Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Gerincproblémák és a testmozgás

2023. október 05.

Mi a helyzet akkor, ha valaki gerincproblémával küzd? Hasznos vagy inkább ártalmas a sportolás? 

Fotó: 123rf.comNem hiszem, hogy akadna olyan gerincproblémával küzdő beteg, akit orvosa ne figyelmeztetett volna arra, hogy a gyógyulás alapfeltétele a rendszeres testmozgás. A „Laci bácsi, tessék többet mozogni!” felszólítás azonban általában sajnos nem elegendő. A legtöbb embernek ugyanis fogalma sincs arról, milyen sportot űzhet, melyik mozgásforma hasznos, melyik ártalmas számára, mennyit mozogjon és mire ügyeljen testmozgás közben. 

Honnan tudjuk meg, mi az állapotunknak megfelelő testmozgás?

Természetesen – ahogy minden más egészségi problémával – a fenti kérdésekkel is a megfelelő szakemberhez kell(ene) fordulni. Az internet, a barátok vagy a segítőkész szomszédok helyett érdemes lenne gyógytornásztól/mozgásterapeutától kérni a segítséget. Gerincproblémák esetén majd minden esetben szükség van célzott, a betegre és a betegségre szabott korrekciós jellegű mozgásterápiára, amely a betegségtől függően néhány héttől néhány hónapig is eltarthat. Szerencsére az esetek nagy részében nem feltétlenül szükséges rendszeresen eljárni a rendelőbe.

Amennyiben az adott probléma ezt lehetővé teszi, a terapeuta összeállít és megtanít egy otthon végezhető gyakorlatsort, így elegendő egy-két havonta kontrollra járni. A közhiedelemmel ellentétben azonban ahhoz, hogy megőrizzük gerincünk egészségét, nem elegendő néhány hétig vagy hónapig gyógytornázni, a későbbiekben is fent kell tartanunk az aktív életformát.

A terapeuta segítséget nyújt abban is, hogy a mozgásterápia mellett, illetve a gyógyulást/állapotjavulást követően milyen mozgásformá(ka)t érdemes választanunk, és megtanítja, mire ügyeljünk sportolás közben annak érdekében, hogy a sport valóban gyógyítson ahelyett, hogy ártana.



Tényleg ennyire fontos a szőnyeg? A gyerekszoba néhány elengedhetetlen kelléke

2023. október 04.

Egy babaszoba vagy gyerekszoba megtervezése mindig nagyon izgalmas feladat, hiszen egyszerre kell praktikusan gondolkodni, miközben fontos szempont a személyesség, az otthonosság megteremtése is. A terhesség alatt megálmodni a babaszobát a várakozás örömének megtestesülése. Ezzel a kismama igazán kibontakoztathatja a benne dolgozó fészekrakó ösztönt - míg egy nagyobb gyermekkel saját szobát tervezni már valódi együttműködést kíván. Nézzük, melyek azok a dolgok, amelyek nem hiányozhatnak a gyerekszobából!  

Manapság a gyerekszoba berendezése és dekorációja terén olyan széles a kínálat, illetve annyiféle inspirációt találhatunk, hogy a sok alternatíva között akár el is tévedhetünk. Éppen ezért fontos a tudatosság, hiszen az impulzusvásárlás könnyen vezet diszharmóniához mind a színek, mind az anyagok, mind a stílus tekintetében. A gyerekszobában természetesen a legfőbb szempont a biztonság, csak ezt követi az esztétikum. Vajon melyek azok a bútorok, kiegészítők, amelyeket mindenképp érdemes beszerezni?

A megfelelő ágy és matrac

Semmi nem fontosabb, mint hogy a baba és aztán a gyermek kényelmesen és egészséges környezetben aludjon. Egy stabil, jó minőségű ágy ezért elengedhetetlen, csakúgy, mint egy hasonló matrac. Érdemes alaposan utánaolvasni vagy érdeklődni a gyermekorvostól, gyógytornásztól, hogy mi a legmegfelelőbb kialakítás kisbabánk, gyermekünk számára. A megfelelő minőségű matrac mindenképp jó befektetés, hiszen a kiságy mérete az első három évben biztosan elegendő lesz, utána pedig egy óvodásnak már nyugodtan beszerezhetünk akár kamaszkoráig alkalmas méretű ágyat is.

