Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Tavaszi–nyári testtömegcsökkentő étrend nőknek (1200 kcal/nap)

Érdekességek2025. május 08.

Fotó: gheoronstan © 123RF.com

A receptek nyersanyagkiszabása 1 személyre vonatkozik.
A reggeli, illetve uzsonna zöldségei „korlátlan” mennyiségben, lemérés nélkül fogyaszthatók, mint ahogy az édesítőszerrel ízesített teák is.
A többi élelmiszernél és készételnél ügyelni kell a megadott mennyiségekre!
Az étlap nem fedezi a napi 2,5–3,0 l folyadékigényt, erről gondoskodni kell, elsősorban ásványvíz formájában! Az édes íz hiányát energiamentes édesítőszerekkel lehet pótolni!

1. NAP (1221 kcal)

Reggeli
Citromos tea (édesítőszerrel)
Köményes sajt (50 g)
Korpás Abonett (2 db)
Uborka

Tízórai
Alma (1 db)

Ebéd
Csontleves zöldségbetéttel (200 ml)
Sült virsli (1 db)
Lecsós zöldbab (zöldbab 150 g, szójacsírakonzerv 30 g, étolaj 1 evőkanál, lecsó 50 g, vöröshagyma)

Uzsonna
Málnás túró (félzsíros túró 100 g, málna 50 g, mesterséges édesítőszer)

Vacsora
Joghurtos szárnyas saláta (csirkemell 100 g, zeller 100 g, ananász 50 g, sárgarépa 50 g, joghurt 50 g, édesítők ízlés szerint)
Korpás kifli (1 db)


2. NAP (1172 kcal)

Reggeli
Csipkebogyótea (édesítőszerrel, 2,5 dl)
Zala felvágott (60 g)
Delma light margarin (10 g)
Bakonyi barna kenyér (1 szelet, 40 g)
Paradicsom (2 db)

Tízórai
Epres túró (félzsíros tehéntúró 100 g, eper 50 g)

Ebéd
Kaporleves (200 ml)
Csőben sült sonkás padlizsán (padlizsán 200 g, Delma light margarin 10 g, liszt 8 g, tej 1,5%-os zsírtartalmú 0,5 dl, kefir 1 evőkanál, trappista sajt 1 vékony szelet, gépsonka 50 g, tojás 1/2 db)

Uzsonna
Gyümölcssaláta (eper 50 g, alma 100 g, kivi 2 db)

Vacsora
Lágy tojás (1 db)
Rozskenyér (1 szelet)
Ásványvíz

3. NAP (1178 kcal)

Reggeli
Light gyümölcsjoghurt (1,5 dl)
Müzli (2 evőkanál)

Tízórai
Idény jellegű gyümölcs (nem banán vagy szőlő, 150 g)

Ebéd
Daragaluska-leves (200 ml)
Tükörtojás (1 db)
Spenótfőzelék (200 ml; spenót 200 g, étolaj 5 g, liszt 15 g, 1,5% zsírtartalmú tej 100 ml, fokhagyma, feketebors, konyhasó – A spenótot forrásban lévő vízben megfőzni, leszűrni, és áttörni, vagy turmixgéppel pépesíteni. Világos rántást készíteni, ehhez keverni a spenótpépet és a zúzott fokhagymát. Tejjel felengedni, sózni, frissen őrölt borssal ízesíteni, és jól összeforralni. Készíthető mirelit vagy konzerv spenótpüréből is.)

Uzsonna
Snidlinges vajkrém (10 g)
Rozskenyér (1 szelet)
Zöldpaprika (1 db)

Vacsora
Burgonya gombával töltve (burgonya 150 g, laskagomba 50 g, tojás 1 db, Óvári sajt 10 g, light margarin 5 g, vöröshagyma 5 g, petrezselyemzöld, rozmaring, só, bors)
Káposztasaláta (100 g)

4. NAP (1131 kcal)

Reggeli
Zöld tea (édesítőszerrel, 2,5 dl)
Főtt krinolin (80 g)
Korpás kifli (1 db)
Zöldpaprika (1 db)

