Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Változások várandósság idején

Érdekességek2023. március 05.

Fotó: 123rf.com

Várandósság idején a női szervezet működése több ponton is megváltozik, amiért jórészt a női hormonok, az ösztrogén és a progeszteron szintjének változásai felelősek. Kilenc hónapon keresztül folyamatosan zajlanak a változások a női testben és lélekben egyaránt, melyek egyre szembetűnőbbek lesznek a kismama környezetében élők számára is.

Elsőként a mellfeszülést, fáradtságot, sűrű vizelési ingert, émelygést tapasztaltam, nálam hányinger nem volt jellemző. A nők nagyobb részénél az émelygés hányingerrel, hányással társul. Ebben az esetben segíthet keksz, pirítós rágcsálása, fűszeres ételek kerülése. Sok kismamának jó a tapasztalata pár korty jeges vízzel, gyömbérteával vagy gyömbértartalmú rágótabletta, gyömbéres cukorka, B6-vitamin fogyasztásával. Jellemzően az első trimesztert követően alábbhagynak a hányingerrel járó rosszullétek, de itt is egyéni különbségek jelentkeznek.

Érzelmi szinten is megmutatkozik a változás, gyakran hangulatingadozások észlelhetők; jellemzően leginkább az első 12 hétben. Magamon nem érzékeltem különösebb hangulatingadozásokat, de az jellemző volt, hogy érzékenyebb lettem, könnyebben kezdtem sírni.


Milyen változások mehetnek még végbe a női szervezetben?

• Gyakoribb fejfájás

• Orrvérzés jelentkezhet, amely ártalmatlan, az orrnyálkahártya vérellátásának fokozódása áll a háttérben. Én ezt nagyon ritkán tapasztaltam várandósságom alatt.

A magzat fejlődésével és a méh növekedésével a has alakja is változik -> Vékonyabb testalkatomnak köszönhetően már korán észleltem a hasam növekedését, amikor a nadrágom gombját már nem tudtam begombolni.

Hasi nyilallás -> Hirtelen fellépő, éles fájdalom, amely az alhasból indul ki és lefelé sugárzik. A méhet felfüggesztő ínszalagok nyúlása miatt észlelhető, természetes folyamat. A 2. hónap táján érzékeltem jobboldalt és az alhasnál szúró jellegű fájdalom formájában. 

Haskeményedés, ha ritkán jelentkezik, az a szervezet felkészülését jelenti; a méh összehúzódása miatt észlelhető -> Fontos a magasabb magnéziumigény kielégítése és a több pihenés.

Fotó: 123rf.com

A gyomorban a sósav termelődése fokozódik, ami gyomorégést okozhat -> Zsíros, fűszeres ételek, szénsavas italok kerülése, 5-6 kisebb étkezés bevezetése, illetve időnként antacid rágótabletták alkalmazása nálam segített a tünetek enyhítésén.

Csökken a vékonybelek perisztaltikája, a vastagbélben fokozódik a víz visszaszívása, így könnyen kialakulhat székrekedés, aranyér -> Fontos a sok folyadék és a rostdús táplálkozás. Az emésztés megváltozásával magyarázható a gyakori szelesség, puffadás, akár szélgörcs is, amit én is tapasztaltam.

A nyál összetétele is megváltozik, és megnövekedik a szervezet kalciumigénye, ami a fogak fokozott romlását eredményezheti -> Javasolt puha fogkefe, érzékeny ínyre való fogkrém, fogselyem és szájvíz használata, és elengedhetetlen a rendszeres fogorvosi ellenőrzés is.

A szervezet víztartalma fokozatosan emelkedik -> ez egy normális folyamat, de a lábak, bokák duzzadásánál fontos az orvossal konzultálni, mert ez előre jelezhet bizonyos kóros állapotot.

A visszérbetegség megjelenése is igen gyakori –> Javasolt a lábak pihentetése, felpolcolása, illetve a vénatorna; kompressziós gyógyharisnya viselése is szükségessé válhat.

A hormonális változások következtében bőrelváltozások, ún. „májfoltok” is megjelenhetnek -> Fontos a fokozott napvédelem magas faktorszámú fényvédők alkalmazásával.

Terhességi csíkokat a várandósok háromnegyede tapasztal a fokozott feszülésnek kitett bőrfelületeken -> Érdemes stria elleni krémmel vagy olajjal bemasszírozni a has, mell, csípő, far és combok területét.

Fokozott verejtékezés is észlelhető.

Változhat a mozgáskoordináció, a súlypont, lazulnak az ízületek -> Magamon ezt a 4. hónap körül vettem észre.

Kismamáknál a feledékenység is teljesen normális jelenség -> szakkönyvek „placentaagy”-nak nevezik ezt az állapotot

Alvászavar is nagyon jellemző –> Napközben gyakran tapasztaltam fáradtságot, aluszékonyságot, viszont este nem ment mindig könnyen az elalvás (ilyenkor a kismamák gyakran ábrándoznak születendő kisbabájukról, a szülésről). Napközben 20-30 perces kis alvások beiktatása sok esetben segített a közérzetem javításán. 

Fotó: 123rf.com

Várandósságom idején nagyon nagy várakozással éltem meg a folyamatos átalakulást, az újabb és újabb változásokat. Csodálatosan vagyunk megteremtve: a női szervezet befogadja a magzatot, és lehetővé teszi annak növekedését, fejlődését. 

Papp Anett


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.