Tanácsos letisztult, időtálló anyagokban gondolkodni, amelyek később is jól kombinálhatóak, ha a gyerek ízlésének megfelelően változna a környezet. Emellett számos praktikus kiságy kapható, amely a csecsemőkort követően kisebb méretű ággyá alakítható, így a totyogónak is megfelel.



Nekünk feladatunk a saját értékeinket, a saját kultúránkat megmutatni

2023. október 04.

Bogányi Gergely zongoraművész már 6 évesen különdíjat nyert egy országos zongoraversenyen. Életében, munkájában, zenéjében – mert szerinte ez egy és ugyanaz – egyik védjegye az újítás. Ezt megtapasztalni elég csak beülni a koncertjére.

Fotók: Gergely Bogányi facebook oldal– Már 4 évesen zongoráztál, ez teljesen elbűvölő és nagyon ritka.

– Igen, ez tényleg egyedi dolog. Azt hiszem, úgy lettem tervezve, hogy zenész és zongorista legyek. Vagyis inkább zongorista és zenész. Egyszerűen ez az egyenlet egy előre megfontolt szándékkal volt összerakva, hogy én egy olyan családba szülessek bele, ahol a zene központi kérdés volt, ill. a zenei nyelv volt az anyanyelvem.

– Tehát előbb zongoráztál, mint ahogy írni tudtál?

– Persze. Még annál is tovább mennék, előbb voltam zenész, mint bármi más. Előbb voltam a zenei világban, mint az itteni világban.

– És ez neked természetes volt?

– Igen, először is természetes volt, másodszor is ez volt és most is az élet maga. Tehát nincs így külön zenész énem. Vannak hobbijaim, ahogy szokták modernül mondani, ezeket nem szeretem, mert nincsen ilyen. Egy dolog van, az élet maga, aminek a központi kérdése az én szemszögömből nézve a zene.

– És ezt soha nem érezted valamiféle kényszernek?

– Nem, ez körülbelül olyan, mint az embernek a szívdobogás, tehát nem érzi soknak, nehéznek vagy terhesnek. Persze néha egy-egy megerőltető felkészülésnél az ember szíve, mondjuk, erősebben dobog, és akkor egy kis fájdalomérzet vagy nehézségérzete természetesen van. De ettől a zene még maga az élet, maga a létezésnek az esszenciája az én nézőpontomból tekintve.

– Az, hogy valaki 30 évesen Kossuth-díjat kap, az valami csodálatos!

– Igen, minden díj és siker annak az őserőnek köszönhető, ami bennem megvolt a kezdetek kezdetén. És persze annak, hogy azokat a képességeket aztán megpróbáltam maximálisan fejleszteni és kiaknázni.

– Egyáltalán, már okozott neked a zene fájdalmat?

– Rengeteget. Hiszen a zene a lélek mélységeit érinti, a lelkek szférájában mozog, és az a terület nem a mostani értelemben vett felszínes boldogságról szól, a felszínes és üres boldogságról, hanem az életnek az igazi territóriumát érinti. És ezek egyáltalán nem mindig boldog érzelmek, hanem igenis sokszor rendkívül fájdalmasak. Ilyenkor a fájdalom és a gyönyörűség sokszor egyszerre van jelen. És ezért mindig kompenzálásra kerülnek. Például a mélyérzet mindig párhuzamosan van jelen egy-egy mélyebb és nehezebben emészthető érzelem mellett. Vagyis mégiscsak alapvetően jó élmény megélni akár egy fájdalmat is, mert az nem egy üres, nem egy felszínes és értelmetlen fájdalom vagy küzdelem, hanem ezek mellett ott van az, hogy mégiscsak jó érzés átélni, hiszen gazdagodik tőle az ember.



Mennyire fontos a hűség?

2023. október 03.

A szerelem olyan erős érzelmi kötődés két ember között, melyben a kizárólagosságra való törekvés magától értetődő. Az emberek a szerelmüket maguk mellett akarják tudni mind fizikális, mind érzelmi síkon, és nehezen viselik, ha akárcsak gondolat formájában is felmerül a megcsalás lehetősége. De vajon hűtlenek csak szexuális értelemben lehetünk?  

A SZERELMI RÖGESZME

A szerelem olyasfajta beszűkült tudatállapotot idéz elő, melyben jellemzően a partnerünk személye és tettei uralják a gondolatainkat, érzéseinket, ill. irányítják a viselkedésünket. A vonzódásnak, az érdeklődésnek és fokozott fiziológiai izgalmi állapotnak ez az együttese egyszerre örömforrás, ill. melegágya számos negatív érzésnek.

