Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Tippek a pénz nélküli nyaraláshoz

Érdekességek2017. augusztus 16.

Bár sokan nem értenek egyet velem, én azt állítom, valójában nem is biztos, hogy el kell utaznod a pihenéshez. Ezt most néhány konkrét ötlettel be is bizonyítom. Nem egyszerűen csak agyoncsapod a tengernyi szabadidődet, hanem a végére fitt is leszel. Fejben mindenképp.

Környezetváltozás

A nyaralás a legtöbbeknek azt jelenti, hogy elutaznak családostul. Ha lehet, minél messzebbre, hogy minél markánsabb legyen a környezetváltozás. Az elutazás mellett érvelők legfőbb tromfja, hogy ha igazán pihenni akar az ember fia/lánya, akkor bizony ahhoz környezetváltozás kell – tehát muszáj elmenni otthonról. Ebben van igazság, az elutazás valóban környezetváltozás, illetve a pihenéshez valóban hozzájárulhat a környezetváltozás. Számomra azonban nem egyenesági az összefüggés mégsem. 

Egy környezetváltozás ugyanis lehet megrázó is. (Hallottál már Te is nyaralási rémtörténeteket, amikor valamilyen oknál fogva nem sikerült jól megválasztani a nyaralás helyét?) Úgyhogy csak emiatt nem biztos, hogy érdemes elutazni. 


Ami a környezetváltozást illeti: az a pihentető, amikor a mindennapi környezetből, a hétköznapi mókuskerékből zökkenünk ki. Ez pedig nem földrajzi kategória. Hanem sokkal inkább gondolati és cselekvési. Vagyis tökmindegy, mit csinálsz, ha abban jól érzed Magad és MÁS, mint amit minden nap csinálsz, akkor az már vagy élményt ad, vagy pihentet. 

Csinálj mást! – Egyedül 

Aki nőként egyedül van, az is találhat olyan szórakozásokat magának, amelyek pihentetik. Itt van egy csokorra való ezekből: 

1. Regisztrálj valamelyik közösségi szolgáltatást megosztó oldalon – mint szolgáltató! Kiadhatod pl. a kanapédat, vagy a kocsid egyik ülését másoknak. Ismerkedhetsz – akár más kultúrákkal is. 

2. Merülj el a habokban! – Akár napközben is. Überelheted a feelinget egy pohár vörösborral és néhány gyertyával. 

3. Olvass el egy jó könyvet! – Lehet vadonatúj is, de előveheted valamelyik régi kedvencedet is.

4. Vegyél egy vödör fagyit, és annyit egyél, amíg jóllaksz, mint a duda! – Szerintem nem létezik nő, aki ne vágyott volna még erre. 

5. Tanítsd a kutyád! – Nem, ne simán csak sétáltasd, menjetek el agility-zni! A kutyád végre úgy fogja érezni, hogy az intelligenciája is meg van dolgoztatva (feladatokat kap), Te meg úgy, hogy új barátod van a kutya személyében. Ez a vödör fagyis este utáni napon kifejezetten jó kalóriazabáló lesz.

6. Hallgass zenét! – Hogy ez a kedvenc ugribugri-tombolós számod lesz-e, amire kedvedre kicsápolhatod Magad, vagy éppen egy Kövi Szabolcs CD, az már csak a Te vérmérsékleteden múlik – meg azon, hogy melyiket melyik napra osztod be.  A fülhallgatós zenehallgatás már csak azért is jó, mert akkor nem zavarhat a külvilág, és tényleg csak Magaddal foglalkozhatsz.

7. Meditálj! – Akár zene nélkül is.

8. Ölelj meg egy fát! – És maradj is így egy pár percig. Kirándulni mindig klassz. Az erdő mélyén meg átélheted azt, amit a kelták is is igen kedveltek.

9. Hallgasd meg a madárcsicsergést! – Ehhez sokszor annyi is elég, hogy mint gyerekkorunk lusta nyári délutánjain a ritkásra engedett redőnyön keresztül beszűrődő napfényben hallgatózol, és próbálod beazonosítani, hogy veréb, galamb, vagy rigó szól-e. (Ehhez persze nem árt a 15 perc nyugi sem.) 

10. Nézz fel az égre! – És mindegy, hogy éjjel-e, vagy nappal. Nappal a felhőket lehet nézegetni, hogy melyiknek milyen alakja van, éjjel meg a csillagképeket. (Kiválóan lehet frissíteni vele a csillagászati ismereteidet.) 


Igen, tudom, a legtöbb elfoglaltságot gyerekkorodban játszottad. De ki mondta, hogy nem tehetnéd meg most is? Éppen azért, mert már baromi régen csináltad, alkalmasak ezek a tevékenységek arra, hogy kizökkentsenek a felnőtt mindennapokból! (Plusz a gyerekkori kedvenc időtöltéseket lehet együttcsinálni a gyerekeiddel is, ha már szülő vagy.) 


Csinálj mást! – Családdal 

Családanyaként (akár párkapcsolatban élsz, akár elvált nő vagy) már nehezebb ügy olyan időt keríteni Magadnak, ami csak a Tiéd, de talán nem reménytelen vállalkozás olyan időt találni, amikor a gyerekekkel vagy együtt, mégis pihentető tevékenységet végezhetsz: 

1. Palacsintasütés – De tényleg! Közösen – szerintem minden korosztályban tuti befutó. 

2. Töltelékkísérletek – Ha már megvan a palacsinta, kísérletezzetek ki új töltelékeket is az otthon található alapanyagokból! Biztosan lesznek érdekes ízkombinációk is, de tuti jókat fogtok nevetni! 

