Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Pár ötlet, hogy feldobd a hideg napokat

Érdekességek2017. december 21.

Van számtalan étel, amiről tudjuk, hogy ajánlatos volna fogyasztani, mert egészséges, csak azt nem tudjuk pontosan, mire használatosak. Dr. Semjéni Mariann, kutató gyógyszerész, a BAJNOKOK ÉLETMÓD PROGRAM hiteles képviselője egy csokorba gyűjtötte ezeket. Én pedig más trükköket, amik jól jönnek télvíz idején. Neked.

1. Egészségedre jótékony hatású ételek és italok

Zöld tea 
A zöld tea jótékony hatásait nem is kell bemutatni. Magas polifenol és antioxidáns tartalmával erősíti az emberi szervezetet, és lassítja az öregedési folyamatot. Iható akár napi 3x is. Főétkezések után bizonyítottan segíti a diétát!

Fokhagyma 
A fokhagyma kitűnő választás ételeink ízesítésére. Ugyanakkor kén alapú összetevőket tartalmaz, amelyek javítják a vérkeringést. Kalcium, vas, magnézium, B és C és egyéb vitaminjainak köszönhetően az érrendszer védelmében, a szervezet energetizálásában is fontos szerepe van. Ráadásul az egyik legjobb vírusölő növényünk, ami fontos a megfázások idején. Nem kell több, mint egyetlen gerezd a napi salátába, sült zöldségbe, vagy a hús mellé. 


Makréla
A makréla egyike azon halaknak, amelynek rendkívül magas (1,8 g/100 g) az omega-3 tartalma, amely stimulálja az agyi funkciókat. (Kismamáknak, szoptatós anyukáknak figyelmébe ajánlom a nagyobb dózisú omega 3 zsírsavat, ami segíti a babák intrauterin és szoptatás alatti agyfejlődést!) Idővel elkezdi védeni az agyat a demencia folyamatától is. Sőt a makréla kiváló jód, vas és B-vitamin forrás. 
Fogyasztása heti kétszer ajánlott!

Panax ginseng
A panax ginzeng igazi különlegesség. Jó tulajdonságai közé tartozik a memóriajavítás, az azonnali élénkítés, és az is, hogy afrodiziákum hatása van. és mindemellett nyugtatja a szervezetet. Már látom, hogy mennyien tervezik a beszerzését egy drogériában!

Gingko Biloba
A szellemi fáradtság ellenszere, sok memóriajavító készítmény alapanyaga, nem véletlenül. Csodákra képes!

Gyömbér
Ki ne tudná, hogy a gyömbértea milyen hatékony megfázás esetén? De a citromos vízbe reszelt gyömbér méregtelenítő hatással is bír!
A gyömbértea melegíti a szervezetet, növeli az energiaszintet. Próbáld ki reggelente!

Méhpempő
A méhpempő előnye, hogy rengeteg vitamin (főleg B), fehérje van benne, amelyek a szervezetre antidepresszánsként is hatnak. Így nem csak a fáradtságot csökkenti, de a kedélyállapotot is javítja. Mivel az állóképességet is képes növelni, téli edzések mellé javasoljuk.” /Dr. Semjéni Mariann/


2. Masszírozás

Januárban a legtöbb munkahelyen nagy a hajtás. Ettől az izmok folyamatos görcsbe rándulnak, nem ritka a becsípődés. 

„A legjobb döntés minél előbb megmozgatni az izmokat, amik így fellazulnak. A több hete, hónapja letapadt izmokat nem 1-2 nap helyre hozni, de mindenképpen megéri a türelmet! Megfelelő erősségű masszázzsal, alkalomról alkalomra érezhető a változás, a görcsös izomcsomók szépen lassan ellazulnak, a terület vérellátása nő, az izmok rugalmassága fokozódik, így könnyebben tudják tartani izmaink a gerincoszlopunkat. A mozgás szintén csak használhat a fájdalmas, letapadt izmokon. Minél többet mozgatjuk annál könnyebben fog feloldódni a fájdalmas izomcsomó. Természetesen nem túlterhelve. Sokszor megyek én is úgy edzeni, hogy fáj a hátam, de az edzés végére sokat javul a helyzet. Semmiképpen ne hagyjuk „eltunyulni” az izmainkat. Az izomerősítés ugyanolyan fontos, mint az izomlazítás. Az erős izmok sokkal könnyebben tartják a gerincoszlopunkat. 
Ha valódi változást akarunk elérni, akkor a rendszerességre, és a megfelelő gyógymasszőr, edző kiválasztására kell mindenképpen odafigyelnünk.
Tehát masszírozásra, és mozgásra fel!”

3. Edzés

Ha nemet mondasz az edzésre, és ráérsz majd jövő hónaptól, magadnak mondasz nemet, hiszen egy hónap alatt visszacsúszol szinte a nullára.
Ha mész edzeni, saját magadat fejleszted. Igen, nem pusztán csúcsformát érsz el, kis lépésekkel, hanem kitartásra és célorientáltságra tanítod magadat.
Mindezt úgy, hogy levezeted a napi pörgést- tehát ha megfordult a fejedben 1 hónap lazsálás, döntsd el: fejlődni szeretnél, vagy visszacsúszni?

Legyetek bajnokok a mindennapokban!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.