Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Valóban meddővé teszi a szűk nadrág a férfiakat?

Érdekességek2022. június 07.

Fotó: 123rf.com

Sokszor olvashatjuk, hogy a férfiak esetében mekkora gondot okoznak a szűk nadrágok, vagy a fecske alsók, mivel hozzájárulnak a meddőség kialakulásához. Ebben van igazság, de azért ennél árnyaltabb a helyzet. A témában Ratkó Tünde van a segítségünkre.

Spermatogenezis és hő

A spermatogenezis az a folyamat, melynek során az őssejtek foszlásával végül életképes spermiumok jönnek létre. Ennek ideje 74 nap, és sikerességének, vagyis annak, hogy életképes, egészséges spermiumok jöjjenek létre, vannak feltételei.

Ezek közül az egyik, hogy a herék alacsonyabb hőmérsékleten legyenek képesek működni, mint a test maghője, mely nagyjából 37.5 °C körül van. ennél kerek egy fokkal kevesebb az ideális a hereműködéshez, ez az oka annak, hogy ez a páros szerv a testen kívül helyezkedik el.

A hőhatás a spermatogenezis folyamán a spermiumok örökítő anyagának károsodásához vezet, vagy mozgékonyságukat rontja. A túl nagy meleg a spermiumok keratinszerkezetére gyakorol hatást. Ez az anyag a DNS-el együtt adja a kromoszómákat.

A spermatozoonok, vagyis az önálló mozgásra és megtermékenyítésre képes spermiumokban a kromatin szorosabb formában van jelen, melyet protaminnak nevezünk. Ez az anyag pedig hőérzékeny, így a túlzottan magas hő hatására sérülések keletkeznek a kromoszómákban, mely genetikai hibákat, meddőséget eredményezhet.

Mekkora ennek a veszélye?

A szűk nadrág, vagy a nem megfelelő alsó – de még a folyamatos ülőmunka is – a heréket közelebb tartja a testhez, így megvan annak az esélye, hogy azok túl melegek lesznek. De ez igazán csak akkor okoz problémát, ha hosszan fennáll a dolog. Innen könnyen leszűrhető, hogy a divat – ha egy-egy napra választunk csak nem megfelelő darabokat – nem okoz lényegi károkat a férfiak termékenységében.

A férfiak körében is egyre gyakoribb meddőség oka a leginkább a nem megfelelő életmód, és az abból adódó tápanyaghiány, melyet azonban viszonylag könnyen lehet orvosolni. a mozgás elengedhetetlen, ám az étkezés sokszor ma már nem elég a tápanyagok megfelelő pótlására az élelmiszerek beltartalmának csökkenése miatt.

Ahogyan a várandósvitamin, úgy a férfiaknak kifejlesztett vitaminkészítmény is éppen ezt a gondot hivatott eltűntetni. És ahogyan a várandósvitamint ma már a szakemberek is javasolják, úgy a férfivitamin szedése is nagyot lendíthet a családalapítási álmok valóra váltásán.


Az igazán hatékony tápanyagpótláshoz a készítménynek biológiailag aktív, szerves formában kell tartalmaznia az anyagokat (pl.: kalcium-citrát, réz-glükonát), valamint komplexnek is kell lennie, hiszen az egyes anyagok segítik másik felszívódását (pl.: vas-C-vitamin, kalcium – D-vitamin). Így az anyagok felszívódása akár 80%-kal is jobb lehet!

Fotó: pixabay.com

Azok, akik erősebben koncentrálnak a családalapításra, a készítmény szedése mellett mindenképpen kerüljék a forró kádfürdőt, hiszen itt akár magasabb hőhatásnak is ki van téve a here, mint a testen belül lenne. A megfelelő ruhadarabok ebben az esetben is ajánlottak, valamint érdemes letenni a cigarettát, és minimalizálni az alkohol mennyiségét.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).