Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mit adjunk köhögésre? – Köptetők, köhögéscsillapítók

Érdekességek2020. február 16.

A köhögés valamilyen baktérium vagy vírus okozta fertőzés, refluxbetegség vagy akár félrenyelés kísérőjelensége is lehet, így a megszüntetésén túl a köhögést kiváltó ok kezelése is elengedhetetlen.

Fotó: gettyimages.comA köhögés sokféle lehet. A legalapvetőbb csoportosítás szerint száraz vagy hurutos

A száraz köhögés köpetürítéssel nem jár, ugyanakkor ingerlő típusú; míg a hurutos köhögés fokozott légúti váladéktermeléssel, nyák- és köpetürítéssel jellemezhető. A száraz köhögés kezelésére köhögéscsillapítókat, a hurutos kezelésére köptetőket lehet alkalmazni. A kettőt nem szabad felcserélni!

Alapvető szabály, hogy a hurutos köhögést visszafojtani, vagy köhögéscsillapítókkal enyhíteni nem szabad, épp ellenkezőleg: a váladék „felszakadását elő kell segíteni”, erre szolgálnak a köptetők.

A gyermekek kezelése speciális gyermekgyógyszereket igényel, így van ez a köhögéscsillapítókkal is. Amennyiben nem állnak speciális, kicsiknek formulált készítmények rendelkezésre, akkor a felnőtteknél alkalmazott hatóanyagok kerülnek megfelelő dózisban alkalmazásra.

A csecsemőjük köhögésére a gyógyszertárakban gyógyírt kereső szülőket gyakran ki kell ábrándítani: egy éves kor alatt alkalmazható, vény nélkül kapható köhögéscsillapító szer nincs a patikákban. A különféle hatóanyagú köptető vagy köhögéscsillapító készítmények betegtájékoztatóit olvasva az is kiderül, hogy két év alatt általában nem vagy csak orvosi utasításra szedhetők a szerek.

Mivel lehet a száraz köhögést csillapítani?


Milyen hatóanyagú szerekkel lehet a köpetürítést fokozni, a váladék távozását elősegíteni?

A köptetőket minden esetben étkezés után kell bevenni, bőséges mennyiségű folyadékkal, ugyanis a plusz folyadékbevitel a készítmények nyákoldó hatását elősegíti.

Fotó: 123rf.comTermészetes összetevőket tartalmazó szerek

Bár népszerűek a gyógynövényes szerek, óvatosnak kell azonban lenni a természetes, növényi hatóanyagú patikaszerekkel is! Sok esetben az elővigyázatosság oka az, hogy a készítménynél nem áll rendelkezésre elegendő tapasztalat a csecsemőkori vagy kisgyermekkori használattal járó esetleges mellékhatásokat illetően. Adott életkor fölött azonban biztonsággal alkalmazhatók a természetes összetevő(ke)t (is) tartalmazó szerek.

A legkorábban, már hat hónapos kortól alkalmazhatók a lándzsás útifű kivonatát tartalmazó szirupok, illetve egy éves kortól ajánlhatók az izlandi zuzmó kivonatát tartalmazó szirupok. Míg a lándzsás útifű a felköhögést könnyíti meg a letapadt nyálka oldása révén, addig a zuzmós készítmény a száraz, irritált nyálkahártya védőréteggel való bevonása révén fejti ki kedvező, köhögéscsillapító hatását.

A borostyánlevél kivonatát tartalmazó köptető szedése – terméktől függően – egy-két éves kor fölött ajánlott.

Az évtizedek óta használt klasszikus kakukkfű ízű és illatú, barna színű, patikai kanalas (Elixirium thymi compositum FoNo VII.) a kakukkfű tinktúra mellett nátrium-bromidot is tartalmaz. A bromid-tartalom miatt mellékhatásként lassultság, memóriazavar alakulhat ki. A készítmény csak három éves kor fölött alkalmazható.

