Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Obszesszív-kompulzív zavar: egy különös kényszerbetegség

Érdekességek2023. augusztus 21.

Az obszesszív-kompulzív zavar (OCD) egyes felmérések szerint a negyedik leggyakoribb pszichés betegség a fóbiás rendellenességek, a függőségek és a depressziós állapotok után. De mit tudunk róla a kutatások eredményei alapján? Az alábbiakban 5 kérdésre kerestük a választ.

1. Honnan származhat az OCD?

Az OCD összefüggésben lehet olyan közvetlen traumákkal, mint súlyos betegség, baleset, hosszan tartó kórházi tartózkodás stb. De kapcsolódhat közvetett lelki sérülésekhez, megrázkódtatásokhoz, lelki problémákhoz is. Ilyen lehet a szülő betegsége, bizonytalanság érzése, gyermekkorban a higiénia hiánya a környezetben stb. A különféle stressz szintén okozhat obszesszív-kompulzív zavart.  Így egy olyan személy, akinek pl. súlyos egészségi problémái vannak, vagy nem tudja túltenni magát egy szakításon,  váláson, illetve komoly anyagi nehézségekkel küzd, könnyen megkaphatja ezt a betegséget. Az is előfordulhat, hogy gyermekkorban olyan fajta hamis információk jutottak el a jelenlegi pácienshez, mint pl. „moss kezet, különben biztosan beteg leszel”, ami felnőve kifejlesztette benne a kényszert az állandóan ismétlődő kézmosásra.

2. Örökletes ez a pszichés zavar?

Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a obszesszív-kompulzív zavarban szenvedő, egyenes ági rokonok után (apa, anya, testvér) 20-25%-ban örökletes a betegség. Ami pedig a genetikát illeti: a kutatók véleménye, a tudomány jelenlegi állását figyelembe éve, többnyire eltérő, egységes álláspont még nem teljesen alakult ki ezen a téren.

3. Kapcsolódik az idegbiológiához?

Az idegtudomány (vagy idegbiológia) lehetővé teszi az OCD eredményesebb kezelését. Ez a kényszerbetegség összefügghet bizonyos neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok), pl. a szerotonin, dopamin vagy a vazopresszin  antidiuretikus hormon (ADH) diszfunkciójával. Így a „The Lancet” nevű, tekintélyes angol orvosi folyóiratban, 2002-ben megjelent tanulmány szerint is lehetővé vált az a megállapítás, hogy e pszichés betegség javulhat egy antidepresszánsnak köszönhetően, amelynek fő hatásmechanizmusa a szerotonin újrafelvételének gátlása.

4. Milyen tipikus jellemzője van egy OCD-ben szenvedő embernek?

Egyik fő jellemző, hogy ezeknek a betegeknek általában mindent ellenőrizniük kell: a pszichés rendellenesség ellenőrzi szinte az egész életüket. Számukra a tolakodó, idegen, sokszor abszurd gondolatok, érzelmek és érzetek nem irányíthatók.  Ezért folyamatosan ellenőrzik pl. a környezetüket, hogy biztonságban érezzék magukat, vagy mások cselekedeteit stb. Megszállottságuk abban áll, hogy megértsék, mi a „jó” és a „rossz” – a baj ott van, hogy látásmódjuk téves.

5. Ha egy gyermek OCD-ben szenved, szükségszerűen kényszeres beteg lesz felnőtt korában is, és az mennyire gyógyítható?

Ez a pszichés rendellenesség gyakran korán jelentkezik, az esetek kb. 65%-a 25 éves kor előtt következik be. A gyermekek 3%-a gyógyul meg serdülőkorban. Ugyanakkor az OCD evolutív természetű, progressziót mutat. A legnehezebben gyógyíthatók azok, akiknél időben a legtávolabbra esik a betegség kezdete.  Az átlagot tekintve a tünetek 12 éves korban jelennek meg, 25 éves kor körül pedig van egy második csúcs. A kutatók úgy vélik, hogy minél korábban jelenik meg az OCD, annál valószínűbb, hogy biológiai eredetű, míg ha később jelenik meg, általában reaktív, vagyis a környezet, különösen a család befolyásolja.