A szerelem bár képes gazdagítani és fejleszteni a személyiséget, magában rejthet bizonyos veszélyforrásokat. Ha ugyanis a szerelmespár eltérő nézetet vall bizonyos kérdésekről, az megfelelő kommunikáció hiányában bizony komoly konfliktusforrássá válhat.
Ilyen sarkalatos pont lehet a hűség kérdése.

A TEST ÉS LÉLEK HŰSÉGE

Sokan a hűséget a szexuális kizárólagossággal azonosítják, pedig az a fajta elköteleződés és ragaszkodás, ami két ember egymáshoz való viszonyát jellemzi, nem csupán a párkapcsolatok jellemzője. A hűség nem más, mint a szolidaritás egy formája. Egy szerelmi viszonyban, egy olyan módosult tudatállapotban, mely ilyenkor jellemez bennünket, persze óhatatlanul a szexuális hűség is részét képezi ennek a fajta szolidaritásnak. Kezdetben legalábbis. Később azonban, ahogyan a szerelem lángja alábbhuny - s a felek szemében újra megnő a külső kapcsolatok iránti érdeklődés - konfliktushoz vezethet, ha a pár a hűség kérdését eltérően értelmezi.

Létezhet olyan párkapcsolat - akár házasság is - melyben a szexuális hűtlenség nem jár feltétlen együtt a kapcsolattal szemben mutatott hűtlenséggel. Épp ahogyan a puszta szexuális hűség sem elégséges, ha az egyik fél emberi értelemben hűtlen a partneréhez, és elhanyagolja, kihasználja, lebecsüli őt, vagy alárendeli vágyait a sajátjának.



Táplálékok szemünk védelmében

2023. október 03.

Fotó: 123rf.com

Szemszárazság, fáradt vagy a változó fényviszonyokhoz rosszul alkalmazkodó szem, rövid- és távollátás… Megannyi probléma lehet a szemünkkel, de tudnunk kell, hogy a jó látást táplálkozásunk is befolyásolhatja.

Petrezselyem

Ha a petrezselyem jótéteményeiből szeretnénk profitálni, válasszunk friss (nem szárított) nyers petrezselymet, és aprítsuk rá mindenre, amire csak tudjuk! Ez lehet zöldségsaláta, hús, hal, burgonya, rizs stb. Hiszen a friss petrezselyemnek nagyon magas a C-vitamin-tartalma (100 g belőle 177 mg C-vitamint rejt), és ezzel a vitaminnal megelőzhető a szaruhártya és a szemlencse szabad gyökök okozta oxidációja. Fontos szerepet tölt be a C-vitamin az időskori szembetegségek kockázatának csökkentése terén is.

Tojássárgája

A tojássárgája rendkívül gazdag A-vitaminban, amely javítja a nappali és éjszakai látást egyaránt (viszont nem árt, ha tudjuk, hogy a tojásfehérje egyáltalán nem tartalmazza ezt a vitamint). A csirke és borjúmáj vagy pl. a tengeri halak is bővelkednek benne, de ezekből általában kevesebbet fogyasztunk. Míg a tojássárgája számtalan módon felhasználható, így széles skálán és gyakran eszünk belőle.



Honnan tudom, hogy flörtöl velem? Jelek, amikből észreveheted

2023. október 02.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A testbeszéd sokkal többet elárul rólunk, mint gondolnánk. De vajon megértjük, amit a másik a testével, gesztusaival kommunikál felénk? Hogyan dekódoljuk a jeleket? Melyik rezdülés mit jelent? Mitől lehetünk biztosak abban, hogy flörtölnek velünk?  

Kutatók megállapították, az embernek min. 90 másodpercre, max. 4 percre van szüksége ahhoz, hogy eldöntse, valaki tetszik-e neki vagy sem. Minden egyéb, ami ezen az időkereten túl történik, már csak ábrándozás, magyarázat, öncsalás. Ebből a tényből viszont az következik, hogy a másik emberről alkotott képet sokkal kisebb mértékben befolyásolja az, hogy az illető mit is mondott. A döntő benyomást a testbeszéd adja (55%), míg az első beszélgetésig szerzett ismereteink csak további 38%-ban befolyásolják véleményünket. Az, hogy valójában mit is mondott, csak további 7%-ban módosítja a már kialakult képet.