Alkohol és cukor a gyermekeknek szánt készítményekben

A köhögéscsillapítóknál, köptetőknél – különösen a gyógynövény kivonatokat is tartalmazóknál – gyakran szerepel az összetevők listáján az alkohol (etanol). Az alkohol jelenléte technológiai szempontból lényeges, hiszen az etanol segíti elő a különféle gyógynövényekből a terápiásan hatékony összetevők kivonását. Egy gyermek-adagra vetítve mindössze minimális mennyiségű alkoholról van szó, ami miatt a szülőknek egyáltalán nem kell aggódni.

A gyártók törekvése az, hogy minél nagyobb számban cukormentes gyógyszerek kerüljenek a patikák polcaira. A köhögéscsillapítók, köptetők között egyaránt lehet találni szacharózt (azaz asztali cukrot) nem tartalmazó szereket. Ide sorolható a köptető hatású, vény nélkül megvásárolható, mentaízű, terpénes patikai szuszpenzió (Suspensio terpini FoNo VII.) is.

Mézet csak egy éves kor felett szabad adni

Ha a gyermekek szeretnek teázni, hörghurutos tünetek esetén jó választás lehet egy éves kor fölött a kamillás, mentás, édesköményes teakeverék itatása. A házi patikákból jól ismert, és a kínzó köhögés esetén alkalmazott mézzel csak egy éves kor fölött szabad kínálni a kicsiket, és csak az első születésnap után lehet a teájukat mézzel édesíteni. A feldolgozatlan méz a Clostridium botulinum nevű baktérium spóráit tartalmazhatja. A csecsemő bélcsatornájába került és ott szaporodásnak indult Clostridium botulinum által termelt méreganyag, az ún. botulotoxin súlyos esetben légzés- és nyelésbénulással járó halálhoz is vezethet.

Mikor kell orvoshoz menni?

Bár számos vény nélkül kapható köhögéscsillapító vagy köptető gyógyszer sorakozik a patikák polcain, az orvos felkeresése nem minden esetben kerülhető el. Köhögés esetén, legyen szó bármilyen típusú köhögésről is, ha a tünetek két-három nap alatt nem enyhülnek, esetleg egyéb kísérő panaszok (pl. láz) is megjelennek, mindenképpen gyermekorvoshoz kell fordulni. Légszomjjal, elsápadással vagy elkéküléssel járó köhögési rohamok esetén azonnali orvosi ellátásra van szükség!

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Milyen mozgásszervi fájdalmaknál segíthet a regeneratív orvoslás?

2025. április 21.

A regeneratív orvoslás alapvetően úgy gyógyít, hogy új, egészséges szöveteket „növeszt” a sérülés, károsodás helyén, így akár teljességgel helyreállítva azt. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont traumatológusa, a regeneratív orvoslás specialistája azt fejtette ki összefoglalójában, milyen mozgásszervi fájdalmaknál válhat be, ha a test öngyógyító képességét ezekkel a módszerekkel fokozzuk, illetve képessé tesszük a szervezetet arra, hogy felgyorsítsa a regeneráció sebességét és minőségi gyógyulást hozzon létre.

A regeneratív orvoslás testazonos anyagokkal segít

A regeneratív orvoslás (vagy regeneratív medicina) lényege, hogy testazonos anyagokkal segíti elő, gyorsítja fel, teszi teljesebb értékűvé a gyógyulást. Ezek az anyagok, vagyis a vér, a zsír, a csontvelő természetes módon is jelen vannak a szervezetben, ám ha ezek közül a célnak megfelelőt kinyerik és egy speciális eljáráson viszik keresztül, képessé válik arra, hogy visszajuttatva a szervezetbe a saját regenerációs képességet fokozza. Ezzel pedig elérhető fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés, összeségében akár a gyógyulás is.
A regeneratív orvoslás több módszert foglal magában, amelyek közül a kezelőorvos a probléma pontos ismeretében választja ki a legmegfelelőbbet. A legismertebb eljárások a kollagén injektálás, a hialuronsav injektálás és a sejtterápiás (vagyis PRP) kezelés.