Különböző terápiák az obszesszívkompulzív zavar (OCD) elleni küzdelemben

A viselkedési és kognitív terápiáról (CBT), a virtuális valóság alkalmazásáról (VRE), valamint a rövid stratégiai terápiás megközelítésről (TCS) bebizonyosodott, hogy hatékonyak az OCD kezelésében. Ezek a különféle módszerek ezen kényszerbetegség gyógyítására egyébként társíthatók gyógyszeres kezelésekkel is.

A viselkedési és kognitív terápia

A kognitívviselkedésterápia (Cognitive Behavioral Therapy – CBT) elve az, hogy a beteget a valóságnak tegye ki, és egy adott helyzetben aktuális problémáinak megoldását ösztönözze. Ahelyett, hogy a hibás gondolkodási sémáit követné, a páciens változtasson zavaró, helytelen viselkedésmódján. Emellett a pszichoterápiás ülések során az orvos feladata, hogy többek közt rákérdezzen a páciens hiedelmeire, és segítsen abban, hogy a beteg egy lépést hátráljon az őt elárasztó, tolakodó gondolatoktól. A relaxáció, a stresszkezelés, az autoszuggesztió és a mentális képek technikája is szerepelhet az alkalmazott módszerek között.

Egy példa: a szennyezettség okozta fertőzéstől kórosan tartó személyeknek a gyakorlatok során kézmosás nélkül meg kell érinteniük különféle, többé-kevésbé piszkos tárgyakat. De hogyan növelhető fokozatosan a gyakorlatok nehézsége?

A fokozatosan megvalósított kognitívviselkedésterápia általában 20 ülést igényel. Van, akinél a csoportos terápia a hatékonyabb, másoknál négyszemközt a terapeutával.  Ez utóbbi otthon végzendő gyakorlatokat is előírhat. A példánál maradva: egy olyan személynek, aki kb. harmincszor szokott ismételni egy azonos gesztust (kézmosást), az otthoni gyakorlat során fokozatosan csökkentenie kell a rituálé gyakoriságát és időtartamát.

Fotó: pixabay.com

A virtuális valóság expozíciós (VRE) terápia 

A virtuális valóság terápia (Virtual Reality Exposure Therapy) sokkal megalapozottabb kezelési mód, mint azt sokan gondolnák, hiszen már 1992 óta létezik. Ez magában foglalja az első tanulási lépést, egyéni vagy csoportos formában, klasszikus kognitív viselkedésterápiás (CBT) módszerekkel. A második lépés a virtuális valóságnak való kitettség alkalmazása, egyéni alapon. A helyzetnek vagy a rettegett tárgynak való kitettség interaktív virtuális környezetben valósul meg. Ezt a környezetet számítógép hozza létre, a páciens számára kíméletes módon.

A munkamenet során a betegek kijelzős sisakot vagy virtuális valóság (3D VR) szemüveget viselnek, melyeknek köszönhetően egy másik helyszínen való teljes jelenlét valósnak tűnő vizuális élményében van részük.

Egy példa: olyan személy esetében, aki pl. fél attól, hogy vér által megfertőződik, a kezelés legelején egy kis vérfolttal, később egy vértócsával kell szembenéznie.  A vérfolt nagysága nő, és a vér színének árnyalata mindig más lesz. A fokozatosságot a terapeuta a páciens fejlődési ritmusa szerint valósítja meg. A virtuális valóság terápia során egyébként a beteg párbeszédet folytat az ülést vezető  terapeutával.

A VRE terápia igazi kihívás az obszesszív-kompulzív zavarban szenvedő betegek, de a fóbiás páciensek esetében is. Így ez a módszer kezd egyre szélesebb körben elterjedni. Előnye, hogy ezek a VR sisakok már hozzáférhetők az egyének számára, és az orvosok távolról is ellenőrizhetik/ irányíthatják a virtuális környezetben történteket. 

Az ajánlott terápia 12 ülésből áll: öt ülés során egyórás, klasszikus kognitív viselkedésterápiát alkalmaznak, majd hét alkalommal 30 perces virtuális valóság expozíció következik. Az ellenjavallatok közé tartozik, hogy a páciens nem lehet fényérzékeny epilepsziás, vagy nem stabilizált, téveszmékkel küzdő beteg.

