Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Véralvadásgátló kezelés - orvos és beteg szoros együttműködése kell hozzá

Érdekességek2017. szeptember 21.

Mélyvénás trombózis, tüdőembólia, pitvarfibrilláció - pár olyan állapot, melyek terápiájában kiemelt szerepet kap az antikoaguláns, azaz a véralvadásgátló kezelés. Azonban fontos tudni, hogy ez igen szoros együttműködést kíván mind az orvos, mind a beteg részéről, hogy megmaradjon a véralvadás és a vérzékenység kényes egyensúlya. Hogy mégis mikor szükséges egyeztetnie kezelőorvosával, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ad felvilágosítást. 

Rendszeres INR vizsgálat szükséges

A régebbi (döntően a kumarin alapanyagú) készítményeknél 6 hetente javasolt a vérvizsgálat. Az INR értéknek 2-3 közt kell lennie, más esetben a dózis változtatására vagy más készítményre való áttérés javasolt. Az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) alkalmazása során INR ellenőrzésre nincs szükség, mert ezen szerek hatásmechanizmusa egészen más.

Műtétek, fogászati beavatkozások előtt

A nagyobb fogászati/szájsebészeti kezelések, valamint a műtétek nagyobb mennyiségű vérvesztéssel is járhatnak. Amennyiben a beteg ekkor is véralvadásgátlót használ, úgy életet veszélyeztető mennyiségben veszthet vért. Éppen ezért, amennyiben ilyen beavatkozás előtt áll, úgy fontos, hogy előtte konzultáljon az orvosával. Az egyéni rizikó felmérése után a szakember eldönti, hogy tanácsos-e a műtétet megelőző napokban elhagyni/lecserélni a véralvadásgátló gyógyszert, esetleg ajánlott-e más készítményre áttérni. Továbbá utasításokat kap a műtétet követő időszak trombózis prevenciójáról is.

 


Vérzéses esetek

A véralvadásgátlók szedése során megnő a vérzéses szövődmények rizikója, ami akár életveszélyes is lehet. Éppen ezért amennyiben olyan tüneteket tapasztal, mint pl. gyakori orrvérzés, véres vizelet, indokolatlan kék-zöld foltok megjelenése a bőrön, fontos, hogy sürgősen keresse fel orvosát és ellenőriztesse INR szintjét! Ilyen esetekben dózismódosításra, esetleg más készítmény felírására (pl. új típusú véralvadásgátlóra) lehet szükség. De ezeknél is alapszabály, hogy bármilyen vérzés esetén jelentkezzen az orvosnál, mert ezek is alvadásgátlók!

Családtervezés

Amennyiben valaki véralvadásgátlót szed, fontos, hogy a családtervezéskor konzultáljon orvosával, mivel ekkor a terápia módosítására van szükség! Ugyanis ekkor bőr alá adott LMWH-ra szükséges áttérni, ugyanis más készítmények (kumarin származékok, NOAC) komoly fejlődési rendellenességet okozhatnak, mivel áthatolnak a placentán. A kumarin esetében a legveszélyesebb a terhesség 8-12 hete, míg az új típusúaknál mindenkor tilos a teherbe esés!
A terhességet fontos, hogy a várandósság trombózisnövelő hatása miatt érdemes terhespatológiában jártas nőgyógyásznak végigkísérnie.

Más gyógyszerek szedése

Érdemes tudni, hogy a kumarin típusú véralvadásgátlóknál vigyázni kell az esetleges gyógyszerkölcsönhatásokra, ugyanis egyes antibiotikumok, NSAID (nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők), pajzsmirigy gyógyszerek fokozzák a készítmény hatékonyságát. Ám prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája inkább azt tanácsolja, minden új gyógyszer alkalmazása előtt szóljon az orvosának!

„Gyakorlatilag a kumarin antikoagulánsok a gyógyszerkölcsönhatások állatorvosi lova, mert ide-oda mindenféle kimenetelű gyógyszerkölcsönhatás előfordulhat. Kevés az e szempontból közömbös gyógyszer. Úgyszintén nagyon kell figyelni az egy időben alkalmazott étrend kiegészítőkre, gyógyteákra stb., mert ezek a kumarinokkal is súlyos kimenetelű kölcsönhatásba léphetnek! Ha a beteg ragaszkodik e szerekhez, mindenképpen konzultáljon orvosával!”

Hosszabb repülő/busz/autóút

A tartós immobilizáció komoly provokáló tényezőnek számít trombózis kapcsán, mivel ekkor a keringés lelassul és megnő a vérrögök kialakulásának esélye. Éppen ezért 4 óránál hosszabb utazás előtt, illetve gipszrögzítés esetén mindenképp keresse fel orvosát, aki LMWH terápiát javasolhat. Ezek mellett a betegnek oda kell figyelnie a nagyobb mennyiségű folyadékfogyasztásra, a kompressziós harisnya felvételére, valamint a kényelmes, nem túl szűk ruhák viselésére és a repülés alatti tornagyakorlatokra. 
Mindezek a busz-utakra is érvényesek!