A sejtterápiás kezelés során a vérlemezkékben gazdag vérplazma, vagyis a platelet-rich plasma játssza a főszerepet. Ez az az agyag, amelynek kritikus szerepe van a sebek, a szöveti sérülések gyógyításában, a törések utáni regenerációban, ugyanis ez a speciális vérplazma aktiválja az őssejteket, hogy új, egészséges szöveteket hozzanak létre – mondja dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont traumatológusa, a regeneratív orvoslás specialistája. –  Az egyik leggyakoribb problémát jelentő porckopásnál például a vérlemezkékben, vagyis a trombocitákban találhatóak azok az őssejtek, amelyek elősegítik az építő porcsejtek osztódását, a rugalmas porcanyag képződését. Ezen kívül a kezelés hatására csökken a porcsejtek elhalása és lelassul a porc leépülését előidéző gyulladásos anyagok termelődése. A PRP-terápia azonban más eredményt is hoz: az ízületi gyulladás csökkentésével természetes fájdalomcsillapítóként működik, és javítja az ízület mozgathatóságát is.

Élen az SZTE Magyarországon gyógyszerészet és gyógyszertudományok területen a QS friss rangsora szerint

2025. április 21.



A Szegedi Tudományegyetem idén is remekül szerepel a QS brit rangsorkészítő tudomány- és szakterületi listáin. A 2025. március 12-én nyilvánosságra hozott eredmények alapján az SZTE első helyen végzett Magyarországon a gyógyszerészet és gyógyszertudományok területén. Emellett több kategóriában stabilan őrzi pozícióját mind a hazai, mind a globális mezőnyben, és új tudományterületi listára is felkerült.

A Szegedi Tudományegyetem több tudomány- és szakterületen is remek eredményt ért el a QS World University Rankings by Subject legfrissebb kiadásában. A világ egyik legelismertebb felsőoktatási tevékenységeket minősítő cége az idei felmérésében több mint 5200 intézményt vizsgált, ezek közül közel 1750 került be a rangsorokba 5 tágabb tudományterületi kategóriában, valamint 55 szűkebb szakterületen. A Szegedi Tudományegyetem globális helyezései mind dobogós helyeket jelentenek magyar viszonylatban.

Az SZTE első lett Magyarországon a gyógyszerészet és gyógyszertudományok szakterületen, és a nemzetközi mezőnyben is stabilan őrzi pozícióját a 251-300. helyen. A listában mindössze három magyar egyetem szerepel.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztítók

2025. április 20.

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

Az otthoni víztisztító berendezések népszerűsége annak ellenére nő, hogy a magyarországi ivóvizek jó minőségűek.


Az ivóvíz a leggyakrabban vizsgált élelmiszerünk. A hatóság évente legalább négy alkalommal, településmérettől függően akár több százszor ellenőrzi minőségét, és az eredményt nyilvánosan közzé is teszi


– mondja dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője.

Sokan egy már nem létező probléma miatt vásárolnak ilyen berendezést, vagy olyan okból, aminek a megszüntetésére egyetlen víztisztító berendezés nem alkalmas, teszi hozzá.

Magyarországon a víz szennyezői közül a geológiai eredetűek a dominánsak. A magyar vízbázisok jelentős részét érintette a kőzetekből származó arzén; az arzénmentesítő kezelésnek köszönhetően nagyon ritka esetek kivételével ez a probléma azonban már nem áll fenn.


A nyersvíz és a hálózatra bocsátott víz minősége a vízóráig bezárólag jellemzően kiváló, ezt követően a tulajdonos felelőssége az esetleges kockázatok (például lakáson belüli ólomtartalmú csövekből származó ólomszennyezés) megszüntetése


– mondja Pándics Tamás.

Sokan azért vásárolnak víztisztító berendezést, mert úgy vélik, a csapvíz mikrobiológiai szempontból nem megfelelő. Ez azonban a közműves ivóvízben nagyon ritka. Sőt, maga a víztisztító hordoz mikrobiológiai kockázatokat; gyakran lépnek fel olyan mikrobiológiai problémák, melyek a készülék nem megfelelő üzemeltetéséből adódnak.