Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Rántott hús, hatszor (Receptek!)

Érdekességek2018. április 05.

A húsvét az olyan, hogy a vendégek csak jönnek, jönnek és jönnek. Naponta akár két turnusban is érkeznek, s néha összeérnek a hordák. Mindenhol enni kell - és ilyenkor szinte mindenütt elvárják, hogy legyen rántott hús. A rántott hús az a műfaj, ami nálunk többnyire mirelit formában szerepel az étlapon, mint a "gyorsan valamit a hűtőből" fogás. Gyűlölöm a panírozást, úszik tőle a konyha, és ráragad a massza a kezemre. De ha már húsvét, akkor legyen rántott hús.  

A panírozásnál pedig csak a monoton dolgokat utálom jobban. A három napos vendéghadjáratra ezért 6 féle rántott hús opcióval készültem fel, alább a receptek! Olyan gyakorlottabb házi tündéreknek ajánlom, akik nem akadnak már fenn azon, hogy hány tojást üssenek fel 4 szelet húshoz, vagy hogyan szeljék vékonyra a pulykamellet.

Ilyenkor felizzítom az egész évben méltán hanyagolt fritőzt. Mértékkel lesz olajszagú a ház, ha használom, könnyebben, gyorsabban átsül benne a cucc, és takarékosabb is a dolog. A hajamnak amúgy is mindegy –  a kölni és az olajszag elegye estére mindenképp olyan ordőrt hoz ki eredményül, amiért egy görény is sírva könyörögne.


A gyerek fogás  – Rántott husi csíkok
4 csirkemellet ujjnyi vastag csíkokra vágtam és egy éjszakára egyszerűen kecsapba áztattam őket. Csak úgy só és minden nélkül. Sűrű, sós palacsintatésztát kevertem, egy tojással, liszttel, vízzel és kevés sóval, majd ebben megfürdettem a kecsaptól lecsöpögtetett csirkemell csíkokat. Kisütöttem őket az olajsütőben – ezekkel még hidegen is nagyon jól elvoltak a gyerekek – lehetett mártogatni a rudacskákat. Ehettek hozzá konzerv bébi répát, meg párolt zöldborsót – akár kézzel is.

Az adag rém gyorsan elfogyott, a széklábakra mázolt zöldborsó nyomokat még hetek múlva is takarítottam, s gyanús, hogy a kaja egy részét a kutya ette meg – neki is volt gazdag húsvétja!

Pulykamell kócosan
Ha már egyszer nekiállok a panírozásnak, akkor ez a kedvencem. A nagyon vékonyra klopfolt pulykamelleket előző este beáztatom fokhagymás – sós - boros joghurtba. Lereszelek a nagy lyukú reszelőn néhány krumplit és a panírozás során a lisztbe, tojásba, krumpliba, majd morzsába metódust követem, végül kisütöm a húst. Cacikis görög salátával szoktam kínálni.

Fitness módon sült rántott hús
A barátnők mindig fogyókúráznak, még az év legidiótább időszakaiban is, mint a húsvét meg a karácsony. Ez abból áll, hogy sipákolnak, majd ugyanúgy belakmároznak, csak kell nekik hozzá az illúzió. Ez az illuzionista rántott hús menő lesz!

Reszelj le hússzeletenként 1-1 egész almát és 1-1 kisebb répát. Kicsit nyomkodd ki a levét, cseppents rá pár csepp citromlevet, hogy jobban kihozza az ízeket. Sózd, borsozd meg a papírvékonyra szelt pulykamelleket, majd hústűvel összefogva készíts az almás-répás töltelékkel töltött rudakat. Panírozd be párizsiasan (lisztbe-tojásba majd újra lisztbe) és nagyon magas hőfokon, hirtelen süsd pirosra a külsejét, itasd le róla a zsiradékot, tedd a tepsibe és a sütőben süsd meg lassabb tűzön készre. Ha megvan, pár karika fetasajtot rakj a tetejére, ami kényelmesen ráolvadhat. Kínáld reszelt sárgarépával kevert vadrizzsel.

Diós panír  – különleges opcióval!
Apósom a dió nagy barátja. Imádja, ha valami dióval készül. Neki szoktam bedobni a vezércselt és a hússzeletet morzsa helyett darált dióban megforgatni. A dió könnyen elég, tehát a zsiradék hőfokára érdemes odafigyelni. Csirkével és disznóval is finom szokott lenni. Ha egy kevés tejszínnel turmixolt aszalt szilvát elkeverünk egy fél kupica pálinkával, olyan különleges mártást adhatunk hozzá, ami után megnyalják a szájuk szélét!

