Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Milyen tünetei vannak a pajzsmirigygyulladásnak?

Érdekességek2022. február 27.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

A pajzsmirigygyulladás a nyakunkban lévő aprócska szervet, a pajzsmirigyet támadja meg, amely elsősorban a hormontermelésben játszik főszerepet. Mivel a megfelelő hormonműködés az egészséges szervezet egyik alappillérét képezi, ezért pajzsmirigygyulladás esetén komoly problémák sorával kell szembenéznünk. A tünetek lehetnek kevésbé súlyosak, de akár nagyon komolyak is - utóbbi esetében az azonnali cselekvés és segítségkérés létfontossággal bír.  

Mit irányítanak a hormonok?

Amennyiben hormonháztartásunkban probléma lép fel, akárcsak ideiglenesen is, azt az egész szervezetünk megsínyli. A pajzsmirigy által termelt hormonok általánosságban az anyagcserére hatnak. Ebből adódóan befolyásolják az emésztést, hatást gyakorolnak a hízásra-fogyásra, vérnyomásproblémákat okozhatnak, de kihatnak az idegrendszerre, a nemi működésre, a libidóra, a termékenységre, vagy éppen a bőrünk és hajunk állapotára.

Több típusa is létezik

A pajzsmirigygyulladásnak több típusa van: akut, szubakut, illetve krónikus csoportokat különböztetünk meg. Az akut gyulladásnál valamilyen kórokozó támadja meg a pajzsmirigyet, amely fájdalmassá válik, és lázzal jár együtt. Szubakut esetben már előfordulhatnak eltérések a pajzsmirigyhormonok szintjében is, állapottól függően emelkedett vagy csökkent értékeket látunk a laborban. Szülés után gyakran alakul ki immunológiai okokra visszavezethető pajzsmirigy-megbetegedés, amely sokszor krónikus alulműködésbe csap át. Krónikus pajzsmirigygyulladás esetén autoimmun folyamattal állunk szemben, amikor az alulműködő pajzsmirigy hormonjait élethosszig pótolni kell. Érdekes tény, hogy a két nem képviselői közül határozottan a hölgyek azok, akiket jobban érint a betegség. Különösen a 30-50 év közötti nők vannak leginkább kitéve a pajzsmirigygyulladás veszélyének.

Nehéz a diagnosztizálás

Sajnos, a betegség tünetei számos egyéb rendellenesség sajátjai is, így a pajzsmirigygyulladás diagnosztizálása nem egyszerű. A betegség legjellemzőbb elsődleges tünetei a hirtelen, indokolatlan hízás vagy fogyás, a rendszeresen tapasztalt hangulatingadozások, álmatlanság, krónikus fáradékonyság. 
Jellegzetes tünet a pajzsmirigy fájdalmas vagy fájdalmatlan megnagyobbodása, valamint a pajzsmirigygöbök tapintása is.

Alulműködő pajzsmirigy tünetei:

Túlműködő pajzsmirigy tünetei:
A diagnózishoz elengedhetetlen az orvosi vizsgálat, amely a fizikális vizsgálaton túl magában foglalja a laborvizsgálatot (hormonszintek megállapítása) és az ultrahangos vizsgálatot is.
 
Mivel a túlműködés akár életveszélyes állapotot is előidézhet, és gyógyszeres kezelést tesz szükségessé, az alulműködés kezelése általában egyszerű, de élethosszig tartó hormonpótlást jelent, így nagyon fontos mielőbb orvoshoz fordulnunk!

Ha fennáll a gyanú – Dokio!

Ha a pajzsmirigygyulladás korai tüneteit tapasztaltjuk, nem érdemes várni – magától ugyanis a betegség nem szűnik meg. A gyors cselekvés és az azonnali orvosi segítségkérés vitathatatlanul nagy szerepet játszik a minél előbbi gyógyulásban. Ebben segít minket a kiváló Dokio honlap, amelynek segítségével nemcsak a tünetekeinket ellenőrizhetjük le, de azonnal időpontot is egyeztethetünk az elérhető magánorvosok egyikénél.
 
Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Miben más a növényi és az állati fehérje? Melyik segíti jobban a fogyást?

2025. július 17.

A fehérjediéta több szinten is hozzájárul az anyagcsere fokozásához, a zsírégetés elősegítéséhez és az izomméret megtartásához, miközben pozitív hatással van az energiaszintre és a bőr egészségére. De felmerül a dilemma: a cél, az egészséges és tartós fogyás érdekében a növényi vagy az állati fehérje fogyasztását részesítsük előnyben?

Goda Gábor, vegyészmérnököt, a Toman Diet szakértőjét kérdeztük arról, miért olyan hatékony a fehérjediéta és vajon a növényi, vagy az állati fehérje segíti jobban a fogyást?

„A fehérjediétának számos előnye van a népszerű divatdiétákkal szemben: fokozza az anyagcserét, mivel a fehérjék lebontása több energiát igényel, mint a szénhidrátoké vagy a zsíroké. Ez a magasabb termikus hatás elősegíti a kalóriák gyorsabb elégetését, ami a testsúlycsökkenést és a zsírvesztést támogathatja – feltéve, hogy a bélflóra és az enzimháztartás megfelelően működik. Kalóriadeficitben a szervezet hajlamos az energiáért az izomszövet lebontásához folyamodni. A megfelelő fehérjebevitel azonban biztosítja az izmok építőelemeit (aminosavakat), segítve így az izomtömeg megőrzését és elősegítve az előnyösebb, tónusosabb testkép kialakulását. A fehérje lassúbb emésztése miatt hosszabb teltségérzetet biztosít és stabilabb energiaszintet eredményez. Emellett nélkülözhetetlen a kollagén és elasztin termelésében, melyek a bőr rugalmasságát, szilárdságát és regenerációját támogatják, így segítve a bőr fiatalos megjelenésének elérését vagy fenntartását.”

