Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Segítség, ronda pettyek jelentek meg a bőrömön!

Érdekességek2022. augusztus 04.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Öregségi foltok? De még nem is vagyok ANNYI éves! Na ne! És most mit tehetek? Egyre több nő veszi észre magán ezeket a jegyeket - mivel az UV sugárzásban bővelkedő napfény előszeretettel csalogatja ki ezeket a foltocskákat az arcunkra, karunkra, dekoltázsunkra, vagy más testrészeinkre. A jó hír - a foltokat el lehet tűntetni!  

Vannak barna és vannak fehér foltok

A barnás foltok számtalan színben előfordulhatnak, a sárgástól egészen a sötét barnáig. Leggyakrabban 35-40 éves kor felett szoktak kijönni, és a gonosz népnyelv „öregségi foltoknak” nevezi őket, noha egy 40 körüli nő még messze nem öreg.

A foltok nem csak az arcon, hanem a két kéz fején, a karok külső oldalán jelennek meg, és nem kímélik a férfiakat sem, bár ők nem szoktak annyira kétségbeesni miatta, mint a nők.

A kismamák kloazmái, májfoltjai utóbb maguktól felszívódnak, ebben a bőrgyógyász, de a tapasztalt nőgyógyász is hatékony segítséget nyújthat.

Fiatalon megjelent foltok – a gond nem csak bőrgyógyászati!

Előfordul, hogy fiatalabb korban jönnek elő ilyen foltok – ezek hátterében szinte kivétel nélkül valamilyen altesti megbetegedés áll. Ha az alap betegség elmúlik, akkor a kis foltok is eltűnnek, tehát nem kell aggódni, csak orvoshoz kell fordulni. A kozmetikus bőrgyógyász gyakran tovább irányít a megfelelő szakorvoshoz.

Vigyázzunk a napozással!

A magas UV sugárzás hatására sok nő arcán megjelennek ezek a kis foltok, és nagyon zavarónak találják őket. A nem megfelelő UV fényvédő szemüveg, a fényvédő faktor nélküli arckrém használata súlyosabbá teheti a helyzetet, ám megnyugtatásul közöljük, hogy van megoldás, nem kell hogy örökké így maradjon bőrünk. A legelső szabály, hogy a kezelés ideje alatt egyáltalán ne menjünk a napra, de később is tartsunk mértéket és legyünk elővigyázatosak.

Az A vitaminos krémek használata hatékony segítséget nyújt, segít megóvni a hámréteget. Ha a foltok komolyabbak, kérjük bőrgyógyász, kozmetikus tanácsát, vagy használjunk fényterápiás lámpát.


Fehér foltok – amikre nincs igazi megoldás

Fehér foltok jelennek meg a bőrünkön? Erre sajnos nem nagyon van megoldás! Az orvosok úgy vélik, hogy ez a vegetatív idegrendszer központi zavara nyomán keletkező pigmentációs betegség, és nem tudnak vele mit kezdeni. Nemtől és életkortól függetlenül előforduló tünetről van szó, gyakran a haj egy foltja is elszíntelenedik ennek a betegségnek nyomán. A fehér foltokat helyileg „levakolhatjuk” alapozóval, púderrel, a látványos helyeken. Akinek azonban nagyobb a problémája, nem nagyon tud mit tenni vele.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.