Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Szükségem lesz az inzulinra a szülés után is?

Érdekességek2024. november 16.

A cukorbeteg várandósok gondozása nem ér véget a baba születésével: a kismamák kezét nem szabad elengedni akkor sem, ha állapotuk rendeződni látszik. Hogy mire számíthatnak az érintettek a továbbiakban, és miért van jelentősége a szülést követő kontrollvizsgálatoknak, arról dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük.

Fotó: 123rf.com– A várandósság alatt diagnosztizált cukorbetegség gondozása és a vércukorértékek kontrollálása a magzat és a kismama egészsége szempontjából is kulcsfontosságú. Tapasztalataink szerint a kismamák általában komolyan veszik az orvos által előírt teendőket a babavárás időszakában. Arról azonban kevesebb szó esik, hogy a szülést követően is figyelemmel kell kísérni az édesanya egészségi állapotát, amelyben már kevésbé partnerek az érintettek. Pedig a gesztációs diabétesszel diagnosztizált kismamák a későbbiekben jó eséllyel számíthatnak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, de azok esetében is elengedhetetlen a szakorvosi kontroll, akiket a szülést megelőzően 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegként diagnosztizáltak – hangsúlyozza dr. Para Györgyi.

Cukorbetegként várandósan – a szülés utáni teendőkről

Ha ön 1-es típusú cukorbeteg

Az 1-es típusú cukorbetegség esetén az inzulinkezelés és a szakorvosi kontrollok természetesen a várandósságot követően is folytatódnak. A kismamáktól azt kérjük, hogy már 1-2 héttel a gyermek világrajövetelét követően jelentkezzenek kontrollra (ehhez elegendő egy telefonos vagy videokonzultáció). Fontos tudni, hogy a szülés után a kismama szervezete sokkal érzékenyebb lesz az inzulinra, ezért az inzulint felére kell csökkenteni, és az igénynek megfelelően tovább adaptálni. Az 1-es típusú diabéteszesek esetében már a várandósság elejétől javasolt a szenzor használata, ennek hiányában a vércukorszint nagyon gyakori ellenőrzésével előzhető meg a súlyos hipoglikémia– hívja fel az érintettek figyelmét a szakember. Hogy ne érje meglepetés a kismamát, és elkerülje a hipoglikémiát, a vércukormérő mellett érdemes gyorsan ható glükózforrásokat is állandóan készenlétben tartani. 

Ha ön 2-es típusú cukorbeteg

Ha a kismama 2-es típusú cukorbetegként lett várandós, szintén a kezelőorvosa fogja eldönteni, hogy a továbbiakban milyen terápiára és gyógyszerekre lesz szükség a szülés után. Ez esetben is javasolt sort keríteni a szakemberrel történő konzultációra a szülést követő két héten belül, akár egy videó- vagy telefonhívás formájában. Az édesanya általában ugyanazokat a gyógyszereket fogja szedni, amelyeket a terhesség előtt is, feltéve, hogy azok jól kontrollálták cukorbetegségét, és a szoptatás alatt is biztonságosan alkalmazhatók.


Ha önnél a várandósság alatt diagnosztizálták a cukorbetegséget (GDM)

Amennyiben a babavárást megelőzően a kismama nem volt cukorbeteg, akkor a GDM okozta szénhidrát-anyagcserezavar is jó eséllyel teljes mértékben rendeződik a baba megszületése után. Így, ha a várandósság során inzulinkezelést írt elő a kezelőorvos, akkor valószínűleg arra sem lesz a továbbiakban szüksége. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs semmiféle további teendő. Mint Para doktornő mondja, már a kórházban szorosan nyomon követik a vércukorértékek változását, és arra kérik a kismamát, hogy a méréseket otthonában is folytassa pár napig. Amennyiben minden érték a normál tartományban van, akkor nem szükséges a továbbiakban mérni, és a diéta is befejezhető. 

A gyermekágy 8-12. hetében fel kell keresni a diabetológus szakorvost, és az ekkor elvégzett OGTT (orális glükóz tolerancia teszt) eredményeinek függvényében születik szakorvosi ajánlás a hosszú távú továbbkövetéshez. Erre a vizsgálatra azonban sajnos már csak az édesanyák töredéke jön el, aminek valószínűleg az az oka, hogy ez idő tájt elsősorban a baba körüli teendőkkel vannak elfoglalva. Pedig kiemelt jelentőségű lenne az érintettek utánkövetése, hogy időben kiszűrhessük a prediabéteszt, illetve egy esetlegesen kialakuló cukorbetegséget. Mint említettük, a terhességi cukorbetegséget követően megnő a rizikója a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának, így ezért is érdemes nyomon követni az anyagcsere-háztartásunkat.

