordítania arra is, hogy rendbehozza a stressz rombolását a szervezetben.
Stressz, depresszió, válság - 3 egyszerű módszer a megtisztulásért
2023. február 09.
A stressz, az idegesség, kiégettség, feszültség a lélek összeomlása mind-mind gyakori, hétköznapi jelenségekké váltak életünkben. A depresszió korunkban szinte elkerülhetetlen. Időről időre jelen van életünkben. Sokszor a tudomány ezekkel az erősen érzelmi jelenségekkel nem tud megbirkózni, és a problémával küzdőnek gyógyszereket, esetleg ellátást vagy éppen furcsa tanácsokat adnak. A valódi gondot ezek a szerek azonban csak tovább fokozzák, nem oldják meg! Három tipp a lélek hangolásához.
A lélek alapvetően női természetű. Ragaszkodó, vágyakkal teli, vonzódó. Mindegy, hogy milyen gondolkodásúak, hitűek, vagy neműek vagyunk. Problémái és betegségei is ezért ezekből az alapkérdésekből így vágyakozásból, az önsajnálatból és sikertelenségekből fakadnak.
A lélek számára ma már fergeteges gyógyszerek léteznek. Olyanok, amelyek hormonálisan, vagy más kémiai úton szólnak bele az agyba, olyanok, amelyek átvezetéseket tesznek lehetővé, vagy éppen blokkolnak le, olyanok, amelyektől akár zombik, vagy akár túlpörgött tenyész-nyulak is lehetünk. Ezek a szerek hosszútávon hozzászokást, tompaságot, kimerültséget, a test kiszáradását és lefáradását okozhatják. Ennek egyik oka, hogy a terhek megszűnése nélkül kikapcsoltatjuk e gyógyszerekkel az önvédekezési reakciókat, így az elvonulást, a hosszas alvási periódusokat, és akár a visító zokogást is, amely zuhatagként képes az emberből kimosni a feszültségeket. A másik oka, hogy olyan anyagokkal terhelik a szervezetet, melyekről nincsenek hosszú távú tapasztalatok, s amelyek a szervezetünkben természetünknél fogva nem lévén megmérgeznek bennünket.
Természetes utak
A természetes módszerekről gyakran az gondoljuk, hogy a természetgyógyászat misztikus tárgyköréből valók, vagy valamiféle varázslásra asszociálunk, esetlegesen bonyolultnak tekintjük az eljárást. Valójában természetes módszerek gyűjtőnéven ismert megoldások lényege, hogy vegyszermentes és könnyű, valójában pofonegyszerű megoldási stratégiákat kapunk.
1. Víz
A víz testünk 70-75% -át teszi ki. Lételemünk, amely a levegő után a legfontosabb számunkra. Testünk 1 hétig bírja nélküle, idegrendszerünk azonban néhány nap után megsínyli a kiszáradást. A kiválasztó szervrendszerünk, a vese jelképezi egyensúlyunkat, harmóniánkat. A lelkünk egyensúlyát is így a víz adja meg. Ha valaki sok folyadékot és különösen tiszta vizet iszik, az harmonizálja lelkét, először, mint a kiömlő víz zubog, aztán néhány napon belül beáll és megnyugszik. A rendszeres és elegendő víz fogyasztása méregtelenít, nem csak testi, hanem lelki értelemben is, a múltunk rögjeit, a bennünk lévő koszt kitakarítja belőlünk.
A stressz emeli a magnéziumszükségletet
2023. február 09.
Zsíros, sós ételek, édes üdítők és fagylaltok, sok alkohol. Mindezek fogyasztása kevés mozgással párosítva általános jelenség ma hazánkban. Az egészségtelen életmód sok bajt okoz a szervezetben. Közülük kevesebb szó esik a magnéziumhiányról.
