Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mire utal, ha fáj a fogad?

Érdekességek2018. március 14.

Mi ezoterikusok úgy tartjuk, a betegség már önmagában egy tünet, a lélek üzenete, hogy valami nem jó, abba kell hagyni, meg kell állni vagy éppen pihenésre van szükség, mert túl sokat dolgoztunk.  

Ha elmegyünk a szakorvoshoz, akkor ott csak a tünetet fogjuk kezelni, de ahhoz,  hogy teljes gyógyulásban részesüljünk, meg kell találni a  betegség lelki eredetét, azaz a probléma gyökerét! Ha ezt sikerül megtalálnunk, akkor jó esély van rá, hogy meggyógyulunk!
Ne felejtsük el, hogy fogainkon keresztül  faljuk az életet és ha rosszak a fogaink,  az életünkre és közérzetünkre is rossz kihatással lesz!
 
Fogfájás
Arra utal, hogy döntéseket kell meghoznunk, de nem akarjuk meghozni a döntést,  ezért inkább meghátrálunk. Ha nagyon fáj a fogunk, szinte már lüktet, akkor dühösek vagyunk magunkra, mert nem tudunk megoldani egy problémát.
 
Fogkő
Ez bizony az agresszió jelképe, hogy akaratosak vagyunk és bizony nem adjuk be a derekunkat. Bárki bármit tehet, akkor se tesszük azt, amit ő tanácsol. Tipikus makacs emberek betegsége a fogkő.

Fogcsikorgatás
Sok ember alszik úgy éjszaka, hogy észre sem veszi, hogy éjszaka álmában csikorgatja a fogait. Ez bizony az elfojtott düh, agresszió, amit nem merünk kimutatni a világnak. Ez általában a félénkebb, zárkozottabb emberek betegsége, akik nem merik kimutatni az érzéseiket, félelmeiket, boldogságukat, inkább szenvednek, illetve " haragszom a világra" és "lázadó" emberek betegsége.
 
Fogszuvasodás
Ez a fog megpuhulása és olyan mélyig ható fájdalommal jár, ami elviselhetetlenné tud válni. Azt tudni illik, hogy a fogaink szerkezete a legszilárdabb, még a csontoknál is szilárdabbak. Éppen ezért a fogszuvasodás mindenképpen egy mentális aspektus. Mi az ami ennyire gyötör? Mi az amit nem merek kifejezni? Ezekre a kérdésekre kell megtalálni a választ, a problémákat fel kell aprítani fogainkkal, meg kell emészteni.
A fogszuvasodás fizikai okai a cukor, csokoládé, savas ételek.

 
Fogínygyulladás
Ez a félelem jelképe, rossz döntés, frusztráció. Sok embernél iskolás korban kezdődik el a foginygyulladás, mert nem tud úgy teljesiteni, nagy  a teher rajta, hogy szüleinek, tanárainak megfeleljen. Felnőtt korban a munkahelyi problémák, társaságba beilleszkedés és párkapcsolati problémákat jelzi ez a betegség. Sok nő azt hiszi, rossz anya, nem jó feleség és kialakul az ínygyulladás.
Nézzük meg a fogakat közelebbről:
 
Bal oldali fogsor
Negativ beállítottság, ézelmi problémákon rágódsz, nem mered kimutatni az érzéseid.
Bal oldali rágófogak azt jelzik, nagyon nagy dologra készülsz, de nem tudod, hogyan fogod megvalósítani, mert pl. nincs rá pénzed.
 
Jobb oldali fogsor
Fizikai dolgokra utal, nem tudsz beilleszkedni a társadalomba, munkanélküliség, megfelelés megkérdőjelezése, pl. minek kell dolgozni?
Jobb oldali rágófogak azt jelzik, nem tudsz feldolgozni egy fizikai történést  pl. gyászt, szakitást, válást.
 
Első fogak
A szemfogak a tanácsadás és döntés jelképei.
A metszőfogak a gyors döntés, fontos, halaszthatatlan döntések meghozatala.
 
Rágófogak
Valamin rágódsz, amit nem tudsz lenyelni vagy nem is akarod lenyelni, illetve jelezheti még azt is, hogy csak rágódsz rajta, de nem cselekszel. Ha viszont odáig fajul a helyzet, hogy a rágófog tönkre megy, akkor azt jelenti, hogy nem a te utad , amerre szeretnél menni, vagy amerre haladsz! Ne rágódj rajta, semmi keresnivalód nincs azon az uton!
 
