Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Tudod mitől lesz szép magas a kenyér, a muffin vagy a kuglóf?

Érdekességek2018. augusztus 20.

Sokszor bosszúságot okoz, hogy hiába tesz meg mindent az ember lánya, mégsem lesz szép magas az élesztővel, vagy szódabikarbónával készült sütemény, házi kenyér. Mit szólnál hozzá, ha ezen túl szép magasra sikeredne minden? És csak egyféle dologra van szükség, hogy mindez valóban így legyen. Olvass tovább, hogy megtudd, mi a megoldás.

A szőlőmagból kétféle dolog készül: szőlőmagolaj és szőlőmagőrlemény. Mivel az őrlemény, az élesztő munkáját segíti, valamint nagyon jó színezőanyag, így kenyérfélékhez és egyéb tésztákhoz is bátran adhatod. A lisztek kb. 3-5%-kát helyettesítheted vele

SZŐLŐMAGŐRLEMÉNY A SÜTIKBEN

Muffin – a szőlőmag értékes forrásával

Hozzávalók:
• 5 dkg szőlőmagőrlemény
• 45 dkg liszt
• 50 dkg porcukor 
• 10 dkg étcsokoládé
• 10 dkg kakaópor
• 10 dkg vaj
• 5 dl tej
• 1 tk szódabikarbóna
• 2 csomag vaníliás cukor
Krémhez:
• 300 g natúr joghurt
• 0,5 l tejszín
• 1 csomag zselatin fix
• 1 db lime
• 5 dkg porcukor (nyírfacukor)

A tojásokat a vajjal habosra kevered, majd hozzáadod a cukrot és a tejet. A szódabikarbónával és a kakaóporral elkevered a két féle lisztet, majd a vajas masszába beleszitálod. Ha a massza összeállt a kis kockákra vágott csokoládédarabokat beleszórod. Papírral kibéleled a muffin sütőt és ¾-ig megtöltöd. 190 C°-on 15 perc alatt készre sütöd. Sütés után egy konyharuhával letakarva hagyod kihűlni. Ezalatt a krémet is elkészíted. A joghurtot a porcukorral és a facsart lime levével elkevered. A tejszínhabot kemény habbá vered és hozzáadod a zselatinport. Ha kész a tejszínhab, keverd hozzá a joghurtot, és könnyed mozdulatokkal forgasd össze. Kihűlés után a muffin tetejét egy kisebb késsel vágd és szedd le. A kis lyukba csillagcsöves nyomózsákból joghurthabot nyomj.


Csokis szőlős keksz – szőlőmaggal felturbózva

Hozzávalók:
30 dkg mandulaliszt
3 dkg szőlőmagőrlemény
fél teáskanál Himalája só
fél teáskanál szódabikarbóna
3-4 kanál szőlőmagolaj
1 teáskanál vanília kivonat
méz vagy agave szirup ízlés szerint (kb. 3-4 evőkanál)
egy kis tábla étcsokoládé, darabokra törve

A száraz hozzávalókat egy tálban összekevered, majd a folyékony hozzávalókat egy másik, kisebb tálban szintén ugyanígy. Ezután összekevered a két tál tartalmát. Kis kerek, lapos pogácsaszerű sütiket formálsz belőle egy papírral bélelt tepsiben, megnyomkodod, kilapítod mindegyik tetejét, hogy laposak legyenek, mint a száraz sütemények általában.
170 fokon 8-10 percig sütöd. Kicsit hűlni hagyod és már kész is! Kb. 20 darab lesz belőle.

Érdekesség:

Tudtad, hogy a szőlőmagőrlemény sok értékes anyagot tartalmaz? Napi 1 teáskanálnyi mennyiség már óriási pozitív változást hoz az egészségedben. Erre már dr. Szentgyörgyi Albert is rájött, 1936-ban végzett kutatásai során állapította meg.

Mit mondanak akik rendszeresen szedik a szőlőmagőrleményt?

Sikerült rábeszélnem apukámat (rendszeresen 160-180-ra ment fel a vérnyomása), hogy egyen naponta háromszor szőlőmagőrleményt, kb egy hónapja eszi. Azóta csak ritkán veszi be a vérnyomáscsökkentőt. Miután beveszi negyedóra múlva normális értéket mér!! „

Ismerek több embert, akik rendszeresen fogyasztanak szőlőmagőrleményt, olajat és a koleszterinszintjük beállt teljesen jó értékekre, elhagytak több gyógyszert. Én is elkezdtem szedni és nyugodtabb vagyok, jobban alszom tőle. Szerintem a szétrágás nem túl hatásos, mert szinte egyben marad az emésztés során. „

Én a fiammal szedetek szőlőmagőrleményt, mert tejérzékeny, asztmás és a bőre is problémás. Ha nem adunk neki pár napig, kb a 3. nap reggelén hallatszik, hogy szörtyög az orra, a bőrén is erősödnek a kis foltocskái…

Allergiás vagyok, én fogyasztom a szőlőmagőrleményt, nagyon jó a hatása.

Minden reggel 1 teáskanál szőlőmagőrleményt teszek a joghurtomba. Helyrejött a prosztatám, a feleségemnek pedig a vérnyomásproblémái és javult a látása.” Sanyi

Vendégem vagy egy friss szüreti kóstolóra!

Vendégem vagy egy kóstolóra, friss szüretből! A legfrissebb szüretből érkezett szőlőmagőrlemény, amit most ajándékba adok Neked! Elfogadod a kóstolót?

A szőlőmagolajhoz (szintén friss szüretből) kóstolóba adom a friss szüretből érkező szőlőmagőrleményt.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.

Szívritmuszavar: a csendes ellenség, amely bárkit érint

2025. július 09.

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer1 ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

A szívritmuszavar, szaknyelven aritmia, a szívverés ritmusának megváltozását jelenti. Egészséges körülmények között a felnőtt szív percenként 60-100 alkalommal ver szabályos ritmusban. Szívritmuszavar esetén azonban a szív túl gyorsan (tachycardia – 100 feletti pulzusszám), túl lassan (bradycardia – 60 alatti pulzusszám) vagy szabálytalan ritmusban dobog. A szív négy üregének összehangolt működését és ezáltal a folyamatos vérkeringést egy „természetes pacemaker” irányítja, amelynek kiindulópontja a jobb pitvarban található szinuszcsomó. Amikor ez az elektromos rendszer meghibásodik, szívritmuszavar alakul ki, amely bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az évek számával együtt növekszik (főként 65 év fölött). A leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában. Magyarországon a betegek száma megközelíti a 300 ezret. Aggasztó azonban, hogy az érintettek mintegy 25 százaléka, vagyis csaknem 100 ezer ember nem is tud a betegségéről.

Mi váltja ki a szívritmuszavart?

A szívritmuszavar kialakulásának számos oka lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a szívbetegségek (szívroham, szívelégtelenség, szívbillentyű-problémák, koszorúér-betegség, valamint örökletes szívizom és ioncsatorna betegségek), az elektrolitegyensúly-zavarok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium hiánya vagy túltengése), a hormonális problémák (pajzsmirigy túl- vagy alulműködése), valamint közvetetten a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a szívritmuszavar megjelenésében. Adohányzás, illetve a nikotinbevitel, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a krónikus stressz, az alvási apnoe és az elhízás mind növelik a kockázatot. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.