Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Válogatott fejezetek a neurológiából

Érdekességek2025. március 25.

Összefoglaló a Prima Medica Egészséghálózat és a Neurológiai Központ szakmai napjáról

Az elmúlt hétvégén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Neurológiai Központ eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

Fotó: DC Studio | FreepikFejfájások és a fejfájások Botox kezelése

dr. Para Szabolcs neurológus
Neurológiai Központ

Előadásának bevezetőjében Para doktor beszélt a fájdalom kialakulásának hátteréről, különbséget tett a primer a szekunder fejfájások közt, az első kategóriába sorolva a tenziós fejfájást, a migrént, a trigemino-autonom fejfájásokat, a cluster (halmozott) fejfájást és az egyéb elsődleges fejfájásokat. Ezen típusokat egyenként is jellemezte, majd útmutatót adott a kezelésükhöz is, mind gyógyszer nélküli, jellemzően életmódbeli lehetőségeket, mind a gyógyszeres kezelés irányvonalait vázolva. Nagyon érdekes videós anyagban láthatták azt is a jelenlévők, milyen lehet egy migrénes látási aurajelenség. Kiemelt jelentőséget kapott az ismertetőben a migrén, mint a második leggyakoribb fejfájás. Ennek akut és profilaktikus gyógyszeres kezeléséről sok szó esett, a krónikus migrén esetében pedig dr. Para Szabolcs elmagyarázta a Botox-kezelés működési elvét és bemutatta ennek eredményességét.

A szédülés differenciál diagnózisa

dr. Gács Gyula neurológus, pszichiáter
Péterfy Sándor Kórház és Rendelőintézet, Neurológiai Központ

Roppant színes előadásában Gács doktor megosztotta a neurológusok örök problémáját, miszerint a szédülés egy olyan nehezen körülírható, gyakori tünet, amit sokszor nehéz kezelni. Felsorolta, mi mindent érezhet a beteg, ami egyrészt lehet tényleges szédülés (ami mozgásélménnyel jár), egyensúlyzavar (amit úgy ír le, „mintha részeg lenne”), és egyéb is, mint például a preacollapsus, hyperventillatio, hypoglikémia. Az előadásban külön fejezetet érdemelt a tényleges, labyrinthaer jellegű szédülés és az első szédüléses rohamok mögött felvonultak olyan okok, mint a majdani episodicus szédülések első történése, a „neuritis vestibularis” (labyrinthitis), a kisagyi infarktus, a labyrinth apoplexia és egyéb belsőfül laesio. Az epizodikus szédülések lehetséges okait is megnevezte az előadó a benignus positionalis paraxysmalis vertigótól (BPPV) a Menière szindrómáig. Utóbbiakról esetbemutatásokat is megismerhetett a hallgatóság. Nagyon érdekes volt hallani az ún. szubjektív szédülésről, főként annak beteg beszámolóiról. Dr. Gács Gyula előadását a tengeribetegség és a partaszállási szindróma színes leírásával zárta.


A leggyakoribb vestibularis kórképek egy otoneurológiai szakrendelésen

Dr. Fülöp Györgyi
fül-orr-gégész, audiológus
Fül-orr-gége Központ

Fülöp doktornő csatlakozva az előtte szólóhoz, bevezetésként ismertette, mennyire gyakori panasz a szédülés, majd kiemelte mestereit, akiktől e téren is sokat tanult, Büki Bélát és Siniša Maslovarát. A szédülést, mint tünetet elsőként azzal jellemezte, amivel Gács doktor is, vagyis, hogy sokszor nem egyértelműen írják le a betegek, és ezért döntő szerepű a gyógyító folyamatban a nagyon részletes anamnézis felvétel. Ezután következett a rohamokban jelentkező szédülés okainak sorra vétele és azok leírása. Dr. Fülöp Györgyi megnevezte a szükséges ambuláns vizsgálatokat is a fül-orr-gégészet területén. Külön hangsúlyt kapott a BPPV és a PPPD, majd két eset bemutatásán keresztül nagyon hasznos, gyakorlati tanácsokkal is szolgált a doktornő. Hallgatói kérdésre még a szakrendelésen használatos manővereket és gyakorlatokat is illusztrálta, így igazán fontos információkkal gazdagodhattak a résztvevők.