Tehát a fogyókúra során a fehérjebevitel kulcsszerepet játszik. Az azonban, hogy az állati vagy a növényi fehérje segíti jobban a fogyást, nagyban függ az étrend többi részétől, az egyéni igényektől és a fehérjeforrás minőségétől.

„Míg az állati fehérjék általában teljes aminosav-profillal és magas biológiai értékkel rendelkeznek, addig a növényi fehérjék előnyei a rost és az antioxidáns tartalomban nyilvánulnak meg. Az egészséges étrend szempontjából a legjobb megoldás az egyensúly fenntartása és a különböző fehérjeforrások kombinálása, hogy mind az esszenciális aminosavak, mind a további tápanyagok optimálisan biztosítva legyenek.” – folytatja Goda Gábor.

Úti patika

2025. július 17.

Amikor a gyógyszer a családdal együtt utazik

Az utazás

Milyen gyógyszerekre lehet szükség, és hogyan érdemes kiválasztani, hogy melyik gyógyszer utazzon?
Az úti patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy ki(k)nél milyen panaszok orvoslására lehet szükség.

Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed az utazó.

Az úti patika tehát egy személyre vagy családra szabott gyógyszereket, kötszereket és egyéb patikaszereket tartalmazó csomag. Az úti patikának praktikusnak, kis helyen elférőnek, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő problémákra „elsősegélyt” nyújtónak kell lennie. Összeállításánál az úti célt is figyelembe kell venni; mert pl. egy trópusi szigetre utazáskor valószínűbb az akut hasmenés, mint egy szomszédos országban való nyaraláskor. Kanyargós utakon való buszos kiránduláskor gyakori panasz az utazási betegség. Hegyi túrák alkalmával fokozott a kockázata a rándulásoknak, ficamoknak, bőrsérüléseknek. vízparton gyakoribbak lehetnek a rovarcsípések.

Vannak olyan panaszok is, amelyek bárhol és bármikor felléphetnek; így a láz és a fájdalom. A fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer tehát kötelező kelléke az úti patikának. Érdemes olyan gyógyszerek mellett dönteni, amelyek akár az egész család számára megoldást kínálhatnak adott probléma esetén, és „kompatibilisek” a nyaralással járó esetleges meleggel. Lehetőség szerint kerülendők a hűtőben tárolandó gyógyszerek, a magasabb hőmérsékleten megolvadó kúpok. A tablettákénál problémásabb lehet a folyadékok, kenőcsök szállítása.

Új magyar applikáció támogatja a munkavállalók mentális jóllétét

2025. július 16.

Az elmúlt években többszörösére nőtt a pszichés okokra visszavezethető táppénzes napok száma

A munkahelyi mentális egészség kérdése egyre nagyobb kihívást jelent a vállalatok számára, hiszen miközben az alapvetően meghatározza a szervezet teljesítményét, a munkaerőpiacon mind nagyobb súllyal jelenlévő Z generáció már komoly elvárásokkal fordul a cégek felé ezen a téren is. A stressz mindennapos jelenség a hazai dolgozók kétharmadánál, amely gyakran még a pihenőnapokon sem csillapodik, emellett világszerte az alkalmazottak nagyjából 50%-a küzd a rohamosan terjedő kiégéssel, ami szélesebb értelemben vett egészségügyi tüneteket is okozhat. A probléma társadalmi jelentőségét felismerve három hazai cég fogott össze, hogy megalkossa a Health check nevű digitális megoldást, amely a munkavállalók mentális és fizikai állapotát átfogóan vizsgálja, hogy értékes visszajelzésekkel szolgáljon dolgozók és vállalatok számára egyaránt.

Az Európai Unióban átlagosan 136 milliárd euró, Magyarországon pedig nagyságrendileg 440 milliárd forint veszteség keletkezik évente a nem, vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt, amely a kieső munkanapok mintegy 50-60%-áért felelős. Eközben a munkavállalók is egyre jelentősebbnek érzik a problémát, ráadásul többnyire magukra hagyva küzdenek vele: 10-ből 4 dolgozó úgy véli, hogy a fokozott stresszel járó pszichoszociális kockázatokat az adott szervezeten belül nem képesek hatékonyan orvosolni. Erre a kihívásra ad innovatív választ a Health check alkalmazás, melyet a Budapest központú startup, a CHEQ munkáltatói kommunikációs rendszerébe integrálták, szakmai partnere pedig a Pro Health Consulting Group és a munkahelyi pszichológiára specializálódott Minder.

„Ma már nem kérdés, hogy a munkavállalók mentális állapota milyen jelentős mértékben támogatja vagy éppen akadályozza a cégek hétköznapjait, a feladatellátás minőségét vagy konkrétan a termelékenységet. A digitális világban olyan eszközöket kell a cégek kezébe adni, melyek segítségével hatékonyabban felismerhetik és kezelhetik a dolgozóik mentális egészségéhez kapcsolódó problémákat” – mondta el Logemann-Molnár Zsófia a MINDER alapító szakpszichológusa. Az alkalmazás anonim visszajelzéseken alapuló „hőtérképet” készít a szervezetről, így a cégvezetők és HR-szakemberek gyorsan felismerhetik, hol van szükség beavatkozásra. Az eredmények alapján újratervezhetők a munkahelyi folyamatok és a célzott egészségmegőrző programok is – ezek pedig közvetlen konkrét üzleti előnyként járulnak hozzá a munkavállalói elköteleződés növeléséhez és a fluktuáció legyőzéséhez is.