Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Minden a helyére került

Érdekességek2025. február 11.

Soha jobbkor nem készülhetett volna a 30. évfolyamát ünneplő Patika Magazinba ez az interjú, mint most, amikor az értékek, az értékteremtés, az értékmegőrzés a téma.
2018-ban az előző interjút azzal fejeztem be, hogy Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész további karrierje és sikertörténete elképzelhetetlen távlatokba mutat. És értékteremtésével ez így is lett.

Balázs János - Fotó: Csibi Szilvia– Ahogy a családok örökítik tovább a felmenőiket, mesélve róluk a fiataloknak, te ugyanúgy őrzöd az emlékét Cziffra György zongoraművésznek. Ez felmérhetetlen érték, ápolni a munkásságát, továbbvinni az üzenetét, fenntartani az örökségét.
És ami igazán különleges, hogy ezt már ötéves korodban elhatároztad.


– Igen, mert szerintem a zene az, ami a bűvkörébe tudja vonzani a gyerekeket, ezért nélkülözhetetlen, hogy, főleg Kodály, Bartók és Cziffra hazájában, ne nőjön fel egyetlenegy gyerek se úgy, hogy nem foglalkozik zenével. Nem az a cél, hogy mindenki professzionálisan művelje, de az cél, hogy mindenki értő, érző emberré váljon. Ezt nem lehet csak úgy, véletlenül elérni, de a zene segíti ezt.

– Idén a Cziffra György Fesztivál a 10 éves jubileumához ért.

– A számok nagyon érdekesen alakultak az életünkben.
30 éve annak, hogy azt a bizonyos Cziffra György-lemezfelvételt otthon meghallgattam úgy 5-6 évesen, ami elindított a zongora irányába, és klasszikus zenésszé váltam. 20 éve annak, amikor 16 évesen, mint előkészítős, megkértem Batta Andrást, a Zeneakadémia akkori rektorát: bocsássa rendelkezésemre a Zeneakadémia kistermét, hogy növendékhangversenyt adhassak Cziffra György emlékére.
Sajnos sosem találkoztam a mesterrel, de volt egy láthatatlan kötődésem felé, és nem értettem, hogy miért van ő elfelejtve, még szakmán belül is. A magam szerény, ugyanakkor bátor eszközeivel megpróbáltam, és sikerült a koncertet megvalósítani. Ami később már fesztivállá nőtte ki magát.
Most 10 éves a fesztivál, és Batta Andrással a Magyar Zene Házában közösen nyitottuk meg a Cziffráról szóló, a teljes életét felölelő, audiovizuális élményekkel teli kiállítást 200 m2-en.
November 5-én este játszottam el a Zeneakadémián liszt összes magyar rapszódiáját.
Szinte lehetetlen küldetés a közel 3 órányi zenemű, a 19 magyar rapszódia eljátszása.
Ha valami segített, akkor az az én hálám.
Hálám a Jóistennek azért, hogy ez a fesztivál megvalósult, elértük a célunkat. Már tudják az emberek, hogy Cziffra György nagy művész volt, példakép, akire érdemes felnézni, nemzetünk büszkesége, akitől nagy örökséget kaptunk. Az öröksége ápolásával mi is szeretnénk valamit az embereknek adni, olykor vigaszt, olykor reményt. A zene mindig remény, és mindenben segít.
Bánatban, örömben a zenéhez nyúlunk, mert ezzel a legegyszerűbb kifejezni vagy megélni az érzelmeinket. Nem kell hozzá előképzettség, nem kell hozzá elmélyülés, csak maga az élvezet. Sőt, már bizonyított, hogy a zenével való gyógyításnak és gyógyulásnak is van alapja és jelentősége.


– A sokoldalúságodat is jellemzi az, hogy a fesztivál tematikájába mindent belevisztek a zenén kívül is, a tudományt, a többi művészeti ágat.