Kisőrlők és Nagyőrlők
Ezek az elégedettség és a magabiztosság fogai, itt betegség akkor keletkezik, ha a zománc sérül, mert az bizony azt jelzi, hogy olyan dologba ütöttük bele az orrunkat, amibe nem kellett volna. Illetve mások helyett hoztunk döntéseket, mi döntöttük el más helyett, mit tegyen.
 
Bölcsességfogak
Nem lehet pontosan tudni kinek, mikor nőnek ki a bölcsességfogai, van akinek sose , van akinek már gyerekkorában. A bölcsességfog is egy örlőfog, csak felnőttkorban nő ki. Benne van a nevében is, hogy ezek a fogak a bölcsességünket jelzik, az okosság, ügyesség fogai. Ezek a fogak, ha rendellenesen nőnek ki, azonnal el kell őket távolítani, mert a mellette levő fogakat is megbetegítheti, ez lelki síkon azt jelzi, hogy teljes önbizalom híányunk van és úgy érezzük rossz írányba haladunk. Ha viszont rendesen kinőttek a bölcsességfogaink és később kezd el kilyukadni az azt jelenti rosszul döntöttünk , de még helyrehozható vagy van másik lehetőség. Ilyenkor a fogat betömik. Ha viszont begyullad, akkor ki kell húzni ezt a fogat és az azt jelenti, hogy túlságosan nagy tudásra tettünk szert hirtelen vagy sokat tanultunk mostanába, nem szabad lett volna túl erőltetni magunkat. Bizony előfordul néha, hogy sokat akar a szarka, de nem bírja a farka... mindenki ismeri ezt a közmondást és ez bizony így van. Jó dolog, ha valaki jó tanuló illetve sokat tanul, de nem kötelező egyszerre ennyi tudást bevinni az elménkbe. Hagyjuk feldolgozni, rágódni a tanulmányokon.
 
Parapszichológus szemmel
El kell fogadnunk önmagunkat olyannak amilyenek vagyunk és szeretnünk kell önmagunkat, mert ha mi nem szeretjük eléggé önmagunkat, akkor hogy várjuk el, hogy más vagy mások szeressenek minket?! Meg kell tanulni bízni önmagunkban és döntéseket hozni, ha ez nem megy, akkor ne szégyeljünk tanácsot kérni másoktól vagy akár szakembertől. A legtöbb embernél ott kezdődik a probléma, hogy fél szakemberhez fordulni, pedig ebben semmi szégyen sincs! De visszatérve a fogakra és a fogazatra, természetesen nem lehet mindent lelki eredetűnek betudni, sajnos sokan vannak akiknek genetikailag rosszak a fogai vagy az inygyulladást örökölték, ilyenkor természetesen szakemberhez kell fordulni. A lyukas fogat be kell tömni, a fogínygyulladást kezelni kell, a rossz fogakat ki kell húzni, mert ha ezt hanyagoljuk a tünetek egyre elviselhetetlenebbek lesznek és ez munkánkra, tanulmányainkra, párkapcsolatunkra, környezetünkre is kihatással lesz és még több betegséget hozhat létre a depressziótól kezdve a daganatos megbetegedésekig.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

2025. július 05.

A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem a dolgozói jóllétet és a versenyképességet befolyásoló tényező. Szakértőnk szerint a rendszeres fertőtlenítés, a portalanított környezet és a rendezettség kézzelfogható hatással van a munkavállalók egészségére és pszichés biztonságérzetére. Egy tiszta irodai tér motiválólag hat, erősíti a munkáltató iránti bizalmat, és hozzájárul a cég külső jó megítéléséhez is.

„A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem versenyképességi szempont, dolgozói jóllétet befolyásoló tényező, sőt, sok esetben stratégiai befektetés” – véli Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezető igazgatója. Mint mondja, a pandémia után a takarítás szerepe gyökeresen átalakult: ami korábban egy csendes háttérfolyamat volt, mára a bizalom, a biztonság és a professzionalizmus szimbóluma lett.

De miért is érdemes többet költeni rá, miért fordítanak ma már a cégvezetők is komolyabb figyelmet a takarítás minőségére? A válasz valójában egyszerű és sokszorosan megtérül: a professzionális, rendszeres takarítás kézzelfogható hatással van a munkavégzés hatékonyságára, a dolgozók egészségi állapotára és lelki közérzetére, valamint arra az élményre is, amit az ügyfelek az irodákba belépve a céggel kapcsolatban átélnek.

A higiénia mint bizalom- és motivációépítő erő

„Egy tiszta iroda nemcsak szebb, hanem sokkal egészségesebb is. A portalanított környezet, a megfelelően tisztított szellőzőrendszerek és a gyakran fertőtlenített felületek miatt kevesebb a megbetegedés, így kevesebb a betegszabadság is. Ez pedig közvetlenül hat a produktivitásra” – magyarázta Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezetője.