Az első benyomás

Fontos tudni azt a sokkoló tényt, hogy mielőtt bárkivel is szóba elegyednénk, vagy akár kiejtene egyetlen szót is, már 80%-ban kialakul bennünk róla az első benyomás. Nézzünk most néhány konkrétumot, amelyek azt bizonyítják, hogy a szimpátia kölcsönös. Honnan tudhatjuk, hogy flörtölnek velünk?



A stressz szerepe a szív- és érrendszeri betegségeknél

2023. október 02.

Fotó: 123rf.com

Az állandó stressz hatása az agy mélyen fekvő régiójára kulcsszerepet játszik a szívinfarktus megnövekedett kockázatában – tárták fel amerikai kutatók a The Lancet című orvostudományi folyóiratban közzétett tanulmányukban.

A szakemberek úgy vélik, hogy a stressz ugyanolyan fontos tényező lehet, mint a dohányzás és a magas vérnyomás, és az érintett betegeknek segíteni kell stresszoldásban.

Az érzelmi stresszről régóta köztudott, hogy növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ám kevésbé volt ismert, hogy ez milyen úton megy végbe. A Harvard Egyetem orvostudományi karának kutatócsoportja kimutatta az érzelmek feldolgozásában elsődleges szerepet játszó agyrégió, az amigdala fokozott tevékenységét, ami segít megmagyarázni a kapcsolatot a szív- és érrendszeri betegségekkel.

A szakemberek úgy vélik, az amigdala jelzi a csontvelőnek, hogy több fehérvérsejtet termeljen, ami hatással van az artériákra, gyulladást okoz bennük. Ez okozhat szívinfarktust, az angina pectorisnak nevezett mellkasi fájdalmat vagy stroke-ot. Stresszes állapotban az agy ezen területe jól jelezheti szív- és érrendszeri események bekövetkezését.

A kutatók két különböző tanulmányból vonták le következtetéseiket. Az első 293 beteg agytevékenységét vizsgálta, továbbá a csontvelőt, a lépet és érrendszerüket. Négy éven át követték a pácienseket, hogy kiderítsék, kifejlődött-e szív- és érrendszeri betegség.



Erdei levegőben "fürdés", mint turisztikai szolgáltatás (más mint a szokásos erdei wellness)

2023. október 01.

Az erdő légkörében való elmerülés segít érezni a nyugalmat, a tisztaságot, erősíti az immunrendszert, friss energiát ad, de ebben a projektben mindez nem a szokványos wellness erdei séta jellegű programkínálat, hanem egy egészen egyedülálló program  

Egy Európában egyedülálló, az erdei levegőn való tartózkodás kedvező hatásairól szóló orvosi tanulmány, valamint egy hasonló témájú ún. geomantikus (a galamantia egyfajta ezoterikus) tanulmány alapján különleges szolgáltatást indítottak be az osztrák Mühlviertler erdő régió turisztikai illetékesei: ez az erdei levegőben való fürdőzés, amelyhez a turisztikai szervek képesítést is adó ún. erdei levegő fürdőmester képzést is bevezettek.

Az erdő légkörében való elmerülés segít érezni a nyugalmat, a tisztaságot, erősíti az immurendszert, friss energiát ad, de ebben a projektben mindez nem a szokványos wellness erdei séta jellegű programkínálat, hanem egy egészen egyedülálló program, amellyel a régió elnyerte az EU támogatását is.

Ez az első turisztikai projekt, amely az erdő vitálenergetikai, éteri és esztétikai hatásaival, a földenergia gyógyító hatásaival, a mágneses erővonalakkal stb. is foglalkozik. Máris fogadnak befizetőket erre az ún. aktív szoft turisztikai programra: lehet választani 3 és 5 napos csomagok közül három témakörben: „ gondolatok nélkül érezni", „testet és lelket erősíteni" „magadnál lenni". 



A távolságot mint üveggolyót megkapod

2023. október 01.

A modern fogyasztói társadalom egyik alapélménye az utazás, a szabadidő eltöltésének az a speciális esete, mikor a máshol levés által igyekszünk kiszakadni a mindennapok rutinjából. Hisz közismert, hogy a környezetváltozás eleve segíthet eggyel hátrébb lépni az életünket amúgy nagyrészt meghatározó gondoktól, kihívásoktól. A térbeli, földrajzi távolság egyben szimbolikus távolság is lesz, még ebben a behálózott világban is. De ez korántsem volt mindig ennyire kézenfekvő.