– Az élet olyan színes, és a tudományok is olyan lehetőségeket teremtenek, amint a megismerés vágya felmerül bennünk, hogy kár lenne kizárni olyan lehetőségeket, amelyekkel csak gazdagodunk. Vannak persze, akik ezt nem így fogják fel, hogy pl. a klasszikus zenész ne játsszon könnyedebb zenét és fordítva.
Pedig a zenében való átjárások nagyon fontosak. Az, hogy én Lajkó Félixszel, Presser Gáborral, Rúzsa Magdival vagy Szakcsi Lakatos Bélával együtt játszottam, az nekem nem a könnyűzenei vénámat erősítette, hanem a klasszikust. Illetve azt a fajta gondolkodásmódot, amit Cziffra György is képviselt. Nincs műfaj, csak jó zene és rossz zene van.
Emberként is azt nézem, hogy valaki jó ember vagy rossz ember.
Az előbbiekre visszatérve, a tudomány is fontos, még a zenével kapcsolatban is.
Sokan kérdezik, honnan van ennyi energiám, memóriám, teherbírásom. Erről a témáról tart Freund Tamás professzor, az MTA elnöke előadást. Mindemellett fontosnak tartjuk a fiatalok támogatását is, mesterkurzusokkal, versenyekkel, ösztöndíjprogramokkal. Pont ez a sokszínűség adja a fesztivál esszenciáját.

– És a te sokszínűségedet mi adja?

– Mindig a jelenben élek. A koncerten átszellemülök, ilyenkor a materiális világból semmi nem vesz körül.
Amikor nincs koncert, akkor viszont rendszerezetten élek. Sokkal jobban a földön járok, mint talán más művész.
Ez a kiegyensúlyozottság nagyon fontos, elkülöníteni a művészlétemet a többitől. Máskülönben nem tudnék annyi dolgot vinni, a fesztivált, a Zeneakadémián tanítást, a Nemzeti Tehetség Központban vannak mentoráltjaim, a Virtuózok tehetségkutatóban is zsűriztem, millió dolog, ami vagy látható, vagy nem. Ha látható, akkor már csak az eredményt lehet látni, de a mögöttes munkát nem.

– Tehát ez éltet téged, az eredmény, az, hogy megcsináltad?

– Inkább az, hogy valamiért vagy valakiért megcsináltam. Ha emellett észrevesznek engem is, akár a díjak, kitüntetések szempontjából, annak örülök. De sosem én vagyok a lényeg, hanem énáltalam valaki vagy valami más.
Amikor felmegyek a színpadra, akkor sem én vagyok a lényeg, hanem a zene, de motorként, szívdobogásként ott vagyok.
Amíg energiám van, és szív, és lendület, és ilyen fantasztikus csapatom, élén a feleségemmel, aki minden erejével az ügyért dolgozik és engem segít egy ilyen támogató közegben, addig nincs gond.

– Kaptok segítséget a Cziffra Fesztivál programsorozathoz?

– Igen, ezt egyedül nem is tudnánk így létrehozni. Fontos megemlíteni a Miniszterelnökséget, akik a kezdetektől mellettünk állnak. Emlékévvé lehetett nyilvánítani Cziffra György születésének 100. évfordulóját, eddig csak Bartók, Kodály és Liszt volt ebben a státuszban. Nagyon örülök, hogy észrevették a döntéshozók, Cziffra György emléke nemzeti ügy. A mindenkori kulturális minisztertől az MVM-en át sok támogatónk van, enélkül nem tudnánk működni. Főleg külföldön azt is látom, hogy hiába van szinte elapadhatatlan forrás, de nem tudják azt kihasználni. Hiszek a mondásban, hogy nem elég tehetségesnek lenni, magyarnak is kell születni. De Cziffra György miatt, az ideológia miatt, a munka miatt, a beletett energia miatt, a soha meg nem alkuvás (zenei szempontból értem ezt) miatt töretlen a siker. De ezért meg kell dolgozni minden aspektusban.

– Számodra mik az értékek az életben?

