Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nem a méret a lényeg! Mit sejtet az aurád?

Érdekességek2022. április 21.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az embert körülvevő energiamező minőségét meghatározza a színe, alakja, mérete. Az aura kiterjedését befolyásolja az ember testi, lelki és szellemi állapota. A kiegyensúlyozott emberek aurája akár két métert is meghaladja, de vannak, akiknek energiamezeje csupán fél méter.  

Utal–e az aura mérete arra, hogy milyen a személyiségem?
Az emberi aura mérete különböző, ennek oka az emberi jellemben is keresendő. Az introvertált típusú emberek aurája nem nagyobb egy méternél, míg a nyíltabb, extravertált emberek aurája ennél sokkal nagyobb. Azoknak az embereknek, akiknek munkájukban fontos szerepet kap az emberi kommunikáció általában nagyobb energiamezővel rendelkeznek. Pl.: tanárok, zenészek, színészek, előadók stb. 

Mekkora az aurája egy városi és egy vidéki embernek?
Méréseim során tapasztaltam, hogy a városi ember aurája sokkal kisebb, mint vidéken élő embertársainak az energiamezeje. A városi ember magas népsűrűségű helyen él, ahol zsúfoltság veszi körül. Az utcán, liftben, tömegközlekedési eszközökön, üzletben, munkahelyeken, színházban, moziban egymást érik az emberek, s így a személyes terek összeérnek. A városi ember szűk auratere egy önvédelmi mechanizmus eredménye. Érdemes megfigyelni az embereket, hogyan zárják személyes terüket egy tömegközlekedési eszközön: kerülik egymás tekintetét, inkább olvasnak vagy mereven bámulnak el egymás háta mögött, nem beszélgetnek. 

Ennek éppen ellenkezője tapasztalható a vidéki embernél, aki nyitott, szívesen beszélget, ha az utcán találkozik egy emberrel. A vidéki ember auratere jellemzően sokkal nagyobb, mert szabadabban él, nagyobb tér veszi körül és kevesebb emberrel érintkezik. Továbbá életmódja egészségesebb (kevesebbet idegeskedik, kevésbé szennyezett környezetben él stb.), a természetben él és rendszeresen érintkezik állatokkal. 

Az öltözködési szokásaink is árulkodnak az auránk méretéről?
Az emberek öltözködési szokásai is utalnak arra, hogy mennyire nyitott vagy zárt az aurájuk.

A vidéki ember öltözéke sokkal színesebb, mint a városi emberé. A szürke és a fekete színeket jellemzően a városlakók preferálják. Ez a színválasztás utalhat az energiahiányra, fáradtságra, zártságra, magányra is, ami jellemzőbben fordul elő a városban élők között. A zöld és a narancssárga színek használata öltözködésünkben nyitottabbá tesz, harmonizálja a szívcsakrát és a társas kapcsolatok csakráját. 


Hatással van–e az állatok aurája az emberi aura minőségére, méretére?
Természetesen igen, ezt mindenki érzi, ha közelében vannak az állatok. A háziállatok szeretetükkel, ragaszkodásukkal boldogságot okoznak az embernek. Egy fárasztó munkanap után a hazaérkező családtagokat a kutya ugrálva, csaholva, boldogan fogadja, ami nyugtatja, lazítja és felemeli az embert. A háziállatok gazdái nap mint nap megtapasztalják a feltétel nélküli szeretetet. A kisállatok, a házi kedvencek tulajdonosainak jobban működik a szívcsakrája, ezért ők kevésbé veszélyeztetettek a szívinfarktusra és egyéb szívbetegségekre. 

A macskák különleges állatok, öntörvényűségük, kecsességükben van valami sejtelmes. A macskák nemcsak látják az aurát, hanem tisztítják is azt. Nem véletlen volt régen a boszorkányoknak macskájuk és manapság is sok jósnő él együtt ezzel a titokzatos állattal. A macska nemcsak a szellemeket észleli, hanem a halál közeledtét is, ilyenkor szívesen tartózkodik az ember mellkasán. 

