Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Varázsoljuk el mindennapjainkat!

Érdekességek2019. október 24.

Környezetünk nem mozdulatlan háttere életünknek, hanem lehetőséget ad arra, hogy megfelelő kialakítása inspiráljon, jobb kedvre derítsen, vagy akár meglepjen minket. Gyönyörködhetünk is benne – ezért ne hagyjuk ki az alkalmat mindennapi életünk „elvarázsolására”!

 

Fotó: 123rf.comMiért emeli a hangulatot, vidít fel minket alkalomadtán egy színes dekoráció, konfetti-eső vagy tűzijáték? Miért érezzük jobban magunkat a lakókörnyezetünk szépítése nyomán, vagy az otthon, illetve a munkahelyünkön elhelyezett, különböző, vidám színekben pompázó virágok, tárgyak láttán?  Hétköznapi, apró, olykor meglepetésszerű dolgok is boldoggá tehetnek minket, ha úgy alakítjuk azt a helyet, ahol élünk, vagy töltjük szabadidőnket.

Nem feltétlenül kell tehát mélyreható változtatásokat végrehajtanunk a jobb közérzet érdekében. Közvetlen környezetünk és a minket körülvevő tárgyak segíthetnek benne, hogy jobban érezzük magunkat a mindennapokban. Megteremthetjük ennek feltételeit a lakószobáinkban, a konyhánkban, az irodánkban vagy akár az utcánkban, az erkélyünkön, a kiskertünkben és másutt, hogy forrást teremtsünk a vidámságnak és az energiának, utat mutatva a nyitottságra.

A színek és a fények energiát adnak

A körülöttünk lévő színek energiát sugároznak, erőforrást jelenthetnek. A természet színei mindenképpen az élen járnak: pl. a napnyugta sárga árnyalatai, a szivárvány színskálája, a zöldellő mező vagy a különféle növények jótékony hatásai mind-mind idetartoznak.

De a zárt terekbe „becsempészett” természet, vagy a nyáron használatos tárgyak (pl. strandeszközök, színes labdák, kalapok), a tarka ruhák, de akár az élénk színűre lakkozott körmök is ezzel a tulajdonsággal rendelkeznek. A fény többek közt szintén örömforrás lehet. Eredhet világításból vagy nagyobb felületek (falak, talaj, bútorok, munkafelületek…)  megvilágításából (ami a felületre eső fényáram), mivel a különféle, élénk színek  visszatükröződhetnek, és stimuláló hatást válthatnak ki. Napjainkban ezt az elvet alkalmazzák pl. kórházakban, iskolákban, idősotthonokban…


Magyarázat

A színek energiája a vitalitást jelenti számunkra, míg elektromágneses rezgései hatást gyakorolnak hangulatunkra, befolyásolják érzéseinket is. Jelzik számunkra, hogy környezetünk élő, és segítenek a jó közérzet fenntartásában. Számos tanulmány kimutatta, hogy azok a személyek, akik jól megvilágított, színes bútorokkal, dekorációval ellátott irodákban, munkahelyeken dolgoznak, éberebbek, elevenebbek, fürgébb észjárásúak, mint akik egyhangú, sötét helyeken töltik napjaikat.  Egyes kutatásokból az is kiderült, hogy a megfelelő, erősebb fényhatások nagyobb teljesítményre ösztönöznek, és jobb kedvre derítenek. Sőt, a fényesebb szobákban ápolt betegek – egyes megfigyelések szerint – gyorsabban gyógyulnak, vagy kevesebb fájdalomcsillapítót szednek.

Rátalálás a természetre és a szabadság érzésére

A szűk, zárt terekben vagy túl szoros ruhákban úgy érezzük, megfulladunk, a rendezetlenség pedig elnyom minket… Szükségünk van a (rendezett) térre, a természet zöldjére, az ég kékjére, hogy szabadabban és vidámabban érezzük magunkat. Otthonunkban is részesítsük előnyben a zöldet, helyezzünk el virágokat (még művirág is lehet), tegyünk ki természetet ábrázoló képeket, függönyeink lehetőleg legyenek virág mintásak… Ha városban lakunk, a balkonon vagy a házunk előtti fák körül ültessünk virágokat. – ahová csak lehet, lopjuk be a természetet..