A magnézium az emberi szervezetben a negyedik legnagyobb mennyiségben jelen lévő ásványi anyag. Jelenléte nagyon sok folyamatban nélkülözhetetlen. Így például szerepe van a vázizom, a szívizom és a méhizom működésében, az idegműködésben. Jótékonyan befolyásolja a szív- és érrendszer működését, gátol bizonyos szívfrekvencia-zavarokat, szabályozza a vérnyomást.
A megfelelő magnéziumbevitel mennyisége nőknél naponta 300, férfiaknál naponta 350 milligramm. Megfelelő táplálkozás és életmód mellett ez a mennyiség a táplálékkal is bevihető. Ám bizonyos esetekben magnéziumpótlásra lehet szükség, hogy az ásványi anyag hiánya ne okozzon betegségeket.
A fokozott stressz például emeli a napi magnéziumszükségletet. Ha ezt nem vesszük figyelembe, bizony problémáink lehetnek. Szintén előidézheti a magnéziumhiányt a túlzott fehérje- és zsírfogyasztás, a foszfát-tartalmú élelmiszerek, például szénsavas üdítőitalok, virslik, felvágottak, fagylaltok túlzott fogyasztása, a túl sós ételek, a túlzott fogyókúra.
Várandósoknak és szoptatós anyáknak is szüksége lehet magnéziumpótlásra.
Mivel a magnéziumsók oldódnak a vízben, a gyakran alkalmazott, hibás konyhai eljárásokkal magunk is csökkentjük az egyébként egészséges ételek magnéziumtartalmát. Így például nem jó túl hosszan áztatni, főzni a magnézium tartalmú ételeket, illetve ha lehet érdemes kevés főzővízben elkészíteni, és a vizet is felhasználni, hisz abban oldódik ki a magnézium egy része. A „túlfinomított” gabona alapú termékek – a fehérkenyér, finom pékáruk – túlzott fogyasztása is a magnéziumbevitel csökkenéséhez vezet.
A magnéziumhiányt elsősorban egészséges táplálkozással, életmódváltással érdemes kezelni.
A legfontosabb magnéziumforrások
Burgonya, zöldségek, különféle hüvelyesek, halfélék, csonthéjas gyümölcsök.
Nem találják az erős fájdalmai okát?
2023. február 08.
Elkeserítő azzal szembenézni, ha orvostól orvosig járkálunk a fájdalommal, és sem pontos diagnózis nem születik, sem hatékony kezelés nem történik. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr szerint valóban nem könnyű beazonosítani a rejtélyes, erős fájdalom okát, de ha sikerül, komplex kezeléssel jelentős javulás érhető el.
Sérülés és pszichés trauma is okozhat erős fájdalmat
Míg néhány évtizede sokan még az orvosok közül is „hisztiként” kezelték a nyilvánvaló ok nélküli, súlyos, tartós fájdalmat, ma már önálló kórképként létezik a krónikus fájdalom szindróma (KFSZ). A szemléletváltás egyik oka, hogy mára már képalkotó diagnosztikával is láthatóvá vált, hogy a krónikus fájdalom strukturális változásokat hoz létre az agyban, ami szorongást, kognitív romlást is eredményez. Vagyis minél tovább fáj, annál inkább szorongunk, amitől nem tudunk a megszokott színvonalon teljesíteni, ami következményesen fokozza a szorongást, ami pedig felerősíti a fájdalmat. Ördögi kör.
Az esetek többségében a KFSZ forrása egy sérülés vagy betegség. Ritkábban, de az is előfordul, hogy egy pszichés trauma vagy a negatív élmények összessége „feléleszt” egy régi fájdalom-emléket, ami idővel állandósul. Ilyenkor alakulnak ki azok a fej-, váll-, nyak-, hátfájdalmak, vagy akár a több mozgásszervben jelentkező fájdalmak, izom- és idegi fájdalmak, amelyeket nagyon nehéz elviselni és diagnosztizálni is.