Tízórai
Cseresznye (100 g)
Müzliszelet (1 db)

Ebéd
Szárnyasraguleves (200 ml; szárnyasaprólék 150 g, sárgarépa 25 g, petrezselyemgyökér 15 g, zellergumó 5 g, zöldborsó 10 g, karfiol 10 g, étolaj 5 g, vöröshagyma 5 g, paradicsom, petrezselyemzöld, gyömbér, konyhasó) Brokkoli angolosan (brokkoli 250 g, light margarin 10 g, konyhasó – A brokkolit rózsáira szedni és gőzben vagy forró, sós vízben puhára főzni. Leszűrve, tetején margarindarabkákkal, melegen tálalni.)
Narancsital (2 dl)

Uzsonna
Idény jellegű gyümölcs (150 g)

Vacsora
Melegszendvics (Bakonyi barnakenyér 1 szelet, párizsi 40 g, kefir 30 g, köményes sajt 40 g, paradicsom 1 db)
Ásványvíz (2 dl)

5. NAP (1089 kcal)

Reggeli
Tej (1,5% zsírtartalmú, 2 dl)
Fitness gabonapehely (30 g)

Tízórai
Idény jellegű gyümölcs (200 g; alma, cseresznye, dinnye, ribiszke, barack stb.)

Ebéd
Zöldségleves (200 ml)
Grillezett tengeri hal (150 g)
Pikáns fejes saláta (fejes saláta 150 g, kovászos uborka 100 g, joghurt 1 dl, ízesítők)

Uzsonna
Tormakrémes sonkatekercs (1 db)
Magos kifli (1 db)

Vacsora
Natúr pulykamáj (100 g; étolaj 1 evőkanál)
Párolt gomba (150 g)

6. NAP (1160 kcal)

Reggeli
Gyümölcstea (200 ml)
Zöldséges tojásrántotta (2 tojás)
Bakonyi barna kenyér (1 szelet)
Újhagyma

Tízórai
Kefir (200 ml)
Korpás kifli (1 db)

Ebéd
Gyümölcsleves (200 ml; édesítőszerrel)
Natúr borjúszelet (120 g)
Párolt zöldborsó (200 g)

Uzsonna
Idény jellegű gyümölcs (200 g)

Vacsora
Pulykacombsonka (Szellősonka, 2 szelet)
Bakonyi barna kenyér (2 vékony szelet)
Paradicsom (2 db)

7. NAP (1262 kcal)

Reggeli
Light üdítőital (energiamentes üdítőital)
Főtt virsli (1 db)
Bakonyi barna kenyér (1 szelet, 40 g)
Ketchup (20 g)

Tízórai
Idény jellegű gyümölcs (150 g)
Túró Rudi (Pöttyös vagy más félzsíros tehéntúróból készült, nem óriás!, 1 db)

Ebéd
Gombaleves (200 ml; gomba 100 g, vegyes zöldség 20 g, liszt 5 g, étolaj 1 kiskanál, kis fej vöröshagyma, ízlés szerint: só, bors, pirospaprika, petrezselyem – A finomra vágott hagymát az olajon aranysárgára pirítani, hozzáadni a vékony szeletekre vágott gombát, zöldséget. Sózni, paprikát, borsot szórni rá. Vízzel felengedni és puhára főzni. A megmaradt olajból, lisztből világos rántást készíteni, és berántani. Apróra vágott petrezselymet szórni rá.)
Rakott patisszon (patisszon 200 g, paradicsom 50 g, trappista sajt 20 g, Delma light margarin 5 g, joghurt 50 g, kapor, fehérbors, konyhasó)

Uzsonna
Epres joghurtkocsonya (joghurt 2 dl, zselatin 1 kávéskanál, eper 50 g, energiamentes édesítőszer)

Vacsora
Szárnyas rablóhús (100 g)
Rozskenyér (1 szelet)
Paradicsom (1 db) vagy Gyros (1 db)

A cikk a Mit (t)egyek, hogy lefogyjak? című kiadványban jelent meg,
melyet a shop.galenus.hu oldalon tud megvásárolni.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.