A terápiás célú lovaglás nagyon eredményes a gyógyításban. A lovak nemcsak szépségükkel, selymes szőrűkkel, erőtől duzzadó, ritmusos mozgásukkal ragadják meg az ember tekintetét, hanem csodálatos, hatalmas aurájukkal is hatnak az emberre. A ló és a lovas között különleges kapcsolat alakul ki, a lovaglás ideje alatt összekapcsolódik az aurájuk. A ló viselkedésünk tükre, mert a ló tettei alapján ítéli meg az embert. Úgy viszonyul hozzánk, ahogy mi hozzá. Szeretetre, gondoskodásra bizalommal, erőszakra durvasággal, lázadással felel. A ló visszajelzései segítenek a helyes önismeret kialakulásában. A lovaglás nemcsak fizikálisan hat, hanem lelkileg és szellemileg is felemelő.   

Mit tegyek, ha kicsi az aurám?
Az aura erőssége nem feltétlenül áll egyenes arányosságban méretével. Tehát egy kisebb aura is lehet energiával telített, de nyilván egy nagyobb fényes, tiszta energiamező erősebb. Az aura minőségét tehát nemcsak a mérete határozza meg. 

A leghatásosabb módszer az aura erősítésére a természettel való érintkezés. Érdemes minél több időt tartózkodni a szabadban (rendszeresen), ahol tisztul az ember aurája. Egy erdei séta nemcsak testünket frissíti fel, hanem kitisztítja gondolatainkat is. Öleljük át a fákat, hemperegjünk a levelek között. Hagyjuk, hogy a fák gyógyítsanak, pl. a fűzfa alatt 5-10 perc alatt elmúlhat a fejfájás, a fenyőfa tisztítja az energiamezőnket.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Érdemes tudatos vásárlónak lenni a pszichés segítségkérésben is

2025. július 13.

Coach, pszichológus, pszichiáter, vagy más szakember? Honnan tudhatja a segítségkérő, hogy kihez forduljon a problémája megoldásában és mire érdemes odafigyelni a választásnál? Erre kerestük a választ Kasza Zsuzsannával, a Budai Pszichológus Központ szakmai vezetőjével. 

A pszichológiai segítségnyújtás iránti igény napjainkban egyre természetesebb jelenség, ugyanakkor sokak számára továbbra is kérdés marad: kihez forduljanak a problémájukkal? Kasza Zsuzsanna szakpszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus szerint a szakember kiválasztásának számos tényezője van: személyes tapasztalataink, a minket körülvevő közeg és a pszichés nehézségekhez való viszonyunk mind befolyásolják, hogy milyen megoldást keresünk. Vannak, akik számára természetes, hogy szakemberhez fordulnak, mások előbb tájékozódni szeretnének, ismereteket gyűjtenek.  

A lelki támogatás területén igen széles a kínálat, a különféle képzettségű segítők eltérő mélységű és fókuszú támogatást nyújtanak. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy aki segítséget keres, tisztában legyen azzal, mire van szüksége, és milyen szempontok mentén érdemes választani a szakemberek közül.

Képzettségek és kompetenciák: mit jelent a szakértelem?

Amikor valaki segítséget keres, természetes, hogy szeretné megtalálni azt a szakembert, akiben megbízhat, és aki valóban alkalmas arra, hogy támogassa őt a nehézségeiben. Ehhez azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy mit is jelent pontosan a „pszichológus” megnevezés, és milyen képzettségi szintek, specializációk léteznek ezen a területen.

A pszichológusi alapvégzettség megszerzése öt év egyetemi tanulmányt jelent. Ezt követően a pszichológusok többféle irányba szakosodhatnak – például klinikai, tanácsadó, egészségpszichológiai vagy pedagógiai területekre. Ha valaki lelki zavarokkal, szorongással, hangulati problémákkal küzd, érdemes olyan szakemberhez fordulnia, aki rendelkezik klinikai szakpszichológusi képesítéssel. Ez egy államilag elismert, négy évig tartó képzés, amely már célzottan a pszichés betegségek felismerésére és kezelésére készít fel.

A valóságban más a GLP-1 gyógyszeres fogyás, mint a kísérletekben

2025. július 12.



A valóságban a szemaglutid és a tirzepatid hatóanyagú gyógyszerek alkalmazása sokkal kisebb súlycsökkenést eredményez, mint a klinikai vizsgálatokban, derült ki egy új kutatásból. Ennek nagyrészt az az oka, hogy a páciensek korán abbahagyják a gyógyszerszedést, vagy alacsonyabb fenntartó adagokat alkalmaznak az előírtnál. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista mutatta be az új eredményeket és felhívta a figyelmet a tartós fogyás kulcsmozzanataira.