3. Szobrászkodás – Csak nem úgy, ahogyan hiszed!  Mindenki mozog, adott jelre pedig mindenki úgy merevedik meg, ahogyan van. Erről az az egy szem családtag, aki a jelet adta, fényképeket is készíthet. Napokig el tudtok rajta szórakozni. 

4. Puzzle – Lehet a hagyományos, akár ezer darabos is, meg a 3D-s is, de az a tuti, amikor pl. a szoborképeket kinyomtatjátok, egyikőtök szanaszét vagdalja, ráadásul legalább két különböző kép darabjait keveri össze, aztán közös erővel lehet összeragasztgatni. Kész rejtvény!

5. Bringatúra – Hegynek fel, völgynek le, gát tetején, erdei úton, stb. Bárhol, ami a környéketeken adódik. 

6. Kincskereső – Én ezt a játékot még a gyerektáboraimban is előszeretettel használom, mert megmozgatja a gyerekeket, ugyanakkor az eszüket is próbára teszi. (Számháborúhoz egy család sajnos létszámban kevés, helyette viszont ez ugyanolyan jó.) Kicsit gondolkodni kell előtte, mert akkor a tuti, ha a megtalálandó holmik egyúttal feladatok is, ráadásul a következő felkutatandó cuccra utalnak (vagyis rejtvényként is működnek). Lehet még fokozni, hogy apró jeleket kell keresni, amik megmutatják, hol a keresett holmi. Szóval ezerféleképpen kombinálható, a megoldandó feladatok pedig lehetnek viccesek is. 

7. Kártyacsata – A gyerekek életkorának megfelelő kártyajátékkal lehet csinálni, de akkor a jó, ha van benne némi verseny. Ehhez legalább három ember kell, akkor már élesedik a dolog. Ha párban vagytok, akkor lehet gyakorolni az együttműködést, ha pedig többkörös bajnokságot csináltok, akkor a stratégiákban gondolkodást is. 

8. Párnacsata – Na, ilyet garantáltan nem csinál mindenki minden nap! Hancúr a köbön, nagyon átmozgat, és olyan élmény, amire garantáltan emlékezni fog mindenki sok év múlva is!

9. Vízilufi-csata – Ugyanez vízzel töltött lufival. Természetesen a kertben, nagy melegben. Lehetőleg fürdőruhában... 

10. „Legelés” fáról, bokorról – Ha van a környéketeken erdő, hegy, elvadult gyümölcsös (igen, még ilyen is akad), bármi, ami a szabad természetnek része, akkor mehettek fára mászni, és enni róla a gyümölcsöt, szedni a bokorról a szedret! Utána persze le is lehet fényképezni egymást majzos arccal.


 


Csinálj mást! – Párban

És van itt még valami, amire érdemes szabadság alatt is figyelmet fordítani: a párod. Nemcsak én-időre van szükséged, hanem mi-időre is – és ez utóbbinak csak része a családdal töltött idő. 

A párkapcsolatodnak bizony nagyon jót tesz, ha van alkalmatok csakis ketten is csinálni valamit, mint pl.: 

1. Csónakázzatok! – Ehhez kell még magyarázat?

2. Merülj el a habokban! – Páros verzió. Hmmmm!!! 

3. Érintések – Ez a csikipartitól az épphogy simogatáson át a masszázsig sok minden lehet. 

4. Tanuljatok latin táncokat! – Miért éppen latin táncokat? Mert azok némelyike jóval szabadabb mozgást enged, következésképpen a kevesebb szabály nagyobb egymásra figyelést tesz szükségessé. 

5. Gyerekkori játékok – Vegyétek elő egymás kedvenc gyerekkori játékait, és játsszátok azokat! Előjönnek az emlékek, és jobban megismerhetitek egymást. 

6. Írjatok egymásnak kis üzenetcetliket! – Lehet szerelmes is, de nem muszáj. A lényeg, hogy valami kedves, pozitív legyen az üzenet tartalma! (És erre még a pasik is rávehetők.) 

7. Gondolatban utazz! – Ha már nem jutottatok el oda, ami a kedvenc helyetek (mi nagyon szeretjük pl. Görögországot ), akkor hozzátok el otthonra az országot! Vegyetek fel olyan ruhákat, amiket ott hordanak, nézzetek olyan filmeket, amelyek ott játszódnak, főzzetek olyan ételeket, amelyek ott hagyományosak, stb.! 

8. Csináljatok valami olyat, amit egyébként az életben sem! – Vegyél meg pl. egy rádióamatőröknek szóló magazint, és olvassátok fel egymásnak a legfurább mondatokat, címeket! 

9. Hívjátok meg a barátaitokat otthonra! – Mikor volt Nálatok utoljára vendégség, amikor Te főztél? És ha batyus bulit csinálsz, akkor nem is olyan megterhelő anyagilag sem. 

10. 5 perc ölelés – Ne csináljatok semmi mást, csak bújjatok össze! Mindegy, hogy állva, vagy az ágyban fekve. A lényeg, hogy semmi mással ne törődjetek, csak egymással! És nem muszáj csak egyszer csinálni, lehet naponta többször is. (Szabin vagytok, ki zavarna, nem igaz?) 

Az itt szereplő lista csak arra szolgál, hogy beindítsa a fantáziádat, illetve hogy elinduljatok egy olyan nyomon, ahol Magatokra tudjátok szabni a pénz nélküli nyaralás irányát. Ha jobban belegondolsz, már a nyaralás megtervezése is olyan időtöltés lesz, ami felvillanyoz. 

Jó pihenést! 

Himer Csilla
pénzpedagógus
pénzügyi coach 
http://eletdesign.hu 

 


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.