Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Rátalálás a belső boldogságra – tegyünk érte!

Érdekességek2023. július 10.

Fotó: 123rf.com

A boldogság ott rejtőzik mindannyiunkban, csak rá kell találnunk… Íme 3 gyakorlat, mely a szofrológia eszköztárából merít, és a tudatos légzés, a pozitív vizualizáció, a meditáció segítségével ösztönöz a boldogság belső lelkiállapotának elérésére.  Egyúttal segít a koncentrációs képesség fejlesztésében, a fizikai és mentális aktivitás útján a sötét gondolatok elűzésében, a felgyülemlett feszültség oldásában.

1. Meditációs légzőgyakorlat – előtérben a „légzés tudatossága”

Tudatosítani magunkban a légzésünket, anélkül, hogy módosítanánk rajta, segít elterelni gyötrő gondolatainkat. Beleértve mindazt, amin folyton tépelődünk, rágódunk, és ezzel őröljük idegeinket. A gyakorlat célja a lelki nyugalom és belső boldogság megtalálása.

– Kényelmes, ülő helyzetben, csukott szemmel lélegezzünk orron át, figyelmünket a légzésre összpontosítva.
– Érezzük a levegőt, melyet beszívunk és kiengedünk az orrlyukakon keresztül, észleljük a hőmérsékletbeli különbségét is.
– Hagyjuk testünket a megszokott ritmusban lélegezni, engedjük el magunkat.
– Tudatosítsunk magunkban minden egyes légzést, egyiket a másik után. Most a jelen történése legyen a legfontosabb a számunkra, gondolatainkat, ezekre a pillanatokra irányítsuk.
– A tudatos légzés és a gondolataink közötti összhangon keresztül a nyugalom és éberség-meditáció állapotába kerülünk, túljutunk tépelődéseinken, nem azonosulva velük. Ily módon rátalálunk a belső derű forrására. 


Fotó: 123rf.com

 2. Belső mosoly – vizualizációs gyakorlat

A mosoly nagymértékben és pozitívan hat elménkre, mentális boldogságot adhat. Fokozza a hangulatjavító hormon, az endorfin termelődését a szervezetben.

– Képzeljük el, hogy nemcsak a szánkkal, hanem egész testünkkel tudunk nevetni.
– Fekvő vagy ülő helyzetben csukjuk be a szemünket, és minden kilégzéskor ürítsük ki magunkból a feszültséget.
– Ezután idézzünk fel egy örömteli emléket, vagy egy általunk rendkívüli módon kedvelt személyt.
– Tudatosan kövessük belső tekintetünkkel arcizmunk minden mozgását: érezzük, hogy az emlékezés mosolyt rajzol az arcra.
Hagyjuk továbbhaladni ezt a mosolyt lefelé a torkunk, vállunk irányába, egészen a gyomrunkig. A mosolyon keresztül az örömteli belső lét egész testünkön átsugároz.
– Figyeljünk a mosoly által kiváltott érzésekre (nyugalom, derű, boldogság…), ami sugározzon át a környezetünkben lévőkre, családtagjainkra, barátainkra is.

A fotó illusztráció: pixabay.com

3. A derű tava – vizualizációs gyakorlat

Ez a gyakorlat hasznos lehet mindnyájunknak, ha alapvetően negatívan látjuk az élet dolgait, és sokat tépelődünk magukban. Emiatt szeretnénk megszabadulni visszatérő, sötét gondolatainktól, és eljutni a belső boldogság pillanataihoz.

Fotó: pixabay.com

Lélegezzünk lassan, mélyeket. Képzeljük magunk elé egy meditálásra késztető képet, pl. egy zöldellő táj közepén egy gyönyörű tavat, melyen csónakázunk…
Hagyjuk, hogy suhanjunk a vízen ebben az elragadó környezetben, a kék ég alatt, a napsugarakat visszaverő, csillogó tó felszínén… Érezzük, hogy könnyű szellő fodrozza lágyan a vizet – mindez pozitív hangulatot árasztva.
– A „levegő tiszta”, lélegezzünk nyugodt tempóban, megtöltve a tüdőnket oxigénnel
Merüljünk el a táj adta szépség és nyugalom érzésében.
– E kép hatására elménk megnyugszik, lelki békénk visszatér. Figyeljünk rá, hogy ezt a boldogságot adó képet semmi nem teheti zavarossá.
– Ez a derűs nyugalmat árasztó, elképzelt tó a lelki gyógyulás egyik ideális helyéül szolgálhat. Amennyiben felidézése közben valóban jó mélyeket lélegzünk, és ellazulunk, az hozzájárulhat a ragyogó kép hatására ránk törő megújulási vágy és belső boldogság közeledtének pozitív érzéséhez is.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.