Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Természetes szépítő szerek a kertből, hűtőből

Érdekességek2023. május 20.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A drága bolti krémek, laboratóriumokban előállított mesterséges szerek helyett választhatunk természetes megoldásokat is a bőr és a haj ápolására.  

Nagyanyáink idejében még nem volt szemránckrém, hidratáló, pórusösszehúzó krém, s ő mégis hamvas bőrrel állt az oltár előtt. Azóta kozmetikai cégek százai közül választhatunk, a méregdrága, de garantáltan természetes alapanyagú kencék reklámjai zúdítanak el minket. „ Teljes gyümölcs alapanyagú, tartósítószer nélküli pakolás, a természet erejével szépít!” És már tesszük is a kosarunkba, pedig csak a hűtőszekrény ajtaját kellene kinyitnunk, vagy elsétálni a sarki zöldségeshez, kikukkantani a virágoskertünkbe, és elénk tárulna az összes kozmetikai cég terméke, de most valóban a természet által.

Citrusfélék: a narancs és a grapefruit
A lédús gyümölcsökben a napfény ereje lakozik: a narancsos készítmények megnyugtatják és erősítik a bõrt, hiszen fokozzák a sejtújraképzõdést. A narancsfa virága is hatékony, a benne lévő illóolaj (neroli) ellazítja a fáradt idegrendszert, és jókedvre derít.
A grepfruit a leghatékonyabb gombaölő és nyugtató, nedvét csöpögtethetjük egyszerű testápolókrémbe, samponba, stb.
Ne feledjük, hogy a legtöbb gyümölcssavas készítmény egyik alapanyaga a citrusfélék egyike!

Ribizli
A bogyós gyümölcs magja olyan zsiradékot tartalmaz, amely nagyon hasonlít a bőrünkben találhatóéhoz. Mivel a bőr zsírtartalma folyamatosan változik, ingadozik, bőrünk könnyen fel tudja venni, és gyorsan be is tudja építeni ezeket a növényi zsiradékokat.
A ribizliolaj megnyugtatja az érzékeny bőrt, ápolja a száraz, érdes részeket, és megállítja a viszketést. A ribizli tehát az érzékeny bőrűek szépítőszere.

Rózsa
A szépség a rózsából fakad, leginkább a rózsaolajból. Az olaj nyugtatja, védi és regenerálja a bőrt, ráadásul isteni az illata! Ha vadon nõ a rózsa, a belőle készített olaj gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban, cserzőanyagban, A-vitaminban és almasavban.
Ezek a hatóanyagok megvédik a bőrt, kisimítják az apró ráncokat és serkentik a sejtregenerációt. A rózsaolajos fürdő pedig maga a tökéletes ellazulás (keverjünk el 10 csepp rózsaolajat 3 evőkanálnyi tejszínnel, majd öntsük a meleg fürdővízbe).


A borostyán
A kúszónövény első kozmetikai fellépése még az antik időkre tehető, akkor ugyanis az ősz haj feketére festésére használták. Később a boszorkányok füveként tartották számon: ha hozzáértő dolgozza fel a növényt, a borostyánkivonat élénkítő hatású, nem megfelelő alkalmazás esetén azonban mérgező.
A modern laboratóriumok rutinosan bánnak a borostyánnal. Alapos vizsgálat után találtak benne A-provitamint, A-vitamint, aszkorbinsavat és csersavat. Ez a hatóanyag-kombináció segíti a nyirokrendszer működését, vízhajtó hatású, és serkenti a sejtszintű anyagcserét.

Nyisd ki a szemed és a hűtőd ajtaját!
A tejes zuhany az igénybe vett bőrnek is jót tesz, a tej véd a káros környezeti hatásoktól. Már a szép pásztorlányok is esküdtek egy titkos szépségreceptre, amelyhez az alapanyagot a réten legelésző tehenektől nyerték: a fürdővízbe öntött 2-3 liter tej ugyanis serkenti a vérkeringést és a sejtképződést, ezenkívül szép simává varázsolja a bőrt.
A tejben lévő E-vitamin védi a sejteket a rákkeltő szabad gyököktől, fehérjetartalma pedig pótolja a b6õr elvesztett zsírtartalmát. Vajpuha bőr a jutalma annak, aki tejben fürdik.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket