Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nassolási tilalom! Feloldjam? Igen - Nem

Érdekességek2022. december 31.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Feloldást adsz magadnak a két ünnep közötti időszakra? Vajon hány kiló fog rád rakódni, ha most nem figyelsz oda? A nassolnivaló pedig csak úgy kelleti magát karácsonyi édességek hívogató formájában. Kutatások és baráti beszámolók, valamint a fogyókúrás szalonok eladási görbéi egyaránt megerősítik a tényt: karácsonykor a népesség egyébként többé-kevésbé túlsúlyos, notórius fogyókúrázó többsége is az igenre nyom. Ilyenkor jöhet minden, ami édes és habos, valamint szabad a bejgli, a stangli a flódni... Szilveszterre megint klikk az igenre - de mi legyen addig?  

A két ünnep között fixen eltelik öt nap. Mindig, minden évben ennyi. A legtöbb női magazin erre a ciklusra minimum 3 kiló garantált fogyást jelentő fogyókúrás programot is kínál, de ilyenkor erre nem vagyunk vevők. Max elvben – elolvassuk, szénné égve a bűntudattól. Ezt az 5 napot legfeljebb hol munkával töltjük, hol a családdal, hol wellnessben, hol darálóban ... Ez az öt nap nagyon kemény csábítás arra, hogy a nassolásra vonatkozó tilalmi parancs feloldva maradjon.

Karácsonyi zabacsata

A két ünnep közötti időszakot sokan csapják hozzá a karácsonyhoz – egymást látogatják, vidéki rokonoknál ünnepelnek, disznótorosokat tartanak, haverokkal, barátokkal dőzsölnek tovább. Ilyenkor a jobbnál jobb ételek gyártásában versengnek a háziasszonyok egymással, s sértődnek halomra, ha nem kóstolja meg mindenki legalább kétszer a nagyszerű akármicsodát. Aki ilyenkor nem ránt magára pár kilót, az jóformán nem is létezik.

Temérdek maradék

A másik zabaforrás a temérdek maradék. A háziasszonyok ilyenkor szokásosan túlvásárolják, túlfőzik a család kapacitását, amit aztán „meg kell enni”.  Tényleg meg kell enni? Nézzük meg jobban a lejárati határidőket! Aki okosan vásárolt, annak a hűtőjében a legtöbb dolog eláll januárig…


Édesség hegyekben – túl nagy csábítás

A szaloncukor, a csokoládé karácsonyfadíszek, a különféle sütik, torták krémek és ajándékba kapott csokik hegyben csúcsosodnak. A csokoládékat még csak-csak elrakja az ember, de a tortaféléket meg kellene enni, hogy el ne romoljanak. A szaloncukor is idény jellegű dolog – arra is nagyon könnyű jöttünkben-tértünkben rákapni, hiszen ott lóg az orrunk előtt a fán. Legegyszerűbb az volna, ha ezekből az idény jellegű édességekből csak minimális mennyiséget vásárolnánk és tartanánk odahaza.

Úgy is mindjárt Szilveszter …

Az igen gombot lelkünk nagy képernyőjén Szilveszterkor is megnyomjuk. Rezgő kocsonyával kezdjük a reggelt, sertéssülttel folytatjuk, majd virslivel és pecsenyékkel zárjuk a napot, ráadásul egész éjjel menő a zabálás. Bezabálunk éjjel, belencsézünk elsején, lehetőleg jó sok zsíros disznóhússal, mondván, hogy a  malac előre túrja a szerencsét, s máris megvan a felmentés. Mivel ezt mindenki évek óta tudja, így nyugodtan lehet nassolni a két ünnep között is. Vagy mégsem?

A választás a Te kezedben van. Megnyomhatod a NEM gombot is! Dönthetsz úgy is, hogy mégsem mész el arra a disznótorra, hogy telefonon köszöntöd idén a zabatántikat, hogy a szaloncukrokat a fán hagyod, hogy csak az ebéd után eszel néhány szem édességet, csokoládét, vagy egy vékony szelet tortát. Az ünnepek közötti időszakban tényleg dőreség fogyókúrázni, de ugyanilyen dőre ötlet csak azért meghízni, mert van étel.

Gondold át újra az egészet, és ahol lehet, mondj nemet a fölösleges zabálásra!
 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.