– Jelen pillanatban csak és kizárólag a családom. lehet, furcsa, hogy nem a zenét mondom. Van egy csodálatos feleségem, aki segít engem emberként és művészként is. A legnagyobb örömforrás a 3 és fél éves kislányunk, Szofi, aki értelmet ad mindennek, bekeretezi a napjainkat.
Többet szeretnék vele lenni, mint amennyit tudok, néha nagy logisztikát kíván, hogy én vihessem reggel az óvodába, de ez nem teher, hanem öröm. Ezáltal válik tulajdonképpen a második helyen a zene egyfajta kiteljesedéssé. Nem azt mondom, hogy mindezek előtt üres volt az életem, de valami hiányzott. És most minden a helyére került. Ugyanolyan nehéz minden, ugyanúgy meg kell dolgozni minden hangért, ugyanúgy meg kell dolgozni a családon belül is minden sikerért, örömért, minden tanításért, minden együtt töltött percért, de az biztos, hogy irányba van téve minden. Nehéz indulása volt a gyerekkoromnak, ezért nagyon borúlátó voltam.
Fiatal koromban is elképzelhetetlennek tűnt, hogy akár fele akkora sikert érjek el, mint most. Néha felteszem a kérdést magamnak, hogy a Jóisten miért ad ennyit?
Ennyi szeretetet? Ezért hiszek benne töretlenül, hogy aki kap, annak adnia is kell!

– Egy ember általában értékteremtő vagy értékmegőrző. Úgy érzem, hogy te viszont mindkettő vagy. Ez hogyan sikerül neked?

– Azt szoktam mondani, Cziffra György abban segített nekem, hogy megtaláljam saját magamat. És ez rögtön válasz is, hogy az értékmegőrzés, az Cziffra György.
Az ő emlékének a megőrzése. Az viszont, hogy megtaláltam magamat a művészetemben, az már értékteremtés. Ehhez viszont – a napi minimum 8 órás gyakorláson túl – tapasztalni kell, fájdalmakat megélni, sikereket feldolgozni, olyan életszituációkba kerülni művészként és emberként is, ami formál, és ezáltal kiteljesedik a kép. Az elmúlt 3 évtized számomra nagyon sok örömet adott.
Szeretem Magyarországot, és hálás vagyok, hogy itt élhetek, és az itt élő embereknek adhatom a legtöbbet. Sokat játszom külföldön, de azért mégiscsak itthon játszani a legjobb. Az én szívem piros-fehér-zöldben dobog.

Dr. Szarvasházi Judit


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Emésztő gondok – A puffadás, és étrendi megoldásai

2025. április 28.

Mit tud a FODMAP étrend?


A FODMAP nem egy újabb divatdiéta, hanem orvosi bizonyítékokkal és klinikai vizsgálatokkal alátámasztott terápiás étrend, melyet az irritábilis bélszindróma (IBS) kezelésére dolgoztak ki az ausztráliai Monash Egyetemen.
Az alacsony FODMAP étrend az egyetlen bizonyítékokon alapuló és hatékony étrend az IBS kezelésében, melyet a hazai szakmai irányelv is egyértelműen javasol.
Irodalmi adatok szerint IBS-es betegeknél az alacsony FODMAP diéta hatására 74-86%-ban csökkenek az emésztőrendszeri tünetek.
A FODMAP étrend IBS-en kívül számos betegség gyomor-bélrendszeri tüneteinek enyhítésében is hatásosnak bizonyult, mint például gyulladásos bélbetegségek, SIBO, funkcionális diszpepszia, endometriosis és a hasfájós csecsemőknél (itt a szoptató édesanyának kell követnie az étrendet).
Az diéta betarthatósága szempontjából fontos, hogy helyettesítésen és nem kizáráson alapul, így például a magas FODMAP tartalmú alma helyett narancsot, míg a fokhagyma helyett metélőhagymát választhat a páciens.


Mi a puffadás? Miért puffadunk?