A megoldásközpontú, rövid stratégiai terápia  

A kognitívviselkedésterápiához (CBT) hasonlóan a rövid stratégiai terápia (Brief Strategic Therapy) is problémamegoldó módszerrel dolgozik, ami segít a betegnek gyorsabban megtalálni a sikeres megoldásokat gondjaira, és stratégiát felállítani hozzájuk. Ellentétben a pszichoanalízissel, amely a probléma eredetével foglalkozik, ez a megközelítés azt vizsgálja, hogy a rendellenesség hogyan mutatkozik meg a jelenben. A pszichoterapeuta igyekszik felfedezni, mi az, amivel véget vethet a betegnél a kényszeres zavarnak – egyszerre vagy fokozatosan. A cél természetesen ez esetben is az, hogy a páciens úrrá legyen késztetésén, és úgy érezze, hogy már nem szenved a betegségben. A választással visszanyeri az irányítást az adott kényszeres helyzet felett. Érzékeli, hogy ha még pl. tízszer elvégzi az ismételt cselekvést, a kényszer nem enyhül, hanem a cselevés unalmassá válik. Míg a CBT a tanulásra összpontosít, a stratégiai rövid terápia tapasztalatokon alapszik.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A valóságban más a GLP-1 gyógyszeres fogyás, mint a kísérletekben

2025. július 12.



A valóságban a szemaglutid és a tirzepatid hatóanyagú gyógyszerek alkalmazása sokkal kisebb súlycsökkenést eredményez, mint a klinikai vizsgálatokban, derült ki egy új kutatásból. Ennek nagyrészt az az oka, hogy a páciensek korán abbahagyják a gyógyszerszedést, vagy alacsonyabb fenntartó adagokat alkalmaznak az előírtnál. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista mutatta be az új eredményeket és felhívta a figyelmet a tartós fogyás kulcsmozzanataira.

A fogyókúrás gyógyszereket sokan túl korán abbahagyják

Nemrégiben jelent meg az Obesity című szaklapban egy kutatás, amely meglepő eredményt hozott. A betegek több mint 80%-a jóval kevesebbet fogyott a való életben a GLP-1 típusú gyógyszerek hatására, mint amit a randomizált klinikai kutatásokban mértek. A kutatók arról beszéltek, hogy bár azzal tisztában voltak, hogy a fogyókúrás céllal szedett gyógyszerek abbahagyása után a betegek hajlamosak visszaszedni a leadott kilókat, arra nem volt rálátásuk, hogy valójában mikor is történik ez a leállás. Vagyis nem ismerték pontosan, hogy a valóságban mire számíthatnak a páciensek a testsúlyuk változása és ha prediabéteszben szenvedtek, akkor a glikémiás kontrolljuk változásának szempontjából.  
Az adatok alapján úgy találták, hogy nagyon sokan túl korán térnek át az alacsony fenntartó dózisokra, sőt a felírástól számított egy éven belül a páciensek fele már egyáltalán nem szedi a gyógyszert. A vizsgálat eredményei szerint a fogyókúrás gyógyszert korán abbahagyók (vagyis akik 3 hónapon belül abbahagyták azt) 3,6%-os testsúlycsökkenést értek el, akik később fejezték azt be, 6,8%-ot fogytak és akik nem hagyták abba addig, amíg az orvos azt nem javasolta, 11,9%-nyit adtak le a súlyukból. Azok pedig, akik tartósan szedték a gyógyszert az előírt dózisban, tehát nem csökkentették azt, 1 év alatt átlagosan 14,7%-nyit fogytak. (Érdekes azonban, hogy a való életben sokkal kevésbé volt jellemző a jojó-effektus, mint a kísérletekben.)
Ugyanilyen összefüggés volt megfigyelhetők a prediabétesz alakulásában is, ugyanis akik tartósan, az előírt mennyiségben szedték a gyógyszert, azoknak 67,9%-ánál állt vissza a normál vércukorszint, míg a korai lemorzsolódóknál csak 33,1%-ban. 

Lelki töltődés madárdallal

2025. július 12.

Amióta hét ágra süt a nap és meleg van, azt vettem észre, hogy akárhányszor madárcsicsergést hallok, gondolkodás nélkül megállok egy pillanatra, és minden figyelmemet a hangra összpontosítom. „Beszívom” a füttyszót. Nem ritkán még el is mosolyodok tőle – ösztönösen.