A nem utazás természetessége

A tradicionális társadalmak tagjai számára az utazás, a nagyobb távolságok megtétele jobbára kényszerűség volt, mint pl. a kereskedők vagy a vándorló idénymunkások esetében, ritkábban pedig valamiféle belső útkeresés külső megnyilvánulása, ennek legegyszerűbb példája a zarándoklat. A szent helyek felkeresése az a fajta utazás, amely talán a leginkább rokonítható a mai turizmussal, amennyiben a zarándokok is a megszokottól eltérőt keresték, olyan élményeken keresztül, melyekhez életük bevett keretei közt nem férhettek hozzá.

De a többség, aki életét jellemzően egy szűk területen belül élte le, nem utazott, hisz sem lehetősége, sem szüksége, így aztán igénye sem volt rá, mert elérhető közelségben volt minden, ami csak kellhetett neki: lakhely, élelem, mindennapi szükségleti cikkek, és maga a közösség, melynek tagjaként biztonságban érezhette magát a világban. Ehhez képest kilépni ebből a kicsi, de védelmet nyújtó közegből eleve veszélyes műveletnek tűnhetett, melyre csak az igen nagy szükség vitte rá az embert, hisz messzire menni otthonról nem csak kényelmetlen és veszélyes volt, de szó szerint egy ugrás az ismeretlenbe. Arról nem is beszélve, hogy az ember két lábán, vagy néha egy-egy lovon kívül eszköz sem igen volt hozzá.

A modern ember azonban egyre inkább birtokba vette a távolságot, a régi korok zarándokainak profán utódjaként épp azt keresve, ami különbözik az általa addig megismert életvilágtól. A kulcsszó tehát ebben az esetben is az élmény, amit a civilizációs fejlődés nem csak lehetővé tett, de végül egyfajta kulturális elvárássá is. (Elvégre miféle beszűkült alak az, aki nem hajlandó kimozdulni a falujából, városából, megyéjéből, csak mert szerinte minden megvan helyben is, amire neki szüksége van. A világ nagy, és csak arra vár, hogy felfedezzük – ez lett a modernitás lapállása a kérdésben.)

Az élmények társadalma

Gerhard Schulze német szociológus már néhány évtizede úgy írta le a jelen nyugati társadalmait, mint ahol meghatározó erejűvé vált az élmények folyamatos hajszolása. A relatív jólét (ahol nem mindenki feltétlen gazdag, de a közösség összességében magasabb színvonalon él, mint pl. a 3. világ országainak lakosai) idején sokak számára már nem az a kérdés, hogy sikerül-e kielégíteni az alapvető szükségleteiket, azaz lesz-e mit enni, lesz-e hol lakni holnap is, hanem hogy mi az az egyedi dolog, ami csak részben vehető meg pénzért (persze az is kell hozzá). Ami igazán tartalmassá teheti az életét, főleg azt a részét, amit szabadidőnek nevezünk, és ami a régebbi korokban a többség számára jórészt ismeretlen volt.

A ma embere azonban minden korábbinál hajlamosabb az élményracionalitásra, azaz, hogy viselkedését, egyes cselekedeteit ne az alapján szervezze meg, hogy azok anyagilag mennyire lehetnek hasznosak számára, hogyan viszik közelebb a jól meghatározható célok eléréséhez, vagy hogy hosszabb távon hogyan hathatnak ki életvitelére. Egyszerűen szólva megengedi magának a pillanatnak élés luxusát, függetlenül attól, hogy származik-e abból bármi közvetlen haszna.



Szakíts időt közös programokra, hogy aztán ne kelljen szakítani!

2023. szeptember 30.

Éva és ÁkosA hosszú, kipróbált házasságban élők egyik legtöbbször hangoztatott tanácsa az, hogy a házaspárok akkor is szervezzenek közös programokat maguknak, ha már gyermekeik vannak. Adunk néhány tippet, hogy hova menjetek, ha a nagyszülők vagy éppen egy bébicsősz vigyáz a gyerekekre.  

Ha van egy szabad estétek: új étterem nyílt a városban? Irány tesztelni!