A fogyókúrás gyógyszereket sokan túl korán abbahagyják

Nemrégiben jelent meg az Obesity című szaklapban egy kutatás, amely meglepő eredményt hozott. A betegek több mint 80%-a jóval kevesebbet fogyott a való életben a GLP-1 típusú gyógyszerek hatására, mint amit a randomizált klinikai kutatásokban mértek. A kutatók arról beszéltek, hogy bár azzal tisztában voltak, hogy a fogyókúrás céllal szedett gyógyszerek abbahagyása után a betegek hajlamosak visszaszedni a leadott kilókat, arra nem volt rálátásuk, hogy valójában mikor is történik ez a leállás. Vagyis nem ismerték pontosan, hogy a valóságban mire számíthatnak a páciensek a testsúlyuk változása és ha prediabéteszben szenvedtek, akkor a glikémiás kontrolljuk változásának szempontjából.  
Az adatok alapján úgy találták, hogy nagyon sokan túl korán térnek át az alacsony fenntartó dózisokra, sőt a felírástól számított egy éven belül a páciensek fele már egyáltalán nem szedi a gyógyszert. A vizsgálat eredményei szerint a fogyókúrás gyógyszert korán abbahagyók (vagyis akik 3 hónapon belül abbahagyták azt) 3,6%-os testsúlycsökkenést értek el, akik később fejezték azt be, 6,8%-ot fogytak és akik nem hagyták abba addig, amíg az orvos azt nem javasolta, 11,9%-nyit adtak le a súlyukból. Azok pedig, akik tartósan szedték a gyógyszert az előírt dózisban, tehát nem csökkentették azt, 1 év alatt átlagosan 14,7%-nyit fogytak. (Érdekes azonban, hogy a való életben sokkal kevésbé volt jellemző a jojó-effektus, mint a kísérletekben.)
Ugyanilyen összefüggés volt megfigyelhetők a prediabétesz alakulásában is, ugyanis akik tartósan, az előírt mennyiségben szedték a gyógyszert, azoknak 67,9%-ánál állt vissza a normál vércukorszint, míg a korai lemorzsolódóknál csak 33,1%-ban. 

Lelki töltődés madárdallal

2025. július 12.

Amióta hét ágra süt a nap és meleg van, azt vettem észre, hogy akárhányszor madárcsicsergést hallok, gondolkodás nélkül megállok egy pillanatra, és minden figyelmemet a hangra összpontosítom. „Beszívom” a füttyszót. Nem ritkán még el is mosolyodok tőle – ösztönösen.

Így hat rám a madárdal, amit városi emberként különösen értékelek a budapesti „betondzsungelen” áthaladva. Nem csak én derülök fel egy pillanat alatt a madárszótól. Eszembe jutott egy kedves ismerősöm története, aki a Covid-világjárvány alatt a városi kórház intenzív osztályán dolgozott ápolóként. Talán nem is kell magyarázni, hogy miért, de hatalmas stresszt élt meg a munkájában akkoriban. Az segítette őt a mindennapokban, hogy a dolgozói pihenőben megpihent pár szabad percében, ami hogy, hogynem, madárdaltól volt hangos. Az a pár perc aranyat ért számára, a madarak éneke feltöltötte, megnyugtatta, sőt furcsán reménytelivé is tette őt. Később derült ki számára, hogy nem a környékbeli parkban lakó madarak énekét hallotta, hanem a kórház rádiójából szólt a madárfütty: az igazgatóság azt gondolta, hogy ez jól fog esni az egészségügyi dolgozóknak abban a különösen embert próbáló időszakban. És milyen igazuk volt! Elgondolkodtatott ez a történet, és a saját tapasztalatom.

Vajon tényleg ekkora hatással lenne a pszichés jóllétünkre, hangulatunkra a madarak éneke?

Olyannyira, hogy egy ilyen világszintű krízis alatt tulajdonképpen pszichológiai beavatkozásként használják a stresszes és a kimerült egészségügyi dolgozók számára?

Persze, azt ma már tudjuk, hogy a természetben eltöltött idő jelentősen hozzájárul a testi-lelki egészségünkhöz is (pl. növeli a boldogságérzetet, javítja az alvásunkat, csökkenti a vérnyomásunkat és még sorolhatnánk). De vajon tényleg az is ekkora hatással van ránk, ha ki se tesszük a lábunkat az erdőbe, ám az ablakon kidugva a fejünket hallgatjuk a fekete rigó énekét?