Az EEG helye, szerepe az epilepszia diagnosztikájában

dr. Prinz Géza (és Darók Béláné)
neurológus, pszichiáter, infektológus
Neurológiai Központ

Az EEG történetének bemutatásánál Print doktor megemlítette Hans Berger osztrák pszichiátert, aki 1929-ben az első skalp EEG-t végezte. Ezután a doktor úr összegezte az EEG szerepét a modern képalkotó vizsgálatok kapcsán, majd röviden vázolta az elektródák felhelyezésének lehetőségeit és mélyrehatóan illusztrálta az EEG görbe hullámtípusait. Előadásának második felében az epilepszia típusairól, okairól és a rohamok leírásáról esett szó. Mindezt számos eset részletes leírásával tette szemléletessé dr. Prinz Géza, a gyakorló neurológusok számára rendkívül jól hasznosítható módon. Mottóként az előadó felhívta a kollégák figyelmét az örökérvényű intelemre: A beteget gyógyítsuk, ne a leletet!

Sclerosis multiplex diagnosztikai és terápiás szempontjai

dr. Jakab Gábor PhD
neurológus
Uzsoki utcai Oktatókórház, Neurológiai és Stroke Osztály, Neurológiai Központ

Mélyen elhivatott előadásában dr. Jakab Gábor az SM betegséget nem csak, mint neurológiai kórképet mutatta be, annak teljes tünettanával és kezelési lehetőségeivel, de szinte minden egyes területnél hangsúlyozta az emberi tényező jelentőségét mind a beteg, mind az orvos és a kezelőszemélyzet vonatkozásában. Az SM ugyanis olyan összetett kórkép, amelynek tünetei szinte teljesen önálló szakterületek támogatását igényli, akik azonban egy teamban dolgoznak. Legyen szó fizikoterápiáról, urológiáról, neurológiáról, szexológiáról vagy gyógytornáról, Jakab doktor minden területen a türelem és a valódi odafordulás jelentőségét hangsúlyozta. Nem véletlenül kapott nagy hangsúlyt az előadásban a pszichológiai támogatás, ugyanis az SM-ben nem csak a betegség tüneteivel, de a progresszió elkerülhetetlenségével is meg kell birkóznia a betegnek és a környezetének. Előadásának részeként dr. Jakab Gábor természetesen az elérhető terápiákról is beszámolt, hangsúlyozván a korai felismerés jelentőségét és lehetőségét.

Alagút szindrómák

dr. Simon Márta
neurológus, szomnológus
Neurológiai Központ

Előadásának bevezetésében Simon doktornő röviden bemutatta az alagút szindrómákat, azok közös jellemzőit, majd két külön fejezetben számolt be a felső és az alsó végtagi alagút szindrómákról. Előbbiek közt az costoclavicularis szindróma, a scalenus szindróma és a pectoralis minor szindróma mellett nagyobb hangsúlyt kapott a mellkas kimeneti kompressziós szindróma, amelynek jellemzőire, okaira, típusaira, kivizsgálásának és kezelésének lehetőségeire is kitért a doktornő. Az alsó végtagot érintő kórképek közt beszélt az obturator alagút szindrómáról, a femoralis alagút szindrómáról, a meralgia paraestheticáról, a piriformis szindrómáról, peroneus alagút szindrómáról és a tarsalis alagú szindrómákról. A képekkel gazdagon illusztrált előadás pontos és gyakorlatias összefoglalóját adta az egyes megjelenési formák diagnosztizálásának és felvillantotta a kezelés lehetőségeit is.

