Passzív dohányos gyerekek
Érdekességek2018. február 07.
A dohányzó szülők gyerekeinek szervezetében akkor is van nikotinin, azaz a nikotin lebontásakor keletkező vegyület, ha a szülők csak az udvaron, a teraszon, vagy az erkélyen, csukott ajtók mellett hódolnak szenvedélyüknek – állapították meg svéd kutatók.
A linköpingi egyetem egy munkacsoportja – 2-3 éves kisgyerekeket vizsgálva – kiderítette, hogy a lakáson kívül dohányzó szülők gyerekeinek vizeletében kétszer annyi nikotin van, mint azoknak a gyermekek vizeletében, akiknek szülei egyáltalán nem gyújtanak rá. Ez a mennyiség azonban még mindig jóval kevesebb, annál, mint amit azoknál a kicsiknél találtak, akiknek szülei nem fordítanak gondot arra, hogy a lakáson kívül szívják el cigarettájukat. Ezeknek a gyermekeknek a vizelete tizenötször annyit tartalmazott a nikotininből, mint a nemdohányzó apák és anyák gyermekeié.
Kapcsolat van a passzív dohányzás és a légzőszervi betegségek között
A linköpingi egyetem által elvégzett másik – 1600 egy-két esztendős gyermeket érintő – felmérés, korábbi vizsgálatokat megerősítve, szoros összefüggést talált a passzív dohányzás és a kicsik légzőszervi megbetegedései között. A kutatók megállapították: a szülők többsége tudja, hogy a passzív dohányzás árt gyermekének, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy miért.
A megoldás: a leszokás
A felmerésből kiderült az is, hogy viszonylag kevés olyan dohányos van, aki feladja szenvedélyét, amikor gyermeke születik, többségük azonban változtat dohányzási szokásain. A mostani vizsgálat azonban bebizonyította, hogy kevés, ha a szülők lemondanak a lakáson belüli pöfékelésről, a gyermek egészsége érdekében egyetlen jó megoldás lehet csak: a cigarettáról való teljes leszokás.
forrás: Bébik.hu