A diagnosztizálás is lehet csapatmunka
Tisztán kell látni, hogy a KFSZ páciens nem túloz, hanem valóban szenved, aminek okát azonban nem feltétlenül lehet kimutatni laborvizsgálatokkal, képalkotó módszerekkel. Emiatt nem ritka, hogy a KFSZ páciensek egyik szakorvostól a másikig keverednek, diagnózis és valódi segítség nélkül.
Éppen ezért fontos a rendkívül alapos kikérdezés és vizsgálat alapján felállított diagnózis, amely szinte fél gyógyulás – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr. – A feladat összetettsége miatt gyakran nem is egyetlen orvos mondja ki, hogy krónikus fájdalom szindróma okozza a tüneteket, hanem egy team, amelynek a fájdalomspecialistán kívül tagja lehet többek közt az ortopédus, a reumatológus, a neurológus és akár a mentálhigiénés szakember is.
Saját praxisomban, sok komplexen kivizsgált betegem esetében a kullancs terjesztette Lyme borelliosis is több esetben okozott KFSZ-re jellemző tüneteket, mint a vándorló fajdalom, az ízületi fájdalmak, a zsibbadó – szurkáló érzések a végtagokban, a depresszív hangulat, az alvászavar, a teljesítménycsökkenés, a szorongás, az általános rossz közérzet.
Bármilyen betegségem is van, nincs lehetetlen!
2023. február 08.
Hogyan kaphatja vissza egy súlyosan beteg gyerek a gyerekkorát?
Az első barátság, ami egy életre szól, a kedvenc játékunk, ami hivatássá válik, egy döntés, ami megváltoztat. Számtalan boldog pillanat és szerencsés véletlen határozza meg, hogy kik leszünk és milyen fordulatokat vesz az utunk. Vannak gyerekek, akiknek az életében egy új játszótárs vagy hobbi helyett egy megrázó orvosi lelet lesz sorsfordító. Matekdolgozat helyett kezelések, állatkerti kirándulás helyett kórházi falak: hogyan kaphatják vissza mégis saját gyerekkorukat?
„Életem összes boldog pillanata egy hétbe sűrítve. Az egyetlen hely, ahol mindenki feltétel nélkül szeret. Egy szeretetburok, ahol vigyáznak rád. Ahol új barátokra találsz. Ahol olyan emlékeket gyűjtesz, amikre még 80 évesen is emlékszel. Ahol megtanultam, hogy bármilyen betegségem is van, nincs lehetetlen” – állítják kis táborozók a súlyosan beteg gyerekek és családjuk számára különleges élményeket nyújtó Bátor Táborról.
Egy súlyos betegség diagnózisa egy csapásra felborítja a család életét. Schumicky Júlia, a Bátor Tábor Alapítvány tanácsadó szakpszichológusa szerint a családnak mint rendszernek ilyenkor új célja lesz: életben kell tartania a beteg gyermeket, minél inkább meg kell óvnia a betegség súlyosbodásától vagy a visszaeséstől. „Ez az új cél felülír minden korábbi elképzelést a családi életről és az eltervezett jövőről. Addig ismeretlen kihívásokat állít a családtagok elé, akik újfajta szerepeket, felelősségeket és határokat tapasztalnak meg. A korábban súlyosnak ítélt problémák átértékelődnek és más dolgok válnak fontossá.”
Álarcban vagy álarc nélkül élünk? Ki van a maszk mögött…
2023. február 07.
Különös mulatság a farsang, mely az év egyik legnagyobb ünnepe volt ősidők óta, hiszen kivételesen és büntetlenül ki lehetett mondani és meg lehetett tenni dolgokat, amit máskor – vagy álarc nélkül – nem mertek az emberek.
