Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nyugi, nyaralás alatt is dolgozhatsz az alakodon!

Érdekességek2023. július 01.

Hogyan? Mutatjuk!

Már csomagolsz a vakációra, de még mindig nem érzed tökéletesnek a beach body-dat? Nem kell elkeseredned, ugyanis nem késtél el semmivel: a nyaralás alatt is rengeteg apró dolgot tehetsz, amivel még fittebbé, még sportosabbá teheted magad. Akár városi strandon, akár vízparton pihensz, bárhol találhatsz időt és lehetőséged arra, hogy átmozgasd magad és családodat is. Higgyük el, a vízparti levegő és a napsütés aktivizál!

Fotó: 123rf.comSétálj vagy fuss a homokban!

Talán nem meglepő, hogy ha a homokban sétálsz, sokkal több izmot mozgatsz meg, mintha például betonon járnál. A talpad belesüpped a homokba, így minden egyes lépéssel plusz kalóriát égetsz el, hiszen izmaidnak nagyobb erőt kell kifejtenie ahhoz, hogy kiemelje a lábad a homokból. Ha rászánod magad a tengerparti sétára, ügyelj arra, hogy válts néha irányt, hiszen sok partszakasz a víz felé lejt, így járás közben nagyobb terhelés nehezedik a tenger felőli lábadra. Na meg persze figyeljük a homok hőmérsékletét is, mert ha forró, az bizony elég kellemetlen tud lenni. 

Ne csak lustálkodj a parton!

Focizz, szörfözz, röplabdázz vagy frizbizz a barátokkal, de az is elég, ha picit úszol is a matracon heverés mellett. Ha a strandon csinálod ezeket, észre sem veszed, hogy sportolsz, csak jól érzitek magatokat a többiekkel, és lemozogjátok a napi kalóriabevitelt. Ha a gyerekek is veletek utaznak, ne légy rest játszani velük, hiszen így nemcsak nekik okozol örömöt, de a kagylógyűjtés vagy a homokvárépítés közben még magadat is átmozgatod. 

Járj biciklivel a strandon!

Szinte az összes vízparton lehetőség van biciklit bérelni, amit vétek lenne kihagyni, ha szeretsz tekerni. A tenger mellett végigbiciklizni pedig az egész családnak nagy élmény, nem beszélve arról, hogy milyen kemény kardió edzésnek számít egy kiadós kerekezés. Ha városban nyaralsz, és nem félsz a mozgástól, érdemes ott is biciklivel közlekedni, hiszen gyorsan, környezetbarát módon járhatod be a környéket, miközben fittebbé is válsz.

Sétálj, amennyiszer csak teheted!

Ha úticélod csak pár megállóra vagy pár percre van taxival, ha teheted, inkább sétálj, hiszen, ha egy idegen városban mászkálsz, minden háztömb új látványosság, és közben még a testednek is kedvezel! Nem beszélve arról, mennyit spórolhatsz azon, ha nem kell jegyet venned egy párszáz méteres útra, amit tíz perc alatt letudhatsz gyalog. 


A fotó illuszráció: pixabay.com

Küzdj meg a lángosért!

A strandolós kaják sajnos a legtöbbször nem tartoznak a kalóriaszegény harapnivalók közé, de ettől még nem kell megvonnod ezeket az ételeket magadtól, főleg, ha le is mozgod őket! Például, csinálj meg 10 guggolást minden gombóc fagyi után, vagy végezz el 10 négyütemű fekvőtámaszt a lángos vagy a hamburger után – azért persze, egy picit pihenj a kaja és a torna között, nehogy rossz vége legyen. Ha pedig teheted, sétálj legalább 500 métert az ebédért, ne a legközelebbi büfében vásárolj.

Irány az úszómedence!

Bár csábítók a fürdők élmény- és termálmedencéi, ne feledkezz meg az úszómedencéről sem. Ha az egész napot valamelyik városi strandon töltitek, ragadd meg az alkalmat, és ússz egy hosszt oda-vissza óránként az úszómedencében!

Fotó: 123rf.com

További izgalmas mozgásos kihívásokért kattints a Mozogjtobbet.hu weboldalra! 

Fontos, hogy bármilyen mozgást végzel, nagyon figyelj az alapos bemelegítésre, a pontos végrehajtásra és a nyújtásra, hiszen így kerülhetők el a sérülések!


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.