Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Rántott hús, hatszor (Receptek!)

Érdekességek2018. április 05.

A húsvét az olyan, hogy a vendégek csak jönnek, jönnek és jönnek. Naponta akár két turnusban is érkeznek, s néha összeérnek a hordák. Mindenhol enni kell - és ilyenkor szinte mindenütt elvárják, hogy legyen rántott hús. A rántott hús az a műfaj, ami nálunk többnyire mirelit formában szerepel az étlapon, mint a "gyorsan valamit a hűtőből" fogás. Gyűlölöm a panírozást, úszik tőle a konyha, és ráragad a massza a kezemre. De ha már húsvét, akkor legyen rántott hús.  

A panírozásnál pedig csak a monoton dolgokat utálom jobban. A három napos vendéghadjáratra ezért 6 féle rántott hús opcióval készültem fel, alább a receptek! Olyan gyakorlottabb házi tündéreknek ajánlom, akik nem akadnak már fenn azon, hogy hány tojást üssenek fel 4 szelet húshoz, vagy hogyan szeljék vékonyra a pulykamellet.

Ilyenkor felizzítom az egész évben méltán hanyagolt fritőzt. Mértékkel lesz olajszagú a ház, ha használom, könnyebben, gyorsabban átsül benne a cucc, és takarékosabb is a dolog. A hajamnak amúgy is mindegy –  a kölni és az olajszag elegye estére mindenképp olyan ordőrt hoz ki eredményül, amiért egy görény is sírva könyörögne.


A gyerek fogás  – Rántott husi csíkok
4 csirkemellet ujjnyi vastag csíkokra vágtam és egy éjszakára egyszerűen kecsapba áztattam őket. Csak úgy só és minden nélkül. Sűrű, sós palacsintatésztát kevertem, egy tojással, liszttel, vízzel és kevés sóval, majd ebben megfürdettem a kecsaptól lecsöpögtetett csirkemell csíkokat. Kisütöttem őket az olajsütőben – ezekkel még hidegen is nagyon jól elvoltak a gyerekek – lehetett mártogatni a rudacskákat. Ehettek hozzá konzerv bébi répát, meg párolt zöldborsót – akár kézzel is.

Az adag rém gyorsan elfogyott, a széklábakra mázolt zöldborsó nyomokat még hetek múlva is takarítottam, s gyanús, hogy a kaja egy részét a kutya ette meg – neki is volt gazdag húsvétja!

Pulykamell kócosan
Ha már egyszer nekiállok a panírozásnak, akkor ez a kedvencem. A nagyon vékonyra klopfolt pulykamelleket előző este beáztatom fokhagymás – sós - boros joghurtba. Lereszelek a nagy lyukú reszelőn néhány krumplit és a panírozás során a lisztbe, tojásba, krumpliba, majd morzsába metódust követem, végül kisütöm a húst. Cacikis görög salátával szoktam kínálni.

Fitness módon sült rántott hús
A barátnők mindig fogyókúráznak, még az év legidiótább időszakaiban is, mint a húsvét meg a karácsony. Ez abból áll, hogy sipákolnak, majd ugyanúgy belakmároznak, csak kell nekik hozzá az illúzió. Ez az illuzionista rántott hús menő lesz!

Reszelj le hússzeletenként 1-1 egész almát és 1-1 kisebb répát. Kicsit nyomkodd ki a levét, cseppents rá pár csepp citromlevet, hogy jobban kihozza az ízeket. Sózd, borsozd meg a papírvékonyra szelt pulykamelleket, majd hústűvel összefogva készíts az almás-répás töltelékkel töltött rudakat. Panírozd be párizsiasan (lisztbe-tojásba majd újra lisztbe) és nagyon magas hőfokon, hirtelen süsd pirosra a külsejét, itasd le róla a zsiradékot, tedd a tepsibe és a sütőben süsd meg lassabb tűzön készre. Ha megvan, pár karika fetasajtot rakj a tetejére, ami kényelmesen ráolvadhat. Kínáld reszelt sárgarépával kevert vadrizzsel.

Diós panír  – különleges opcióval!
Apósom a dió nagy barátja. Imádja, ha valami dióval készül. Neki szoktam bedobni a vezércselt és a hússzeletet morzsa helyett darált dióban megforgatni. A dió könnyen elég, tehát a zsiradék hőfokára érdemes odafigyelni. Csirkével és disznóval is finom szokott lenni. Ha egy kevés tejszínnel turmixolt aszalt szilvát elkeverünk egy fél kupica pálinkával, olyan különleges mártást adhatunk hozzá, ami után megnyalják a szájuk szélét!