A higiénia azonban nemcsak fizikai biztonságot ad. Egy rendezett, jól karbantartott munkakörnyezet pszichológiai biztonságot is nyújt. Segít a stressz csökkentésében, a kiszámíthatóság érzésének fenntartásában, és megerősíti azt a benyomást is, hogy a munkáltató törődik a kollégákkal.

„A munkavállalók sokkal motiváltabbak egy olyan környezetben, ahol látszik, hogy fontos a tisztaság. Ez nemcsak az egészségről szól, hanem arról is, hogy a munkáltató felelősséget vállal az emberekért. Ezt mindenki megérzi” – tette hozzá a szakértő.

A véradással és plazmaadással reményt adhatunk másoknak és életeket menthetünk

2025. július 05.

2004 óta minden év június 14-én tartott Világnap több nemzetközi egészségügyi szervezet, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére jött létre. A Világnap tudatosítja a vér- és a plazmaadás jelentőségét. Az idei jelmondat – „Adj vért, adj reményt: együtt életeket menthetünk!” – arra hívja fel a figyelmet, hogy a vér- és plazmaadásnak köszönhetően sokan kapják vissza a reményt a gyógyulásra, a teljes életre.

A vér és a plazma elengedhetetlen a modern orvoslásban. A vér kritikus fontosságú a műtétek és a traumatológia során, míg a plazmából származó gyógyszerek életmentőek hemofíliában, immunrendszeri rendellenességekben szenvedők, transzplantált betegek és súlyos égési sérültek számára. Ezek a kezelések nemcsak gyógyítanak, hanem új esélyt kínálnak egy teljes életre.

A vér és a plazma egyedüli forrását egyaránt az önkéntes donorok jelentik. Magyarországon naponta mintegy 1600–1800 véradóra van szükség a vérellátás biztosításához1. Folyamatosan nő a plazma iránti igény is, mivel egyre több betegség kezelésében alkalmazzák. Egy felnőtt hemofíliás beteg egy évi kezeléséhez például átlagosan 1200 plazmaadás szükséges.

„Vérplazmából készült gyógyszereket nemcsak ritka betegségek kezelésénél alkalmaznak” – mondja dr. Nyerges Judit, a Magyarországon 10 modern plazmagyűjtő központot üzemeltető BioLife Plazma Hungary Kft. ügyvezetője. „Súlyos fertőzések, autoimmun kórképek, égési sérülések, szervátültetések vagy épp komplikált szülések során is létfontosságúak lehetnek. A plazmából nyert immunglobulinok és alvadási faktorok segítenek megállítani a vérzést vagy megelőzni az életveszélyes szövődményeket – segítve a betegeket, hogy visszatérhessenek a mindennapi életükhöz.”

A BioLife Europe, egy vérplazma gyűjtésére és feldolgozására szakosodott nemzetközi vállalat által 2025 elején, több mint 1800 ember bevonásával végzett felmérés kimutatta, hogy a donorok egyik legfőbb motivációja mások segítése.

A nemzeti vérkészlettel való gazdálkodás szabályairól szóló 439/2015. (XII. 28.) Korm. rendelet értelmében a rendszeres plazmaadóknak évente egyszer teljes körű véradáson is részt kell venniük. A plazmaközpontok ezt külön véradási napokkal támogatják, biztosítva a folyamatos és biztonságos országos vérellátást.

A BioLife felmérése azt is megállapította, hogy egyre több ember ismeri a vér- és plazmaadás közötti különbségeket, bár sokan még mindig nem tudják, hogy plazma sokkal gyakrabban adható.

„A plazmaadás hasonló a véradáshoz” – mondja Dr. Nyerges Judit. „De a véradással ellentétben, ahol minden összetevőt levesznek, és ezek újratermelődése körülbelül 56 napot vesz igénybe, a plazmaadás során egy modern és biztonságos eszköz elválasztja a plazmát a többi vérkomponenstől, majd ez utóbbit, köztük a vörös- és fehérvérsejteket visszajuttatja a donor szervezetébe. Ezt plazmaferezisnek nevezik. Mivel a szervezet könnyebben pótolja a plazma összetevőit, ezért plazma gyakrabban adható: legalább két donációmentes napnak kell eltelnie két plazmaadás között. Azok, akik rendszeresen részt vesznek mindkét típusú donációban, jól tájékozottak a vér- és plazmaadás közötti különbségekről” – magyarázza Dr. Nyerges Judit.

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.