Ha a karneváli időszak elkezdődik, szinte mindenkinek Velence jut az eszébe, és már lelki szemeink előtt megjelennek a csodásan készített jelmezek, álarcok, melyek elrejtik az embert. De vajon ki van a maszk mögött? Milyen izgalmas játék ez? Hiszen nem tudjuk, kit rejt az álarc és a színes öltözék. Ezen a napon mindenki lehet más, mert a jelmez átveszi az uralmat, és azzá válik a beöltözött ember, akivé akar.
De akarunk-e mások lenni, mint akik valójában vagyunk? Vagy őszinték tudunk-e lenni önmagunkkal és a külvilággal?
Az álarc véd és eltakar, ad valami biztonságot, hiszen elfedi a viselője arcát. A döbbenet az, hogy az elmúlt években a járvány időszaka alatt a mai ember is megtapasztalhatta a hétköznapokban ezt a furcsa viseletet. Buszon, üzletekben, színházban maszkban, sapkában, kalapban rejtőzve megváltozott a világ körülöttünk. Vajon mennyi ismerősünk mellett mentünk el köszönés nélkül, mert az „álöltözetben” nem ismertük fel? És vajon mennyien mentek el mellettünk anélkül, hogy ránk köszöntek volna?
Mert a maszk nemcsak a betegségektől védett minket, hanem a külvilág kíváncsiskodó tekintetétől is.
Az emberi természet pszichológiája, miszerint az arcunk eltakarása elég ahhoz, hogy merészebbek legyünk, és elég ahhoz, hogy elhiggyük a szerepet, hiszen a hazug ember is kerüli a tekintetünket, ezáltal rejti az arcát előlünk.
Visszatérve a híres velencei karneválra, mely világhírű és elképesztő tömegeket vonz minden évben, hiszen talán a legnagyobb köztéri előadás, ahol a városlakók a színészek, és néhány napra mindenki azzá válhat, ami vagy aki szeretne lenni. Velencében a káprázatos ruhákba, maszkba öltözött szereplők csónakba szállnak, és szinte egész nap ott esznek, isznak, mulatoznak, miközben mindig szól a zene. A szórakozás minden formája megengedett, milyen vonzó ez a legtöbb ember számára! A hagyomány szerint a hajnalt is a vízen kell megérni, mert az Adria vizével vetett kereszt egész évben megóvja az embert a betegségektől. Dante írta egykor a karneválról, hogy „az egészhez a tengeren úszó furcsa meseváros márványkövei és palotái adják a díszletet”.
Talán a mi életünk is egy folyamatosan hömpölygő karnevál, és a díszlet az otthonunk, házaink, utcák, terek, munkahelyek, és ebben a nagy álarcosbálban éljük az egész életünket? Hiszen olyan kevés az az ember, aki előtt levehetjük azt a bizonyos maszkot, mely láthatatlanul is ott lapul az arcunkon. Járvány nélkül is rajtunk van egy varázslatos álarc, mely eltakar vagy véd a külvilág tolakodó tekintete elől.
Hogyan működik a kötődési rendszer?
2023. február 07.
A kötődéselmélet megfogalmazása John Bowlby nevéhez fűződik. Ennek lényege, hogy amíg az utódnak (legyen az állat vagy ember) az életben maradáshoz szüksége van a szülői gondoskodára, komplex kötődési viselkedést tanúsít a szülő iránt, azaz igényli annak a közelségét, és szorongás tölti el, ha a szülő eltávolodik.
Már a csecsemő is kötődési viselkedést mutat, mosolyog, gőgicsél, örömét fejezi ki a szülő közelségét tapasztalva, sír, ha hívni akarja, és amikor már helyváltoztatásra képes, aktívan keresi a szülőt. Ez a kötődési viselkedés alapvető késztetés, a gyermek az őt elhanyagoló, bántalmazó szülőhöz is ragaszkodik.