Egy közös vacsora mindig jó ötlet! És itt nem feltétlenül kell elegáns, gyertyafényes, romantikus hangulatú étteremlátogatásra gondolni! Mediterrán finomságokat kínáló török büfé? Egzotikus ázsiai „hot pot” étterem? Netán egy hangulatos spanyol tapas-bár? Az ilyen különleges gasztro-kalandok remek kikapcsolódást nyújtanak, és egy pohár bor - vagy éppen sangria - mellett jókat tudtok beszélgetni is majd!

Ha van egy teljes napotok: túracipőt fel! Irány a természet!

Vegyetek egy nagy erdőfürdőt, napozzatok egy tisztáson, vagy egyszerűen csak gyalogtúrázzatok egy jó nagyot! Készüljetek rá úgy, mint gyerekkorotokban! Készítsetek néhány szendvicset, töltsétek fel a kulacsokat, majd tegyetek egy pikniktakarót is a hátizsákba és keressetek egy jó túraútvonalat! Ha lehet olyat, ahol tényleg kettesben lehettek, a természet lágy ölén…

Ha több napotok is lenne: utazzatok az ország ismeretlen sarkába!

Ha a nagyik több napra is vigyáznak a gyerekekre, akkor bökjetek a térkép egy olyan szegletére, ahol még nem jártatok együtt! Biztosan van Magyarországnak még jónéhány olyan sarka, ami csak arra vár, hogy felfedezzétek! Keressetek egy kis vendégházat az Őrségben, vagy egy kis panziót a Viharsarokban, vagy egy luxuskempinget a Dunakanyarban! Az új helyszínek mindig segítenek felpezsdíteni az érzéseket!



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...132133134...614
hírek, aktualitások

Úti patika

2025. július 17.

Amikor a gyógyszer a családdal együtt utazik

Az utazás

Milyen gyógyszerekre lehet szükség, és hogyan érdemes kiválasztani, hogy melyik gyógyszer utazzon?
Az úti patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy ki(k)nél milyen panaszok orvoslására lehet szükség.

Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed az utazó.

Az úti patika tehát egy személyre vagy családra szabott gyógyszereket, kötszereket és egyéb patikaszereket tartalmazó csomag. Az úti patikának praktikusnak, kis helyen elférőnek, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő problémákra „elsősegélyt” nyújtónak kell lennie. Összeállításánál az úti célt is figyelembe kell venni; mert pl. egy trópusi szigetre utazáskor valószínűbb az akut hasmenés, mint egy szomszédos országban való nyaraláskor. Kanyargós utakon való buszos kiránduláskor gyakori panasz az utazási betegség. Hegyi túrák alkalmával fokozott a kockázata a rándulásoknak, ficamoknak, bőrsérüléseknek. vízparton gyakoribbak lehetnek a rovarcsípések.

Vannak olyan panaszok is, amelyek bárhol és bármikor felléphetnek; így a láz és a fájdalom. A fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer tehát kötelező kelléke az úti patikának. Érdemes olyan gyógyszerek mellett dönteni, amelyek akár az egész család számára megoldást kínálhatnak adott probléma esetén, és „kompatibilisek” a nyaralással járó esetleges meleggel. Lehetőség szerint kerülendők a hűtőben tárolandó gyógyszerek, a magasabb hőmérsékleten megolvadó kúpok. A tablettákénál problémásabb lehet a folyadékok, kenőcsök szállítása.

Új magyar applikáció támogatja a munkavállalók mentális jóllétét

2025. július 16.

Az elmúlt években többszörösére nőtt a pszichés okokra visszavezethető táppénzes napok száma

A munkahelyi mentális egészség kérdése egyre nagyobb kihívást jelent a vállalatok számára, hiszen miközben az alapvetően meghatározza a szervezet teljesítményét, a munkaerőpiacon mind nagyobb súllyal jelenlévő Z generáció már komoly elvárásokkal fordul a cégek felé ezen a téren is. A stressz mindennapos jelenség a hazai dolgozók kétharmadánál, amely gyakran még a pihenőnapokon sem csillapodik, emellett világszerte az alkalmazottak nagyjából 50%-a küzd a rohamosan terjedő kiégéssel, ami szélesebb értelemben vett egészségügyi tüneteket is okozhat. A probléma társadalmi jelentőségét felismerve három hazai cég fogott össze, hogy megalkossa a Health check nevű digitális megoldást, amely a munkavállalók mentális és fizikai állapotát átfogóan vizsgálja, hogy értékes visszajelzésekkel szolgáljon dolgozók és vállalatok számára egyaránt.