Demenciák differenciál diagnózisa

dr. Sátori Mária
neurológus

Simon doktornő a demenciákról szóló előadásában először ismertette a kórkép új megnevezését: major neurokognitív zavar, majd részletes elemezte az egyes jellemző tüneteket. Így beszélt a memóriazavarról, az afáziáról, az apraxiáról, az agnóziáról is. A leggyakoribb okok közt megnevezte többek közt az Alzheimer-kórt, a vaszkuláris és a Lewy-testes demenciát. Később az egyes zavarokat részletesen is bemutatta, így a hallgatóság megtudhatta többek közt, melyek például a kizáró kritériumai az Alzheimer-kórnak, milyen a vaszkuláris demencia lépcsőzetes lefolyása, miért társulhat a Lewy-testes demencia gyakran a Parkinson-kórral. Végezetül az előadó felhívta a figyelmet a PreDem állapotfigyelő rendszerre, amely egy olyan online rendszer, amely tartalmazza a gyakorlatban használt neuropsychológiai és memóriafejlesztő játékokat, majd az MI felhasználásával a hetente 2-3 alkalommal elvégzett teszteket a rendszer átlagolja, az eredményről értesítést küld a betegnek és a kezelőorvosának.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Elhízással küzdőknek nagy segítség a mozgásterápia a fogyáshoz

2025. április 30.



A fogyás egyik közismerten leghatékonyabb eszköze a megfelelő táplálkozási rendszert kiegészítő rendszeres mozgás. Azonban, aki túlsúlyos vagy elhízott, pontosan tudja, hogy nem könnyű megváltoztatni a korábbi ülő életmódot, különösen, ha társbetegségek is jelen vannak, és akár a saját testsúlyt mozgatni is nagy feladat. Mészáros Marcell, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, személyi edző arról beszélt, hogyan lehet otthon elkezdeni egy mozgásprogramot és mikor, kinek ajánlott a szakértői irányítás.

Általános ajánlások felnőtteknek

Az átlagosnak tekinthető felnőtteknek szükséges mozgásmennyiségre vonatkozó nemzetközi ajánlások ma már egyre szélesebb körben ismertek. Ez az alábbi heti mennyiségeket tartalmazza:
– 150 perc közepes intenzitású kardiómozgás (például intenzív gyaloglás),
– vagy 75 perc magas intenzitású kardiómozgás (például futás),
– plusz legalább 2 alkalom izomerősítő (rezisztencia) edzés súlyokkal vagy saját testsúllyal, kiegészítve nyújtó gyakorlatokkal.
Aki fogyási céllal mozog, annak szüksége van mindkét típusú aktivitásra, hiszen a legalább 30 percig végzett aerob mozgás fokozza az energiafelhasználást, az izomerősítő tréning pedig segít fenntartani az izmok mennyiségét és erejét, miközben megfelelő étrend mellett, kalóriadeficittel a fogyás csökkenti a testsúlyt.
A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a mozgásnak korántsem csak fizikai hatásai vannak, sőt akár abban is segít, hogy az érintettek védelmet nyerjenek a testsúlyuk miatt érzett megbélyegzés ellen. Az pedig szintén fontos mentális trükk lehet azoknak, akik tartanak a mozgástól, hogy a tréning során próbálják meg elválasztani a fogyási célt a test mozgatásától, és csak az utóbbira fókuszáljanak. Így sokkal élvezetesebbnek érezhetik a fizikai aktivitást.

Hogyan kezdjenek el mozogni az elhízással küzdő személyek?