Növekedésével a gyermek egyre tovább tudja elviselni szorongás nélkül az anyja távollétét, mert kialakul benne a kötődési személy belső reprezentációja. A kötődési rendszer egész életünkben aktív marad, e rendszer működésének velejárói az olyan intenzív érzelmek, mint a szerelem, a barátság, a szeparációs szorongás vagy a gyász. A kötődés módja és jellege egyénenként változó, ezt szokták a kötődési stílussal leírni.
A kötődési stílus megfigyelésére Mary Ainsworth kidolgozott egy egyszerű módszert, amely háromperces kis epizódokból áll. A kisgyermek megérkezik anyjával, és egy szobába vezetik őket, ahol a mama játszani kezd gyermekével, majd benyit egy idegen, és kapcsolatba lép a gyermekkel. Ekkor a mama kimegy, az idegen beszélgetni kezd a gyermekkel, és megpróbálja rávenni, hogy játsszon a játékokkal.
A mama visszatér, játszik a gyermekkel, az idegen távozik. Aztán a mama is követi, egyedül hagyva a gyermeket. Az idegen visszajön, ha szükséges, vigasztalni próbálja a gyermeket, és játékot kezdeményez vele. Végül a mama is visszatér, az idegen pedig kimegy. A történéseket detektívtükrön keresztül figyelik, különösen azt a két jelenetet, amikor az anya visszatér: mi történik ilyenkor a gyermek és az anyja között? A módszert idegen helyzetnek nevezték el.
• Ha a gyermek nem vesz tudomást az anyáról, esetleg kerüli is: ezt a viselkedést nevezték el bizonytalan elkerülő kötődésnek; a továbbiakban egyszerűen csak elkerülőnek fogom hívni. Ilyenkor a gyermek látszólag nem vesz tudomást arról sem, hogy anyja kimegy, arról sem, hogy visszatér. A kötődéskutatók ezt úgy értelmezik, hogy a gyermeket már annyiszor rázták le durván, hogy megtanulta elfojtani kötődési szükségletét, hiszen kisebb rossz nem próbálkozni az anyja figyelmének felkeltésével, mint átélni egy újabb elutasítást.
• Ha a gyermek aktívan keresi az anyával a kapcsolatot és a közelséget, akkor biztonságos kötődésről szokás beszélni. Ilyenkor a gyermek valóban megnyugszik az anya közelségétől, és visszatértekor ismét vidáman játszik.
• Ha a gyermek egyidejűleg keresi is az anyával a közelséget, ugyanakkor ellenáll a kontaktusnak és az interakciónak, akkor azt bizonytalan-ambivalens kötődésnek nevezik. Az egyszerűség kedvéért ambivalens kötődésként hivatkozom rá a továbbiakban. Az ilyen gyerek igényli az anya közelségét, ám ez valójában nem nyugtatja meg igazán, azaz tovább szorong. Ez tulajdonképpen a bizalom és a bizalmatlanság közötti ingadozás, amelyet a feltevések szerint az anya kiszámíthatatlansága okoz, mert olykor kedves és szeretetteljes, máskor viszont elutasító.
A modell tetszetős, de több sebből vérzik. A mérési módszer egyik rejtett feltevése, hogy amit egy ilyen rövid, steril helyzetben tapasztalunk, az általában az anyagyermek kötődés jellegéről árul el lényeges információkat.
A fürdőszobai eszközök szavatossága
2023. február 06.
A sminkhez és a testápoláshoz használt kozmetikumokat is időnként át kell vizsgálni, s a nem megfelelőt, esetleg a lejárt szavatosságút kidobni.
Kozmetikumok szavatossága
Azokon a kozmetikumokon, amiknek a szavatossági ideje 30 hónap alatti, jelölik, meddig őrzik meg minőségüket. A pontos dátumot általában egy homokóraikon mellé nyomtatják. Minden más terméknél a lejárati időt a felbontástól számítják. Az ilyen kenőcsöstégelyeken jelölik, hány hónapig használhatóak fel. A „6 M” jelölés azt jelenti, hogy minőségét megőrzi a felbontástól számított 6 hónapig.
