Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Őszinteség: bűvös joker vagy gyilkos fegyver?

Érdekességek2023. július 08.

Az őszinteség fogalmáról többnyire egy pozitív érték jut eszünkbe, amelyről a legtöbben azt tartjuk, rendkívül fontos. Mindezek ellenére az őszinteség kapcsán sok emberben gyomorgörcs támad, mivel megnyílást, az elme feltárását és egyfajta kiszolgáltatottságot is hordoz magában.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az őszinteség olyan helyzetet teremt, amelyben könnyű sérülni, és akár durva fegyver is lehet. Sokan sajnos kritikai hajlamuk kiélésére használják. A bántó viselkedést és kontrollálatlan megnyilvánulásokat az őszinteség mártír-zászlaja alá rendezik, ezzel eloszlatva a figyelmet arról, hogy valójában bunkók voltak.

Az őszinteség, mint joker
Az őszinteség a vallás 4. lába, a mely még a legszörnyűbb korokban, degradálódott társadalmakban is jelen van. Az őszinteség nagy előnye, hogy nem kerül semmibe, viszont ha valakihez őszinték vagyunk, akkor a szívességbankban, a bizalom nevű bankfiókban gyorsan és könnyen számlát nyithatunk, hosszútávra.

Az őszinteség korunkban felértékelődött, ritka kincs, mivel egyre kevesebben hajlamosak rá. Gyakran őszinték vagyunk 1-2 emberrel, legfeljebb 5-10 személlyel, de tetszés szerint válogatjuk meg a megnyílás mértékét. A valódi önmegvalósítás stádiuma azonban az, hogy mindig és mindenkivel kivétel nélkül őszinték vagyunk.

Ez akkor megy könnyedén, ha olyan rendes, társadalmilag, szociálisan elfogadható, tiszta életet élünk, amely révén nincsenek takargatnivalóink. Ha viszont eljutunk erre a szintre, még akkor is érdemes arra figyelni, hogy az "őszinteségünket" - őszinte szókimondásuknak, érdességünket - ne vigyük túlzásba.

Az őszinteség, ha visszacsap
Gyakran az őszinteség felmagasztalói és gyakorlói kritikai érzéküket kondicionálják embertársainkon, s amikor valaki szóvá teszi nekik, hogy kommunikációjuk túlmutat az őszintének lenni nemes értékein, akkor általában azzal védekeznek, hogy az mindennél fontosabb. Ami természetesen nem kétséges, de különbséget kell tenni a valódi őszinteség, illetve az illetlenség között.

Hogy mi a különbség?
Természetesen, ha van egy gondolatunk, van egy érzésünk, és főként, ha e téren kérdeznek bennünket, akkor mondjuk meg az igazat, de nem mindegy milyen stílusban. Tisztelettel, alázattal, a másikat elfogadva és esetlegesen, ha negatív dolgot közöltünk, akkor őszinte megnyilvánulásunk után egy pozitív kiutat, pozitív példát mutatva zárjuk felvetésünket. Az őszinteség során igazat kell mondani, és kerülendő minden sértő megjegyzés, érzelmi, szúrós ráhatás, az éles, érdes stílus.


Mi számít őszinteségnek és mi hazugságnak?
Gyakran felmerül a kérdés, hogy a hazugság hol kezdődik el... Az világos, hogyha kérdeznek, és mi valótlan dolgot válaszolunk, állítunk, akkor hazudtunk, azt azonban sokan engedélyezik maguk számára, hogyha valamire társuk barátjuk, párjuk, környezetükben egy személy nem kérdez rá, akkor ne mondják el önmaguktól a kikívánkozó igazságot.

Ez is hazugság?
Természetesen igen. Különösen akkor, ha olyan dolgot tartunk magunkban, ami a másikkal szemben tisztességtelen helyzetet, időnyerést szül, vagy kihatna életére, vagy amely miatt a másik sejthető, vagy legalább van rá esély, hogy másképp szervezné életét, vagyis olyan kérdésekben, amik befolyásolják életét.

Túlzásba vihető?
Természetesen igen, ezért figyelni kell arra is, hogy ne kotnyeleskedjünk. Az „őszinteség-iskola” másik véglete, amikor nem bántó módon, de folyamatosan mégis kiköpjük véleményünket. Azért, hogy folyton szerepelhessünk, de ezért tornázva, még nem biztos, hogy valóban őszinték is vagyunk. Gyakran a folyamatos beszéd és kritikai megnyilvánulás, akár csak építő célzattal is, olyan belső zajt és káoszt szül az elmében, amely hatására nincs meg az az idő, csend, nyugalom, béke, hogy átgondoljuk, őszintén mit is akarunk egy témáról mondani.

A megoldás természetesen valahol az arany középúton található.

Lehet az őszinteség a vesztem?
Persze, lehet, hiszen ha őszinte vagy, túl gyakran és határozottan kiállsz véleményedért, akkor megütheted a bokád. Az őszinteséggel bizonytalanná teheted szeretteidet, dühössé embertársaidat. Ugyanakkor ez az a kockázat, aminek vállalása szükségszerű. Mivel az őszinteség az emberiség, emberiesség egyik alapvető értéke és a vallás 4. elve, ezért mondhatjuk, hogy szent. Ha pedig szent, azaz a profánon és anyagon túli értéket hozunk be éltünkbe és ápolgatjuk gondozzuk azt, akkor az az erő rendszerezettséget, és hosszú távon sikereket fog adni a végzője számára.

Az a személy, aki locsolgatja magában az őszinteség növényét, de nem viszi túlzásba ennek mutogatását, az elérheti emberi kapcsolataiban a nyitottságot, a biztonságot, a bizalmat. Olyan szociális érzékenységet alakít ki, amelynek hatására bárkivel megérteti magát, és olyan mély ismeretségeket és viszonyokat köthet, amelytől hétköznapjai csak értékesebbé válnak. Az őszinteség tehát kockázatot jelent, de olyan értéket képvisel, amiért megéri ezt vállalnunk, s kötelességünk is embertársainkkal szemben tisztességesnek, igazságosnak maradnunk mindig, minden körülmények között.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.