A puffadás szubjektív gáz-, nyomás- és teltségérzetet jelent, mely jelentkezet a has felső, középső vagy alsó részén. A páciensek gyakran úgy írják le ezt a jelenséget, hogy olyan „a hasam, mint egy lufi”, vagy „mintha várandós lennék”. (1)
Nem kell, hogy egyedül érezzük magunkat, ha érintettek vagyunk. A puffadás az átlag népesség 16-31%-ában fordul elő, az irritábilis bélszindrómában (IBS) szenvedőknél pedig ennél is magasabb arányban: 66-90%-ban. (Az IBS olyan emésztőrendszeri betegség, amikor nem mutatható ki szervi ok a beteg tünetei és a hasi fájdalom között.)
A puffadás kialakulását tekintve összetett jelenség, társulhat felszívódási zavarokhoz (pl.: tej- és a gyümölcscukor malabszorbcióhoz, amely túlzott hidrogéngáz termelődéssel jár) és egyéb betegségekhez. A puffadás gyakori túlsúly esetén, ilyenkor a megnövekedett hasűri nyomás is hozzájárul ehhez a tünethez.
Étrendi szempontból puffadáshoz vezethetnek a nehezen emészthető, túl zsíros élelmiszerek, ételek és az ún. erjedő szénhidrátok, FODMAP-ok amelyekről az alábbiakban lesz szó.


Mi a FODMAP?

A FODMAP egy mozaikszó, azoknak a szénhidráttípusoknak a kezdőbetűiből „olvadt össze”, amik kerülendők vagy csak kis mennyiségben fogyaszthatók. Ezek az ún. fermentábilis vagy „erjedő”, rosszul felszívódó szénhidrátok: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polios. A FODMAP-ok közös tulajdonsága, hogy:


a bélben található baktériumok bontják, fermentálják ezeket a szénhidrátokat gázképződés közben – a folyamat puffadáshoz vezethet
extra vizet kötnek meg a bélben, ezzel magyarázhatók az IBS hasmenéses tünetei
az extra víz és gáz a bélfal feszüléséhez, kitágulásához vezet, ami – különösen az arra érzékeny egyéneknél – fájdalommal jár. (2, 3, 4)
fontos! az élelmiszerek, ételek többsége nem sorolható az abszolút tiltott vagy az abszolút javasolt kategóriába – mivel azok FODMAP tartalma az elfogyasztott mennyiségtől is függ. Bizonyos konyhatechnológiai eljárásokkal, pl.: áztatással csökkenthető a FODMAP-tartalom. (3, 5)

Mi a véleménye a neurológusnak a migrén piercingről?

2025. április 28.

Aki krónikus migrénnel küzd, szinte mindennel hajlandó megpróbálkozni, amitől a panaszok enyhülését reméli. Így jutnak el néhányan a migrén piercingig, amelyről dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa mondta el a szakmai állásfoglalást és a véleményét.

Miért fontos a migrén kivizsgálása?

A fejfájás okainak felderítése során a betegek első körben rendszerint neurológushoz fordulnak, aki a panaszok függvényében további kivizsgálást javasolhat, akár belgyógyászati, akár szemészeti, fogászati téren és bizonyos esetekben képalkotó vizsgálat (CT, MR, érvizsgálat) elvégzése is szükséges lehet.
– A migrénes fejfájás kivizsgálása és kezelése mindenképpen orvosi feladat, már csak azért is, mert a nem megfelelő indikációval beszedett, jelentős mennyiségű fájdalomcsillapító további fejfájást generálhat, vagyis a kezelési mód lesz a kiváltó ok is egyben – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa.
– Általában a rohamok súlyossága és gyakorisága határozza meg, milyen gyógyszert javaslunk. Vannak azonban általános szabályok, amelyek minden migrénes rohamnál igazak. Minél hamarabb, megfelelő gyógyszermennyiséget a megfelelő formában kell alkalmazni, az orvos utasításainak megfelelően. Ugyanakkor tudni kell, hogy specifikus rohamgyógyszert havi 10 alkalomnál többször nem ajánlott bevenni és szintén nem ajánlottak a kábító fájdalomcsillapítók sem.
Létezik megelőző kezelés is, az úgynevezett profilaxis, ami akkor javasolt, ha havi 4-5 alkalomnál gyakoribb, vagy hosszan tartó, az alkalmazott kezelésre nem reagáló fejfájások jelentkeznek. Ilyen esetben a betegnek folyamatosan kell szedni egy gyógyszert, azért, hogy ne alakuljon ki akár minden másnap a migrén. Ide tartozó szerek például bizonyos antidepresszánsok, epilepszia ellenes gyógyszerek, bétablokkolók– csakis megfelelő orvosi felügyelet mellett. Ugyancsak beválhat krónikus migrén ellen a Botox-terápia. A Botox-injekciókat a fej és a nyak területére injektáljuk, hogy a benne található exotoxin nevű anyag csökkentse azt a feszültséget, görcsösséget az adott izmokban, ami kiváltója lehet a migrénes rohamoknak. A kúraszerűen alkalmazott Botox-terápia már 10-14 napon után hatékony lehet, és ha 3 havonta megismételjük a kezelést, akár tartósan is meg lehet szabadulni a rettenetes migrénes fejfájástól. 