A várandósság alatt mért magasabb vércukorértékek azonban sokszor a terhesség előtt is fennálló egyéb diabéteszformákra is felhívhatják a figyelmet, amelyek a szülést követően is megmaradnak, és további kezelést igényelnek. 

– Az 1-es vagy 2-es típusú cukorbeteg kismamáknak, illetve a terhességi cukorbetegséggel (GDM) diagnosztizált édesanyáknak is azt tanácsolom tehát, hogy a szülés után ne csak a babájukra, hanem önmagukra is fokozottan figyeljenek, mindenképpen fogadják meg kezelőorvosuk iránymutatásait, és vegyenek részt az utánkövetésben a későbbi szövődmények elkerülése érdekében. A következő várandósságukra készülve pedig már a babatervezés fázisában jöjjenek el diabetológiai konzultációra, hiszen a teherbeeséshez és az egészséges várandóssághoz egyaránt fontos a nagyon jó vércukorháztartás – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont szakembere.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Azonnali teendõk gyermekbaleset esetén

2026. június 16.

Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, mit kell tenni a leggyakoribb gyermekbalesetek esetén.

Idegentest lenyelése esetén: forduljunk azonnal orvoshoz, mert bár a lenyelt tárgyak gyakorta néhány nap alatt természetes módon kiürülnek a szervezetbõl, mégis, néha bekerülhetnek a légutakba vagy méretüknél, alakjuknál fogva elakadhatnak a tápcsatornában. A lenyelt tárgyat semmiképpen se próbáljuk hánytatással kihozni, mert a visszaerõltetett idegentest életveszélyes nyelõcsõsérülést okozhat.

Égési sérülés esetén: az elsõ teendõ az égett bõrfelület azonnali és legalább húsz-huszonöt perces hûtése folyóvízzel vagy vizes borogatással. Ezen kívül semmit sem szabad a sérült testrészre tenni. A gyermek tenyérfelületénél nagyobb kiterjedésû égés biztosan orvosi ellátást -, a 4-5 tenyérnyi sérülés már kórházi kezelést igényel, a húsz tenyérnyi égés már életveszélyes lehet. Ha nincsen elég kötszer, a hûtés után bugyoláljuk tiszta, vasalt lepedõbe a gyermeket és itassuk bõven folyadékkal, amíg a mentõ megérkezik.

A biztonságos napozás

2026. június 15.

Minden évben újabb és újabb, egyre nagyobb védelmet nyújtó napozószerekkel rukkol elõ az ipar, ön napozáskor mégsem érezheti magát teljes biztonságban. Viszonylag keveset tartózkodjon a napon, annál többet az árnyékban, válassza ki és alkalmazza ésszerûen a napozószereket - ez a biztonságos barnulás titka!

Mottó: Mértékletesen napozzon!

A napsütés pozitív hatást gyakorol a lelkiállapotra.

IGAZ Ezt az állítást minden orvos megerõsítheti. Fõként a szem recehártyája által érzékelt fény az, amely - a kedélyállapot hormonjának (melatonin) szabályozása révén - erõteljesen javítja a kedélyállapotot, és feltölti az embert energiával.

Hagyományos kínai orvoslás az allergiaszezonban

2026. június 15.

Szõlõmaggal, aloe verával és korallból kivont kalciummal a szénanátha ellen

Egyre növekszik a szénanátha ellen küzdõk között a természetes gyógymódok iránt érdeklõdõk száma. A hagyományos kínai orvoslásban (TCM) számos hatékony módszer ismert, mely már hazánkban is követõkre talált, így például az akupunktúra, a galagonya fogyasztása, a gyömbér-, az aloe vera- vagy a szõlõmag-kivonatot tartalmazó tea inhalálása.

A TCM alapelve, hogy a szervezet számára szükséges dolgokat mind meg lehet találni a természetben és a legjobb onnan felvenni, ennek megfelelõen a hagyományos kínai orvoslásban allergiaszezon esetén sem használnak szintetikus vitaminokat. A C vitamint - melynek bevitelével kedvezõ eredmény érhetõ el - például csipkebogyóból, gabonafélékbõl, kukoricából, búzából nyerik, de a galagonya gyümölcsöt is igen fontos C-vitamin forrásként tartják számon.