Sok kicsi sokra megy: mit tegyél, ha nem fér bele másfél óra edzés a napodba?
Érdekességek2024. október 31.
A “Szeretnék, de sajnos nincs rá időm." az egyik leggyakoribb válasz, amit az emberek arra a kérdésre adnak, hogy miért nem sportolnak valamit. Egy másfél órás edzés valóban nem mindenkinek fér bele a napjába, de szerencsére már a 20-40 perces testmozgás is jelentősen hozzá tud járulni a testi és szellemi egészség megőrzéséhez, különösen, ha rendszeresen végezzük azt.
Napi 20 perc is elég lehet
Hogy pontosan milyen hosszú legyen az edzés, arra nehéz egzakt választ adni, hiszen ez függ a saját testi adottságaidtól, céljaidtól és időbeosztásodtól is. A jó hír viszont az, hogy a rövidebb, de rendszeres edzések szinte minden téren a hasznodra tudnak válni. Napi 20-30 perc mozgás beiktatása már érezhetően hozzá fog járulni az egészséges életmódhoz, mert segíti az anyagcsere serkentését, javítja a hangulatot és csökkenti a stresszt.
Egy 20 perces séta a nap végén szinte biztosan támogatja a jobb alvást, vagy egy gyors tekerés reggel a szobabiciklin segít, hogy beinduljon a metabolizmusod, és energikusan láss neki a napnak. Ráadásul ehhez tényleg elég csak egy fél órával korábban kikelni az ágyból.
Miért hatékony a rövid, de rendszeres edzés?
Akár izomépítésről, akár kalóriaégetésről van szó, az edzések intenzitása fontosabb, mint az időtartam. Egy 20-30 perces intervallumos edzés hatékonyabb lehet, mint egy hosszabb, de alacsonyabb intenzitású tréning.
A rövid edzések segítenek az izomerő, állóképesség és általános fittség megőrzésében, az erőnlét fenntartásában, de a rövid, dinamikus mozgás felfrissíti az elmét és javítja a koncentrációt is. A rövid testmozgás másik nagy előnye, hogy sokkal könnyebben beépíthető a napi rutinba, így egyszerűbben válik az életed részévé a sport.
Az otthoni edzéssel még több időt spórolsz
Noha megvan a maga hangulata, és sokaknak a motivációban is segít, tény, hogy az edzőtermi látogatások sok időt vehetnek igénybe: eleve el kell jutni az edzőterembe, ott át kell öltözni, utána zuhanyozni, hajat szárítani, mielőtt a következő találkozónkra indulnánk. Az otthoni edzéssel időt takaríthatsz meg, így a testmozgás ténylegesen csak annyi időt vesz el a napodból, amennyit a kalóriaégetésre és izomépítésre fordítasz. Fél órát lazán kocoghatsz a futópadon, míg a gyerekek a másik szobában játszanak, megsül a vacsora, vagy akár nézel egy részt a kedvenc sorozatodból.
Ha nem kell megszervezned, hogy elmenj otthonról, azzal nemcsak időt takarítasz meg, de annak is kisebb lesz az esélye, hogy kihagyod az edzést. Egy futópad, egy szobabicikli és egy súlyzós edzés kombinációjával akár a nappalidban is hatékonyan elvégezheted a teljes testedzést, és ha erre minden nap szánsz fél órát, azzal még jobbat is teszel magadnak, mintha hetente egyszer mozogsz másfél órát - de azt is csak akkor, ha nem jön közbe semmi.
Több rövidebb edzés egy nap folyamán
Vannak persze élethelyzetek, amikor napi 30-40 percet is nehéz lehet találni a testmozgásra. Ilyenkor nyugodtan szétoszthatod a testmozgást akár több rövidebb szakaszra is, például ébredés után 10 perc nyújtás segít beindítani a vérkeringést, ebédszünetben 20 perc séta hozzájárul a mentális egészséged megőrzéséhez, este pedig 15 perc kardióval máris tettél valamit a szívedért.
A napi több részre elosztott mozgással egész nap fenntarthatod az energiaszintedet és a szellemi frissességedet, de az ülőmunka káros hatását is ellensúlyozhatod vele.
Időszakos böjttel még látványosabb lehet az eredmény
A rövidebb, de intenzív edzések eredménye még látványosabbá tehető a testsúlyt és az anyagcserét szabályozó időszakos böjttel (intermittent fasting), ami nem véletlenül lett olyan népszerű az elmúlt időszakban.
A módszer lényege röviden az, hogy bizonyos órákban nem eszel, és csak egy meghatározott időablakban fogyasztasz ételt.
A böjt ideje alatt végzett mozgás még hatékonyabb, mivel a test ilyenkor a felhalmozott zsírhoz nyúl energiaforrásként, vagyis még gyorsabb lehet a fogyás.
Az időhiány tehát nem lehet kifogás a testmozgás elhanyagolására, különösen, hogy az edzőgépek segítségével akár intenzív kardió gyakorlatokat is végezhetsz anélkül, hogy a nappalid kényelmét el kellene hagynod.
Ne feledd, hogy a kulcsszó a rendszeresség, vagyis azzal teszed a legjobbat magadnak, ha olyan edzéstervet választasz, amihez valóban tartani is tudod magadat. Hiszen a kevesebb testmozgás lehet éppen olyan hatékony, mint a hosszabb edzés, de mindenféleképpen jobb, mint ha egyáltalán nem mozogsz.
forrás: Harmonet.hu