Milyen más módszerekkel próbálkoznak a migrénesek?

Egy 2002-es felmérés szerint a fejfájós páciensek 85%-a alkalmazott már valamilyen alternatív terápiát, és 60%-uk hatékonynak is érezte azt. Az American Headache Society és egy másik szervezet a Petasites hybridus (acsalapu) nevű gyógynövénnyel kapcsolatban fogadta el azokat a kutatásokat, amelyek szerint csökkenti a migrénes rohamok gyakoriságát és súlyosságát. (Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy alkalmazáskor rendszeresen ellenőrizni kell a májenzimek szintjét.) Kevésbé erős bizonyítékok támasztják alá néhány további étrend kiegészítő hatásosságát, de van, akinél beválik a magnézium, a B2 vitamin, a Q10 koenzim és a melatonin. Ugyancsak ebbe a kategóriába tartozik a masszázs, a jóga, az akupresszúra és az akupunktúra is.

Ismét álhírgyártó csalók élnek vissza Prof. Dr. Karikó Katalin nevével az interneten

2025. április 27.

Ismételten hamis hírek és álinterjúk jelentek meg, amelyekben a csalók „általános orvos”-ként és az emésztőrendszeri betegségek „szakértője”-ként hivatkoznak Prof. Dr. Karikó Katalinra, aminek nincs semmiféle jogalapja. A sosem volt „interjúkhoz” meghamisított fotók változatait használták fel az álhírgyártók.

Prof. Dr. Karikó Katalin az alábbi tájékoztatást adta:

Hangsúlyozom: nem nyilatkoztam „a székrekedés veszélyei”-ről, nem adtam a nevemet az ezt tárgyaló állítólagos interjúhoz. Ez az újabban terjedő hírverés ugyanúgy a valótlan állítások közé tartozik, mint azok a korábbi reklámok, amelyekben – többek között – a körömgomba elleni készítményt vagy az ízületi és gerincfájdalmak elleni módszert és kapszulát hirdették a nevemmel és képmásommal visszaélve.

Újólag arra figyelmeztetem a jóhiszemű embereket, hogy ne higgyenek az efféle híreknek és interjúknak.

Az álhírgyártóknak és a csaláson alapuló szövegek, hamis fotók terjesztőinek a magatartása sérti polgári és személyiségi jogaimat. Ezek a médiamegjelenések egyrészt visszaélnek személyes adataimmal, másrészt tisztességtelenek, mert megtévesztik azokat az embereket, akik a betegségük miatt fogékonyak minden információra, különösen azokra, amelyekről azt állítják, hogy tőlem származnak.

A médiafogyasztó emberek figyelmébe ajánlom a „fake news”, vagyis a „kamu hírek” terjedése ellen küzdő nyelvészek javaslatát: mindig fokozott óvatossággal, körültekintően olvassanak és tájékozódjanak, mert az álhírekben el vannak rejtve olyan megfogalmazások, kifejezések, melyek az állítások valótlanságára utalnak.

Fontosnak tartom, hogy az olvasottakat mindig alaposan mérlegeljék, mielőtt döntenek a kizárólag interneten elérhető „titkos szer” megvásárlásáról vagy az ott ajánlott „csodamódszer” alkalmazásáról.

Őszintén remélem, hogy az illetékes szerkesztőségek, hivatalok és hatóságok haladéktalanul megteszik a szükséges lépéseket, azaz megtisztítják közösségi és egyéb médiafelületeiket a hamis hírektől, álinterjúktól.

Ismételten hangsúlyozom: a nevemet soha nem adtam és a jövőben sem adom semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.