Ha a diót nem merjük panírnak használni, félvén attól, hogy elég, van még egy tippem. Vásároljunk sajtos ostyalapokat, törjük azt morzsává és használjuk az ostyamorzsát a panírozáshoz – a végén reszelt sajttal is megszórhatjuk, vagy a fenti mártással fogyaszthatjuk.

Hússal töltött rántott hús
A férjem ilyenkor kéjeleg. Ez az ő kedvence, és mindenféle köret nélkül szokta enni. Nálunk majdnem mindig akad egy kevés csilis bab a hűtőben. De frissen megcsinálni sem egy nagy bűvölet, csak egy kisebb adagot készítsünk belőle. A darált húsos – kukoricás - babos töltelékkel töltsük meg a vékonyra klopfolt hússzeletet, majd tűzzük meg hústűvel, rántsuk ki a hagyományos módon. Mivel a töltelék maga nagyon fűszeres, a húsra nem kell más, csak kevés só. Extrém laktató kaja, de a férfigyomor kibírja, jól csúszik rá a bor, a sör!

Férfias kör – banános - szalonnás meglepetés
Mivel a sülő  disznózsírnak még a szagát sem bírom, ezt hagytam utoljára, hogy a sütőzsiradékot végül eldobhassam. Erről a fogásról csak azt tudom mondani, hogy másoknak tetszett, mert akkor sem ennék belőle a szalonna miatt, ha kötelező lenne. A húsokat megkentem először nagyon kevés mézzel, csak a belsejüket. Megszórtam sóval, fehér borssal, kevés római köménnyel és némi fahéjjal (előre kikevertem a fűszereket és a keverékkel dolgoztam) majd félretettem a husikákat. Annyi szelet vékony angolszalonnát fogtam, ahány szelet húst akarok rántani. Elfeleztem annyi banánt, ahány hús volt, és a banánokat S alakban körbefogtam a szalonna szeletekkel, majd a nagyon vékonyra klopfolt disznóhús szeletek közepébe tekertem a szalonnával átölelt banánokat. Megtűztem hústűvel. Állni hagytam őket és egészen hagyományos módon, lisztben – tojásban – morzsában megforgatva sütöttem ki a húsokat. Ha a banán túl hosszú, le kell vágni a végéből. Ebből készülhet hozzá egy klassz öntet: Kínáljunk hozzá mézzel, a banán végekkel, sóval, borssal kiturmixolt joghurtos mártást. Pikáns, finom!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!

Itt a tavasz, és a szemallergia is

2025. április 29.

A tavaszi napsütés sokak számára nem csak örömöt, hanem kellemetlenséget is hoz. A pollenszezon kezdetével milliók életét érinti a szemallergia. A pollenhelyzet súlyosbodik és egyre több ember életminőségét rontja. Az Alensa körképe szerint a szemallergia globális kihívást jelent, és a megoldás a megelőzésben rejlik.

Az allergia terjedése

Az allergének olyan külső anyagok, amelyek allergiás reakciót váltanak ki, a légzőrendszeren, emésztőrendszeren vagy a bőrön keresztül juthatnak a szervezetbe. Minden beteg egyedi küszöbértékkel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a mennyiségű allergén, ami az egyik személynél tolerálható, másoknál súlyos reakciót válthat ki. Az allergiás rhinitisben szenvedő betegek gyakran tapasztalnak szemtüneteket is, mint például viszketést, irritációt, kivörösödést vagy könnyezést, ezt allergiás kötőhártya-gyulladásnak is nevezzük. Az allergiás reakció a szemhéjat is érintheti, a területén duzzadás, börpír, víszketés és ritka esetekben ekcéma is megjelenhet. A szemallergia lehet szezonális – tarthat a tavaszi, őszi időszakban, amikor a pollenek koncentrációja magasabb a levegőben, vagy lehet állandó, ha az érintett szőr és por allergiában is szenved.

A pollen-allergiában szenvedők számának növekedése világszerte megfigyelhető, különösen a fejlett országokban és a városi környezetekben élők körében. Míg az Egyesült Államokban évente körülbelül 85 millió felnőtt szenved allergiás náthában, a helyzet világszinten egyre aggasztóbb.