Így hat rám a madárdal, amit városi emberként különösen értékelek a budapesti „betondzsungelen” áthaladva. Nem csak én derülök fel egy pillanat alatt a madárszótól. Eszembe jutott egy kedves ismerősöm története, aki a Covid-világjárvány alatt a városi kórház intenzív osztályán dolgozott ápolóként. Talán nem is kell magyarázni, hogy miért, de hatalmas stresszt élt meg a munkájában akkoriban. Az segítette őt a mindennapokban, hogy a dolgozói pihenőben megpihent pár szabad percében, ami hogy, hogynem, madárdaltól volt hangos. Az a pár perc aranyat ért számára, a madarak éneke feltöltötte, megnyugtatta, sőt furcsán reménytelivé is tette őt. Később derült ki számára, hogy nem a környékbeli parkban lakó madarak énekét hallotta, hanem a kórház rádiójából szólt a madárfütty: az igazgatóság azt gondolta, hogy ez jól fog esni az egészségügyi dolgozóknak abban a különösen embert próbáló időszakban. És milyen igazuk volt! Elgondolkodtatott ez a történet, és a saját tapasztalatom.

Vajon tényleg ekkora hatással lenne a pszichés jóllétünkre, hangulatunkra a madarak éneke?

Olyannyira, hogy egy ilyen világszintű krízis alatt tulajdonképpen pszichológiai beavatkozásként használják a stresszes és a kimerült egészségügyi dolgozók számára?

Persze, azt ma már tudjuk, hogy a természetben eltöltött idő jelentősen hozzájárul a testi-lelki egészségünkhöz is (pl. növeli a boldogságérzetet, javítja az alvásunkat, csökkenti a vérnyomásunkat és még sorolhatnánk). De vajon tényleg az is ekkora hatással van ránk, ha ki se tesszük a lábunkat az erdőbe, ám az ablakon kidugva a fejünket hallgatjuk a fekete rigó énekét?

Mire figyeljen, aki Rómába utazik a 2025-ös Szentévben?

2025. július 11.

Előzetes regisztráció és szigorúbb szabályok érvényesek a turistákra

Róma a 2025-ös katolikus Szentév és XIV. Leó pápa megválasztása miatt zarándokok millióit fogadja. A jubileumi esemény 2026. január 6-ig tart, ez idő alatt a négy pápai bazilika szent kapuin való áthaladással teljes búcsú nyerhető. A Vatikán és környéke zsúfolt, a belépés regisztrációhoz kötött, a szállások gyorsan betelnek. Nagy Szilvia, a Vár a Világ utazási iroda ügyvezetője figyelmeztet: már öt hónappal előre tervezni kell egy ilyen utazással, a biztonsági intézkedések szigorúak, a zsebtolvajok pedig aktívak. A szakemberek a hőség miatt inkább tavaszi és őszi látogatást javasolnak.

Róma különleges időszakot él meg 2025-ben, mivel jubileumi Szentévet hirdetett a katolikus egyház, és új pápát is választottak. A „Spes non confundit” – A remény nem csal meg – mottóval meghirdetett jubileumi év zarándokok millióit vonzza a városba, miközben Robert Francis Prevost bíborost májusban XIV. Leó néven pápa rangjára emelték, miután Ferenc pápa 88 éves korában elhunyt. A szent kapuk 2024 karácsonyán nyíltak meg, és a szentév 2026. január 6-án, vízkeresztkor zárul.

A szentév során azok a hívők, akik átlépnek a négy pápai bazilika – a Szent Péter-, a Lateráni Szent János-, a Santa Maria Maggiore- és a Falakon kívüli Szent Pál-bazilika – szent kapuin, teljes búcsút nyerhetnek, ha szentgyónást végeznek, áldoznak, és imádkoznak a pápa szándékaira. Ehhez kapcsolódva egész évben tematikus zarándoklatokat szerveznek különböző hivatáscsoportok és közösségek számára.

A Szentév – valamint az új pápa személye – nagymértékben megnövelte a Rómába utazók számát. Nagy Szilvia, a Vár a Világ utazási iroda ügyvezetője szerint a város turisztikai leterheltsége jelentősen megnőtt:

„Valójában azzal a várakozással indult ez az év, hogy majd olyan mennyiségű turistát kell, hogy kezeljen Róma, amit esetlegesen nem fog tudni. Aztán ez fokozódott még az új pápa személye és az e körüli eseményeknek köszönhetően. Ami biztos, hogy idén sokkal több lesz az ide zarándokló, akik a turisták mellett jelennek meg Rómában ebben az évben. A Vatikán és környéke különösen zsúfolttá vált, ez a tömeg az utazástól kezdve az étkezéseken át a szállásfoglalásig mindenre hatással van.”