Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mit rendeljünk az étteremben, ha fogyókúrázunk?

Érdekességek2022. július 24.

Ha alacsony szénhidrát- és kalóriatartalmú diétán vagyunk, az még nem azt jelenti, hogy otthon kell ülnünk, és nem mehetünk el étterembe enni.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A legtöbb kevés szénhidrát bevitelen alapuló diéta az Atkins diétán alapul. Ez azonban azt jelenti, hogy az éttermi kínálaton szereplő húsok bármelyikét nyugodtan fogyaszthatuk, ahogy a paleolit, vagy ketós ételeket is kiválogathatjuk a húsos ételek közül. A legtöbb étteremben van grillserpenyő, tehát ha vegánként zöldségre vágyunk, grill zöldséget tudunk rendelni magunknak, viszonylag hamar el is tudják készíteni. 

A legtöbb főétel szénhidrátokban szegény – a trükk azonban a dolgoban, az, hogy nem szabad elcsábulnunk olyan extráktól, mint például az ételhez fogyasztott szelet kenyér, vagy más majszolni valók, amelyek cukorban és szénhidrátokban gazdagok.

Ha az ember egy magára valamit is adó étterembe tér be, nyugodtan mondja meg a pincérnek, hogy cukormentes diétán van és elképzelhető, hogy el tudják úgy készíteni az ételét a konyhán, hogy az cukor mentes legyen, de ma már vannak olyan étternek, amelyek kifejezetten az igényeinkre szabottan főznek. (Paleós, ketós, vegán, nyers, stb..) 
.
A gyorséttermekben többnyire azért gondot okoz a választás, de azért ott is lehet találni olyan ételeket, amelyek összeegyeztethetők a fogyókúrával és ezért nem kell végleg törülni ezeket a helyeket sem az életünkből.

Extra tippek:

 Fussuk át a menüt. Válasszunk előételt, főmenüt és salátát, de nézzük meg, hogy mindegyik alacsony kalóriatartalmú legyen, vagy ha nem a kalóriát számláljuk, akkor azt, hogy az összetevőin kell-e változtatni. Ha ebben biztosak vagyunk, akkor abban is biztosak lehetünk, hogy ez az egy vacsora nem fogja felborítani a diétát.


Indiai étterem

Az étkezést kezdje valamilyen fűszeres zöldséggel vagy sült sajttal, és akkor nem fog elcsábítani a fehér rizs vagy a naan kenyér. Helyettük inkább a zöldséghez kérjünk még egy extra salátát. Ha az étlapon fel van sorolva, hogy miből készül az étel, azért a biztonság kedvéért faggassa ki erről a pincért is, mert elképzelhető, hogy olyan összetevői is vannak, amelyeket már nem írtak oda. Vegánként az indiai éttermekben általában jól tudunk lakni.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Kínai étterem

Főleg a sült, gőzölt vagy grillezett ételek közül válasszunk, de itt a rizstésztából, vagy a rizsből is lehet egy kevés a tányéron. Kerüljük el az édes desszerteket. Ajánlott pl. a tofu, a tojásleves, a sertéshús fokhagymás szósszal, a marhahús kínai gombafejekkel vagy a gőzölt tengeri hal. A cukor nélküli ételeket kereshetjük itt is, még a kínai büfés is segíthet benne, miben van kevés.

Japán étterem

A legjobb a tengeri moszat saláta, egy kevésbé fűszeres körettel, de óvatosan a teriyaki szósszal, mert sziruppal és cukorral is lehet édesítve. Inkább szójaszószt válasszunk és igyunk antioxidánsokban gazdag zöld teát az étkezéshez.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Pizzéria

A rossz hír az, hogy a pizza egyáltalán nem szénhidrát mentes étel. A jó hír viszont az, hogy a legtöbb pizzériában kiváló salátabár működik, ahol a tésztás saláták kivételével bármelyiket fogyaszthatjuk. De ha mégsem tudunk ellenállni a pizzának, akkor is csak az igazi olasz jellegűt együk meg, amelynek nagyon vékony a tésztája és sok hús vagy zöldség van rajta és hagyjuk meg a szélét!

Kentucky Fried Chicken

Azokat az ételeket kerülje itt, amelyek barbecue-sak, vagy tésztába vannak csavarva. Ha kétségei támadnak, távolítsa el a bőrt, a tésztát. A legjobbak a natúran sült ételek, rengeteg salátával.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

McDonald’s

Itt sajnos nem kerülhetjük el a kalóriákat, mert a legtöbb ételben bizony sok a szénhidrát. A hamburgereket, mivel a pogácsa adalékanyagos, cukros és lisztes, kemény kalóriabomba, tehát felejtsük el, de a salátákat, az édesburgonyát választhatjuk és a különféle tekercsekben is elég jó a tartalom, a diéta szigorúságától függ, hogy ehetünk-e a tésztájából, vagy sem. 

Már a kisebb településeken is vannak kifejezetten egészséges éttermek, melyekben bátran válogathatunk az étlapról, de a magukra valamit is adó szakácsok ma már úgy rakják össze az étlapot, hogy találni fogunk az ízésünknek megfelelő ételt. 

Amikor az italok közül válogatunk, általában vizet választunk, de ha kérünk bele pár karika citrusfélét, cukor nélkül, vagy esetleg este egy pohárka vörösbort választunk, az élmény sokkal teljesebbé válhat. Ahol kínálnak smoothie-t zárhatjuk desszertként azzal az étkezésünket, így nem kényszerülünk arra, hogy mindig csak vizet igyunk, még az étteremben is. 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.