Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Újrakezdés új városban - 5 tanács a gyors beilleszkedéshez

Érdekességek2023. április 06.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Sokan vannak, akiket munkájuk, vagy életük időnként egy új városba, új településre szólít. Ha mindez hazánkon belül történik, úgy nem kell nyelvi nehézségekkel megküzdenünk, mégis nagyon nehéz egy másik városhoz - Budapesten belül egy új városrészhez - szoknunk. Új emberek, új hangulat, új követelmények.  

Az új helyen nem csupán azt kell felderítenünk, hol kapható a kedvenc kávé márkánk, hol a cipész, a jobbik gyógyszertár, vagy éppen hol érdemes nagy bevásárlást tartanunk. Amikor jószerivel senkit nem ismerünk, akkor hatalmas nagy kincs lehet, ha néhány kapcsolatot szerzünk.

1. Kezdd a szomszédokkal! – A szomszédok, minden országban, városban, vagy faluban kíváncsiak arra, ki is költözött ide, vajon milyen ember. Erre a természetes kíváncsiságra alapozhatunk, ha az odaköltözés utáni napokban, mikor már nagyjából rendeződtünk, áthívjuk magunkhoz a szomszédokat. (Jobbról, balról és szemben lakó szomszédokat illik legalább, de ahogy érezzük.) A szomszédokkal való ismerkedést érdemes egy időkerethez szabni, ha nem akarjuk, hogy még éjjel egykor is a részeg Szabó urat kelljen hazamesterkednünk. Hivatkozz az életmódodra vagy, hogy korán le szoktál feküdni aludni… A szomszédságot ne kínáljuk soha rövid itallal (pláne ne a párjával!). Egy pohár üdítő, víz és némi sütemény, keksz elegendő. Invitáljuk őket egy félórára, és a félóra végén kedvesen jelezzük, hogy vége a látogatásnak. Később, aki kellemes társalgó partner volt, akár gyakoribb vendég is lehet, elsőre azonban ennyi elég. Ha bizalmatlanabb típus vagy, kezdheted egy 5 perces felütéssel vagy 10 perces párbeszéddel a kert előtt a lépcsőházban. Ha egyszerre két kül. Szomszédod hívod meg a direkt csapódás éreztetése is kizárva.

2. A postás mindig mindent tud! – Ha az új lakóhelyünkkel kapcsolatos kérdéseink vannak, vagy akár egyes személyek iránt tudakozódnánk, a postást érdemes jobban megismerni. A postás ugyanis mindenhová bejáratos, minden információ eljut hozzá. Ugyanilyen személy gyakran az újságos, vagy a sarki boltos esetleg a gondnok. Ez nem jelenti a pletykák végtelen áradatát (bár gyakori) csupán egy az átlagnál jobb tájékozottságot. Az ő jóindulatuk kivívása már fél siker.

3. Ismerd meg az új hazádat! – Nem kell szégyenkezned, akárhonnan is érkeztél. A boltban, a cukrászdában, a gyógyszertárban, vagy ahol éppen jársz, köss ismeretségeket, bátran mesélj arról, hogy nem régen laktok errefelé. Kérdezz bátran a helyi szokásokról, jellemző rendezvények, ünnepek felől. Ha valaki kalauzodul szegődik, bátran elfogadhatod. Könnyebb helyzetben vannak a gyerekesek, a kutyások, hiszen a játszótereken, a séta ösvényeken mindig könnyebben megy az ismerkedés. (Hova jár oviba, jártok-e zenebölcsire, stb.) Tanulmányozd a térképet! A gyalog bejárható távok után járd be az egész települést, vagy az egész városrészt, ismerd meg a főbb útvonalak nevét. Meglátod, ennyi elég lesz hozzá, hogy otthonosabban érezd magad!


4. Komatálazz! Cserélj bujtást, virágmagot! – A kertes, vagy balkonládás időszakokban egy-egy apróbb bujtás, egy ritka, vagy szép színű virág, egy szép levélzetű bokor nagy kincsek. Bátran kérj, és adj magad is. Dicsérd meg mások kertjét, virágait, és bátran vigyél valami apróságot. Ezek szülik meg jó hírnevedet a környéken. Ha nem vagy virágültetős típus, akkor süss, és cserélj recepteket, vigyél kóstolókat. Üres tányért nem illik visszaadni, hát biztos, nagyszerű recepteket kapsz majd viszonzásul.

5. Mérd fel, ki a „falu bikája”? – Szinte mindenütt van egy olyan család, egy személy, egy klán, akik megkeserítik a helyiek életét – de minimum irányítják azt. Mivel te messziről jöttél, neked nem kell automatikusan tudnod róla, hogy X-ék a rendbontók. Feléjük is tehetsz egy kedves gesztust, ha úgy ítéled meg, vagy épp elkerülheted jó messzire őket. Kollégánk az utca imádatát vívta ki egy egyszerű telefonhívással, ugyanis néhány napon belül megoldódott a helyiek gondja, a sétáló utcában randalírozó és autózó fiatalokkal. Az önkormányzat ugyanis az utcába sziklatömböket helyezett el. Ha a falu jómadara nem annyira csibész, mint inkább elismert hangember, akkor viszont barátkozz vele.

Az új helyen beilleszkedni nem mindig könnyű, de igazán apró dolgokkal elérhetjük, hogy kedveljenek bennünket, s többnyire pozitív dolgokat suttogjanak rólunk a hátunk mögött. A pletykákkal nem érdemes törődni, vagy mélyebben belefolyni. Vagy ahogy a mondás tartja: ha pletykálnak rólad, akkor már híres vagy!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.