Itthon sem jó a helyzet

Magyarország helyzete különösen aggasztó az allergiás megbetegedések szempontjából, ugyanis hazánk Európa egyik allergizálóbb területe a parlagfű tekintetében.  A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a magyar lakosság közel 25%-át érinti a parlagfű-allergia. A helyzet az ország déli részén a legsúlyosabb, ahol a szezonális allergiás rhinitisben szenvedő felnőtt betegek több mint 80%-ánál mutatható ki parlagfű-érzékenység a bőrtesztek során. A parlagfű térnyerése hazánkból indult, és innen kezdte meg térhódítását Közép- és Kelet-Európában. A probléma nem csak önmagában a parlagfű jelenlétében rejlik, hanem abban is, hogy az európai pollentérkép folyamatosan változik. Sokak számára egyes fűfajták, gyomnövények és csalánfélék virágai is allergizáló lehetnek.  Ezt befolyásolják olyan kulturális tényezők is, mint például új növényfajok, mint például a nyír-, a ciprus vagy a tölgyfák  betelepítése a városi parkokban, valamint a klímaváltozás hatásai. E miatt a magyar lakosságnak nem csak a parlagfűvel kell megküzdenie, hanem egy folyamatosan bővülő allergén-palettával is, ami még inkább próbára teszi az érzékeny szemeket és légutakat.

Emésztő gondok – A puffadás, és étrendi megoldásai

2025. április 28.

Mit tud a FODMAP étrend?


A FODMAP nem egy újabb divatdiéta, hanem orvosi bizonyítékokkal és klinikai vizsgálatokkal alátámasztott terápiás étrend, melyet az irritábilis bélszindróma (IBS) kezelésére dolgoztak ki az ausztráliai Monash Egyetemen.
Az alacsony FODMAP étrend az egyetlen bizonyítékokon alapuló és hatékony étrend az IBS kezelésében, melyet a hazai szakmai irányelv is egyértelműen javasol.
Irodalmi adatok szerint IBS-es betegeknél az alacsony FODMAP diéta hatására 74-86%-ban csökkenek az emésztőrendszeri tünetek.
A FODMAP étrend IBS-en kívül számos betegség gyomor-bélrendszeri tüneteinek enyhítésében is hatásosnak bizonyult, mint például gyulladásos bélbetegségek, SIBO, funkcionális diszpepszia, endometriosis és a hasfájós csecsemőknél (itt a szoptató édesanyának kell követnie az étrendet).
Az diéta betarthatósága szempontjából fontos, hogy helyettesítésen és nem kizáráson alapul, így például a magas FODMAP tartalmú alma helyett narancsot, míg a fokhagyma helyett metélőhagymát választhat a páciens.


Mi a puffadás? Miért puffadunk?


A puffadás szubjektív gáz-, nyomás- és teltségérzetet jelent, mely jelentkezet a has felső, középső vagy alsó részén. A páciensek gyakran úgy írják le ezt a jelenséget, hogy olyan „a hasam, mint egy lufi”, vagy „mintha várandós lennék”. (1)
Nem kell, hogy egyedül érezzük magunkat, ha érintettek vagyunk. A puffadás az átlag népesség 16-31%-ában fordul elő, az irritábilis bélszindrómában (IBS) szenvedőknél pedig ennél is magasabb arányban: 66-90%-ban. (Az IBS olyan emésztőrendszeri betegség, amikor nem mutatható ki szervi ok a beteg tünetei és a hasi fájdalom között.)
A puffadás kialakulását tekintve összetett jelenség, társulhat felszívódási zavarokhoz (pl.: tej- és a gyümölcscukor malabszorbcióhoz, amely túlzott hidrogéngáz termelődéssel jár) és egyéb betegségekhez. A puffadás gyakori túlsúly esetén, ilyenkor a megnövekedett hasűri nyomás is hozzájárul ehhez a tünethez.
Étrendi szempontból puffadáshoz vezethetnek a nehezen emészthető, túl zsíros élelmiszerek, ételek és az ún. erjedő szénhidrátok, FODMAP-ok amelyekről az alábbiakban lesz szó.


Mi a FODMAP?

A FODMAP egy mozaikszó, azoknak a szénhidráttípusoknak a kezdőbetűiből „olvadt össze”, amik kerülendők vagy csak kis mennyiségben fogyaszthatók. Ezek az ún. fermentábilis vagy „erjedő”, rosszul felszívódó szénhidrátok: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polios. A FODMAP-ok közös tulajdonsága, hogy:


a bélben található baktériumok bontják, fermentálják ezeket a szénhidrátokat gázképződés közben – a folyamat puffadáshoz vezethet
extra vizet kötnek meg a bélben, ezzel magyarázhatók az IBS hasmenéses tünetei
az extra víz és gáz a bélfal feszüléséhez, kitágulásához vezet, ami – különösen az arra érzékeny egyéneknél – fájdalommal jár. (2, 3, 4)
fontos! az élelmiszerek, ételek többsége nem sorolható az abszolút tiltott vagy az abszolút javasolt kategóriába – mivel azok FODMAP tartalma az elfogyasztott mennyiségtől is függ. Bizonyos konyhatechnológiai eljárásokkal, pl.: áztatással csökkenthető a FODMAP-tartalom. (3, 5)