Ha a diót nem merjük panírnak használni, félvén attól, hogy elég, van még egy tippem. Vásároljunk sajtos ostyalapokat, törjük azt morzsává és használjuk az ostyamorzsát a panírozáshoz – a végén reszelt sajttal is megszórhatjuk, vagy a fenti mártással fogyaszthatjuk.

Hússal töltött rántott hús
A férjem ilyenkor kéjeleg. Ez az ő kedvence, és mindenféle köret nélkül szokta enni. Nálunk majdnem mindig akad egy kevés csilis bab a hűtőben. De frissen megcsinálni sem egy nagy bűvölet, csak egy kisebb adagot készítsünk belőle. A darált húsos – kukoricás - babos töltelékkel töltsük meg a vékonyra klopfolt hússzeletet, majd tűzzük meg hústűvel, rántsuk ki a hagyományos módon. Mivel a töltelék maga nagyon fűszeres, a húsra nem kell más, csak kevés só. Extrém laktató kaja, de a férfigyomor kibírja, jól csúszik rá a bor, a sör!

Férfias kör – banános - szalonnás meglepetés
Mivel a sülő  disznózsírnak még a szagát sem bírom, ezt hagytam utoljára, hogy a sütőzsiradékot végül eldobhassam. Erről a fogásról csak azt tudom mondani, hogy másoknak tetszett, mert akkor sem ennék belőle a szalonna miatt, ha kötelező lenne. A húsokat megkentem először nagyon kevés mézzel, csak a belsejüket. Megszórtam sóval, fehér borssal, kevés római köménnyel és némi fahéjjal (előre kikevertem a fűszereket és a keverékkel dolgoztam) majd félretettem a husikákat. Annyi szelet vékony angolszalonnát fogtam, ahány szelet húst akarok rántani. Elfeleztem annyi banánt, ahány hús volt, és a banánokat S alakban körbefogtam a szalonna szeletekkel, majd a nagyon vékonyra klopfolt disznóhús szeletek közepébe tekertem a szalonnával átölelt banánokat. Megtűztem hústűvel. Állni hagytam őket és egészen hagyományos módon, lisztben – tojásban – morzsában megforgatva sütöttem ki a húsokat. Ha a banán túl hosszú, le kell vágni a végéből. Ebből készülhet hozzá egy klassz öntet: Kínáljunk hozzá mézzel, a banán végekkel, sóval, borssal kiturmixolt joghurtos mártást. Pikáns, finom!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.

Szívritmuszavar: a csendes ellenség, amely bárkit érint

2025. július 09.

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer1 ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

A szívritmuszavar, szaknyelven aritmia, a szívverés ritmusának megváltozását jelenti. Egészséges körülmények között a felnőtt szív percenként 60-100 alkalommal ver szabályos ritmusban. Szívritmuszavar esetén azonban a szív túl gyorsan (tachycardia – 100 feletti pulzusszám), túl lassan (bradycardia – 60 alatti pulzusszám) vagy szabálytalan ritmusban dobog. A szív négy üregének összehangolt működését és ezáltal a folyamatos vérkeringést egy „természetes pacemaker” irányítja, amelynek kiindulópontja a jobb pitvarban található szinuszcsomó. Amikor ez az elektromos rendszer meghibásodik, szívritmuszavar alakul ki, amely bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az évek számával együtt növekszik (főként 65 év fölött). A leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában. Magyarországon a betegek száma megközelíti a 300 ezret. Aggasztó azonban, hogy az érintettek mintegy 25 százaléka, vagyis csaknem 100 ezer ember nem is tud a betegségéről.

Mi váltja ki a szívritmuszavart?

A szívritmuszavar kialakulásának számos oka lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a szívbetegségek (szívroham, szívelégtelenség, szívbillentyű-problémák, koszorúér-betegség, valamint örökletes szívizom és ioncsatorna betegségek), az elektrolitegyensúly-zavarok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium hiánya vagy túltengése), a hormonális problémák (pajzsmirigy túl- vagy alulműködése), valamint közvetetten a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a szívritmuszavar megjelenésében. Adohányzás, illetve a nikotinbevitel, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a krónikus stressz, az alvási apnoe és az elhízás mind növelik a kockázatot. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.