Az Európai Unióban átlagosan 136 milliárd euró, Magyarországon pedig nagyságrendileg 440 milliárd forint veszteség keletkezik évente a nem, vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt, amely a kieső munkanapok mintegy 50-60%-áért felelős. Eközben a munkavállalók is egyre jelentősebbnek érzik a problémát, ráadásul többnyire magukra hagyva küzdenek vele: 10-ből 4 dolgozó úgy véli, hogy a fokozott stresszel járó pszichoszociális kockázatokat az adott szervezeten belül nem képesek hatékonyan orvosolni. Erre a kihívásra ad innovatív választ a Health check alkalmazás, melyet a Budapest központú startup, a CHEQ munkáltatói kommunikációs rendszerébe integrálták, szakmai partnere pedig a Pro Health Consulting Group és a munkahelyi pszichológiára specializálódott Minder.

„Ma már nem kérdés, hogy a munkavállalók mentális állapota milyen jelentős mértékben támogatja vagy éppen akadályozza a cégek hétköznapjait, a feladatellátás minőségét vagy konkrétan a termelékenységet. A digitális világban olyan eszközöket kell a cégek kezébe adni, melyek segítségével hatékonyabban felismerhetik és kezelhetik a dolgozóik mentális egészségéhez kapcsolódó problémákat” – mondta el Logemann-Molnár Zsófia a MINDER alapító szakpszichológusa. Az alkalmazás anonim visszajelzéseken alapuló „hőtérképet” készít a szervezetről, így a cégvezetők és HR-szakemberek gyorsan felismerhetik, hol van szükség beavatkozásra. Az eredmények alapján újratervezhetők a munkahelyi folyamatok és a célzott egészségmegőrző programok is – ezek pedig közvetlen konkrét üzleti előnyként járulnak hozzá a munkavállalói elköteleződés növeléséhez és a fluktuáció legyőzéséhez is.

Nyári vízparancsolat: igyál többet, érezd jobban magad!

2025. július 16.



A nyár a napfény, a strandolás és a szabadtéri programok szezonja, amikor még inkább oda kell figyelnünk a vízivásra. Sokan mégis csak akkor kortyolnak egyet, amikor már szomjasok, pedig ilyenkor a szervezet már rég vészhelyzetet jelez. Itt az ideje újra tudatosítani: a hidratáltság a jó közérzet és egészség kulcsa, különösen kánikulában – tanácsolja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

A tested vízzel működik!

Nem túlzás azt mondani, hogy testünk döntően vízből áll: több mint 60%-át ez az éltető anyag teszi ki, sőt még a csontjainkban is van belőle! A víz segít fenntartani a normál testhőmérsékletet, támogatja a koncentrációt és elengedhetetlen az anyagcsere-folyamatokhoz. Már a súlyunk 2%-ának megfelelő folyadékvesztés is elég ahhoz, hogy fejfájást, fáradtságot vagy tompaságot érezzünk.

Mennyit kell inni?

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) állásfoglalása szerint a nőknek naponta legalább 2 liter, a férfiaknak pedig 2,5 liter vizet kell fogyasztaniuk, amibe minden élelmiszerforrásból származó beleszámít. A hazai táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR® azt javasolja, hogy naponta 8 pohár folyadékot igyunk! Ebből legalább 5 pohár ivóvíz (1 pohár = 2-2,5 dl) legyen, mert az a legalkalmasabb szomjoltásra. Gyümölcs- és zöldségleveket, cukortartalmú teákat, üdítőitalokat, turmixokat, tejes italokat (pl. kakaó, tejeskávé) csak a folyadékbevitel színesítésére, alkalmanként, kis mennyiségben ajánlják.

Ez a vízmennyiség azonban szobahőmérsékleten, normál fizikai terhelés, főként ülő életmód mellett végzett napi tevékenységek esetén elegendő a megfelelő folyadékegyensúly fenntartásához. Annak, aki fizikailag aktív életmódot él – fizikai munkát végez, vagy aktívan sportol –, a napi ajánlott mennyiség akár 4,5 literre is növekedhet. Terhesség és szoptatás alatt szintén magasabb az érték, 3,3-4,8 liter a napi vízszükséglet.