Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Nagyon szexi, csak a szappant nem ismeri

Érdekességek2025. január 22.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.El akarod dugni? Tedd a szappan alá! - mondja sokgyerekes anyuka barátnőm. Csinos, parfümbe burkolt nő libben ki a wc-ből. Megigazítja haját, kisminkeli magát, majd elegánsan kisétál az ajtón, kézmosás nélkül. Nincs vele egyedül. 

Egy gyors nyilvános wc mustra után hihetőnek tűnik a kutatók kijelentése, miszerint hamarabb elkapjuk a fertőzéseket, ha kezet fogunk valakivel, mintha megpuszilnánk az illetőt.

A megfelelő kézhigiéné ugyanolyan fontos a lakáson kívül is és otthon is, a megfelelő otthoni higiénia ugyanis megakadályozza, hogy az egyik családtag valamilyen fertőzést adjon át a másiknak; ha pedig csökken a lehetséges betegséget hordozók száma, akkor az egészségügyi intézetekbe is kevesebb kórokozó kerül az új betegek vagy a látogatók révén

Mi van a szádban?

Nem csak az új koronavírus, de a nátha vagy influenza vírusa könnyen a kezünkre kerülhet, amikor szemünket vagy orrunkat megtöröljük. Ha a szánkba tesszük a kezünket – melyet tudtunkon kívül nagyon sokszor megteszünk – akkor máris tovább adhatjuk kezünk révén a szalmonellát, a campylobacter és a norovírus fertőzést is, nem csak a covidot.
Sokan anélkül hordozzuk például az MRSA-t vagy a hasmenést okozó C. difficile-t, hogy tudnánk róla, és nem megfelelő kézhigiéné esetén könnyen megfertőzhetünk a kórokozókkal szemben esendőbbeket. Vagyis másokra is veszélyessé válhatunk. (Emiatt is érdemes a maszkot viselni, hiszen kevésbé nyúlkálunk arcunkhoz, szánkba, ha rajtunk van és másokat is megóvhatunk ezzel.)

Kézmosás? Azt is kell?

A gyakori kézmosás segít eltávolítani kezünkről a szennyeződéseket és a fertőző vírusokat- ezt ugyebár már minden óvodás tudja. A kézmosás kultúráj

a azonban finoman szólva is problémás hazánkban (is). Az emberek többségének még mindig újdonság, hogy wc után (állatok simogatását követően vagy tüsszentés után) kezet kell mosni, s állítólag a nők sem járnak élen a kézmosásban. Jó esetben egy kis vízzel lelögybölik a kezüket, rosszabb esetben a csapig sem jutnak el.

Talán emlékeznek még rá, amikor az egyik tv csatorna műsorában elrejtettek néhány kamerát nyilvános illemhelyek mosdójában. Kíváncsiak voltak ugyanis, hogy hányan igyekeznek a csapok felé dolguk végeztével. Nos, nem sokan éltek a víz és szappan használatának lehetőségével. Mára az arány javult ugyan,de még mindig van aki tagadja a nyilvánvalót.


A mániás kézmosók és a koszosak korát éljük

A mostani időszakban sok emberben kifejlődött a kényszeres kézmosás, illetve a túlzott kézfertőtlenítés szokása, ami ugyanúgy káros, mint ha nem mosunk kezet. Az, ha kezünket folyamatosan fertőtlenítjük, megmossuk, jó dolog, de ha ezt percenként tesszük, még a természetes védőréteget is eltávolítjuk róla, ami pont az ellenkező hatást érheti el. Ésszel bájunk tehát a fertőtlenítő szerekkel!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A kórházak sem járnak élen

Érdekes, de a kórházakban, egészségügyi intézményekben kialakult veszélyes járványokért is a nem kellően fertőtlenített, tisztított kéz az első számú felelős. Sajnos azonban a szakdolgozók még a legfejlettebb országokban is csak legfeljebb 40 százalékban végzik el a szabályok szerint a kézmosást és fertőtlenítést.

A villámkézmosás nem sokat ér…

Ahhoz, hogy a baktériumok 90%-át eltávolíthassuk, legalább 15-20 másodpercig kellene kezet mosnunk. Hiába használjuk a legkiválóbb antibakteriális szappanokat, ha egyszer senki nem mos ennyi ideig kezet. 

Tipp, hogy elegendő ideig mossunk kezet: Mondjuk el az Ecc-pecc kimehetsz kezdetű mondókát normál tempóban kézmosás közben. Ezt átlagosan 18-20 másodpercit gart és így biztos, hogy elegendő időt szánunk a kézmosásra! 

Gyerekeknek már fejlesztettek ki olyan piros folyékony szappant, ami befogja a kezet, és csak a kellő ideig és hatékonysággal végzett kézmosás után tűnik el a festék a pracliról. Talán nem lenne rossz, ha a felnőtteknek is piacra dobnának valami hasonlót.

A kézszárítás fontossága

A nyilvános wc-kben illetve nyilvános mosdókban fityegő, kétes tisztaságú textiltörülközők szintén ideális táptalajai a baciknak. Mivel a baktériumok a meleg, nedves helyeket kedvelik leginkább, ezért a kéz megfelelő szárítása szintén fontos lenne. A hatékony kézszárítás drasztikusan csökkenti a kézen maradó mikroszkopikus méretű baktériumok számát.

Mikrobiológiai kutatások kimutatták, hogyha a papír kéztörlő használunk, akkor a visszamaradt baktériumok nagy részét el tudjuk távolítani a kézről. A legjobb azonban a meleg levegős kézszárítás, mely környezetkímélő és gyors, ugyanakkor teljesen szárazra szárítja a kezünket de nem szárítja ki a bőrt.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Ha nincs víz, jöhet az alkohol

Éttermekben, szupermarketekben, tömegközlekedési eszközökön gyakran nincs megfelelő lehetőség arra, hogy a mindenki által megfogott kapaszkodókon, kilincseken megtelepedett kórokozókat kezünkről lemoshassuk, azonban egy hordozható alkoholos kézfertőtlenítővel bármikor megoldhatjuk ezt a problémát. Ma már szinte minden magára adó ember a táskájában, zsebében hordja a kézfetőtlenítő tégelyt, valamint a legtöbb nyilvános helyen találunk fertőtleítő állomást.

Használjuk ezeket! 

 


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.