Rúzsok
A rúzsok szavatossági ideje 24 hónap is lehet. Minél nagyobb arányban tartalmaznak bőrápoló összetevőket, annál rövidebb a lejárati idejük. Ennek oka az, hogy azok gyorsabban avasodnak. Emiatt a matt termékek lejárati ideje sokkal hosszabb.
Borotva
A bőrgyógyász javaslata nedves borotválkozáshoz: a pengéket 14 használat után cserélni kell. Napi borotválkozás esetében ez azt jelenti, hogy kéthetente új pengék kellenek. A tiszta és jó állapotú pengék nagyon fontosak. Az elhasználódott pengékre baktériumréteg rakódik, ami borotválkozás során olykor szőrtüszőgyulladást okozhat.
Szempillaspirál
Minden egyes használatkor a szempillaspirál tokjába levegő kerül. Ezáltal a szempillafesték baktériumokkal keveredik, így fájdalmas szemirritációt okozhat. Ezért a szempillafestéket 10-12 hetente le kell cserélni. Amennyiben a termék már korábban csomósodik, vagy változik az illata, azonnal ki kell dobni.
Fogkefe
Függetlenül attól, hogy elektromos vagy manuális fogkefét használunk, a fogkefét vagy a cserélhető fejet 3 havonta cserélni kell. Fertőzéses nátha, vagy szájüregi gyulladás esetén már sokkal hamarabb. Természetesen akkor is, ha a sörték eldeformálódnak.
A fogszabályozás előtt logopédus
2023. február 06.
Egyre több szülő fordul gyermekével fogszabályozó orvoshoz a fogak szabálytalan elrendeződése, vagy harapási rendellenességek miatt. Sőt, a felnőtt korosztály is bátrabban vállalja a procedúrát. A hézagos, torlódott, előre álló fogak látványától egyre többen szeretnének megszabadulni. A kezeléshez azonban elengedhetetlen a logopédus közreműködése – mondja dr. Platthy Pap Enikő, a Czeizel Intézet gyermek logopédusa.
Előbb a logopédus!
A fogszabályozó fogorvos bizonyos esetekben a kezelés megkezdése előtt logopédushoz irányítja a pácienst. Ilyen például a nyelvlökéses nyelés esete, amikor a szabálytalan fogállás valójában egy helytelen működés következménye. Nyelvlökéses nyelés során a nyelv 300-500 gramm erőt gyakorol a fogakra. Naponta nagyjából 2000-szer nyelünk: folyadék, nyál, vagy táplálék fogyasztásakor. Helytelen nyelés esetén a rosszul működő nyelv káros hatással van a fogakra, idővel már állkapocsdeformitási következményekkel is jár.
Szabályos nyeléskor
A szabályos nyelés során az arc, ajak, nyelv és nyak izmai egyensúlyban vannak, harmonikus rendszerként működnek. Az ajkak lazán zárnak, a fogsor zár, a nyelvhegy a felső fogsor mögötti területen támaszkodik és felfelé ható erőt fejt ki. A nyelv hátra irányuló enyhe hullámmozgást végez, hogy így továbbítsa a falatot. A nyelv egyértelműen a szájpadhoz simul.
Kóros nyelési mozgássor: Nyelvlökéses nyelés esetén az izomegyensúly felborul. A száj körüli izmok erősen dolgoznak, akár grimaszszerű mozgás is látható, a nyelv a nyelés pillanatában a fogaknak feszül. Egyes esetekben a nyelv kibújik a két fogsor között, mert a torzult fogívek már képtelenek zárni. Az arc harmóniája felborul, a nyak izmai is túlfeszülhetnek és sok esetben a beszédhangok kiejtése is torzul. Előfordul, hogy az artikuláció javítására irányuló logopédiai terápia sikertelen, mivel egy fel nem ismert nyelvlökéses nyelés áll a háttérben.