A legfontosabb, hogy ha nem csupán néhány kiló testsúlyfeleslegről, hanem valódi elhízásról van szó, a korábban nem mozgók vegyenek részt egy kivizsgáláson, mielőtt megváltoztatják az életmódjukat. Erre optimális lehet egy életmód orvosi fizikai állapotfelmérés. Ezek után az általános tanácsok az alábbiak:
– Kezdjünk lassan: mivel a kutatások szerint már a legkisebb aktivitás is csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját, nem szabad és sokszor nem is lehet óriási elánnal belevágni. Eleinte már 10 perces mozgás is elég lehet.
– Igazodjunk az állapothoz: az elhízással élőknek nem szabad túl intenzív mozgásokkal kezdeni az új életmódot. Mindig az adott állapothoz, fittségi szinthez kell alkalmazkodni. Ha nem megy a gyors gyaloglás, legyen lassú! Így lesz ideje a szervezetnek adaptálódni.
– Találjunk otthoni kihívásokat: a mozgásra mindenhol lehet találni alkalmat, próbáljunk lépcsőzni, kertészkedni, intenzív házimunkát végezni, kutyát sétáltatni. Aki szereti, táncoljon a kedvenc dalaira, de ne hajtsa túl magát!

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!

Itt a tavasz, és a szemallergia is

2025. április 29.

A tavaszi napsütés sokak számára nem csak örömöt, hanem kellemetlenséget is hoz. A pollenszezon kezdetével milliók életét érinti a szemallergia. A pollenhelyzet súlyosbodik és egyre több ember életminőségét rontja. Az Alensa körképe szerint a szemallergia globális kihívást jelent, és a megoldás a megelőzésben rejlik.

Az allergia terjedése

Az allergének olyan külső anyagok, amelyek allergiás reakciót váltanak ki, a légzőrendszeren, emésztőrendszeren vagy a bőrön keresztül juthatnak a szervezetbe. Minden beteg egyedi küszöbértékkel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a mennyiségű allergén, ami az egyik személynél tolerálható, másoknál súlyos reakciót válthat ki. Az allergiás rhinitisben szenvedő betegek gyakran tapasztalnak szemtüneteket is, mint például viszketést, irritációt, kivörösödést vagy könnyezést, ezt allergiás kötőhártya-gyulladásnak is nevezzük. Az allergiás reakció a szemhéjat is érintheti, a területén duzzadás, börpír, víszketés és ritka esetekben ekcéma is megjelenhet. A szemallergia lehet szezonális – tarthat a tavaszi, őszi időszakban, amikor a pollenek koncentrációja magasabb a levegőben, vagy lehet állandó, ha az érintett szőr és por allergiában is szenved.

A pollen-allergiában szenvedők számának növekedése világszerte megfigyelhető, különösen a fejlett országokban és a városi környezetekben élők körében. Míg az Egyesült Államokban évente körülbelül 85 millió felnőtt szenved allergiás náthában, a helyzet világszinten egyre aggasztóbb.

Itthon sem jó a helyzet

Magyarország helyzete különösen aggasztó az allergiás megbetegedések szempontjából, ugyanis hazánk Európa egyik allergizálóbb területe a parlagfű tekintetében.  A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a magyar lakosság közel 25%-át érinti a parlagfű-allergia. A helyzet az ország déli részén a legsúlyosabb, ahol a szezonális allergiás rhinitisben szenvedő felnőtt betegek több mint 80%-ánál mutatható ki parlagfű-érzékenység a bőrtesztek során. A parlagfű térnyerése hazánkból indult, és innen kezdte meg térhódítását Közép- és Kelet-Európában. A probléma nem csak önmagában a parlagfű jelenlétében rejlik, hanem abban is, hogy az európai pollentérkép folyamatosan változik. Sokak számára egyes fűfajták, gyomnövények és csalánfélék virágai is allergizáló lehetnek.  Ezt befolyásolják olyan kulturális tényezők is, mint például új növényfajok, mint például a nyír-, a ciprus vagy a tölgyfák  betelepítése a városi parkokban, valamint a klímaváltozás hatásai. E miatt a magyar lakosságnak nem csak a parlagfűvel kell megküzdenie, hanem egy folyamatosan bővülő allergén-palettával is, ami még inkább próbára teszi az érzékeny szemeket és légutakat.