Fotó: pixabay.com

Magyarázat

Kutatók kimutatták, hogy a növények egy ablak nélküli szobában, zárt térben pl. csökkentik a vérnyomást, fokozzák a figyelmet, sőt még olyan furcsa hatásuk is van, mint hogy önzetlenebbé tesznek, egyes embereket.. Több tanulmány azt is megerősíti, hogy a börtönökben, iskolákban vagy lakóházakban csökken az agresszivitás és a stressz, ha növényzetet telepítenek oda vagy a közelükbe. A növények jelenléte egyúttal a boldogság reakcióját válthatja ki, és pozitív érzelmeket generál. A tudósok, építészek, kerttervezők is felhívják a figyelmet minderre-

Tegyünk rendet, és rátalálunk a harmóniára

Jó tanácsok: csoportosítsuk a tárgyakat színük, anyaguk, formájuk, nagyságuk szerint. Szüntessük meg pl. képeslapok, fényképek, folyóiratok összevisszaságát, rendezzük össze őket. A ruhákat színük szerint tegyük vállfára a szekrényben, a cipőket szépen sorban, állítva tegyük a helyükre, a zoknikat göngyöljük össze párosával stb.  Kövessük a színek folyamatosságát szobáról szobára, pl. ha sárgás tapéta van az egyikben, legyenek sárga tónusú párnák a másikban, vagy ilyen szőnyegek a harmadikban stb. A kapcsolódás következetességet jelent, ami megnyugtat. De ne legyünk megszállottak, a harmónia gyakran a „tökéletes tökéletlenségben” rejlik!

Magyarázat

Szétválogatni, kidobni, rendezni a tárgyakat megszabadít a feleslegtől, ami a megnyugvás, harmonikusság érzését kelti (beleértve pl, a szimmetrikus elhelyezést) – sőt, még elégedettséget is hozhat. Amellett minél összetettebb, eltérőbb benyomást kelt a környezet, annál inkább szükségünk van a hasonlóságra, a rendezettségre. Néhány éve angol kutatók rájöttek, hogy önkéntelenül is társítjuk a szimmetrikus (harmonikus) formákat olyan pozitív szavakkal/érzelmekkel, mint „öröm”, „paradicsomi állapotok” vagy „menny”, illetve az aszimmetriát vagy a véletlent, bizonytalanságot olyan szavakkal, mint „katasztrófa”, szerencsétlenség”, „rossz”, „halál”. Úgy tartják, hogy a szimmetria a belső harmónia külső szimbóluma.

Segít a rácsodálkozás

Jól tesszük, ha tartogatunk meglepetéseket is a mindennapokban, magunk és az ott lévők számára – otthon, a munkahelyünkön, a párkapcsolatunkban.. Pl. ne dobjunk el egy sérült tárgyat, hanem egészítsük ki, alakítsuk át; egy törött tányér helyett vegyünk más mintájút stb. és lepjük meg vele magunkat és másokat is. Ajánlott még, hogy pl. tegyünk tapadós címkét „meglepetés üzenettel” a párunk, gyermekünk, közeli hozzátartozónk párnájára vagy akár kollégánk, barátunk  számítógépére. Alakítsunk át ruhákat, és lepjünk meg vele másokat; vagy pl. fessük át a ruhás- vagy beépített szekrény belsejét egy olyan vidám, élénk színnel, mely jó kedvre derít, ahányszor csak kinyitják.

Magyarázat

Az ismétlődésnek, a rutinnak és az előreláthatóságnak megvan az előnye (kevesebb stresszel jár), de hátránya is (kevesebb izgalom és vidámság, több unalom rejlik benne). A kiszámíthatatlanság és a fantázia jót tesz anélkül, hogy kilépnénk komfortzónánkból, segít elvarázsolni és más szemmel nézni a világot…


forrás: Patika Magazin.hu
hírek, aktualitások

Veszélyes vakáció

2026. június 24.

A fiúk kicsi korban kétszer, serdülõkorban háromszor gyakrabban szenvednek balesetet, mint a lányok.