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

2025. június 25.

Jelentősen csökkenthető a műanyaghulladék az új higiéniai eszközzel

Napjainkban, az idősebb korosztály növekvő arányával, illetve az egészségtudatosság erősödésével, egyre nagyobb figyelmet kap a személyes higiénia és inkontinenciakezelés területe. Az érintettek keresik a diszkrét, kényelmes és fenntartható megoldásokat. Fontos, hogy az enyhe vizeletcsepegéssel élők életminősége ne sérüljön, és mindennapjaikat magabiztosan élhessék. Számukra jelenthet új dimenziót az az innovatív fejlesztés, amely rangos elismerésben részesült az Inno d’Or – Év Innovációja 2025 díj átadóján.

Az idén ötödik alkalommal rendezték meg a Trade magazin által életre hívott Inno d’Or – Év innovációja versenyt, amelyen évről évre olyan értékteremtő vívmányokat jutalmaznak, amelyek egy jól meghatározható fogyasztói igényre nyújtanak megoldást, valamely nevesíthető trendbe illenek, vagy egy meglévő, meghatározható igényből inspirálódott fejlesztés eredményei.

A Személyi Higiénia kategória nyertese idén a női és férfi változatban is elérhető MoliCare® mosható, cserélhető betétes nedvszívó alsónemű lett, amely új irányt jelöl ki a modern inkontinenciakezelésben és intim higiéniai termékfejlesztésben. A termék különlegessége a szabadalmaztatott technológiában rejlik: a diszkréten elhelyezett, eldobható, cserélhető betét egy rejtett zsebben kap helyet az újrahasználható alsónemű belsejében. Ez a kialakítás egyszerre biztosít magasabb szintű védelmet és intimitást, hiszen ugyanolyan megjelenést és kényelmet nyújt, mint egy hagyományos alsónemű.

A betétek belső magja a folyadékot gélállagúvá alakítja, akár 30 teáskanálnyi vizeletet képes elzárni, ezzel biztosítva a száraz és biztonságos érzést. Emellett a kellemetlen szagokat is semlegesíti és akár 12 órán keresztül is viselhető – a felhasználó egyéni állapotától és a vizeletvesztési mennyiségtől függően. A betétek egyszerűen eltávolíthatók és cserélhetők a nap folyamán, garantálva a frissességet és a komfortot.

Torokgyulladás a melegben? A légkondi is okozhatja

2025. június 25.



A torokfájás- és gyulladás nem csak a téli hónapokban jelentkezhet, sőt tavasszal-nyáron is meglepően sokan tapasztalnak tüneteket. Az okokról, a jellegzetes panaszokról, az antibiotikum indikációiról és az orvosi kontroll jelentőségéről dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa szakorvosa beszélt.

A fagyi és a légkondi a bűnös?

A télen jelentkező torokgyulladás fő okozói a zárt helyiségekben felszaporodó kórokozók és a hideg levegő, amelyet belélegzünk. A meleg hónapokban ilyen szempontból veszélyesnek számítanak a jeges üdítők, a fagylalt, a jégkrém, de a szénsavas ásványvíz is izgathatja a nyálkahártyát. Légkondicionált helyiség vagy autó és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérsékletváltozás szintén légúti nyálkahártyagyulladást okozhat.
– A manapság jellemző változékony időjárásban pedig a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak. Amennyiben több napon át tart a fájdalom és más tünetek is társulnak hozzá, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert súlyosabb esetben Legionella baktérium is állhat a háttérben, amely alapvetően kétféle betegséget okozhat. Az enyhébb lefolyású betegség a Pontiac-láz, ami az influenzához hasonló tünetekkel jár, és általában nem is azonosítják, mint Legionella-fertőzést. A légiós betegség ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, ami végzetes is lehet. A sikeres gyógyításhoz elengedhetetlen a betegség korai felismerése – ismerteti Holpert doktornő. – A légkondicionálóval felszerelt helyiségben ugyanis azonos hőmérsékletre és száraz páratartalomra beállított levegő kering zárt rendszerben. Előnye, hogy kevesebb por és pollen kering benne, mint az utcán, hátránya viszont, hogy ha a Legionella bejut az épület gépészeti rendszerébe, az ott pangó vízben rohamosan felsokszorozódik. A fertőzött víz elporlasztásával, apró vízcseppekben, aeroszol formájában belélegzett baktérium már fertőző hogy nincs légmozgás, vagy ugyanott fújja a hideg levegőt a rendszer az ott tartózkodókra.

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.