A gyerekeket sajnos éppúgy érheti végzetes baleset, mint a felnõtteket, a sérültek 1,5-2 százaléka nem éli túl a traumát. A baleseti halálozás az 1-4 éves korosztályban a legnagyobb, a tragédiák majdnem 60 százaléka pedig fej- és nyaksérülések következménye.

A legtöbb sérülés tavasszal, az iskolaév végén, illetve nyáron és kora õsszel következik be. Ez a jó idõvel éppúgy összefügg, mint a szünidõ- adta szabadsággal. A gyerekek, különösen a 3 éven aluliak, legtöbbször otthon szenvednek balesetet. A második legveszélyesebb hely a gyerekek számára az utca, beleértve a játszótereket, a sportpályákat és az ilyen helyeken ûzött sportokat, mint a kerékpározás, a görkorcsolyázás. A közlekedési balesetek száma relatíve kevés, de általában súlyos sérülésekkel jár.

Nyári diétázás: kudarcra van ítélve?

2026. június 24.



Fagyi, chips, gyorsételek: a nyaralásból hazaérkezve sokan megfogadják, hogy most már tényleg jobban odafigyelnek az étkezésre. Ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy az interneten talált, gyors sikert ígérő diéták lesznek a csábítóak. Mi a probléma ezekkel az étrendekkel és hogyan lehet hosszú távú hatást elérni? Most Bakk Brigittával, a Flora dietetikusával feltérképezzük, hogyan érdemes belevágni az életmódváltásba.

Sprint helyett hosszú táv

Monoton diéták helyett érdemes olyat választanunk, amit hosszú távon is fenn tudunk tartani, ugyanis ezzel lehet tartós változást elérni. Általában hónapok, évek alatt szedjük fel a túlsúlyt, de gyakorlatilag azonnal, pár hét alatt szeretnénk megszabadulni tőle. Utazás előtt például sokan kezdenek el koplalni, hogy utána a vakáción duplán bepótoljanak mindent, azonban ez hirtelen súlygyarapodással is járhat – ezt hívjuk jojóeffektusnak. Annak érdekében tehát, hogy hatékony legyen az életmódváltás, kampányszerű diétázás helyett válasszunk olyan étrendet, ami ténylegesen beilleszthető a mindennapi életvitelünkbe. A mediterrán diéta is annak köszönheti a népszerűségét, hogy a legtöbb ember számára javasolható és változatos elemeket tartalmaz. Ez az étrend gazdag gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban, hüvelyesekben, magvakban és olívaolajban.

Az óriássejtes vírus okozta a legtöbb súlyos légúti megbetegedést az idei szezon második felében

2026. június 23.



A kórházi ellátást igénylő súlyos akut légúti megbetegedések közel harmadát a légúti óriássejtes vírus (RSV) okozta 2026. április közepén, ami az elmúlt három év legmagasabb értéke. A súlyos betegek fele öt év alatti kisgyermek volt. Orvosszakmai szervezetek és a Melletted a Helyem Egyesület szerint az idei szezon számadatai azt jelzik, hogy a megelőzés mielőbbi erősítése már nem tűr halasztást.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai szerint a 12. héten, vagyis március közepén a légúti fertőzés gyanújával vett minták legnagyobb része, 35 százaléka RSV-re bizonyult pozitívnak. Az influenza és a COVID ehhez képest elenyésző, 5, illetve néhány százalékos arányban volt jelen a mintákban. Egy hónappal később, vagyis április közepén a súlyos légúti fertőzéses megbetegedések (SARI) miatti kórházi kezelések közel harmadáért (32,8%) volt felelős a légúti óriássejtes vírus. Ez az elmúlt három év legmagasabb értéke volt.

Az RSV az újszülöttekre a legveszélyesebb

A SARI-val ápoltak közel fele öt év alatti kisgyermek volt, akiknek nagytöbbsége – több mint 85 százaléka – RSV miatt került kórházba. Mivel az RSV főként az alsó légutakat támadja meg, a még éretlen tüdővel, fejletlenebb immunrendszerrel rendelkező csecsemőkre, koraszülöttekre különösen veszélyes. Az ő esetükben gyakori az oxigénterápiával és gépi lélegeztetéssel együtt járó, több napos vagy hetes intenzív osztályos kezelés, és sajnos az elhalálozás kockázata is magasabb.